Opancerzony drapieżnik, materiał Zwiezdy o Tigrze

Typowa produkcja Zwiezdy, czyli dobre zdjęcia i gorszy komentarz.

Voli500 był pierwszy, ale dawno nie było nowego wpisu w temacie rosyjskich sił zbrojnych, a materiał Zwiezdy o Tigrze zasługuje na osobny wpis.

Reklamy

100 uwag do wpisu “Opancerzony drapieżnik, materiał Zwiezdy o Tigrze

 1. Dwa filmy z rosyjsko-pakistańskich ćwiczeń Drużba-2016 . Kto by pomyślał jak to może układać się współpraca Rosji z dwoma antagonistami Indiami i Pakistanem. W jednym czasie ćwiczenia i z jednymi, i z drugimi, a w ostatnim czasie zaostrzenie sytuacji w Kaszmirze pomiędzy tymi krajami.

  Polubienie

  1. Bardzo nowocześnie, w przypadku stanowiska kierowcy to można się zastanawiać czy nawet nie za nowocześnie, choć pewnie centralny wyświetlacz pokazuje także zobrazowania systemu diagnostycznego wozu.

   Polubienie

 2. Około 20 nowych kompleksów RSZO Tornado-G ma być dostarczonych do wojsk zmechanizowanych 20 ogólnowojskowej armii ZWO stacjonującej w okolicach Woroneża. Dostawa wraz z szkoleniem ma zakończyć się przed końcem 2016 roku.

  Polubienie

 3. Rosja zawiesza układ zawarty z USA dotyczący utylizacji plutonu. Spowodowane to jest wrogimi działaniami USA, odnoszącymi się do stabilności strategicznej pomiędzy dwoma mocarstwami jądrowymi. Jako jeden z zarzutów podaje się, że utylizowany przez USA pluton może być wykorzystany ponownie przy produkcji broni jądrowej. Rosja zamierza dalej wypełniać zobowiązania z zakresu rozbrojenia jądrowego a pluton nie będzie miał zastosowania w przemyśle zbrojeniowym.
  W dobrą stronę to nie zmierza, pisząc żargonem piłkarskim „nogi nikt nie odstawia”.

  Polubienie

  1. Zawieszenie to nie jest wypowiedzenie, poza tym to wciąż teatr. Inna sprawa, że stosunki USA z FR się stale pogarszają od dłuższego czasu i jest to naturalne, oba państwa mają tak sprzeczne interesy, że nie może być inaczej. Ja bym rzekł, że i tak są wciąż zaskakująco dobre, i to chyba głównie dzięki postawie FR, która działa na arenie międzynarodowej w sposób, mówiąc oględnie, umiarkowanie asertywny, w każdym razie poniżej, skądinąd relatywnie niewielkich w porównaniu do USA, możliwości.

   Polubienie

   1. >Rosja zawiesza układ zawarty z USA dotyczący utylizacji plutonu. Spowodowane to >jest wrogimi działaniami USA, odnoszącymi się do stabilności strategicznej pomiędzy >dwoma mocarstwami jądrowymi.

    USA już w sumie od dłuższego czasu dąży do zachwiania, że tak powiem stabilności strategicznej pomiędzy FR-USA. Mowa oczywiście o strategicznych siłach jądrowych. Stąd właśnie biorą się nowe bazy antyrakietowe USA w UE pod granicami FR itp Rosja natomiast coraz bardziej kombinuje z obejściem INF.

    Polubienie

   2. > USA w praktyce go nie wykonywały, tzn. ich pluton miał zachowywać potencjał >zwrotny.

    A FR naiwnie pozbywała się strategicznego materiału rozszczepialnego, z którego w razie co można dość szybko konstruować ładunki jądrowe. W sensie nie trzeba czekać na wytwarzanie nowego Pu-239 czy też produkcja wzbogaconego U-235 co jest jeszcze bardziej czasochłonne. Swoją drogą oni utylizowali wycofane głowice rozumiem. Część i tak powinna zostać by w razie zaostrzenia sytuacji zwiększyć swój potencjał strategiczny. Bo nawet przy istniejącej liczbie systemów przenoszenia mogą tego dość szybko dokonać.

    Polubienie

 4. W przyszłym roku na uzbrojenie wojska FR wejdzie nowy zmodernizowany karabin snajperski Kord-M (ASWK-M) kal. 12,7 mm. Najważniejszymi cechami odróżniającymi go do swego poprzednika będzie mniejsza o 2,5 kg masa, oraz będzie miał zasięg skuteczny zwiększony z 1,5 do 2,0 km. Karabin przechodzi obecnie końcowy etap prób i po zakończeniu których rozpocznie się dostawa tego uzbrojenia najpierw do oddziałów specnazu a następnie do WDW i strzelców górskich.

  Polubienie

 5. Z okazji dnia WKS (4 października) pojawiły się informacje dotyczące tej formacji. Do 2018 roku ma powstać sieć stacji rozpoznania kosmicznego (ponad 10 obiektów). Pierwsza tego typu stacja (laserowo-optyczna) przeszła już próby państwowe i weszła na dyżur bojowy(region Ałtaju).
  Również do 2018 roku ma rozpocząć działanie sieć pozahoryzontalnych stacji radiolokacyjnych Woroneż. W chwili obecnej w trakcie prób i testów znajdują się 3 obiekty czwarty za kręgiem polarnym jest w trakcie budowy.Stacje wysokiej gotowości przeznaczone są do wykrywania obiektów kosmicznych , balistycznych , samolotów oraz różnego rodzaju rakiet balistycznych i skrzydlatych. Nie podano jakiego typu stacja buduje się, ani lokalizacji ale z dostępnych informacji wynika że to Woroneż WP(zmodyfikowana wersja M z metrowym zakresem fal) budowany w okolicach Murmańska.Pozostałe stacje to prawdopodobnie to wersje M (metrowy zakres fal) i DM (decymetrowy zakres fal).

  Polubienie

  1. >Stacje wysokiej gotowości przeznaczone są do wykrywania obiektów kosmicznych , >balistycznych , samolotów oraz różnego rodzaju rakiet balistycznych i skrzydlatych

   Obiekty kosmiczne pociski balistyczne w sensie RV jak najbardziej. Ale mam ogromne wątpliwości co do wykrywania celów takich jak samoloty czy tym bardziej pociski skrzydlate. Oczywiście mówimy tu o zasięgach wykraczających poza horyzont. To, że Woroneż DM czy M uchwyci z 400 km wysoko lecący cel typu myśliwiec, bombowiec itp to wiadomo nic w tym nadzwyczajnego ale przy częstotliwościach na jakich pracują te radiolokatory ciężko wykrywać cele poza horyzontem. Generalnie stacje tego typu mają głównie wykryć obiekty w przestrzeni kosmicznej przede wszystkim głowice pocisków balistycznych, które jak wiadomo lecą na wysokości nawet do 1000 km to zależy oczywiście od trajektorii lotu bo może być jeszcze niżej jak i wyżej. Przy niższej zasięg stacji będzie mniejszy wiadomo. Woroneż przez media często nazywany jest pozahoryzontalną stacją radiolokacyjną ale jak wiadomo to są całkiem inne konstrukcje pracujące na falach HF, przykład system Kontener.
   Oczywiście w specyficznych warunkach częstotliwości, na których pracują systemy Woroneż M oraz DM mogą się propagować na znacznie większe odległości poprzez odbicie od jonosfery. Ale wymaga to specyficznych warunków czyli mocno zjonizowanych obłoków gazu w jonosferze, które działają jak tak zwierciadło odbijające. Dzieje się to za pośrednictwem intensywnego promieniowania słonecznego. Oczywiście pracuje się nad wytwarzaniem tego typu obłoków plazmy sztucznie. Ale na ile są to zaawansowane prace i na ile mogą przydać się w radiolokacji diabli wiedzą. Czasami można natomiast odbierać stacje radiowe na UKF z odległości nawet ok 3000 km 🙂

   Polubienie

   1. W 2013 roku Izrael przeprowadzał próby rakiet i wtedy Rosjanie namierzyli ze swojej stacji radiolokacyjnej prawdopodobnie tej w Armawirze (Woroneż-DM) test rakiety, która zestrzeliła inna rakietę wystrzeloną z samolotu (wykryto dwa obiekty). Tak więc spektrum wykrywanych obiektów przez Woroneż-e nie jest małe. Szkoda, że więcej nie wiadomo na ten temat.

    Polubienie

   2. >W 2013 roku Izrael przeprowadzał próby rakiet i wtedy Rosjanie namierzyli ze swojej >stacji radiolokacyjnej prawdopodobnie tej w Armawirze(Woroneż-DM) test rakiety, >która zestrzeliła inna rakietę wystrzeloną z samolotu (wykryto dwa obiekty

    Pytanie na jakiej wysokości dokonano przechwycenia ? Bo to kluczowa kwestia. Jeśli na sporej wysokości ? Do tego Armawir nie znajduje się aż tak daleko od Izraela więc i Woroneż może widzieć cele na niższym pułapie niż np na odległości 3000 km 🙂

    Polubienie

 6. Atomowy podwodny okręt projektu 949A „Antiej”- „Orieł” został zwodowany(po remoncie i pożarze) i do końca roku ma powrócić do służby w SF (Flocie Północnej).

  Polubienie

 7. Do wojska ma trafić nowy gąsienicowy pojazd zrobotyzowany „Spiecjalist”. Pojazd przeszedł już próby poligonowe. Przeznaczony jest do rozbrajania min i niewybuchów, powadzenia prac naprawczych gdzie nie możliwe byłoby wykorzystanie czynnika ludzkiego a w przyszłości do ewakuacji rannych z niebezpiecznych miejsc.

  Polubienie

 8. Zakończyły się prace naziemne związane z głęboką modernizacją i rozpoczęły testy w locie samolotu wyposażonego w laserowe uzbrojenie A-60. W/g słów zastępcy głównodowodzącego J.Borysowa przeprowadzane obecnie próby i eksperymenty w locie potwierdzają założenia konstrukcyjne.
  Zdjęcie z 2011 roku

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s