Ćwiczenia Iskanderów-M w WOW

Dość  ciekawy klip,  załadunek pocisków R-500.

Załogi chyba w nowych, lekkich kamizelkach balistycznych.

 

 

Advertisements

112 uwag do wpisu “Ćwiczenia Iskanderów-M w WOW

 1. Jakiejkolwiek informacji nie podali tylko tyle że to niby 9 prototyp. I tylko fotografie.
  W sumie to nie mogę się połapać o co chodzi z PAK FA i jego prototypami. Chyba tak od czerwca kiedy to miały wzbić się w powietrze kolejne prototypy nastąpił okres jakiegoś utajnienia (?), dezinformacji (?) a i fotografii czy filmów od tego okresu zaledwie kilka.
  Informują tylko, że zgodnie z planem i takie tam zbywające informacje.

  Lubię to

  1. Warto dodać, że w płatowcu widzianym na zdjęciach powyżej zmniejszył się udział kompozytów, lub też niektóre elementy kompozytowe są specjalnie dla zmylenia przeciwnika pomalowane na żółto i udają aluminium, czyli oprócz ewentualnych opóźnień i embarga informacyjnego, ma miejsce zapewne także dezinformacja.

   Lubię to

  2. > Informują tylko, że zgodnie z planem

   Zgodnie planem. Tylko, ze nikt nie zna tego planu, a na pewno nie zgodne z tym co niby jest przedstawiane w różnych przeciekach. Choć już nie pamiętam czy Rosjanie oficjalnie informowali o tym ile prototypów poleci w tym roku? Jeśli oficjalnie to niewiele się spełniło z ich planu. Jedno można stwierdzić PAK FA zalicza kolejne opóźnienia i widać stagnację w programie.
   Drugą fotkę wrzucałem już parę miesięcy temu tak więc ciekawe co to może być za egzemplarz 🙂

   Lubię to

 2. W Petersburgu zwodowany został holownik ratowniczy projektu 02980 SB-737. Jest to czwarty okręt tego projektu, pierwsze dwa znajdują się w służbie we Flocie Bałtyckiej, trzeci we Flocie Północnej (brak info o przekazaniu a zwodowany został w 2015 roku).

  Lubię to

 3. „Saturn” dostarczy Chinom 224 silniki D-30KP2. Podpisano 2 kontrakty na 54 i 170 szt na łączną sumę 658 mln dolarów. Silniki będą dostarczane od pierwszego kwartału 2017 do czwartego kwartału 2020 roku.

  Lubię to

 4. Samonaprowadzjąca się szybująca bomba „Driel” kończy próby państwowe i od przyszłego roku ma być skierowana do produkcji seryjnej. Maksymalna odległość zrzutu od celu 30 km.
  Wymagania na bombę przedstawiono w 1985 roku , pierwsze próby odbyły się w 2004. W latach 90 prace były wstrzymane. Troszeczkę długo to wszystko trwało.

  Lubię to

  1. Ta bombka to w zasadzie rosyjski odpowiednik JSOW, z faktycznym opóźnieniem wobec amerykańskiej konstrukcji wynoszącym prawie dwie dekady i pomimo tego o gorszych parametrach.
   Ps. Chińczycy w Zhuhai pokazują FR jak się robi bsp.

   Lubię to

 5. Szczerze to całkiem imponujące. Pewnie niedługo pojawi się jakiś fotoreportaż (mam taką nadzieję).
  Jeszcze jedna fotografia chińskiego BSL chyba sprzed 3 lat, nie wiem czy dalej lata, ale jak dla mnie to już wyższa liga.

  Lubię to

 6. Makieta kabiny dla zmodernizowanego przez białoruski AOA 558ARZ samolotu Su-25. Prawdopodobnie został podpisany kontrakt na remont i modernizację kazachskich Su-25.

  Lubię to

 7. Już w wielu aspektach, co w sumie nie może dziwić. Chiny gospodarczo to przy FR jednak potęga i zaczyna to przynosić efekty także w wojskowości, ich największą przewagą są możliwości przemysłu, gdy opanują jakąś technologię to idą z produkcją bardzo szybko, wystarczy spojrzeć na ich przemysł stoczniowy i tempo budowania okrętów, choćby i drugiego lotniskowca. Prędzej czy później osiągną przewagę lub parytet w zakresie wszystkich wzorów uzbrojenia w stosunku do FR, a w dłuższej perspektywie może i nawet USA.

  Lubię to

  1. Jest jeszcze kwestia jakości raz zaawansowania technologicznego. Nie pamiętam w którym to kraju się ostatnio chińskie rakiety przeciwokrętowe skompromitowały, Malezja ? Tajlandia ? tamte okolice, dwa niewypały na pokazach. Chińska stacja kosmiczna nad naszymi głowami jest w trakcie niekontrolowanej deorbitacji. Jak Rosjanie przyjmują coś na uzbrojenie to jest to raczej dobrze przetestowane i niezawodne, wobec chińskich deklaracji jestem sceptyczny.

   Lubię to

  2. Może dojść do sytuacji że za 10-15 lat Chiny upomną się o Syberię i Kamczatkę. No i Rosja będzie miała duży problem, zresztą tam cały czas jest obecnie napływ Chińczyków i osadnictwa i nic z tym władze w Moskwie nie robią. Chiny idą do przodu dużymi krokami a Rosjanie powoli. Szkoda że nie rozwijają tak przemysłu i gospodarki jak Chiny i chyba też nie myślą tak perspektywicznie.

   Lubię to

  3. Żeby się tylko nie okazało, że J-20 wejdzie szybciej do służby niż PAK FA, jeśli program tego drugiego nadal będzie się tak posuwał wcale bym tego nie wykluczył. Choć oczywiście inną kwestią już jest napęd owego J-20 oraz charakterystyki samej maszyny.

   Lubię to

   1. Zapewne wejdzie, ale w Zhuhai maszyny latały bardzo zachowawczo, T-50 lata o wiele bardziej manewrowo. Za to pięknie Chińczycy pomalowali J-20 i od razu zyskał na osiągach i nowoczesności w oczach wielu ekspertów 🙂

    Lubię to

   2. Dla FR to będzie trochę policzek. Oczywiście diabli wiedzą jak się mają sprawy odnośnie postępu prac nad J-20 i wcale nie musi tak szybko wejść do służby.
    Co do samego J-20 to jak dla mnie wygląda na niespecjalnie manewrową maszynę choć pozory mogą oczywiście mylić. Natomiast jeśli chodzi o charakterystyki stealth (geometryczne) to na moje oko wygląda to lepiej niż w przypadku T-50. Być może to subiektywne odczucie. Bo i ciężko oceniać charakterystyki stealth na oko 🙂

    Lubię to

 8. Ów napływ chińskiego osadnictwa to mit, podobnie jak mitem jest, że w przewidywalnej przyszłości Chiny zdecydują się na konflikt z FR o Syberię. Chiny mają na głowie Tajwan, oraz rywalizację z Japonią i USA. Z FR będą utrzymywać może nie sojusznicze, ale dobre stosunki.
  FR może się tak rozwijać jak pozwalają na to uwarunkowania wewnętrzne i zewnętrzne, więc Chinami nigdy nie będą, nie ten potencjał.

  Lubię to

  1. Jak znajdę to Ci podrzucę materiał o chińskim osadnictwie na Syberii. Tym bardziej że za zgodą rosyjskich władz bardzo prężnie rozwijają się chińskie firmy rolnicze na tym terenie.

   Lubię to

  2. Dokładnie prawdopodobieństwo konfliktu FR-Chiny jest prawie równe zeru. Należy pamiętać o tym, że FR nadal posiada znaczną przewagę w potencjale rakietowo-jądrowym. Nawet jeśli Chiny w przyszłości osiągną parytet w tym aspekcie i tak niewiele to zmieni. Sprawia to, że na wojnie z Rosją można tylko stracić. Działa to również podobnie w przypadku całego NATO, którego potencjał militarny jest nieporównywalnie większy. Natomiast nadal spory potencjał rakietowo-jądrowy, który jest do tego coraz bardziej unowocześniany na wszystkich szczeblach oraz potężny system OPK (wielowarstwowa rakietowa i zintegrowana opl, coraz silniejsze lotnictwo, dość gęsta sieć radiolokacyjna, nowoczesne systemy WRE, rozbudowa nowoczesnych środków wykrywających atak rakietowych itp) dzięki czemu przeciwnik nawet o większym potencjale nie zdecyduje się na pełnoskalowy konflikt na terytorium FR w dającej się przewidzieć przyszłości. Oczywiście NATO poprzez rozbudowę swoich systemów ABM dąży powoli acz konsekwentnie do osłabienia rosyjskiego RWSN. To był główny powód wyjścia z traktatu ABM podpisanym w 1972. Zresztą USA i tak wcześniej go łamało… Obecnie oczywiście nie ma co mówić o jakiejś większej skuteczności zachodnich systemów ABM przeciwko nowoczesnym pociskom ICBM i SLBM oraz przede wszystkim możliwości ich masowego ataku. Natomiast sam system NMD ma też swoje ograniczanie ze względu na to, że jest bazowania naziemnego. W przypadku systemów umieszczonych na orbicie (co aktualnie jeszcze nie wchodzi w grę) sprawy się znacznie bardziej komplikują. Z drugiej strony FR może i dysponować środkami przeciwdziałania gdyby owa sytuacja rozwinęła się i USA zdecydowały się na rozmieszczenie elementów systemów obrony antyrakietowej na orbicie. A prędzej czy później to może nastąpić.

   Lubię to

 9. Maksymalne szacunki liczby Chińczyków w FR to w najlepszym razie około miliona osób, raczej kilkaset tysięcy, w większości przebywających czasowo w dużych miastach, z czego na Syberii jest niewielka część.

  Lubię to

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s