Ćwiczenia Iskanderów-M w WOW

Dość  ciekawy klip,  załadunek pocisków R-500.

Załogi chyba w nowych, lekkich kamizelkach balistycznych.

 

 

Reklamy

112 uwag do wpisu “Ćwiczenia Iskanderów-M w WOW

 1. Jakiejkolwiek informacji nie podali tylko tyle że to niby 9 prototyp. I tylko fotografie.
  W sumie to nie mogę się połapać o co chodzi z PAK FA i jego prototypami. Chyba tak od czerwca kiedy to miały wzbić się w powietrze kolejne prototypy nastąpił okres jakiegoś utajnienia (?), dezinformacji (?) a i fotografii czy filmów od tego okresu zaledwie kilka.
  Informują tylko, że zgodnie z planem i takie tam zbywające informacje.

  Polubienie

  1. Warto dodać, że w płatowcu widzianym na zdjęciach powyżej zmniejszył się udział kompozytów, lub też niektóre elementy kompozytowe są specjalnie dla zmylenia przeciwnika pomalowane na żółto i udają aluminium, czyli oprócz ewentualnych opóźnień i embarga informacyjnego, ma miejsce zapewne także dezinformacja.

   Polubienie

  2. > Informują tylko, że zgodnie z planem

   Zgodnie planem. Tylko, ze nikt nie zna tego planu, a na pewno nie zgodne z tym co niby jest przedstawiane w różnych przeciekach. Choć już nie pamiętam czy Rosjanie oficjalnie informowali o tym ile prototypów poleci w tym roku? Jeśli oficjalnie to niewiele się spełniło z ich planu. Jedno można stwierdzić PAK FA zalicza kolejne opóźnienia i widać stagnację w programie.
   Drugą fotkę wrzucałem już parę miesięcy temu tak więc ciekawe co to może być za egzemplarz 🙂

   Polubienie

 2. W Petersburgu zwodowany został holownik ratowniczy projektu 02980 SB-737. Jest to czwarty okręt tego projektu, pierwsze dwa znajdują się w służbie we Flocie Bałtyckiej, trzeci we Flocie Północnej (brak info o przekazaniu a zwodowany został w 2015 roku).

  Polubienie

 3. „Saturn” dostarczy Chinom 224 silniki D-30KP2. Podpisano 2 kontrakty na 54 i 170 szt na łączną sumę 658 mln dolarów. Silniki będą dostarczane od pierwszego kwartału 2017 do czwartego kwartału 2020 roku.

  Polubienie

 4. Samonaprowadzjąca się szybująca bomba „Driel” kończy próby państwowe i od przyszłego roku ma być skierowana do produkcji seryjnej. Maksymalna odległość zrzutu od celu 30 km.
  Wymagania na bombę przedstawiono w 1985 roku , pierwsze próby odbyły się w 2004. W latach 90 prace były wstrzymane. Troszeczkę długo to wszystko trwało.

  Polubienie

  1. Ta bombka to w zasadzie rosyjski odpowiednik JSOW, z faktycznym opóźnieniem wobec amerykańskiej konstrukcji wynoszącym prawie dwie dekady i pomimo tego o gorszych parametrach.
   Ps. Chińczycy w Zhuhai pokazują FR jak się robi bsp.

   Polubienie

 5. Szczerze to całkiem imponujące. Pewnie niedługo pojawi się jakiś fotoreportaż (mam taką nadzieję).
  Jeszcze jedna fotografia chińskiego BSL chyba sprzed 3 lat, nie wiem czy dalej lata, ale jak dla mnie to już wyższa liga.

  Polubienie

 6. Już w wielu aspektach, co w sumie nie może dziwić. Chiny gospodarczo to przy FR jednak potęga i zaczyna to przynosić efekty także w wojskowości, ich największą przewagą są możliwości przemysłu, gdy opanują jakąś technologię to idą z produkcją bardzo szybko, wystarczy spojrzeć na ich przemysł stoczniowy i tempo budowania okrętów, choćby i drugiego lotniskowca. Prędzej czy później osiągną przewagę lub parytet w zakresie wszystkich wzorów uzbrojenia w stosunku do FR, a w dłuższej perspektywie może i nawet USA.

  Polubienie

  1. Jest jeszcze kwestia jakości raz zaawansowania technologicznego. Nie pamiętam w którym to kraju się ostatnio chińskie rakiety przeciwokrętowe skompromitowały, Malezja ? Tajlandia ? tamte okolice, dwa niewypały na pokazach. Chińska stacja kosmiczna nad naszymi głowami jest w trakcie niekontrolowanej deorbitacji. Jak Rosjanie przyjmują coś na uzbrojenie to jest to raczej dobrze przetestowane i niezawodne, wobec chińskich deklaracji jestem sceptyczny.

   Polubienie

  2. Może dojść do sytuacji że za 10-15 lat Chiny upomną się o Syberię i Kamczatkę. No i Rosja będzie miała duży problem, zresztą tam cały czas jest obecnie napływ Chińczyków i osadnictwa i nic z tym władze w Moskwie nie robią. Chiny idą do przodu dużymi krokami a Rosjanie powoli. Szkoda że nie rozwijają tak przemysłu i gospodarki jak Chiny i chyba też nie myślą tak perspektywicznie.

   Polubienie

  3. Żeby się tylko nie okazało, że J-20 wejdzie szybciej do służby niż PAK FA, jeśli program tego drugiego nadal będzie się tak posuwał wcale bym tego nie wykluczył. Choć oczywiście inną kwestią już jest napęd owego J-20 oraz charakterystyki samej maszyny.

   Polubienie

   1. Zapewne wejdzie, ale w Zhuhai maszyny latały bardzo zachowawczo, T-50 lata o wiele bardziej manewrowo. Za to pięknie Chińczycy pomalowali J-20 i od razu zyskał na osiągach i nowoczesności w oczach wielu ekspertów 🙂

    Polubienie

   2. Dla FR to będzie trochę policzek. Oczywiście diabli wiedzą jak się mają sprawy odnośnie postępu prac nad J-20 i wcale nie musi tak szybko wejść do służby.
    Co do samego J-20 to jak dla mnie wygląda na niespecjalnie manewrową maszynę choć pozory mogą oczywiście mylić. Natomiast jeśli chodzi o charakterystyki stealth (geometryczne) to na moje oko wygląda to lepiej niż w przypadku T-50. Być może to subiektywne odczucie. Bo i ciężko oceniać charakterystyki stealth na oko 🙂

    Polubienie

 7. Ów napływ chińskiego osadnictwa to mit, podobnie jak mitem jest, że w przewidywalnej przyszłości Chiny zdecydują się na konflikt z FR o Syberię. Chiny mają na głowie Tajwan, oraz rywalizację z Japonią i USA. Z FR będą utrzymywać może nie sojusznicze, ale dobre stosunki.
  FR może się tak rozwijać jak pozwalają na to uwarunkowania wewnętrzne i zewnętrzne, więc Chinami nigdy nie będą, nie ten potencjał.

  Polubienie

  1. Jak znajdę to Ci podrzucę materiał o chińskim osadnictwie na Syberii. Tym bardziej że za zgodą rosyjskich władz bardzo prężnie rozwijają się chińskie firmy rolnicze na tym terenie.

   Polubienie

  2. Dokładnie prawdopodobieństwo konfliktu FR-Chiny jest prawie równe zeru. Należy pamiętać o tym, że FR nadal posiada znaczną przewagę w potencjale rakietowo-jądrowym. Nawet jeśli Chiny w przyszłości osiągną parytet w tym aspekcie i tak niewiele to zmieni. Sprawia to, że na wojnie z Rosją można tylko stracić. Działa to również podobnie w przypadku całego NATO, którego potencjał militarny jest nieporównywalnie większy. Natomiast nadal spory potencjał rakietowo-jądrowy, który jest do tego coraz bardziej unowocześniany na wszystkich szczeblach oraz potężny system OPK (wielowarstwowa rakietowa i zintegrowana opl, coraz silniejsze lotnictwo, dość gęsta sieć radiolokacyjna, nowoczesne systemy WRE, rozbudowa nowoczesnych środków wykrywających atak rakietowych itp) dzięki czemu przeciwnik nawet o większym potencjale nie zdecyduje się na pełnoskalowy konflikt na terytorium FR w dającej się przewidzieć przyszłości. Oczywiście NATO poprzez rozbudowę swoich systemów ABM dąży powoli acz konsekwentnie do osłabienia rosyjskiego RWSN. To był główny powód wyjścia z traktatu ABM podpisanym w 1972. Zresztą USA i tak wcześniej go łamało… Obecnie oczywiście nie ma co mówić o jakiejś większej skuteczności zachodnich systemów ABM przeciwko nowoczesnym pociskom ICBM i SLBM oraz przede wszystkim możliwości ich masowego ataku. Natomiast sam system NMD ma też swoje ograniczanie ze względu na to, że jest bazowania naziemnego. W przypadku systemów umieszczonych na orbicie (co aktualnie jeszcze nie wchodzi w grę) sprawy się znacznie bardziej komplikują. Z drugiej strony FR może i dysponować środkami przeciwdziałania gdyby owa sytuacja rozwinęła się i USA zdecydowały się na rozmieszczenie elementów systemów obrony antyrakietowej na orbicie. A prędzej czy później to może nastąpić.

   Polubienie

 8. Maksymalne szacunki liczby Chińczyków w FR to w najlepszym razie około miliona osób, raczej kilkaset tysięcy, w większości przebywających czasowo w dużych miastach, z czego na Syberii jest niewielka część.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s