Kolejna ofensywa islamistów w Aleppo

Jednostronne zawieszenie broni oraz trwająca już kilkanaście dni strefa bez lotów dobrze wpłynęła na potencjał bojowy islamistów w Aleppo.

Genialny plan FR odnośnie Syrii przyniósł oczywiste skutki w postaci podjęcia przez islamistów działań w celu deblokady wschodniego Aleppo.

Islamiści przełamali obronę rządowych w dzielnicy al-Assad. Są dość dobrze przygotowani, mają chyba mniej niż ostatnio broni pancernej ale za to więcej systemów artylerii rakietowej, rozejm w Aleppo w połączeniu ze strefą bez lotów spełnił swoją funkcję. FR po raz kolejny przysłużyła się islamistom w Aleppo, znowu będą ciężkie walki o utrzymanie blokady wschodniego Aleppo.

Obecnie trwa wielki szturm islamistów na tzw. blokowiska 3000 i 1070, łącznie już 6 SVBIED-ów od rana, jeśli rządowi się tam nie utrzymają, to być może już jutro będzie przełamana blokada wschodniego Aleppo. Co ciekawe islamiści ostrzeliwują z Gradów zachodnie, mieszkalne dzielnice Aleppo, ale tam nie ma wg. mediów zachodnich cywilów, tam same bazy wojskowe rządowych, tak jak we wschodnim Aleppo same szpitale, szkoły i piekarnie. Powtórzę się po raz kolejny, ale nie sposób ogarnąć taktyki FR w Syrii, zamiast bombić koncentrujących się islamistów Rosjanie zrobili im przysługę w postaci kolejnego jednostronnego rozejmu a potem jeszcze strefy bez lotów. Oczywiście WKS póki co nie reaguje na ofensywę islamistów, strefa bez lotów obowiązuje.
Ps. Pozycje rządowych w blokowisku 1070 przełamane. Islamiści skoncentrowali całe oddziały samobójcze przełamujące pozycje obronne rządowych, mają przewagę liczebną, zaś rządowi są pozbawieni wsparcia lotniczego.
Ps.1 Info w rosyjskich mediach, SG SZ FR prosi wielkiego stratega WWP o pozwolenie wznowienia działań bojowych w Aleppo, sytuacja musi być już bardzo zła.
Ps.2 Wg SG SZ FR w ofensywie islamistów bierze udział, uwaga, 35 czołgów i bwp.

Reklamy

62 uwagi do wpisu “Kolejna ofensywa islamistów w Aleppo

 1. WWP nie zezwolił na wznowienie przez WKS lotów bojowych nad Aleppo, prośba SG SZ FR została odrzucona.
  Pieskow stwierdził, że WWP uważa, że w obecnych realiach wznowienie lotów bojowych przez WKS jest niepożądane, strefa bez lotów lotnictwa rosyjskiego i syryjskiego nad Aleppo zostanie utrzymana.
  Brak słów, niepojęte.
  WWP uznaje za konieczne przedłużenie „rozejmu” w Aleppo, by dać czas „amerykańskim partnerom” na zrealizowanie przez nich obietnicy rozdziału opozycji „umiarkowanej” od grup islamistycznych.
  W tym samym czasie de facto zjednoczone ugrupowania „umiarkowane” i islamistyczne prowadzą wspólną ofensywę w Aleppo.

  Polubienie

  1. >Powtórzę się po raz kolejny, ale nie sposób ogarnąć taktyki FR w Syrii

   Ciężko to ogarnąć ale mi to już zaczyna wyglądać na chorobliwą obsesję WWP by dogadać się z zachodnim „partnerem”. Co oczywiście przyniesie odwrotny skutek tak jak i te kolejne „zawieszenia” broni i ustępstwa. Choć wątpię aby na Kremlu wierzyli, że dzięki ostatniemu „zawieszeniu” broni zmieni się narracja w mediach wobec Kremla oraz stosunek samego zachodu. Takiej „interwencji” to chyba jeszcze nie było w historii biorąc pod uwagę możliwości militarne FR. Tak czy siak wygląda to trochę jakby WWP tracił kontakt z rzeczywistością…

   Polubienie

 2. No chyba , że sytuacja nie jest aż tak zła i do walki weszły obwody rządowych. W ostatnim czasie trochę tych posiłków przyjechało np. z Damaszku i Latakii. A może jednak WKS coś bombi choć oficjalnie nic nie robi. Pytanie tylko po co udawać? W najbliższych dniach się coś się wyjaśni. Jedno jest pewne ofensywa islamistów już nie jest, aż taka wielka jak ostatnim razem. Ciekawi mnie również dziwna polityka rosyjska miasto już prawie w garści, a tu pozwalają na takie rzeczy. Trochę na pewno ”brak słów”.

  Polubienie

 3. WKS, a także siły rządowe nie latają bojowo w strefie o promieniu 10 km od granic administracyjnych Aleppo od 16 października.
  Dziś odbył się na pewno jakiś teatr, bo w normalnych okolicznościach niezależnie od sytuacji, SG nie prowadził by publicznego dialogu z WWP. Oczywiście w najbliższych dniach się wyjaśni jak się sprawy mają w Aleppo i czy ofensywa islamistów będzie skuteczna. Póki co front się stabilizuje w blokowisku 3000, bo w nocy walk manewrowych w Syrii się z reguły nie prowadzi.

  Polubienie

  1. >Dziś odbył się na pewno jakiś teatr, bo w normalnych okolicznościach niezależnie od >sytuacji, SG nie prowadził by publicznego dialogu z WWP.

   Może liczy na to, że zachodni „partnerzy” docenią jego kolejne „zawieszenie” broni, które będzie utrzymywał nawet podczas ofensywy „umiarkowanych”. A Zachód może i to doceni i WWP otrzyma kolejne sankcje ?

   Polubienie

   1. USA w nagrodę zamknie przed nosem WMF zapewne wszystkie porty na Morzu Śródziemnym, tak na dobry początek za dzisiejsze gesty WWP skierowane do „zachodnich partnerów”.

    Polubienie

  1. Tak, w tym tańcu WWP jest prawdziwym wirtuozem parkietu. Tylko trudno w tym odnaleźć już jakikolwiek sens, poza tym, żeby ta wojna trwała w nieskończoność, do dziś, gdyby FR prowadziła w Syrii spójną operacyjnie interwencję wojskową byłoby pewnie po wojnie domowej, może co najwyżej z izlowanym islamskim Idlib i Ar-Rakką.

   Polubienie

   1. >lko trudno w tym odnaleźć już jakikolwiek sens, poza tym, żeby ta wojna trwała w >nieskończoność,

    Według mnie w interesie FR jest aby ta wojna zakończyła się w miarę szybko, czy też choćby zamrozić konflikt. Przedłużający się konflikt będzie cały czas osłabiał Asada aż SAA się wykrwawi. Na tym zależy zachodowi. Ale aby zamrozić konflikt czy też go jako tako zakończyć należy dać silne wsparcie rządowym i nie robić kolejnych „zawieszeń” i „rozejmów” bo to daje całkowicie odwrotny efekt. Należy na tyle osłabić islamistów aby byli chętni do jakiś porozumień itp. To jest logiczne.
    Zachód natomiast małymi krokami dopnie swego jak to będzie dalej tak wyglądać. Nie wiem czy rosyjska dyplomacja ( podobno taka świetna) jest na tyle naiwna ?

    Polubienie

 4. Może to znowu jakieś wewnętrzne rozgrywki między FR, Iranem, Asadem i kimś tam jeszcze. Albo chcą zachęcić islamistów do większego skupienia sił na tym kierunku, bo po cóż inaczej nawet jeśli lotnictwo nie lata rozgłaszać to wszem i wobec? Poczekajmy kilka dni aż sytuacja się wyklaruje.

  Polubienie

 5. Po Hiszpanii, port w Ceuta, także Malta, port w Valetta, wycofała wcześniejszą zgodę na to by mogły pobrać paliwo tankowce wchodzące w skład zespołu zadaniowego WMF z Kuzniecowem. Pod naciskiem USA i UE dokonuje się faktyczna izolacja logistyczna rosyjskiego zespołu zadaniowego. Jednocześnie po raz n-ty pokazuje to czym jest w światowej geopolityce FR.

  Polubienie

  1. Dziś był m.in. buldożer, ów BWP-1 i dwa czołgi T-55. Podobno przygotowanych jest kilkadziesiąt SVBIED-ów przez islamistów. Na klipie dobrze widać falę uderzeniową, potężna eksplozja.
   Rejony detonacji dzisiejszych VBIED-ów.
   hosting

   Polubienie

 6. Okręty WMF tankowały podczas działań na Morzu Śródziemnym przede wszystkim na Malcie. Od dziś już Malta nie będzie udzielać zgody na takie tankowanie czy uzupełnianie zapasów. Jeśli USA zechce, to FR nie znajdzie państwa w basenie Morza Śródziemnego, które by się zgodziło na tankowanie WMF. I tak zapewne będzie.
  A tak przy okazji to w skład grupy zadaniowej WMF z Kuzniecowem wchodzą aż trzy tankowce.

  Polubione przez 1 osoba

 7. Grupa zadaniowa z Kuzniecowem przestała się spieszyć do Syrii i na początku listopada będą ćwiczyć u wybrzeży Algierii. Gdy kilka dni temu WWP powiedział, że rejs Kuzniecowa nie ma związku z Syrią wszyscy uznali to za kolejny żarcik WWP.

  Polubienie

 8. Być może z uwagi na „amerykańskich partnerów” WWP nie tylko nie pozwolił na zakończenie strefy bez lotów nad Aleppo ale i uznał, że obecność Kuzniecowa na wodach terytorialnych Syrii, nie wspominając nawet o wykonywaniu misji bojowych z pokładu okrętu przez lotnictwo WMF, jest obecnie także „niepożądane”. Czas pokaże, na chwilę obecną wszystko wskazuje, że grupa zadaniowa z Kuzniecowem wpłynie na wody terytorialne Syrii zdecydowanie później niż się wydawało jeszcze kilka dni temu.

  Polubienie

  1. Albo i nie wpłynie w ogóle. Po tym co Kreml wyprawia jest to bardzo prawdopodobne. To dopiero będzie kompromitacja tej wyprawy i FR mimo, iż Kuzniecow sprawuje się na razie całkiem nieźle. Nagle wymyślili sobie ćwiczenia u wybrzeży Algierii, a zaraz powiedzą a WWP już to powiedział jak piszesz, że cała wyprawa nie ma nic wspólnego z Syrią. W głowie się to nie mieści. Teraz tylko brakuje kolejnych sankcji dla WWP po tym wszystkim.

   Polubienie

   1. Kompromitacji nie będzie, bo każda decyzja zostanie odpowiednio zaprezentowana w mediach. Co ciekawe coś musi być na rzeczy, bo jest całkowite embargo informacyjne w rosyjskich mediach odnośnie Kuzniecowa, nie ma żadnych reportaży, nie ma ekip tv na okręcie a w normalnych okolicznościach powinno być już bardzo dużo reportaży. Stąd wniosek, że grupa zadaniowa wyszła z portu macierzystego z kilkoma alternatywnymi scenariuszami działań i jeszcze nie zapadła ostateczna decyzja kiedy grupa ma udać się w rejon docelowy, a może i rejon docelowy nie został jeszcze określony. Czy jest to związane z oczekiwaniem na wynik wyborów w USA śmiem wątpić, tym bardziej, że przewaga pewnej kandydatki jest na tyle duża, że raczej wynik wyborów jest oczywisty, jedynie można się zastanawiać czy różnica będzie dwucyfrowa czy jednocyfrowa.

    Polubienie

   1. Ja bym roli wyborów w USA w kontekście sytuacji w geopolityce raczej nie przeceniał. Moje zdanie jest takie, że Langley jest odrębnym ośrodkiem władzy a prezydent o wielu rzeczach dowiaduje się z wiadomości w CNN.
    Jeśli zaś chodzi o to czy WWP obecnie tą niemocą coś przegrywa czy nie to zauważcie, że w interesie Rosji jest aby Assad owszem żył ale aby był słaby a nie silny.
    Czasem wcale nie chodzi o to aby złapać króliczka ale o to aby go gonić 😉

    Polubienie

 9. Trwa szturm islamistów na Aleppo, dziś było już kilka SVBIED-ów. Rosyjski korespondent informuje, że sytuacja jest trudna, pogoda bardzo dobra, WKS nie latają, co w sumie nie dziwi, w końcu jeszcze wczoraj WWP nie zezwolił na zakończenie strefy bez lotów bojowych nad Aleppo. Dziś, zapewne nie przez przypadek, islamiści atakują także przez słabo zabudowane obszary, doskonałe dla efektywnych uderzeń lotniczych.

  Polubienie

 10. nusra w natarciu.

  Zakryte stanowisko moździerzy należących do rebelii.

  Ciekawe ile razy jeszcze będzie przerabiany ten scenariusz. Blokada i sukcesy rządowych -stagnacja – atak islamistów i złamanie blokady (brak wsparcia WKS) – atak rządowych i zamknięcie blokady (ze wsparciem WKS). Dokładnie to samo obserwowaliśmy kilka tygodni temu. Wynika z tego tylko tyle, że wolą „możnych” jest to aby karuzela się kręciła, a status quo został zachowany.

  Polubienie

  1. >Ciekawe ile razy jeszcze będzie przerabiany ten scenariusz.

   Wielokrotnie aż do coraz większego wykrwawiania się rządowych.

   >Wynika z tego tylko tyle, że wolą „możnych” jest to aby karuzela się kręciła, a status >quo został zachowany.

   Według mnie to jest raczej wola „możnych” z Zachodu. Co do posunięć FR są one wyjątkowo nielogiczne (znaczy WWP na siłę próbuje dogadać się z Zachodem w celu ustabilizowania sytuacji i zachowania części wpływów w Syrii z tym, że wychodzi to zupełnie na odwrót. Drugim rozwiązaniem jest to, że Zachód ma na Rosję jakiegoś sporego haka, którego zakulisowo „wyciąga” by postraszyć nim FR no i mamy szybką zmianę planów FR czyli kolejne „rozejmy” „zawieszenia broni” itp. Inaczej nie wiem jak to wytłumaczyć. Należy tylko wziąć pod uwagę, że USA i FR ma całkowicie rozbieżne interesy na BW. Więc wątpliwe aby w interesie FR było wzmacnianie islamistów, do czego wbrew logice pośrednio się przyczyniają odpuszczając im w najważniejszym momencie.
   Tak jak pisał Szmul gdyby FR konsekwentnie realizowała jakiś logiczny plan w Syrii czyli interwencja choćby o takiej intensywności jak na początku plus jeszcze jakieś wsparcie na lądzie itp sytuacja islamistów byłaby aktualnie dość dramatyczna. Oczywiście Zachód mógłby też w międzyczasie ich dozbroić co mogłoby utrudnić działania FR.

   Polubienie

 11. Ten sam scenariusz powtarza się w Aleppo, jeśli dobrze liczę, praktycznie trzeci raz, trzeci raz WWP świadomie, bo przecież nie wierzę, że rosyjski wywiad wojskowy mu nie melduje, że jednostronne rozejmy, tym razem jeszcze wsparte strefą bez lotów, ułatwiają dozbrajanym bez przerwy przez państwa trzecie islamistom koncentrację sił dla kolejnych ofensyw, doprowadza do sytuacji, w której słabo wyszkoleni i jeszcze gorzej wyposażeni rządowi, co też jest udziałem WWP, który praktycznie wstrzymał jeszcze wiosną dozbrajanie sił rządowych, w wyniku decyzji WWP poniosą wielkie straty, dodajmy do tego straty cywilne w ostrzeliwanych przez islamistów dzielnicach zachodniego Aleppo, aby utrzymać front, o ile oczywiście front zostanie utrzymany. To co robi WWP jako rzekomy sojusznik rządowych to jest największe draństwo jakie można sobie wyobrazić, bo robi to formalny sojusznik Syrii. Ale już dawno doszliśmy do wniosku, że celem rosyjskiej interwencji wojskowej w Syrii było wszystko oprócz zakończenia wojny domowej w tym kraju.

  Polubienie

  1. >Ale już dawno doszliśmy do wniosku, że celem rosyjskiej interwencji wojskowej w >Syrii było wszystko oprócz zakończenia wojny domowej w tym kraju.

   Według mnie nie jest to w interesie FR. Tak jak pisałem wyżej powoduje to ciągłe wykrwawianie SAA a islamiści mają znacznie więcej siły żywej. W dalszej perspektywie albo będą zmuszeni bardziej się zaangażować aby bronić swoich baz de facto albo zwijać się z Syrii. W końcu Zachód dąży do całkowitego obalenia Asada, plany wbrew pozorom się nie zmieniły :/

   Polubienie

 12. Miło spojrzeć, że tym razem to nie rządowi (jak to zwykle bywa) a islamiści zostali przydybani na otwartej przestrzeni.

  Większość źródeł podaje, że rządowi się trzymają. Trzymają się pomimo mnogości SVBIED, będących piekielnie skuteczną i trudną do zwalczania bronią w terenie zurbanizowanym. Stracili trochę terenu, ale najistotniejszą sprawą jest to, że żadna z linii obronnych nie została totalnie przełamana. Rzekomo atak stracił impet i tak jak wspomniał Szmul udało się nawet odzyskać cześć straconych rejonów i (gdzieniegdzie) zmusić rebelię do wycofania. Standardowo również pojawiają się informacje o skierowaniu wszystkich elitarnych jednostek do miasta w celu „ostatecznej ofensywy”. Niestety, za długo już śledzimy ten konflikt, aby brać to na poważnie.

  Polubienie

 13. Szmulu wybacz, że spamuję, ale niestety nie ma opcji edycji, a materiałów jest sporo 🙂

  Czyżby jednak coś się działo w chmurach ? Szczerze, to zakładając iż WKS całkiem zniknie z nieba przewidywałem ponowne załamanie blokady.

  Polubienie

 14. Nie ma problemu, zawsze miło Cię widzieć w komentarzach.
  Islamiści twierdzą, że obecne ataki to ledwie rozpoznanie bojem, a prawdziwy szturm dopiero się zacznie, czas pokaże. Nie ulega wątpliwości, że czas raczej gra wyłącznie na ich korzyść, WKS nie latają, są stale dozbrajani, dopływ ochotników z regionu również ma się jak najlepiej.
  A co do klipu, to może być archiwalny, może nie być z Aleppo, a jak jest z Aleppo i z dziś to może być spoza strefy bez lotów, która obejmuje 10 km w promieniu od granic miasta. Swoją drogą pierwsza bombka to niewybuch.

  Polubienie

 15. Szturm trwa na bardzo szerokim, jak na warunki Aleppo, froncie, ale główny atak jest skierowany na blokowisko 3000 z zachodu i południa. Dobra pogoda, kolumny wozów bojowych islamistów sobie spokojnie jeżdżą w stronę frontu, WKS oczywiście nie lata. Jeśli się islamiści przebiją przez blokowisko 3000 to zwinie się cała linia obrony rządowych i będzie po blokadzie wschodniego Aleppo, ale obszar blokowiska 3000 jest dobry do obrony, bardzo gęsta zabudowa, więc może się rządowi utrzymają, pomimo tego, że są atakowani z dwóch stron. WWP po raz kolejny zorganizował rządowym ciężki test zdolności prowadzenia działań w obronie, jako prawdziwy sojusznik uznał, że nic tak nie poprawi wyszkolenia sił rządowych, jak walki obronne bez wsparcia FR.

  hosting

  Polubienie

  1. Sytuacja robi się coraz bardziej tragiczna dla rządowych. Widać islamiści dobrze się przygotowali. No ale cóż oni mają ciągły dopływ siły żywej, broni itp. Do tego mogą sobie hasać do woli ech 😦

   Polubienie

 16. „Sztabowcy” islamistów planujący działania zaczepne, mapy chyba w trochę lepszej jakości niż te oferowane przez Google Maps.
  Rebeliancka technika, dzień wczorajszy.


  Upominki od rządowych.

  Z innej beczki, rządowy Abrams w Iraku widziany z pozycji IS :

  Polubienie

 17. To wstrzymanie lotów przez WKS to z całą pewnością pokazówka. Nie wiadomo tylko jaki ma to cel, nie brałbym na poważnie tego, ze chcą się podlizać USA. Albo chcą postawić do kąta Asada lub Irańczyków, albo to jest ustawione z Erdoganem. Nie wiem czy ktoś zwrócił uwagę ale wczoraj ISIS wycofało się z płn-wschodniego przedpola Aleppo bez żadnej walki i to w taki sposób, że rządowi zajęli kompleks wojskowy i kilka miejscowości zabezpieczając sobie miasto przemysłowe Szejk Nadżaf i przedpola miasta. Do tego jeszcze przed nimi strefę buforową utworzyło SDF. Chodzi o to, by „moderaci” pro-tureccy nie zaatakowali Aleppo z tamtego kierunku. A, że i ISIS w jakimś stopniu, przynajmniej w regionie Aleppo jest kontrolowane przez ludzi „sułtana” to tajemnica poliszynela Być może wstrzymanie lotów przez WKS jest pójściem na rękę dla Erdogana by islamiści się od razu nie skompromitowali. Nawet jeśli jakimś cudem przebiją się do wschodniej części to wtedy WKS się ruszy i zostaną zmasakrowani. Ale na razie się to nie zapowiada. Atak idzie opornie mimo dużego zaangażowania VBIED-ów.

  Polubienie

  1. Nowa jakość w wojnie syryjskiej – „umiarkowana opozycja” dokonuje ataków samobójczych.
   Być może w całej tej paranoi chodzi o to, aby wszyscy zaczęli kojarzyć terror islamski z taktyką Zachodu, prędzej czy później może to mieć poważne konsekwencje.

   Polubienie

 18. Jeśli islamiści się przebiją, to zajmą obszary silnie zurbanizowane, gdzie ich eliminacja przez WKS będzie znacznie trudniejsza niż w terenie otwartym, o ile rzecz jasna w takiej sytuacji WKS by dostało pozwolenie od WWP na wznowienie działań. Te grupy pancerne islamistów jadące przez otwarty teren to idealny cel dla lotnictwa, podobnie jak ich artyleria rakietowa.
  A tak przy okazji to grupa zadaniowa WMF z Kuzniecowem rzuciła kotwicę i od dwóch dni sobie stoją gdzieś przed Cieśniną Gibraltarską. Wszystko to wygląda dziwacznie. Nie dość, że do Syrii się już wcale nie śpieszą, to nawet na te ćwiczenia u wybrzeży Algierii nie chcą dopłynąć w terminie.

  Polubienie

 19. Nowe migawki z walk w Aleppo, rządowi cokolwiek zaskoczyli i mimo dużego nacisku islamistów w zasadzie utrzymali dziś wszystkie pozycje po czym na niektórych kierunkach przeszli do umiarkowanych kontrataków. Wydaje się, że islamiści wyczerpali swoje siły w obecnej próbie deblokady wschodniego Aleppo. Ale oczywiście jeśli nic się nie zmieni w polityce FR względem Syrii, to wkrótce spróbują ponownie.

  Polubione przez 1 osoba

 20. Podobnież holownik z grupy zadaniowej Kuzniecowa jest już na południe od Sycylii, co by mogło oznaczać, że grupa zadaniowa nie będzie ćwiczyć u wybrzeży Algierii tylko płynie na wody terytorialne Syrii, swoją drogą ciekawe, że nie ma zdjęć Kuzniecowa z przejścia przez Cieśninę Gibraltarską.
  Media brytyjskie twierdzą, że do grupy Kuzniecowa ma dołączyć lub dołączył zespół okrętów podwodnych, w którego skład wchodzą dwie Szczuki i Warszawianka.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Również od kilku dni zastanawiam się w co oni się bawią. Ostatnie materiały foto/wideo pojawiły się w momencie przejścia grupy na wysokości wybrzeża Portugalii. Od tego czasu nie ma nic, choć spodziewałem się spektakularnych ujęć z Cieśniny Gibraltarskiej. Milczą również zachodnie media dotychczas śledzący każdą milę morską przebytą przez grupę. Przy obecnej (niewielkiej) prędkości grupa osiągnęłaby syryjskie wody terytorialne nie wcześniej niż za 3-4 doby. Przeglądając drogę okrętów można zauważyć również nieregularne włączanie/wyłączanie transponderów (w tej chwili np. Osipow jest niewidoczny, jego ostatnie znane położenie to to sprzed 2 dni).

   Polubienie

 21. W/g gazety Times WWP planuje decydująca bitwę o Aleppo w trakcie w trakcie wyborów prezydenckich w Stanach…korzystając, że wszyscy będą zajęci wyborami.
  Pomóc w tym mają pomóc Kuzniecow który w/g informacji na 2 Listopada osiągnie wody terytorialne Syrii, dwa atomowe okręty projektu 971 oraz jeden typu Warszawianka, wyposażone w Kalibry. Może coś w tym jest, że opinia amerykańska zajmie się wyborami, a w tym czasie szturm rozpocznie się na wschodnie części miasta Aleppo. Ponoć do miasta wjechały kolejne posiłki oraz oczywiście syryjskie tygrysy….które mają wraz z Desert Hawks prowadzić główne uderzenie. Brzmi pięknie czy realne? Czas pokaże.

  Polubienie

 22. Jak The Times tak napisał to musi być prawda 🙂
  A poważnie bartku30, no bądźmy poważni. Tzw. decydująca bitwa o Aleppo musiałaby się odbywać z udziałem minimum brygadowej grupy bojowej SZ FR, żeby móc osiągnąć sukces operacyjny w rozsądnym przedziale czasu. Wystrzelenie nawet i kilkunastu Kalibrów na cele we wschodnim Aleppo nie doprowadzi do szybkiego jego zajęcia. Zaś mozliwości uderzeniowe grupy lotniczej na Kuzniecowie to przecież jedynie 5 Su-33 z SWP-24 i 4 MiG-29KR/KUBR, to już znacznie większe możliwości miałaby kolejna eskadra Su-24M w Chmejmim.
  Podsumowując The Times pisze bzdury.

  Polubione przez 1 osoba

  1. No właśnie wysłanie tej grupy zadaniowej jest jakieś dziwne bo nie jest ona tam do niczego o czym wiemy obecnie konieczna. No chyba, że wydarzy się coś, o czym jeszcze nie wiemy. Desantowcy wrócili z Egiptu ??

   Polubienie

   1. Desantowcy wracali dość dziwacznie, bo z Synaju polecieli do Chmejmim. Ale czy w Chmejmim zostali czy też Ił-y wróciły puste do FR to nie wiadomo, przy czym to tak czy siak była w najlepszym razie kompania spadochroniarzy z plutonem BMD-2.

    Polubienie

 23. Islamiści przeszli do obrony tego co udało im się zdobyć w ostatnim czasie, ale wciąż ostrzeliwują cywilów w zachodnim Aleppo. Zgodnie z tradycją, w najbliższym czasie powinno dojść do jakiegoś kolejnego „rozejmu” uzgodnionego przez FR z USA, żeby islamiści mogli się spokojnie przygotować do kolejnego szturmu.

  Polubienie

 24. W/g Sidorenki bardzo duży konwój dziś wieczorem wyjechał z Hamy w kierunku miasta Aleppo. Prawdopodobnie to są główne siły które prowadziły kontratak na północ od Hamy.
  Widać, że zbierają siły. Ja myślę , może się mylę ,ale przygotowują się na rozprawę ze wschodnim Aleppo. Chyba aż takich sił nie mieli skoncentrowanych jeszcze.
  Posiłki płyną z Damaszku, Latakii i z Hamy.

  Polubienie

 25. Prędzej islamiści zrobią kolejną ofensywę w Hamie korzystając z okazji, aniżeli rządowi ruszą na wschodnie Aleppo. Po pierwsze musieliby mieć zgodę FR, a pojawiają się informacje, że w najbliższym czasie FR znowu wyjdzie z inicjatywą „rozejmu” na terytorium całej Syrii, a po drugie, niezależnie od tego, jakich by sił nie zgromadzili, a możliwości i tak mają niewielkie, nie są w stanie zająć w walce wschodniego Aleppo w rozsądnym czasie, czyli liczonym w co najwyżej tygodniach. Siły rządowe miesiącami walczą o np. osiedle 1070 i nie dają rady zająć, a wystarczy spojrzeć na mapę jak się ma obszar tego osiedla do wschodniego Aleppo. A po trzecie Sidorenko jako bezkrytyczny wyznawca Asada jest mało wiarygodny i lubi mocno przesadzać.
  T-90 w Aleppo.
  hosting

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s