Topol-M

Nowy odcinek cyklu Czasowoj, tym razem przede wszystkim na temat pocisku balistycznego dalekiego zasięgu Topol-M.

Walor edukacyjny tego cyklu programów może i nie jest zbyt wysoki, ale jest wiele ciekawych ujęć wzorów techniki wojskowej.

Reklamy

107 uwag do wpisu “Topol-M

 1. Ładne, szczególnie jeśli się pamięta o tym, ile te samoloty kosztują państwo białoruskie i wtedy dochodzi się do wniosku, że Białoruś ma samoloty o wielokrotnie większych możliwościach od naszych Masterów, do tego wielokrotnie tańsze i spłacone produktami przemysłu białoruskiego.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Zakończyły się próby państwowe fregaty projektu 11356 „Admirał Makarow”. Okręt powrócił z prób na Morzu Barentsa do Bałtijska, następnie uda się do stoczni w Kaliningradzie gdzie podda się rewizji wszystkich układów i systemów oraz poddany zostanie ostatnim pracom wykończeniowym (np. malowanie). Potem nastąpi podniesienie bandery i przekazanie WMF.

  Polubienie

 3. W tym tygodniu stocznia „Wympieł” przekazała WMF dwa duże kutry hydrograficzne proj.19920 BGK-2154 przeznaczony dla Floty Północnej oraz BGK-2150 dla Floty Czarnomorskiej. Są to czwarty i piąty kuter tego projektu zbudowane w SZ „Wympieł”.
  Kutry przeznaczone są do prowadzenia prac hydrograficznych, do transportu, jako liderzy okrętów podwodnych, jako pomoc przy różnego rodzaju pracach remontowych i związanych z obsługą obiektów pływających i nadbrzeżnych.
  BGK-2150.

  Polubienie

 4. Oddziały łączności ZWO z rejonu Moskwy otrzymały 10 samochodów KSzM (komandno – sztabnaja maszina) R-149 AKSz-1 na bazie pojazdu KamAZ. Pojazdy pozwalają m.in. na tworzenie zamkniętego kanału łączności internetowej, tworzenie map topograficznych przy pomocy systemów satelitarnych, gromadzenie, przetwarzanie i analizę danych danych dotyczących sytuacji taktycznej i operacyjnej, utrzymanie łączności z obiektami naziemnymi i powietrznymi.

  Polubienie

 5. W nocy z 16 na 17 listopada i w ciągu 17 listopada pojedynczy Su-35S obleciał Europę od pólnocych wybrzeży Norwegii po Gibraltar, aż w okolice bazy Rota po czym wrócił do FR, w trakcie wielogodzinnego lotu maszyna kilkukrotnie tankowała w powietrzu.

  Polubienie

 6. Na Zabajkalu WWO powstał (już oficjalnie) nowy pułk lotniczy. Miejscem lokacji 266-ego pułku lotnictwa szturmowego wyposażonego w samoloty Su-25 będzie lotnisko Stiel (Ołowiannaja).
  W WWO w 11-ej armii lotniczej powstaje dywizja lotnicza w skład której wejdą 120. mieszany pułk lotniczy z Domny (Su-30SM), 266. pułk lotnictwa szturmowego oraz nowy mieszany (transportowy i śmigłowcowy) pułk lotniczy z Czity-1.

  Polubienie

 7. Wszyscy żołnierze piechoty morskiej FR zostali wyposażeni w bojowe komplety „Ratnik”.
  Od zwykłego „Ratnika” komplet odróżnia się wyposażeniem w pływającą kamizelkę kuloodporną „Korsar”. Do roku 2020 przewiduje się wyposażenie 70% wszystkich rodzajów wojsk w komplety „Ratnik”. Do tej pory wyprodukowano ponad 120 tyś. „Ratników”.
  Przy tej okazji poinformowano że zakończono wyposażanie wojsk Floty Północnej w pojazdy BTR-82A.

  Polubienie

 8. Tradycyjna prośba o pomoc 🙂
  Jak wyglądają zarobki żołnierzy i podoficerów w SZ FR? Ktoś coś? Cokolwiek?
  I jak odnieślibyście owe zarobki do poziomu życia ludzi z ośrodków innych niż Moskwa i Peterbsurg?
  Ostatnie pytanie – jak szacowalibyście prestiż i pozycję społeczną oficerów i podoficerów w Rosji?
  Potem napiszę dlaczego pytam 🙂 Ale na zestawiając w/w czynniki w Polsce z tym co wygrzebałem o Rosji no to ciekawe zestawienie wychodzi. Albo nieciekawe – ale to z punktu widzenia atrakcyjności SZ RP…

  Polubienie

   1. Dodatków do poborów w rosyjskich strukturach siłowych jest istotnie bardzo dużo, skumulowane potrafią być wielokrotnie wyższe niż podstawa. Jeszcze kilka lat temu pobory w rosyjskich siłach zbrojnych niekiedy nawet przekraczały wyraźnie pobory w polskich siłach zbrojnych na porównywalnych stanowiskach po przeliczeniu, po załamaniu się kursu rubla już raczej tak nie jest. Generalnie służba w strukturach siłowych, za wyjątkiem policji drogowej, cieszy się w FR dużym szacunkiem, w siłach zbrojnych w szczególności. Zarobki są konkurencyjne, szczególnie w przypadku prowincji. Najniższa stawka bez dodatków dla szeregowego to z grubsza 30 tys. rubli, oficera młodszego mniej więcej dwa razy tyle, rekordziści z dodatkami mają kilka razy więcej miesięcznie, na szczycie siatki płac nie licząc sztabowców, są oficerowie z RWSN oraz atomowych okrętów podwodnych.

    Polubienie

 9. Oddziały specnazu CWO z rejonu Samary otrzymały na wyposażenie optyczno-elektroniczne kompleksy (nabludienija) obserwacyjno-rozpoznawcze „Ironia”. Kompleks składa się z dwóch kompletów jeden przeznaczony dla umieszczenia go na pojeździe Tigr, drugi przenośny. Kompleks posiada kamerę termowizyjną i dalmierz laserowy oraz czujnik ruchu pozwalający prowadzić obserwację ludzi na dystansie 2,5 km, techniki wojskowej na dystansie do 7 km i przesyłać fotografie lub obraz video do punktów dowodzenia i kierowania na odległość do 10 km .

  Polubienie

 10. Pierwsza Armia Pancerna z Podmoskowia otrzymała haubice kal.152 mm 2A65 Msta-B. W tym roku w/g kontraktu dostarczono ok. 30 haubic na których szkolenie zacznie się odbywać w nowym roku szkoleniowy rozpoczynającym się 1 grudnia.

  Polubienie

   1. W informacji było tylko że nowe ale nie podane czy nowej produkcji czy ze składów. Patrząc z drugiej strony to nie była jednorazowa dostawa (prawdopodobnie) więc mogłoby być z nowej produkcji. Nie wiem jak jest z częściami zamiennymi bo mogły być złożone ze składów części.
    W ubiegłym tygodniu na blogu był wałkowany temat modernizacji czołgów T-80 doczytałem w jednym ze źródeł że z gotowych elementów(części) można by było złożyć ok.450 czołgów T-80.
    A jeśli tak to te 30 sztuk 2A65 można złożyć z wyprodukowanych już podzespołów.

    Polubienie

 11. W najbliższych latach zostaną uruchomione nowej generacji kompleksy systemu kontroli kosmicznej (SKKP). Będzie to sieć specjalistycznych kompleksów kontroli radiotechnicznej i kompleksów optyczno-elektronicznych (na razie brak informacji dotyczących składu takiego zestawu kompleksów). Będą kontrolować przestrzeń kosmiczną na wszystkich kierunkach i na bardzo dużych odległościach. Kompleksy te mają powstać w czterech lokalizacjach: Ałtaj, Daleki Wschód, Burjacja, Krym i będą częścią składową WKS.

  Polubienie

 12. Jeszcze dwie informacje dotyczące kompleksów WKS.
  W Tadżykistanie został zmodernizowany optyczno-elektroniczny system kontroli kosmicznej „Okno”. W wyniku przeprowadzonych prac wzrósł zasięg wykrywania obiektów kosmicznych do ponad 50 tyś. km. Modernizacji poddano także radio-optyczny kompleks „Krona” w Karaczajo-Czerkieskiej Republice oraz zakończono próby państwowe optyczno-elektronicznego kompleksu „Pricieł” w Kraju Ałtajskim.
  Do końca 2019 mają zakończyć się prace nad budową stacji radiolokacyjnych Woroneż w okolicach Murmańska i Workuty. Na chwilę obecną w dyżurze bojowym są stacje w lokalizacjach: rejon Petersburga, Kaliningradu, Irkucka i w Kraju Krasnodarskim. Na końcowym etapie budowy znajdują się stacje radiolokacyjne w lokalizacjach: Kraj Krasnojarski i Ałtajski oraz w rejonie Orenburskim. Starsze stacje jak Dniepr, Dariał i Wołga poddane zostały modernizacji. Po wprowadzeniu do służby wszystkich stacji Woroneż planuje się wycofanie ze służby stacji Dniepr i Dariał.
  Kompleks Okno w Tadżykistanie.

  Kompleks Krona

  Polubienie

  1. No ładnie im idzie modernizacja naziemnego segmentu systemu EW. Jeśli chodzi o stacje radiolokacyjne dalekiego zasięgu i systemy wykrywania obiektów kosmicznych. Teraz czas na część kosmiczną. Tutaj znacznie gorzej to wygląda. Na razie na orbicie jeden testowy satelita nowego systemu.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s