Su-33 i MiG-29KR z Kuzniecowa przebazowane do Chmejmim

Lotnictwo pokładowe WMF zadebiutowało bojowo z Kuzniecowa po czym zostało przebazowane na ląd.

Rosyjskie siły zbrojne w kwestii Syrii wciąż zaskakują,  chyba, że upublicznione dziś zdjęcia satelitarne obrazują jedynie krótkotrwałą wycieczkę większości zgrupowania lotniczego z Kuzniecowa w składzie co najmniej 8 Su-33 i 1 MiG-29KR do Chmejmim.

c3d20c108a5e279f57320c26e69a93eb86609201ef88e497ce0875d2cff95e7b

Reklamy

56 uwag do wpisu “Su-33 i MiG-29KR z Kuzniecowa przebazowane do Chmejmim

 1. Powoli Aleppo jest zdobywane…..Już niedługo będzie podzielone terytorium rebeliantów w mieście. Dziś oficjalnie dzielnica Hanano Housing zdobyta. Podobno zostało ok. 1,5 km żeby przepołowić rebeliantów w wschodnim Aleppo.

  Polubienie

 2. Sprawdź bartku30 jak się ma Hanano, które swoja drogą nie jest jeszcze całkiem zdobyte zdaje się, do pozostałego obszaru wschodniego Aleppo, chodzi nie tylko o powierzchnię ale i zabudowę.

  Polubienie

 3. Kadry z najnowszego materiału Zwiezdy z Kuzniecowa niestety nie wiadomo kiedy nakręcony został materiał. Cztery a może i pięć Mig-ów-29K?


  Czy to jakiś zlepek materiału sprzed katastrofy czy cokolwiek innego?

  Polubienie

 4. Teraz to już tylko takie filmiki zostają do pokazywania z cokolwiek głupawymi tytułami, gdy zachód pokazał zdjęcia Su-33 w Chmejmim, są to prawie na pewno zmontowane materiały archiwalne, może za wyjątkiem tych z pustym pokładem lotniczym Kuzniecowa.

  Polubienie

  1. Zamydlanie informacji Szmulu czy rzeczywiście tak było? I weź tu coś zrozum. Z drugiej strony to MO FR nie ma obowiązku informować opinii publicznej co i kiedy robi. To wojsko (i w tym przypadku wojna) a nie „reality show”.

   Polubienie

 5. Ja mam swoje zdanie na ten temat, ale nie mam twardych dowodów żeby je obronić, moim zdaniem jest to wymyślanie kolejnych historyjek w reakcji na wyciek zdjęć, tak jak wcześniej wymyślano historyjki w reakcji na wyciek filmów z zestrzeleń czy zniszczeń na ziemi śmigłowców. Oczywiście, z drugiej strony, można znaleźć i jakiś sens operacyjny ćwiczenia tego typu dyslokacji, bez związku z przyczynami incydentu z MiG-29KR.
  Ps. Całkiem celne bombienia rządowych.

  Polubienie

 6. Walki w Hanano, jak widać zabudowa nie jest wszędzie bardzo zwarta, stąd relatywnie szybkie postępy sił rządowych, a i islamiści chyba uznali, że nie warto bronić tego osiedla do ostatniego islamisty, bo są we wschodnim Aleppo znacznie lepsze do obrony obszary, z bardzo gęstą zabudową.

  Polubienie

  1. Panowie
   Moim zdaniem ciąg wydarzeń z Kuzniecowem świadczy o tym, że było to zagranie (nie pierwszy raz) pomyślane jako budowa PR, a nie stricte militarna operacja. Przypomniało mi się, jak czytałem jeszcze wcześniej o jakiś analityk oglądając zdjęcia z pokładu lotniskowca (oficjalnie TAWKR) twierdził, iż panuje tam bałagan, który nie da się porównać z pracą na amerykańskim. Podszedłem do tego ze sceptycyzmem, ale nie mogę się dziś pozbyć wrażenia, że przez cały „pochód” trwało zgrywanie nie tylko skrzydła pokładowego, ale i obsługi. Zresztą o tym, że skrzydło lotnicze de facto nie przedstawia (póki co) poważnej siły bojowej i jest niezgrane tudzież nieoblatane też można było przeczytać. Zerwanie się lin hamujących i utrata MiG-a nadają temu wszystkiemu nieco inny charakter.
   Ps. Przy okazji w Chmejmim planowana jest budowa drugiego pasa, bo ten jest już wyeksploatowany i wymaga remontu.

   Polubienie

   1. Bez urazy, ale napisałeś oczywiste oczywistości. Misja Kuzniecowa, podobnie jak wiele innych wcześniejszych działań FR w Syrii to przede wszystkim PR, następnie próby w warunkach powiedzmy, że bojowych, techniki a na końcu trening. Operacyjnie tego krążownika lotniczego mogłoby nie być u wybrzeży Syrii i nic by to nie zmieniło. Rosjanie praktycznie nie mają doświadczeń w działaniach lotnictwa pokładowego, tam najbardziej doświadczeni piloci w linii mają nalot rzędu < 300 h z pokładu Kuzniecowa, tu nawet nie ma co porównywać do Amerykanów.
    Ps. W zasadzie to trzeciego, bo tam są już dwie drogi startowe, choć jedna wykorzystywana od ponad roku jedynie jako płaszczyzna postojowa. Ale budowa rozpocznie się w przyszłym roku, o ile się rozpocznie.

    Polubienie

   2. Starałem się tylko podpowiedzieć dlaczego przebazowano samoloty na ląd 🙂
    A na poważnie poza słabym wyszkoleniem pilotów i obsługi pokładowej podnosi się także problem samej konstrukcji pokładu i układu aerofiniszerów, co daje pewną trudność z lądowaniem, a i nierzadko dochodzi do zerwania lin. Stało się tak w 2005 r. i w Atlantyku utonął Su-33 przy lądowaniu (jedna wersja źle usiadł, druga zerwał linę).
    W ostatnim wypadku, po wylądowaniu pierwszego, kolejny Mi-29 prawdopodobnie czekał na naprawienie splątanych lin (2 i 3) w powietrzu, aż do wyczerpania paliwa. Biorąc to wszystko pod uwagę przebazowanie Su-33 na ląd wydaje się logiczne. Pech chciał, że znowu to sfotografowano.
    Ps. Su-33 z Kuzniecowa mają ponoć zainstalowane SPW-24-33.

    Polubienie

 7. Wiadomość z źródła „mainstreamowego”. Iran udostępni Rosji o ile zajdzie taka potrzeba lotnisko w Hamadan w zachodnim Iranie -w/g słów ministra obrony Iranu Husejna Dekhanu. Był krzyk w parlamencie irańskim z tego powodu kiedy Rosja pierwszy raz korzystała z tej bazy lotniczej. Widocznie nastąpiła jakaś zamiana stanowiska.

  Polubienie

 8. Chyba załamała się obrona islamistów we wschodnim Aleppo, rządowi powinni w ciągu kilku dni co najmniej doprowadzić do podziału wschodniego Aleppo na dwie części, można się spodziewać silnej akcji propagandowej zachodu i nacisków na FR na wprowadzenie zawieszenia broni we wschodnim Aleppo.

  Polubienie

  1. >silnej akcji propagandowej zachodu i nacisków na FR na wprowadzenie zawieszenia >broni we wschodnim Aleppo.

   Logicznie teraz powinni właśnie przycisnąć i ruszyć trochę lotnictwem z Chmejmim.

   Polubienie

 9. Może tez załamać się północna cześć wschodniej części Aleppo, gdyż jak będzie się zaciskać pierścień islamiści mogą wycofać się całkowicie na południe miasta bo tam są lepsze warunki do obrony. Ale to oczywiście tylko gdybanie.

  Polubienie

  1. Ten T-72B model 1989 miał dużo farta:
   https://zapodaj.net/images/322c82fa009e9.bmp

   T-72Bm1989TOWfail.bmp

   Tak czy siak – trafienie ppk w szczyt wału ziemnego i eksplozja w wale (która musiała osłabić zdolność pokonywania pancerza) albo rykoszet ppk w wale i eksplozja. Zresztą ppk i tak celował w front kadłuba w środek płyty górnej -tam gdzie pancerz jest gruby i szczelnie obłożony K-5.
   Jak dla mnie wóz nie zniszczony i raczej bez perforacji pancerza.

   Polubienie

  2. A tutaj drugie trafienie ppk TOW-2:

   https://zapodaj.net/images/458aa40ba18e3.bmp

   T-72Bm1989TOWfail2.bmp

   ps. arabskie załogi czołgów to serio debile. Pierwszy ppk trafia w wał ziemny, to zamiast cofnąć się za nasyp dca wyszedł z wozu oglądał uszkodzenia. Dało to czas obsłudze TOWa na przeładowanie i lepsze wycelowanie. Drugi ppk trafił już w kadłub ale ogromne szczęście załogi T-72B m.1989 ma baaardzo dobry pancerz zatem z Kontaktem-5 była to wystarczająca ochrona…

   Polubienie

   1. Prawdopodobnie na początku klipu jest ten sam wóz, prawdopodobnie nagranie późniejsze, co może wskazywać, że, zgodnie z przewidywaniami, wóz jest sprawny.

    Polubienie

 10. Kocioł we wschodnim Aleppo jest już podzielony na dwie części, w północnej części kotła rządowi zajęli dzielnicę Haydariyah i wydaje się, że zajęcie reszty północnej części nastąpi niebawem.
  Ps. Reportaż Anna News z alternatywnej rzeczywistości we wschodnim Aleppo.

  Polubienie

 11. Zajmują w szybkim tempie teren, na którym praktycznie nie ma islamistów, bo wycofali się wcześniej, ale to i tak jest sukces, prawdopodobnie północna część kotła jest już całkowicie zajęta przez rządowych.

  Polubienie

  1. Dokładnie jest sukces bo i mogło być wprowadzone kolejne „zawieszenie” broni co skutecznie wiązałoby ręce rządowym. Ciekawe jak wygląda aktywność WKS. Materiałów w postaci klipów nie ma. Więc albo się nie chwalą albo intensywność lotów jest dość niska. Bo z drugiej strony zawsze jakieś klipy się pojawiały kręcone choćby przez islamistów itp.

   Polubienie

 12. Natarcie rządowych postępuje, zajęli pierwszy, niewielki obszar w nowym kotle, ale okazuje się, że pewną część, być może całkiem znaczną, gdy chodzi o północną część kotła, islamiści de facto oddali Kurdom z YPG.

  Polubienie

 13. Czas pokaże, jeśli Turcja faktycznie uderzy na rządowych, to znaczy, że Erdogan zrobił brzydko WWP, bo chyba wszyscy są zgodni, że operacja Tarcza Eufratu była przynajmniej w ogólnym zarysie uzgodniona z FR.

  Polubienie

 14. FR chce od Erdogana wyjaśnień, po tym gdy powiedział, że celem Tarczy Eufratu jest także odsunięcie od władzy Asada.
  Wiceadmirał Kułakow zakończył misję w ramach zgrupowania WMF na Morzu Śródziemnym i płynie na Atlantyk.

  Polubienie

 15. Rządowi przejęli kolejne obszary we wschodnim Aleppo, FR zakłada, że problem Aleppo zostanie rozwiązany do końca roku, czyli chyba można przyjąć, że wschodnie Aleppo zostanie w pełni zajęte przez rządowych jeszcze w tym roku.

  Polubienie

 16. W związku z tym, że islamiści mają kłopot z obroną południa kotła w dzielnicy Szejk Saeed we wschodnim Aleppo Turcja podobno namówiła FR na wprowadzenie kolejnego rozejmu, takie pojawiają się informacje.
  hosting

  Polubienie

 17. Czas pokaże.
  WKS wciąż nie lata bojowo nad Aleppo, od 18 października rosyjskie lotnictwo nie wykonało ani jednego lotu bojowego w strefie rozciągającej na 10 km od granic administracyjnych miasta.
  FR wysyła do Aleppo pododdział saperów liczący 200 żołnierzy.
  W ciągu ostatnich trzech dni siły rządowe zajęły we wschodnim Aleppo 16 dzielnic, ewakuowały 18 tys. cywilów, siłom rządowym poddało się 647 islamistów.

  Polubione przez 1 osoba

 18. Islamiści odrzucili rządowych z dzielnicy Szejk Saeed, widać, że w przeciwieństwie do części północnej, zajęcie części południowej kotła nie będzie aż takie proste i szybkie.
  Rządowi z raczej dość starymi, rosyjskimi zagłuszarkami plecakowymi, dobre i to, wcześniej nie posiadali żadnych.
  hosting

  Polubienie

 19. L-39 rozbił się w Aleppo, oficjalnie przyczyny techniczne ale niewykluczone zestrzelenie, załoga zginęła.
  Po tym jak siły rządowe zajęły dziś znaczne obszary na zachód od portu lotniczego w Aleppo, planowane jest pełne przywrócenie operacji lotniczych na tym lotnisku.

  Polubienie

 20. Czy w dalszym ciągu Su-33 i morskie Migi -29 stacjonują w Chmejmim? Czy zostały dyslokowane z powrotem na Kuzniecowa? Pytam bo niedawno przeczytałem, że głównym powodem dyslokacji nie musi być w cale problem z liną hamującą na Kuzniecowie, tylko używając Su-33 w operacji lotniczej z Kuzniecowa nie może samolot startować z pełnym obciążeniem i w związku z tym nie jest w 100% eksploatowany. Powoli słuchać plotki, że Su-33 i inne samoloty oraz okręty stacjonujące na wodach terytorialnych Syrii przygotowującą się do operacji w celu odbicia terenów na wschód o Damaszku. Prawdopodobnie część oddziałów syryjskich opuściło już Aleppo i skierowało się w kierunku stolicy.
  Ps. Myślę, że temat Aleppo jest w praktyce zamknięty, lecz to co tam jeszcze zostało stawia opór i to coraz mocniejszy…no, ale pewnie wiedzą więcej czego my nie wiemy.

  Polubienie

  1. Tak w kwestii formalnej nie w Tartus tylko w Chmejmim 🙂 Odnośnie tego czy Su-33 dalej tam stacjonują to nie wiadomo. Nie ma na razie kolejnych zdjęć satelitarnych a FR nie udostępnia materiałów z bazy więc ciężko powiedzieć. No chyba, że Szmul ma jakieś świeższe informacje 🙂

   Polubienie

 21. Nie ma żadnych informacji odnośnie przebiegu operacji lotniczych, zarówno tych ew. morskich jak i tych prowadzonych z Chmejmim, nie ma także żadnych zdjęć ani filmów, także do rosyjskich mediów społecznościowych już nikt nie wrzuca zdjęć. Nieoficjalnie, ale ze źródeł zbliżonych do MO FR, to dyslokacja maszyn z Kuzniecowa do Chmejmim miała być krótkotrwała i była jedynie ćwiczeniem.

  Polubienie

 22. Niby zerwana lina hamująca już po zdjęciu ciągu, pilot ok. Jeśli się potwierdzi, to będzie to jednak kompromitacja lotnictwa pokładowego WMF, a w szczególności przygotowania Kuzniecowa do prowadzenia operacji lotniczych.

  Polubienie

  1. I panowie doradcy w hełmach i w kamizelkach, a miejscowym to chyba przeszkadza. Oni chyba tak mają. To samo dotyczy często pootwieranych włazach w czołgach, gdzie w warunkach bojowych za nic sobie mają bezpieczeństwo (i to własne).

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s