Kolejny myśliwiec pokładowy z Kuzniecowa utracony

Tym razem Su-33, maszyna zerwała linę hamującą podczas lądowania.

Informacja oficjalnie potwierdzona, do incydentu doszło wczoraj, pilot bezpiecznie się katapultował.

Najprawdopodobniej do zerwania doszło już na dużym naciągu liny, gdy pilot zdjął ciąg z silników. Jest to jednak kompromitacja przygotowania technicznego Kuzniecowa do prowadzenia operacji lotniczych z pokładu tego okrętu. W szczególności system lin hamujących chyba nie nadaje się do bezpiecznej eksploatacji w warunkach relatywnie intensywnych operacji lotniczych.

Reklamy

98 uwag do wpisu “Kolejny myśliwiec pokładowy z Kuzniecowa utracony

 1. Nie śledzę dokładnie tego co dzieje się w Syrii ale prawdopodobnie Palmira na razie obroniła się przy pomocy WKS Rosji i prawdopodobnie udział w powstrzymaniu ISIS miały samoloty Tu-22M3, rakiety Kalibr i większa liczby rosyjskich śmigłowców. Miasto chyba zostanie ocalone. Jak widać, nie ma Rosjan to i nie ma sprawnego dowodzenia.

  Polubienie

 2. Pojawiła się informacja o odwrocie (przygotowaniach do odwrotu) SAA z Palmiry to potem ktoś temu zaprzecza że na razie nie, ale że ogólnie to raczej tak. Nie rozumiem, nie wiem o co chodzi, nie ogarniam. Bombardują, zdobywają, bombardują, uciekają , bombardują, zdobywają i tak w kółko. Ktoś mi wytłumaczy o co chodzi? Giną ludzie, ponoszone są koszty finansowe a wszytko to jak tupanie nóżkami w miejscu. Co to za gra ?

  Polubienie

 3. Rzekome wczorajsze naloty WKS nic nie dały, PI zajęło zamek i umocniło się wokół i na przedmieściach Palmiry. A o co chodzi to i ja nie wiem, za wyjątkiem tego, że Palmira nie ma znaczenia operacyjnego a wyłącznie propagandowe, dla obu stron. Z tym, że FR już chyba zależy mniej niż wtedy, gdy pomagała rządowym w zdobyciu tego miasteczka na środku pustyni.
  Ps. PI zajęło Palmirę, nawet Siły Tygrysa uciekły, teraz będzie, albo i nie, odbijanie miasteczka przez tygodnie jak nie lepiej.

  Polubienie

  1. Ciekawe, że naloty WKS tak niewiele dało? Albo siły PI były tak duże. No chyba, że działanie WKS znów odbywało się na twitterze. Przyznam szczerze nie spodziewałem się, że FR odpuści to miasteczko.

   Polubienie

   1. Siły PI są niewielkie, kilkuset ludzi maksymalnie, ale 1 terrorysta z PI znaczy w polu więcej niż pluton NDF. A co do nalotów, to bardzo dziwna sprawa, bo na twitterach było wszystko z Kalibrami i Tu-22M3 łącznie, zaś komunikat MO FR o niczym takim nie wspomina. Powiedzmy sobie szczerze, albo Rosjanie olali Palmirę z jakichś sobie znanych powodów, co jest dziwne, bo trzeba się będzie w mediach wytłumaczyć, dlaczego wiosną Palmira była ważna a teraz nie jest ważna, albo, co jeszcze dziwniejsze, sądzili, że NDF nie ucieknie na widok pierwszego technicalsa od PI.

    Polubienie

 4. Palmira już w rękach PI, ale PI idzie dalej i podchodzi pod T4, poniżej klip z walk w rejonie bazy lotniczej, ciekawe, czy jeszcze jacyś Rosjanie są w T4, czy już się wycofali.

  Polubienie

 5. FR zekomo przyjęła warunki USA w sprawie Aleppo, w ciągu 48 h tysiące islamistów opuszczą miasto, radykalni do Idlib, mniej radykalni na północ prowincji Aleppo, tym samym, o ile to prawda, FR funduje Asadowi kolejną ofensywę islamistów na wiosnę, albo jeszcze wcześniej.
  Natomiast w Hims PI po zajęciu Palmiry nie zatrzymuje ofensywy i zajmuje kolejne wioski na zachód od miasta. W rosyjskich mediach kuriozalne opisy ile to tysięcy islamistów bierze udział w ofensywie, a na klipie od PI z dziś z Palmiry kilku islamistów w mieście.

  Polubienie

 6. PI zdobyło w Palmirze lekko licząc jakieś 10 wozów bojowych, w tym kilka czołgów a nawet wóz opancerzony K43269, nie licząc innych pojazdów, w tym opancerzonych ciężarówek Urał, rządowi jak zwykle porzucili mnóstwo sprzętu i amunicji. To jest beznadzieja a nie siły zbrojne, ale w syryjskim internecie znowu wszystkiemu winni Rosjanie a nie dzielna, syryjska armia.
  hosting

  Polubienie

 7. PI nie skończyło na Palmirze, atakują dalej. Kolejnym celem jest Al-Qaryatayn.

  Czy SAA na prawdę jest tak słaba? Czy możliwości większego wsparcia Rosji dla prorządowych wyczerpały się? Polityka?

  Polubienie

 8. Siły rządowe są bardzo słabe, od dłuższego czasu pozycje obronne pod Palmirą były obsadzane przez NDF, to chyba obok niektórych sojuszniczych milicji najgorsze pod względem możliwości prowadzenia walk obronnych formacje. PI ich wszystkich pogoniło mając w najlepszym razie siły o zbliżonej liczebności, za to o zdecydowanie mniejszym nasyceniu ciężkim uzbrojeniem. Ale gdy czołg ucieka przed technicalem to jest chyba najlepsze podsumowanie tego co zaprezentowali rządowi. Oczywiście postawa FR również jest niejednoznaczna, bo gdyby bardzo chcieli to by pomogli utrzymać Palmirę, tak jak swego czasu, gdy bardzo chcieli ją zdobyć.

  Polubienie

 9. W T4 PI niszczy ogniem pośrednim samoloty na płaszczyznach postojowych, choć po wczorajszej ewakuacji chyba zostały w bazie już tylko niesprawne maszyny. Jeśli FR nie zmieni postawy a rządowi nie wyślą jakichś zdolnych do walki jednostek, to zajęcie bazy T4 jest chyba kwestią czasu, i to niezbyt odległego.
  Konferencja MO FR w sprawie m.in. Palmiry, stek bredni, liczby podawane przez MO FR odnośnie sił PI są skrajnie wyolbrzymione, zaś jeśli nie są, choć są bo klipy od PI obrazują jednoznacznie, jakie siły atakowały rejon Palmiry, to jak można posiadając środki rozpoznania lotniczego i kosmicznego nie wykryć koncentracji sił wielkości brygady zmechanizowanej. Twierdzenia, że wojska rządowe ewakuowały się z Palmiry na jej obrzeża, po tym, gdy PI pokazuje mnóstwo porzuconego sprzętu i była to zwyczajna ucieczka z porzucaniem sprzętu a nie ewakuacja, zaś walki się toczą już wokół bazy T4, choć MO FR ani słowa o tym nie wspomniało, pokazują, ile wspólnego z realiami ma wypowiedź rzecznika MO FR.

  Polubienie

  1. Około tydzień temu państwa OPEC czyli AS i Spółka zadecydowały o zmniejszeniu wydobycia czyżby w ten sposób „spełniali zobowiązania” odnośnie swego saudyjskiego partnera?
   O głupotę oskarżać ich nie można szkoda tylko obrońców Dez oni nie mają dokąd uciekać 4 lata jak krew w piach a 5 rocznicy chyba już nie doczekają…

   Polubienie

 10. Ok, ale co daje FR to, że PI się umocni w Hims, jaki ma tym FR interes, nie widzę tego. Oczywiście, że w tle jest to porozumienie w sprawie wydobycia, skądinąd najlepiej wyszedł na nim Iran. A co do Dajr az-Zaur, to może nie będzie tak źle, zajęcie Aleppo, a zakończenie walk to już chyba kwestia co najwyżej dni, zwolni kilka tysięcy dość dobrego, jak na realia syryjskie, wojska, więc może jednak uda się zmniejszyć potencjał PI w walkach w Hims w przyszłości. Oby tylko nie doszło do jakiegoś układu w Mosulu, gdzie nie mający większych sukcesów Irakijczycy jednak dostaną od Iranu zgodę na układ z PI i siły PI z Mosulu ewakuują się do Syrii.

  Polubienie

  1. >koło tydzień temu państwa OPEC czyli AS i Spółka zadecydowały o zmniejszeniu >wydobycia czyżby w ten sposób „spełniali zobowiązania” odnośnie swego >saudyjskiego partnera?

   Ciekawa teoria. Choć według mnie w interesie całego OPEC jest podciągnięcie cen ropy w tym głównie AS, która jest bardzo mocno uzależniona od tego surowca. Tak więc łaski nie robią bo wszyscy eksporterzy ropy jadą na tym samym wózku.
   Wiadomo, że gdyby Rosjanie chcieli nie odpuściliby Palmiry.

   Polubienie

  2. Nie mam pojęcia co im to daje faktem jest że mieli dni na reakcję. Iran z miesiąc temu (ponoć) zgodził się na ponowne używanie Hamdan powinni przez przynajmniej ostanie dwa dni mieć cały czas na niebie Tu-95 tak by IS nie mogło „schować się do dziury” na czas nalotów. To samo jeśli chodzi o loty na wsparcie Deir ez Zor.
   Oczywiście rozumiem de facto nie ich wojna w rejonie stracili już dość ale skoro tak dlaczego nie przekonali swojego syryjskiego „partnera” do zabrania zabawek z Palmiry wcześniej?
   Doliczyć się można 20 mbt z 6-8 bmp 6-10 haubic i kilkunastu ciężarówek na nagraniach czarnych z tego pewnie 90% zdobyczne.
   Czas pokaże gdzie się to odnajdzie jeśli pojedzie do Al Bab – Rakki to pół biedy ja jednak obstawiam że ta bgb która IS może teraz wystawić pojedzie na wschód by ziścić plany „zachodniego partnera” nie pomnę teraz z którego roku ujawnionych w „przeciekającym pudelku” odnośnie „przejścia do porządku dziennego” nad rządami ISIS nad byłym terytorium Syrii.
   Takie zatrzymanie likwidacji tego nowotworu w świetle choćby nominacji Mattisa na sekretarza departamentu wojny 🙂 nie jest jakieś oderwane od rzeczywistości.
   Jakby jeszcze puściła tama w Mosulu Irak znów stałby otworem dla czarnych i stał by się prawdziwą czarną dziura dla Irańczyków jeśli chcieli by utrzymać tam wpływy.

   Istotne części Syrii wydają się ocalone przed rurociągami z AS o nic więcej FR chyba nie chodziło…

   Polubienie

 11. Tylko jeśli został zawarty układ z islamistami, bo parę godzin temu było do zajęcia kilka km2 obsadzonych przez najbardziej radykalnych islamistów.
  Ps. Syryjska państwowa tv ogłosiła zakończenie walk o miasto Aleppo.

  Polubienie

 12. Prawdopodobnie do wyczyszczenia została dzielnica Aleppo Sukkari – taka jak patrzyłem na mapę to maks. 2-3 km2 z tego jakieś 70% to teren zabudowany. Czyli to pewnie godziny na zajęcie tego terenu.

  Polubienie

 13. Są zatrzymania po ujawnieniu filmiku (który tu na blogu też był chwilę do momentu zablokowania) z przygotowań do wyjazdu do Syrii żandarmerii wojskowej z Czeczenii.
  „…в ходе проверки выяснилось, что съемка была проведена для личного пользования, однако один из ее участников переслал видео знакомым, которые и разместили ролик в социальных сетях. «Таким образом, была поставлена под угрозу жизнь самих военнослужащих, огласке предали сведения о перемещении подразделений Министерства обороны»…”.

  Polubienie

 14. PI jest już praktycznie na terenie szeroko pojętego kompleksu bazy lotniczej T4. Zajęli punkt umocniony m.in. ze stanowiskami S-125 około 3 km na północ od głównego kompleksu. Poruszają się swobodnie kolumnami przez pustynię, WKS nie ma, rządowi wieją na sam widok PI, obym się mylił, ale zajęcie T4 to raczej kwestia czasu.
  Ciekawy T-72M1 od PI.
  hosting

  Polubienie

 15. „Rosyjska baza” w Palmirze. Faktycznie jedna z dwóch baz, ta mniejsza, która funkcjonowała do niedawna z coraz mniejszą obsadą, w ostatnim czasie przebywało tam z kilkunastu żołnierzy, większość obiektów zajmowali Syryjczycy. Większa, modułowa baza, swego czasu mieszcząca wzmocnioną kompanię piechoty morskiej, została zdemontowana jeszcze w lecie.

  Polubienie

  1. A co jeśli upadek Palmiry ma skierować uderzenie SAA na kierunek Palmira-Dajr az-Zour a nie Idlib? Może to obiecano Erdoganowi? A może on sam na to wpadł? SAA ugrzęźnie na pustyni na wiele miesięcy, a Erdogan spróbuje zbić Kurdów i uzbroić islamistów w Idlib tak by było ich w przyszłości ciężko ruszyć. SAA ma jedną jednostkę brygadową specjalizującą się w walkach na pustyni, odbicie może nie tak ale utrzymanie pustyni syryjskiej to będzie horror dla rządowych zupełnie nie wart zaangażowanych sił.

   Polubienie

 16. Nie wiem, ale z każdym dniem okoliczności zajęcia Palmiry, a obecnie chyba już należy mówić o po prostu klęsce rządowych w Hims, w razie zajęcia T4, to już zdecydowanie będzie klęska, wyglądają coraz bardziej dziwacznie. Co prawda nie może dziwić, że pospolite ruszenie dzieci i starców, wystarczy spojrzeć na nieszczęsnych jeńców jakich pokazuje PI, z Latakii, nazwane żartobliwie NDF, skierowane do Hims, uciekło na widok PI, ale dlaczego FR do tego dopuściła ze swoim rozpoznaniem kosmicznym i lotniczym, to musi dziwić.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s