Dostawy fabrycznie nowych samolotów bojowych do WKS i WMF w latach 2008-2016

Zestawienie dostaw w formie tabelarycznej.

Ujęcie w zestawieniu „algierskich” MiG-29SMT jest dyskusyjne, albowiem były to jak wiadomo samoloty zbudowane częściowo z podzespołów składowanych a nawet i noszących ślady wcześniejszej eksploatacji, przynajmniej wg. strony algierskiej. Liczba 24 Su-35S dostarczonych w 2014 roku to wynik formalnego odbioru części maszyn wyprodukowanych rok wcześniej. Z zestawienia wynika, że produkcja fabrycznie nowych maszyn bojowych dla rosyjskich sił zbrojnych jednak w ostatnich dwóch latach wyraźnie się zmniejsza.

3829570_original

Reklamy

49 uwag do wpisu “Dostawy fabrycznie nowych samolotów bojowych do WKS i WMF w latach 2008-2016

 1. Obecnie mamy ok 257 nowych maszyn bojowych w WKS i WMF. Odliczając Mig-29SMT i oczywiście Jaki-130. Przy czym jak widać po tabelce większość nowych maszyn zostało dostarczonych w przeciągu kilku ostatnich lat. Większe dostawy rozpoczęły się dopiero od… 2012.
  Docelowo Su-35S ma być coś około 98 sztuk.
  Su-30SM obecnie w WKS ok 66 sztuk docelowo ok 88 sztuk. Dla WMF obecnie ok 16 sztuk docelowo 28 sztuk
  Su-34 docelowo ok 124 sztuk ?
  Takie są założenia w programie do 2020 o ile się nie mylę. Pytanie czy po 2020 dalej będą zamawiać maszyny 4+ generacji?

  Polubienie

  1. @Jarek:
   „Pytanie czy po 2020 dalej będą zamawiać maszyny 4+ generacji?”
   IMHO na pewno – muszą odnowić praktycznie całość floty, a T-50 nie załatwi wszystkiego.

   Polubienie

   1. Na pewno będą kupowane Su-34, zapewne już w nowej wersji Su-34M oraz Su-35S. Prawdopodobnie w ramach wsparcia RSK MiG będą także kupowane MiG-35. Co do reszty maszyn to obecnie trudno powiedzieć.

    Polubienie

 2. W 2016 roku do wojsk FR trafiło 260 bezpilotowych aparatów latających składających się na 105 kompleksów. Łącznie nie wyposażeniu armii FR jest ok. 2000 BŁA.
  Zapóźnienia Rosji w tym segmencie uzbrojenia są duże, choć w najbliższych latach sytuacja powinna się poprawić. Prowadzonych jest nie mała ilość prac nad takimi aparatami , które obecnie znajdują się w różnych etapach .

  Polubienie

 3. Uzupełnienie informacji o transporterach dla Rosgwardii.
  Zamówione przez Rosgwardię transportery BTR-82W są kopią BTR-82A z wieżą transportera BTR-80 (wyposażona w uzbrojenie strzeleckie KPWT i KPTM ) z nowym układem celowniczym.

  Polubienie

  1. Do 2019 roku ZNT z Niżnego Nowgorodu ma zbudować 6 dużych kutrów hydrograficznych projektu 23040G. Pierwsze dwie jednostki mają być przeznaczone dla Floty Bałtyckiej kolejne dla Floty Czarnomorskiej, Północnej oraz Flotylli Kaspijskiej. Pierwsze dwie jednostki już są w budowie i przekazanie zamawiającemu jest planowane na ten rok.
   Grafika przedstawiająca kuter.

   Polubienie

 4. @szmul75:
  „Na pewno będą kupowane Su-34, zapewne już w nowej wersji Su-34M oraz Su-35S. Prawdopodobnie w ramach wsparcia RSK MiG będą także kupowane MiG-35. Co do reszty maszyn to obecnie trudno powiedzieć.”

  IMHO będą też kupować Su-30SM – jako „sparki” dla jednostek na Su-235S i dla lotnictwa marynarki.
  Poza tym sądzę, ze przynajmniej część jednostek z Su-24M przesiądzie się na Su-30SM zamiast na Su-34, te ostatnie są jednak drogie, a Su-30 ma nie tylko spore możliwości uderzeniowe, ale jest też pełnoprawnym myśliwcem…

  Polubienie

 5. Taka tam ciekawostka, bardziej, że ex-ukraińskie Su-27 są wciąż aktywnie wykorzystywane w USA do walk porównawczych, a nie, że wygrywają walki manewrowe, bo samolot z takim płatowcem i silnikami jak Su-27, nie mówiąc o wersjach rozwojowych, raczej nie powinien przegrać walki manewrowej z żadnym samolotem ze swojej generacji.
  hosting
  Ps. DS, masz rację, o ile nie powstanie dwumiejscowy Su-35S, to kolejne Su-30SM będą kupowane choćby jako maszyny „szkolne”. Co do przezbrojenia części jednostek obecnie latających na Su-24M/MR w WKS na Su-30SM to mam jednak wątpliwości, raczej będzie zamiana na Su-34, już zresztą chyba wiele takich jednostek do przezbrojenia nie zostało, jeśli dobrze liczę jakieś sześć eskadr w WKS, niewiele.

  Polubienie

 6. Taka ciekawostka.
  Niezidentyfikowany obiekt nad Jekaterynburgiem sfotografowany 25 października 2016 r. W tym samym dniu nieoficjalnie przeprowadzono test głowicy 4202 z pocisku RS-18 odpalonego z bazy Dombarowski. Być może to właśnie ten hipersoniczny obiekt.

  Polubione przez 1 osoba

 7. Obwód rostowski i ……………skład broni.
  „Столько новой и не только военной техники в одном месте очень редко можно увидеть , это лишь половина того, что там есть, к сожалению фотку крупнее 600 пикселей выкладывать не стану чтобы нельзя было разобрать в подробностях что там стоит.”

  Co by nie pisać to jest tego troszeczkę.

  Polubienie

 8. Nie wiedziałem jak to nazwać, ale sprzętu jest niemało. A jeśli tak jak piszesz jest kilka takich nowych składów to ilość robi się całkiem imponująca.

  Polubienie

 9. W WKS Rosji w 2016 gotowość bojową osiągnęło 5 kompleksów radiolokacyjnych Niebo-M.
  W linii znajduje się ponad 10 takich kompleksów. W 2016 roku gotowość bojową osiągnęła niesprecyzowana liczba stacji radiolokacyjnych Podliet-K1 które w większej liczbie tworzą parasol ochronny wokół Moskwy i Centralnego Okręgu Przemysłowego.
  Elementy kompleksu Niebo-M.

  Polubienie

 10. Około 10 pojazdów dowodzenia R-149AKSz-1 otrzymały jednostki łączności CWO na Syberii.
  Pojazdy umożliwiają komunikację za pomocą zamkniętych kanałów internetowych oraz tworzenie map topograficznych i sytuacyjnych przy pomocy systemów satelitarnych. Pojazdy gromadzą i tworzą informacje dotyczące sytuacji operacyjnej i taktycznej.

  Polubienie

  1. O możliwych przyczynach problemów z pociskiem SLBM Buława. Jak wiadomo ostatnie odpalenie salwy dwóch pocisków zakończyło się samolikwidacją jednej z rakiet. Według nieoficjalnych informacji w poprzedniej salwie również wystąpiły jakieś problemy. Wygląda na to, że mimo wcześniejszych sukcesów sytuacja nadal jest bardzo zła. Buława została już de facto przyjęta na uzbrojenie gdzie obecnie 48 pocisków jest już w służbie na 3 okrętach proj 955, w sytuacji gdy pocisk jednak nie lata jak należy a wręcz nadal jest bardzo awaryjny. W przyszłym roku do służby wejdzie kolejny okręt już z serii 955A.W obecnych czasach przy znacznej redukcji ilości głowic i nosicieli oraz coraz nowocześniejszym systemom ABM USA stanowi to jeszcze większy problem. FR zamierza w przyszłości na systemie Buława oprzeć morską część triady jądrowej przez następne ok 40 lat. MIT zapowiada już niebawem wprowadzenie zmodyfikowanego pocisku Buława M ale czy rozwiąże to obecne problemy techniczne, które mimo zapewnień nadal jak widać występują. Jak na razie MIT poległ na tym projekcie choć z drugiej strony oczywiście nie miał żadnego doświadczenia w konstrukcji balistycznych pocisków morskich w przeciwieństwie do biura Makiejewa, które stworzyło wiele bardzo dobrych morskich pocisków balistycznych, choć też wyłożyli się na R-39UTTH. Z tym, że gdyby finansowanie było płynne i projekt nie został przerwany raczej zostałby dokończony z sukcesem.

   http://www.ng.ru/armies/2016-09-28/2_bulava.html

   Polubienie

   1. Tak przy okazji to są problemy z produkcją samobieżnych wyrzutni 15U175М kompleksu 15P155М RS-24 Jars, jeden z producentów nie ma środków na produkcję osprzętu hydraulicznego, uruchomienie alternatywnej produkcji u innego producenta potrwa minimum 1,5 roku.

    Polubienie

   1. 202 Brygada z Naro-Forminska jest już prawdopodobnie przezbrojona w S-300W4. Nie wiem tylko czy stacjonujące tam zestawy zmodernizowali do standardu W4 czy dostali fabrycznie nowe kompleksy, bo S-300W4 to w sumie dość mocno zmodernizowany kompleks. Wspólne to mają pewnie tylko nośniki :). Elektronika, radiolokatory pociski pewnie są w różnym stopniu zmienione/zmodernizowane.
    Choć rzekomo wszystkie kompleksy S-300W na stanie w FR mają przejść modernizacje do standardu W3 albo W4. Do tego jeszcze dojdą fabrycznie nowe S-300W4.

    Polubienie

 11. Zapowiedziano że w 2017 roku dywizjon systemu S-400 zostanie przyjęty na uzbrojenie WWS i PWO Floty Północnej. W końcu 2016 roku obsługa tego systemu przeszła szkolenie na poligonie Kapustin Jar (gdzie w warunkach zbliżonych do realnych przeprowadzono strzelania).

  Polubienie

 12. Pierwsze dwa śmigłowce Ka-32A11WS z kontraktu podpisanego w 2015 roku dostarczono do odbiorcy w Chinach. Do końca 2017 roku mają być przekazane kolejne dwa śmigłowce tego typu. Śmigłowce mają być wykorzystywane jako przeciwpożarowe oraz ratownicze.

  Polubienie

 13. W Inguszetii rozpoczęły się ćwiczenia sformowanych w grudniu ubiegłego roku 2 dywizjonów artylerii samobieżnej dużej mocy. Na uzbrojeniu tych dywizjonów znajdują się samobieżne moździerze kal. 240 mm Tulipan i samobieżne armaty kal. 203 mm Małka. W skład tych dywizjonów wchodzą zmodernizowane pojazdy dowodzenia i kierowania ogniem 1W12M.

  Polubienie

 14. W 2016 roku do wojska trafiło 14 pojazdów przeciwdywersyjnych BPDM „Tajfun- M” służących do ochrony wojsk RWSN (rakietowe wojska strategicznego przeznaczenia) . W tym roku planowana jest dostawa kolejnych 12 sztuk BPDM. Pojazd powstał na bazie transportera opancerzonego BTR-82. Równolegle z tymi pojazdami do wojska dostarczono w 2016 roku 10 trenażerów BPDM , do końca 2020 roku planowana jest dostawa 20 trenażerów.

  Polubienie

 15. Fregata proj.11356 Admirał Makarow będzie przekazana WMF w pierwszym kwartale 2017 roku. Przyczyną opóźnienia było niedokończenie prób kompleksu przeciwlotniczego Sztil. Teraz po testach rakiet tego kompleksu okręt ma być przekazany WMF.
  Wiosną tego roku duży okręt desantowy BDK „Ivan Grien” wejdzie w końcowy etap prób. Okręt miał być przekazany WMF do końca 2016 roku. Planuje się przekazanie tego okrętu w 2017. Kolejna jednostka tego projektu Piotr Morgunow ma być przekazana WMF w 2018 roku.

  Polubienie

 16. W rejonie Moskwy przyjęty został i osiągnął gotowość bojową pułkowy komplet ZRK S-400. W 2017 roku jeszcze cztery komplety kompleksu S-400 zostaną przekazane PWO WKS Rosji.

  Polubienie

  1. >rejonie Moskwy przyjęty został i osiągnął gotowość bojową pułkowy komplet ZRK S-400. W 2017 >roku jeszcze cztery komplety kompleksu S-400 zostaną przekazane PWO WKS Rosji.

   Rozkręcili się jeśli chodzi o dostawy systemów S-400. Obecnie mają ok 39 dywizjonów S-400 co daje ponad 300 wyrzutni. Do 2020 docelowo ma być 56 dywizjonów i wygląda na to, że spokojnie się wyrobią. Po 2020 pewnie nadal będą szły zamówienia na S-400 choć może już w mniejszej ilości ? Bo niebawem mają również dostarczać S-350, który zastąpi wycofywane S-300PS, natomiast PM są zmodernizowane do standardu PM-2. Rośnie w siłę rakietowa opl FR.

   Polubienie

 17. Dwa nowe śmigłowce Mi-35 dostarczono do bazy lotniczej w rejonie Pskowa. Prawdopodobnie chodzi o 15. brygadę lotnictwa armijnego z lotniskiem Wierietie w mieście Ostrow.

  Polubienie

 18. Do jednostek Pierwszej Armii Pancernej z okręgu moskiewskiego trafią w najbliższym czasie zmodernizowane czołgi T-72B3M.
  Celem przypomnienia .Czołg z silnikiem o mocy 1130 KM, nowym system kierowania ogniem z cyfrowym wyświetlaczem, kamerą TV do obserwacji tylnej strefy.
  Czołgi będą posiadały zmodernizowane elementy ochrony.
  „…Кроме того, изменения коснулись брони танка, которая была усилена бортовыми экранами с модулями динамической защиты «Реликт», навесными решетчатыми экранами, а также новыми модулями динамической защиты в «мягком» корпусе…”

  Szmulu i pytanie do Ciebie co to są moduły ochrony dynamicznej w „miękkim” korpusie?

  Polubienie

 19. Do nowej jednostki wojsk zmechanizowanych CWO rozlokowanych w obwodzie samarskim dostarczono 80 nowych pojazdów o zwiększonej dzielności terenowej Urał 4320-21 z układem napędowym 6×6. Jednostka do której dostarczono w/w pojazdy była utworzona w końcu 2016 roku.

  Polubienie

 20. Dziś w Nowosybirsku (CWO) zostanie oficjalnie przekazana partia kompleksów ZRPK Pancyr-S1. W połowie grudnia ubiegłego roku obsługi tych kompleksów przeszły szkolenia (w centrum szkoleniowym wojsk przeciwlotniczych) zakończone strzelaniami kontrolnymi na poligonie Aszułuk.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s