Mi-28N z Korienowska

Fotoreportaż z 55. pułku.

Trudno się przyzwyczaić do widoku nowej infrastruktury, te zadaszone miejsca postojowe to wielka nowość  w rosyjskich realiach.

http://kuban-spotting.livejournal.com/49031.html

968147_original

Reklamy

88 uwag do wpisu “Mi-28N z Korienowska

 1. T-50 wejdzie do linii między 2018 a 2025 rokiem, a i to nie na pewno. Wreszcie jakaś realna prognoza ze źródeł oficjalnych. Od lat pisałem, że 2020 rok to najwcześniejszy, realny termin.

  Polubienie

  1. >T-50 wejdzie do linii między 2018 a 2025 rokiem.

   Czyli należy się spodziewać w okolicach 2025 :). Rzeczywiście wtedy już maszyny będą wchodzić do linii z nowymi silnikami.

   Polubienie

 2. Właśnie się zastanawiałem co się dzieje z Tobą, bo kto jak kto, ale Ty codziennie wrzucasz newsy na bloga, życzę rychłego powrotu do zdrowia.
  U mnie ze zdrowiem też nie jest najlepiej a nawet gorzej, kto wie czy i ja wkrótce nie trafię do szpitala, dopadła mnie wredna i bardzo rzadka choroba autoimmunologiczna.

  Polubienie

  1. >nieźle się rozbudowali, sierpień 2008 roku nie do powtórzenia.

   W przypadku Gruzji nieźle to rozegrali w 2008r. Od tamtej pory nie było już żadnych potyczek zbrojnych związanych z Osetią płd czy też Abchazją. Choć oczywiście w tamtym przypadku mieli też dobry casus belli.

   Polubienie

 3. Jak rozumiem masz na myśli działania polityczne i wojskowe już po zakończeniu aktywnych działań, bo same działania to była wielka improwizacja, wbrew temu co się sądzi, że były to działania przygotowane. Armia rosyjska słabo się zaprezentowała na wielu płaszczyznach, oczywiście przeciwnik dużo gorzej, dlatego jakoś to poszło. Ale starcie z Gruzją było wielką nauką dla rosyjskich sił zbrojnych, de facto dopiero ta krótka wojna uruchomiła proces reformy sił zbrojnych. Dzięki czemu w ciągu niecałej dekady rosyjska armia przeszła zdecydowaną przemianę.

  Polubienie

  1. >Jak rozumiem masz na myśli działania polityczne i wojskowe już po zakończeniu aktywnych działań

   Dokładnie. Gruzja po 2008 nie zdecydowała się na jakieś zaczepne działania militarne względem Osetii płd i Abchazji. Być może dzięki temu, że była to dość zdecydowana reakcja FR. Oczywiście wiadomo wcześniej już tam stacjonowały niewielki siły pokojowe FR, które zresztą również były ostrzelane.

   >Ale starcie z Gruzją było wielką nauką dla rosyjskich sił zbrojnych,

   No i to dodatkowy wielki plus dla nich jeśli chodzi o tą interwencję.

   Polubienie

 4. RSZO Tornado-S otrzyma na uzbrojenie nowe naprowadzane za pomocą sygnałów satelitarnych (GLONASS) kierowane pociski rakietowe dalekiego zasięgu. Rakiety (z NPO „Spław”) są obecnie na etapie prób.

  Polubienie

 5. W JuWO sformowano nową brygadę artylerii. Formowanie 277. brygady rozpoczęto w ubiegłym roku. Na uzbrojenie brygady wejdą haubice samobieżne , RSZO, kompleksy przeciwpancerne , aparaty bezpilotowe, systemy rozpoznania i in. Na chwilę obecną brygada wyposażona jest w haubice MSTA i systemy rakietowe Uragan. W przyszłości mają być uzupełnione o samobieżne haubice Koalicja i RSZO Uragan-M. Miejscem dyslokacji brygady jest stolica autonomicznej republiki Adygei Majkop.

  Polubienie

 6. Parę „świeżych” fotografii.
  T-50. Boczny „niebieska 051” dalej lata.


  Finansowanie z państwa zakończone ale jak widać Mi-24K lata.

  Polubienie

  1. Witam wszystkich w swoim pierwszym poście na tym bardzo ciekawym blogu.
   Mam prośbę w temacie rosyjskiej techniki – czy znane są może jakieś filmowe ujęcia najnowszego Buka-M3, który wdrażany miał być już w zeszłym roku? Będę wdzięczny za info gdzie można to znaleźć.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 7. Wiosną tego roku mają rozpocząć się próby rakiety hiperdźwiękowej „Cirkon” startującej z pokładu platformy morskiej. Dotychczas próby odbywały się na poligonie w Plesiecku. Przewiduje się, że rakiety Cirkon wejdą na uzbrojenie okrętów podwodnych proj. 885M, zmodernizowanych 949M oraz okrętów TARKR proj.1144.

  Polubienie

  1. No z tym „Cirkon” to dość szybko im idzie. Swoją drogą ciekawe kiedy te pociski pojawią się również na wyrzutniach lądowych ? Na przykład na wyposażeniu Iskanderów 🙂 Ciekawe na jakiej wysokości to leci na pewno dość wysoko przynajmniej w początkowej fazie lotu a potem ślizgowo obniża pułap. Balistyczny Iskander ma apogeum gdzieś na wysokości ok. 50 km przy spłaszczonej trajektorii lotu.

   Polubienie

   1. To jeszcze ciekawe jak bardzo Cirkon zunifikowany jest z Oniksem (i czy jest ?). Chodzi mi o korzystanie z tych samego nosiciela jaki jest w Bastionie. Czy to realne że mógłby korzystać z wyrzutni opartej na MZKT-7930. Bo wtedy nawet nie zauważymy kiedy Cirkony będą mogły znaleźć się w linii.

    Polubienie

   2. > jeszcze ciekawe jak bardzo Cirkon zunifikowany jest z Oniksem (i czy jest ?). Chodzi mi o >korzystanie z tych samego nosiciela jaki jest w Bastionie.

    Aktualnie ciężko cokolwiek stwierdzić bo wiadomo nie ma żadnych danych odnośnie gabarytów 3M22. Według mnie z dużym prawdopodobieństwem istnieje taka możliwość. Myślę, że gabarytowo pocisk nie będzie się jakoś różnił od P-800. Więc może i zunifikują go z wyrzutniami Bastion kto wie. Na 885M rzekomo VLS są przystosowane również dla P-800 no i 3M22. No chyba, że i tak projektowali już docelowo pod 3M22. Cirkon posiada większy silnik startowy na paliwo stałe z racji tego, iż musi być rozpędzony do pięciokrotnej prędkości dźwięku żeby mógł ruszyć napęd typu scramjet. No i jeszcze wynieść go na odpowiednią wysokość. Tak więc możemy nie zauważyć kiedy będą w linii. Podobnie jak to się ma w przypadku S-400 i pocisków 40N6. Gdzie rzekomo pociski ten są już na wyposażeniu ale ciężko to zweryfikować. Jeśli gabarytowo i masowo wchodzi do kontenerów pod 48N6DM to jak wiadomo jest nie do odróżnienia.

    Polubienie

   3. Ex raffik według tego tekstu 3M22 będzie również rozmieszczany na mobilnych wyrzutniach lądowych. Swoją drogą ciekawe jaki będzie zasięg tego pocisku. Gdzieś spotkałem się z informacją, że może być też ponad 500km. Cóż, o ile rozpoczną te testy z platform morskich i wszystko pójdzie dobrze to FR będzie chyba pierwszym krajem, który będzie miał tego typu pociski na uzbrojeniu.
    http://www.interfax.ru/russia/549055

    Polubienie

   4. Ciekawe jak te rakiety będą miały się do środków obrony przeciwlotniczej które będą w użyciu w momencie rakiety wejdą do linii. Czy trzeba będzie sięgać po niekonwencjonalne środki opl (choćby laser)? Skok generacyjny rakiet wymusi pewnie skok a nawet zmianę sposobu zwalczania tego rodzaju zagrożeń.

    Polubienie

 8. W stoczni SZ „Morie” na Krymie położono stępkę pod kuter patrolowy na poduszce powietrznej projektu A25PS przeznaczony dla Służby Granicznej FSB. Do 2020 roku planuje się zbudować 20 jednostek tego projektu.
  Cywilna wersja kutra.

  Polubienie

 9. Po raz pierwszy od czasów ZSRR obszar powietrzny nad Rosją został całkowicie przykryty przez jednorodny system stacji radiolokacyjnych obrony przeciwrakietowej po wprowadzeniu do służby trzech stacji w Orsku, Barnaule i Jenisiejsku.

  Polubienie

  1. >Po raz pierwszy od czasów ZSRR obszar powietrzny nad Rosją został całkowicie przykryty.

   Rzekłbym, że bardziej obszar kosmiczny nad Rosją czy też dalej sięgając nad część Atlantyku, Pacyfiku, Oceanu Arktycznego itp ;). Bo wiadomo stacje radiolokacyjne typu Woroneż czy też starszej generacji dysponują swym ogromnym zasięgiem ale tylko wobec celów na bardzo dużej wysokości czyli RV z pocisków balistycznych czy też PBV. No i pod tym względem rzeczywiście mają już bardzo dobre pokrycie. Natomiast w przypadku pokrycia przestrzeni powietrznej przez systemy radiolokacyjne tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Szczególnie, dla nisko lecących celów.

   Polubienie

   1. Chodziło mi Jarku o obszar powietrzny w odniesieniu do obrony przeciwrakietowej. 🙂 A co do typowych celów powietrznych to tak jak piszesz sprawa skomplikowana. Pokrycie zasięgiem takiej połaci to problem. Chociaż są prowadzone prace nad autonomicznymi aparatami bezpilotowymi o dużej wysokości i długotrwałości lotu które miałyby być powietrznymi stacjami radiolokacyjnymi. I gdyby udało się to kiedyś wdrożyć to w jakimś stopniu problem zostałby rozwiązany. Te aparaty, o ile pamiętam, w pierwszej kolejności miałyby zabezpieczać rejony morskich granic Rosji, zwłaszcza na kierunku północnym (tu na blogu była kiedyś informacja o tych aparatach).

    Polubienie

 10. Siły Specnazu ZWO przyjęły na uzbrojenie nowy elekro-optyczny kompleks obserwacji Ironia.
  Kompleks przeznaczony jest doprowadzenia obserwacji przeciwnika na odległościach do 7 km. Może przekazywać materiał fotograficzny lub video do punktów kierowania za pomocą zamkniętych kanałów.

  Polubienie

   1. W termowizji zrobili dość spory postęp ? Co do niedoceniania to Zachód chyba nie docenia ich w ogóle pod względem komponentów elektronicznych itp.

    Polubienie

 11. Zakłady Diegtiariewa przygotowały pierwszą partię głęboko zmodernizowanych karabinów maszynowych Pieczenieg kal.7,62 mm.

  Nowy karabin charakteryzuje się zmniejszoną masą, zmniejszonymi wymiarami oraz nowymi rozwiązaniami z dziedziny ergonomii.

  Polubienie

 12. Do jednej z jednostek w rejonie Moskwy trafiła pierwsza partia składająca się z ponad 20 nowych czołgów T-72B3 w najnowszej modyfikacji T-72B3M. Odbiorcą jest prawdopodobnie jeden z pułków 1. gwardyjskiej armii pancernej.

  Polubione przez 1 osoba

   1. Jak można zablokować informację. Przecież to nie są pojedyncze egzemplarze. I na portalach społecznościowych ze wschodu nie widać ich, gdzie znane jest ich zamiłowanie „sweet fotek”.

    Polubienie

   2. Bo w FR tylko pozornie jest duży dostęp do informacji o technice specjalnej, jeśli coś ma być utajnione to jest utajnione tak długo jak długo czynniki oficjalne uznają to za konieczne.

    Polubienie

   3. >Bo w FR tylko pozornie jest duży dostęp do informacji o technice specjalnej, jeśli coś >ma być utajnione to jest utajnione tak długo jak długo czynniki oficjalne uznają to za >konieczne.

    I coraz częściej zaczynają stosować niestety tą praktykę. A potem okazuje się, że w uzbrojeniu jest już od pewnego czasu 🙂

    Polubienie

 13. Jednomiejscowy, opancerzony wóz rozpoznawczy to cokolwiek dyskusyjny pomysł, ale wersja bardzo lekko opancerzona z trzema miejscami dla rajdów specjalsów, na przykład po desancie ze śmiglaka, jak najbardziej, tylko niekoniecznie na terytorium FR.
  hosting

  Polubienie

 14. Mały incydent z wczoraj prawdopodobnie spowodowany zbyt dużą prędkością podczas lądowania. Bez strat i uszczerbków w ludziach i sprzęcie.

  Polubienie

 15. W najbliższym czasie wojsko FR otrzyma mobilny kompleks laserowy o zasięgu liczonym w dziesiątki kilometrów służący do zakłócania urządzeń elektrooptycznych samolotów, pojazdów, kompleksów p.panc. i głowic pocisków rakietowych i bomb. Niewielkie gabaryty urządzenia pozwalają na łatwe montowanie na pojazdach tego urządzenia.

  Polubienie

   1. Ciekawe kiedy pokażą uwspółcześnioną wersję tego projektu. Ja już tupię nóżkami. Sżatie to trochę jak broń kosmiczna ( dla mnie). Technologia poszła do przodu i pewnie teraz będzie łatwiej.

    Polubienie

 16. Trwają końcowe prace nad prototypem pojazdu (транспортно-заряжающи)
  dla arktycznej wersji Tor-M2DT. Będzie to pojazd na podwoziu gąsienicowym, który będzie posiadał zdolność do pływania. Po pozytywnym przejściu prób zapadnie decyzja o ewentualnej produkcji tego pojazdu.

  Polubienie

 17. Dziś na jednym z portali w artykule dotyczącym amunicji dla czołgu T-14.
  Takie zdanie „popełniono”
  ” Причем новых пушек две — 125 мм и 152 мм. Танк будет выпускаться в двух модификациях, в каждой будет, разумеется, одна пушка.

  Czyżby T-14 mógłby być produkowany w 2 wersjach?

  Podstawowymi pociskami dla armaty 2A82-1M mają być :
  pocisk podkalibrowy Wakuum-1, odłamkowy z fragmentacją (осколочно-шрапнельный)
  wyposażony w programowalny zapalnik Tielnik oraz kierowany ZUBK-21 „Sprinter”. Do tego będą mogły być używane pociski dotychczas będące w użyciu.
  Jeśli chodzi o armatę 2A83 to pocisk podkalibrowy o prędkości wylotowej 1980 m/s ( 1900m/s po pokonaniu dystansu 2 km) oraz wszystkie pociski jakie znajdują się na wyposażeniu Koalicji-SW , w tym kierowane „Krasnopol” i „Kornet”.

  W/g ostatnich doniesień produkcja T-14 ma ruszyć w 2018 roku. Nic tylko czekać na potwierdzenie

  Polubienie

 18. Rzekomo w rozmowie telefonicznej Trump- Putin amerykański prezydent miał stwierdzić, iż obecny traktat START szkodzi USA i działa na korzyść Rosji. Traktat zakłada redukcję głowic strategicznych do ok 1550 w 2018r. Hmm nawet jak USA aktualnie posiada parytet jądrowy z FR to wraz z bardzo dużą redukcją broni strategicznej Rosji i USA i wymówieniem traktatu ABM przez USA oraz coraz szerszą rozbudową systemów antyrakietowych Stanów ( ostatnio testowali SM-3 block IIA), które mogą w pewnych zakresach przechwytywać ICBM i SLBM. Raczej USA nie jest w takiej złej pozycji 🙂 Ciekawe jaka przyszłość czeka obecny traktat START?

  Polubienie

 19. Kurganiec w reportażu Zwiezdy

  Co to jest w 1:44 i 1:56 minucie?
  PS. Zażartuję. Niedźwiedź wbrew zapowiedziom dalej żyje i wygląda że ma się co raz lepiej.

  Polubienie

  1. Zbliżenie na RVV-SD pod Su-35S. Na razie jedyna maszyna, pod którą możemy zaobserwować te pociski. Swoją drogą ciekawe ile realnie mają ich na stanie?

   Polubienie

   1. >RWW-SD 🙂
    >Od kilkudziesięciu do kilkuset, raczej ten przedział.

    Ciągle zapominam. 🙂
    Wracając do pocisków. Czyli na razie jest ich niewiele. Natomiast w perspektywie kilku lat na pewno liczba ta mocno wzrośnie. Z drugiej strony RWW-SD może być pociskiem przejściowym do izd-180? To też nie będzie aż tyle zamówień dla WKS. Choć nie wiem jaki status mają obecnie izd -180 ? Kiedy planują wprowadzić je do służby.

    Polubienie

   2. Izd-180 to raczej nie prędzej niż wtedy gdy w linii znajdzie się T-50, czyli po 2020 roku.
    Ps. W Czycie zepsuli 9S18M1, wóz spadł z naczepy niskopodwoziowej.
    hosting

    Polubienie

 20. Podano informację o zaprzestaniu produkcji samolotów Su-25. Modernizacji poddawane będą tylko samoloty Su-25TM. Jako samolot który będzie mógł przejąć część zadań Su-25 wskazano samolot Jak-130, który moze być wykorzystywany jako lekki samolot szturmowy.

  Polubienie

  1. Za bardzo to nie rozumiem, w FR Su-25 nie był produkowany, zaś samolotów Su-25TM w linii nie ma.
   W przypadku Jaczka to albo opancerzenie albo uzbrojenie, połączyć się tego nie da, więc szturmowiec z niego żaden.

   Polubienie

 21. AO „NIII” poinformował że rozpoczęto produkcję seryjną kierowanej przeciwpodwodnej bomby lotniczej Zagon-2. Bomba będzie zrzucana z wykorzystaniem spadochronu i przez pewien czas może unosić się na wodzie (specjalny ponton) w celu najdogodniejszego momentu to wykonania ataku na obiekt podwodny. Masa bomby 120 kg. Masa ładunku 35 kg (odpowiednik trotylowy) Głębokość rażonych celów do 600 m.

  Polubienie

 22. Prawdopodobnie w tym roku na lotnisku Szatałowo w obwodzie smoleńskim sformowany zostanie pułk lotniczy z samolotami Su-34 (2 eskadry), Su-24MR (1 eskadra) i An-30.
  Do 2009 roku na tym lotnisku stacjonował 47. samodzielny pułk lotnictwa rozpoznawczego, którego część po rozformowaniu została przebazowana do Woroneża gdzie weszła w skład pułku lotnictwa bombowego jako eskadra rozpoznawcza.
  W 2015 roku eskadra Su-24MR z powrotem wróciła na lotnisko w Szatałowie pod nazwą 4. samodzielna eskadra rozpoznawcza.

  Polubienie

 23. @Jarek:
  „Odpalenie Moskita fajne ujęcie.”

  To nie Moskit tylko Granit – w prawym dolnym rogu masz Piotra Wielkiego jak w pysk strzelił 😉 tego masztokomina z niczym innym pomylić nie można…

  Ale fotka zaiste śliczna 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s