Tadżyckie Okno

Nowy odcinek cyklu Czasowoj.

Tym razem głównym tematem programu jest reportaż ze znajdującego się w górach Pamiru kompleksu rozpoznania obiektów kosmicznych „Okno”.

Reklamy

30 uwag do wpisu “Tadżyckie Okno

 1. Film z zmodernizowanym BMP-2M, choć z ubiegłego roku (film) to ciekawy. Sam pojazd jest starszy bo są o nim informacje już z 2012 roku. A tak wogóle to są (były?) 3 projekty o nazwie BMP-2M, ten nazwany jest wariantem kurgańskim.

  Polubienie

 2. Do końca 2017 roku zostanie wypełniony kontrakt podpisany w 2014 roku na dostawę do Indii 66000 szt. pocisków dla czołgów T-90S-Mango. Pierwsza partia tych pocisków była dostarczona Indiom w ubiegłym roku.

  Polubienie

 3. Mały skok w przyszłość czyli jak może wyglądać (o ile ten program wejdzie w życie) nowy lekki samolot myśliwski MiG ŁMFS. Oczywiście informacja jest niepotwierdzona i sygnowana przez P. Butowskiego.
  Normalna masa startowa samolotu 15 ton, maksymalna masa startowa 25 ton. Zasięg 4000 km.
  Prędkość maksymalna 1,8-2,0 Ma (oczywiście te dane to założenia nic więcej).
  Napęd 2 silniki WK-10M Klimowa.

  Polubienie

 4. Myślę, że wątpię.
  Prosty, by nie rzec, że jak na Rosjan, wręcz prostacki, układ aerodynamiczny, gdyby to nie było info od Butowskiego to bym je całkowicie wyśmiał. To wygląda jak nowy myśliwiec prosto z Indii czy innego Pakistanu, ale może właśnie tak wygląda, żeby był wykonalny dla biura konstrukcyjnego RSK MiG.

  Polubienie

  1. Świetny materiał. Szczególnie jak pokazują wnętrze AOP 🙂 Swoją drogą okręt wygląda na zadbany, szczególnie, że ma już prawie 40 lat. Gdzieś się spotkałem z informacją, iż 667BDR można uzbroić w R-29RMU. No, ale same okręty będą niebawem wycofane.

   Polubienie

   1. Ja też byłem zaskoczony stanem okrętu, wyobrażałem sobie że może być dużo gorzej. Przecież to bardzo leciwa jednostka.

    Polubienie

   2. >Ja też byłem zaskoczony stanem okrętu, wyobrażałem sobie że może być dużo gorzej. >Przecież to bardzo leciwa jednostka.

    Trzeba jednak dodać, że okręt zapewne przechodził gruntowne remonty dzięki czemu tak długo jest w służbie 🙂 Nie wygląda gorzej niż na młodszych 667BDRM.

    Polubienie

   3. Riazań 667 BDR wraca do służby po remoncie. Okręty te jeszcze pewnie posłużą góra kilka lat, póki 955A ich nie zastąpią.
    W USA znów twierdzą, że FR łamie traktat INF, ponieważ rzekomo wprowadziła na lądowe wyrzutnie Iskander-K pociski Kalibr-NK o zasięgu ponad 2000km.

    Polubienie

 5. W czwartym kwartale tego roku ma wzbić się w powietrze T-50 PAK FA z nowym silnikiem.
  Do tej pory samoloty latały z silnikami izdielie 117S.
  Pewnie dla tego nie spieszą się z budową kolejnych samolotów skoro niedługo będą mogły być budowane z docelowymi silnikami. Chociaż tak jak informują w tym roku ma być przekazanych wojsku pierwszych 5 samolotów, to na pewno nie będą z nowymi silnikami. Nie wiem jak to nazwać, może seria informacyjna która pomoże zapoznać się lotnikom z nową techniką.

  Polubienie

  1. Oficjalnie nie zaczęły się jeszcze próby tego silnika w powietrzu, więc nie jest możliwe, żeby owa jednostka napędowa pojawiła się w bieżącym roku zabudowana na jednym z latających prototypów T-50. Zwyczajnie i po prostu. Obecny wysyp informacji związanych z PAK FA jest, z powodów znanych li tylko rosyjskiemu MO i przemysłowi obronnemu, stekiem bzdur.

   Polubienie

   1. No i jeszcze te 5 samolotów w tym roku. Jak poleci jeden-dwa prototypy to będzie dobrze.

    >Obecny wysyp informacji związanych z PAK FA jest, z powodów znanych li tylko >rosyjskiemu MO i przemysłowi obronnemu, stekiem bzdur.

    Ciekawe czemu robią z siebie takie pośmiewisko podając do wiadomości takie informacje.

    >Do tej pory samoloty latały z silnikami izdielie 117S.

    Niezupełnie latają na „117”. Te silniki się nieco różnią od siebie. Silniki w T-50 mają między innymi nieco większy ciąg. Natomiast 117S jest przeznaczona dla Su-35S.

    Polubienie

 6. Oczekuje się że w tym roku zostanie sfinalizowany kontrakt na dostawę do Indii zestawów przeciwlotniczych S-400. W chwili obecnej trwają konsultacje pomiędzy stronami oraz trwa kompletowanie dokumentacji. W czasie salonu Aero-India zapewne nastąpi pewne przyspieszenie rozmów.
  W czasie trwania tego salonu odbędą się rozmowy dotyczące podpisania kontraktu na dostawę kolejnych śmigłowców Mi-17W5. Wcześniej minister obrony Indii informował o planach zakupu 48 śmigłowców tego typu.

  Polubienie

 7. Żołnierze poborowi nie będą odbywać służby na okrętach nawodnych i podwodnych w Flocie Północnej FR. Poborowi zostaną całkowicie zastąpieni przez żołnierzy kontraktowych. Pozostaną natomiast w służbie naziemnej Floty Północnej (w wojskach zmechanizowanych, piechocie morskiej, jako służby naziemne wojsk lotniczych oraz wojskach przeciwlotniczych).

  Polubienie

 8. Kilka wiadomości które wypłynęły na Aero-India.
  W końcu 2017 mają rozpocząć się próby państwowe Mi28NM. Poinformowano również że holding „Wiertoliety Rosii” w 2017 roku planuje przekazać zamawiającym ok 220 śmigłowców.

  Rostech w przeciągu roku rozpocznie dostawy pierwszych śmigłowców z 200 szt. Ka-226 przeznaczonych Indii. Pierwsze 40 szt, będą zbudowane w Rosji, kolejne będą budowane w Indiach w kooperacji z Rosją.

  Przedłużono licencję na produkcję w Indiach czołgów T-90S. Nieoficjalnie mówi się że Indie zamierzają nabyć jeszcze 464 szt. czołgów T-90S.

  Rosja i Indie parafowały projekt kontraktu na wykonanie prac badawczo-konstruktorskich myśliwca 5 generacji. Wcześniej informowano że do końca 2016 roku ma być podpisany kontrakt na budowę myśliwca 5. generacji.
  Nie nie wiem czy z tego coś wyjdzie, a jak wyjdzie to w użyciu będą już samoloty kolejnej generacji.

  Rosja podpisała z Indiami kontrakt na dostawę samolotu (DRŁO) dalekiego wykrywania i kierowania A-50EI. W chwili obecnej Indie posiadają 3 samoloty tego typu wyposażone w izraelskie radary.

  Polubienie

 9. Najnowszy T-90MS ma otrzymać nową armatę o o znaczeniu 2A46M-6. Prawdopodobnie nowa armata będzie miała poprawione charakterystyki dotyczące celności i żywotności oraz będzie przystosowana do pocisków nowej generacji.

  Polubienie

 10. Dwie fregaty projektu 11356 których budowa odbywa się w stoczni Jantar i które były przeznaczone dla Floty Czarnomorskiej będą sprzedane Marynarce Wojennej Indii.
  Indie wyposażą te fregaty w silniki we własnym zakresie.

  Polubienie

   1. Do Indii prawdopodobnie Butakow i Istomin czyli czwarty i piaty, dwa już oddane (Grigorowicz i Essen), jeden (Makarow) w trakcie prób, a szósty w planach (Korniłow).

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s