Manewry „milicji” DRL, klip

Migawki z niedawnych manewrów „milicji” DRL.

Można sobie obejrzeć różne wzory zimowego kamuflażu na sprzęcie, przy czym żadnych ciekawostek technicznych tym razem nie zaprezentowano.

Reklamy

70 uwag do wpisu “Manewry „milicji” DRL, klip

 1. Weterani batalionów ochotniczych zaczęli wznosić barykady na linii kolejowej Kijów-Moskwa w rejonie stacji Konotop, być może to początek działań zmierzających do całkowitej blokada towarowych połączeń kolejowych Ukrainy z FR.

  Polubienie

   1. Niezbyt intensywny, jakieś wagony z FR znaleźli i zaczęli budować zaporę ale jak wszędzie postawią takie zapory to sytuacja gospodarczo-energetyczna Ukrainy pogorszy się jeszcze bardziej, w każdym razie takie blokady są znacznie większym problemem dla Ukrainy.

    Polubienie

   2. >Ukrainy pogorszy się jeszcze bardziej, w każdym razie takie blokady są znacznie >większym problemem dla Ukrainy.

    Ciekawe natomiast co na to Kijów. Niby odgraża się, że pogoni ochotnicze bataliony w celu odblokowania Donbasu itp ale nic nie robi. Mają ciche przyzwolenie Kijowa? Czy też traci nad nimi kontrolę?

    Polubienie

   3. Zapewne nie ma pełnej kontroli a poza tym dla Poroszenki każde działanie jest niekorzystne, więc lepiej nie wychodzić poza retorykę jak najdłużej się da.

    Polubienie

 2. Nie do końca, jest na razie tylko projekt obniżki tejże pomocy z 300 mln USD do 150 mln USD, nie ma pewności czy zostanie przegłosowany. Poza tym, czy 300 mln USD, czy 150 mln USD to i tak na jedno wychodzi, w ramach tej pomocy dostają trochę Humvee, trochę termowizji, jakieś radary pola walki i tym podobne.

  Polubienie

 3. Pierwsza blokada Donbasu rozgoniona przez Kijów, chyba wybrano jedną ze słabiej obsadzonych, ale i tak była bijatyka i kilkudziesięciu aresztowanych.
  Ps. DRL i ŁRL uznały linie rozgraniczenia za granicę z Ukrainą. Czyli z jednej strony raczej już nie będzie powiększania terytorium, ale z drugiej raczej nie będzie też ukraińskich pograniczników na granicach DRL i ŁRL z FR. Wszystko chyba powoli zmierza do zrobienia z DRL i ŁRL Południowej Osetii, tyle, że bez oficjalnego uznania przez FR i bez oficjalnej obecności wojsk FR.

  Polubienie

  1. No właśnie co tam się dzieje w Donbasie ? Coś Kijów przycisnęło, iż wziął się za blokady, ciekawe czy teraz się zaostrzy na linii bataliony ochotnicze-Kijów czy zabiorą się za odblokowanie kolejnych blokad czy to bardziej był „pokaz”.

   >Czyli z jednej strony raczej już nie będzie powiększania terytorium, ale z drugiej >raczej nie będzie też ukraińskich pograniczników na granicach DRL i ŁRL z FR

   No chyba, że Kijów/USA jednak uznają, iż potrzeba większej eskalacji konfliktu, jeśli trzeba będzie odwrócić uwagę od innych znaczących problemów w Kijowie mogą coś kombinować, czy też nowe sankcje na FR.

   >Wszystko chyba powoli zmierza do zrobienia z DRL i ŁRL Południowej Osetii, >tyle, że bez oficjalnego uznania przez FR i bez oficjalnej obecności wojsk FR.

   Z tym, że niestety z ciągłym większym czy mniejszym ostrzałem DRL i ŁRL.

   Polubienie

 4. Pewnie się zaostrzy ale głównie w internecie, dopóki Azow jako główna siła formalnie podporządkowana Poroszence w ramach GN, ale faktycznie raczej nie do końca, nie stanie bezwzględnie po stronie batalionów ochotniczych, to nie ma szans, żeby coś się zadziało na poważnie. A nie wygląda, żeby miał stanąć nie licząc dość pokrętnego wsparcia werbalnego.

  Polubienie

  1. Temat jest całkowicie zbagatelizowany przez władze i media więc chyba się rozeszli, gdy zwolniono większość zatrzymanych podczas usuwania blokad, co było ich postulatem.

   Polubienie

 5. DRL oficjalnie rozpoczęła eksport węgla do FR. Niewykluczone, że z marżą od kilku pośredników ten sam węgiel trafi ostatecznie i tak na Ukrainę. Tyle, że będzie drożej niż przed blokadą.
  Ps. Wczoraj w Doniecku znacjonalizowano dwa najbardziej luksusowe hotele w mieście, dotychczas należące do Achmetowa i transferujące zyski poza DRL. Żeby było śmieszniej to mieszkają w nich funkcjonariusze OBWE. I teraz albo będą musieli szukać czegoś o gorszym standardzie, albo zaczną finansować bezpośrednio DRL.

  Polubione przez 1 osoba

  1. >DRL oficjalnie rozpoczęła eksport węgla do FR. Niewykluczone, że z marżą od >kilku pośredników ten sam węgiel trafi ostatecznie i tak na Ukrainę. Tyle, że >będzie drożej niż przed blokadą.

   To ciekawe czyli węgiel z Donbasu mimo odblokowania blokady nie pojedzie już więcej bezpośrednio do UA. Oczywiście jak piszesz może FR go wyeksportuje ale to już nie to samo. Sądziłem, że jednak po odblokowaniu dalej będą wysyłać bezpośrednio do Ukrainy. Przejęcia zakładów, hotelów itp też już nie cofną.

   Polubienie

 6. Ukraińska RBNiO wprowadziła blokadę Donbasu. Czyli po to zaczęto rozganiać blokady nacjonalistów, żeby wprowadzić państwowe, w związku z tym, że większość produktów w obrocie i tak pochodzi z FR, ta blokada wiele nie zmieni, poza tym, że jeszcze bardziej oddali szanse na odzyskanie przez Kijów kontroli nad DRL i ŁRL.
  A tymczasem Zacharczenko z oficjalną wizytą na Krymie jako głowa DRL, nawet nie wiedziałem, że podmioty federalne mogą nadawać oficjalny charakter wizytom z terytoriów formalnie nie uznawanych za odrębne państwa przez Federację Rosyjską, choć oczywiście jest to zapewne kolejny gest uzgodniony z Kremlem.

  Polubione przez 1 osoba

  1. >jeszcze bardziej oddali szanse na odzyskanie przez Kijów kontroli nad DRL i >ŁRL.

   A coś mi się obiło o uszy, iż Poroszenko stwierdził, że zamierza wcielić w życie plan dążący do odzyskania pełnej integralności terytorialnej 🙂

   Polubienie

 7. Przy oszczędnym gospodarowaniu antracytu im starczy na miesiąc. Czyli IMHO ta „państwowa” blokada ma umożliwić (kompletnie nielegalny) przewóz antracytu z Donbasu – na czym oczywiście mają zarobić odpowiedni ludzie…

  Polubienie

 8. Oficjalne straty „milicji” od 1 stycznia do 16 marca to 73 zabitych.
  W tym samym czasie siły rządowe, wliczając straty niebojowe w strefie działań, straciły 93 zabitych. Czyli utrzymuje się generalnie bardzo niekorzystny dla „milicji”, zważywszy na rezerwy mobilizacyjne, stosunek strat.

  Polubienie

  1. Spore straty po dwóch stronach jak na dość ograniczone działania bojowe poza eskalacją na początku lutego. Obecnie intensywność ostrzałów artyleryjskich mocno spadła ?

   Polubienie

 9. Intensywność ostrzałów jest zmienna, OBWE za miniony tydzień podawała nieco ponad 900 eksplozji z obu stron w wyniku zastosowania artylerii, moździerzy i czołgów, dwa tygodnie temu było ponad 2,2 tys. eksplozji, przy czym można założyć, że obie strony strzelają mniej więcej po równo.

  Polubienie

  1. Ok dzięki za informacje.

   >Czyli utrzymuje się generalnie bardzo niekorzystny dla „milicji”, zważywszy na >rezerwy mobilizacyjne, stosunek strat.

   No właśnie w dłuższej perspektywie czasowej to poważny problem dla „milicji” szczególnie, iż nie zapowiada się aby aktualna sytuacja uległa zmianie w dającej się przewidzieć przyszłości. Czyli codzienne ostrzały i raz na jakiś czas eskalacja.

   Polubienie

 10. W dającej się przewidzieć nie, ale dynamika sytuacji politycznej czasem potrafi być bardzo duża. Rządowi w końcu doprowadzą do tego, że za jakiś czas znowu zawieje wiatr ze wschodu. Wtedy zanim się pozbierają na jakiś czas będzie spokój… o ile tym razem w ogóle się pozbierają.

  Polubienie

  1. >a. Rządowi w końcu doprowadzą do tego, że za jakiś czas znowu zawieje wiatr >ze wschodu. W

   By zawiał Północny Wiatr musiałoby dojść do zmasowanej ofensywy na DRL i ŁRL i właśnie między innymi z tego powodu Kijów nie zdecyduje się na takie posunięcie. Prawdopodobnie bo oczywiście różnie może być. Natomiast wygląda na to, że obecna sytuacja służy Kijowowi więc nie ma potrzeby jej zmieniać a i „milicja” w codziennych ostrzałach się powoli wykrwawia. Kijów natomiast ma znacznie większe zasoby ludzkie.

   Polubienie

   1. Do tego warto dodać że do służby w ATO jest bardzo wielu chętnych bo jak na warunki ukraińskie można całkiem ładną kasę zarobić.

    Polubienie

  1. Orientujesz się czy zabudowania widoczne na klipie są zamieszkane, czy to opuszczona wioska ? Takie obrazki byłyby wodą na młyn dla niektórych.

   Polubienie

   1. Oficjalnie w wiosce mieszka „ponad 10 cywilów”, ale sama wioska i jej bezpośrednie okolice to punkt umocniony sił rządowych z dziesiątkami, jeśli nie lepiej, żołnierzy.
    Ps. Film z Kominternowo, gdzie z kolei mieszka 200 cywilów i wioska jest pod ciągłym ostrzałem rządowych, przy czym oczywiście pozycje w wiosce ma „milicja”.
    Generalnie cywile po obu stronach linii rozgraniczenia tak do głębokości operacyjnej kilku km mają szczególnie złą sytuację, trwająca od kilku lat wojna pozycyjna jest dla nich okropna, ale niestety obecny stan jest wygodny i dla Kijowa i dla Moskwy.

    Polubienie

 11. To nie Donbas a Ukraina koło Charkowa, ale pali się prawdopodobnie jeden z większych składów amunicji. Eksplozje słyszane z dziesiątków kilometrów.

  Film kręcony z daleka.

  Polubienie

 12. Strasznie to wygląda. Ciekawi mnie to czy jest jakiś sposób na ugaszenie tego, czy trzeba po prostu czekać aż się wypali, bo jak widać i skażenie może być i pociski latają.
  Ciekawe co tam jeszcze nagromadzone było w tym składzie?

  Polubienie

 13. Nie gasi się takich składów, wokół składów jest strefa zniszczenia, rzekomo spalił się dworzec kolejowy i wiele innych obiektów.
  Podobno amunicja artyleryjska kal. 122 mm i 152 mm, ale wiadomo, że mogło być prawie wszystko.

  Polubienie

 14. Ex-raffiku, wszystko co się dzieje na Ukrainie jest oficjalnie sprawką WWP, ów pożar oficjalnie został spowodowany przez bsp, który przyleciał z FR i zrzucił jakieś ładunki wybuchowe czy zapalające, kto chce niech wierzy. Ale przecież równie dobrze może być to jakieś naruszenie norm bezpieczeństwa, czy nawet „porządkowanie” papierów.
  Przy okazji, płonie obecnie już ponad połowa składu, cały skład to ponad 130 tys. ton amunicji. Oficjalnie niby tylko artyleryjska 122 mm i 152 mm, ale fruwa ze składów z kolejnymi eksplozjami już chyba wszystko. Wg. lokalsów nawet Łuny tam są składowane.
  Kilka fotek poglądowych.
  Widok z góry, obecnie już się pali większy obszar.
  hosting
  Takie cuś wyleciało i przyleciało kilka km dalej.
  hosting
  Wymiary składu.
  hosting

  Polubione przez 1 osoba

 15. Kompilacja eksplozji ze składu, szczególnie warto zerknąć na dłuższy zapis od 5:33, dobrze obrazuje co tam się dzieje, w 9:16 jednorazowo z kilkadziesiąt ton jak nie lepiej poszło z dymem.

  Polubione przez 1 osoba

 16. Chciałem napisać Szmulu ale się bałem, że może ktoś robił inwentaryzację na tym składzie i………chciał uzupełnić braki, jeszcze jedna moja wersja tylko mniej wiarygodna bo chyba nie w tym miejscu, próba utylizacji dużo tańsza niż normalnie. Były jakieś fotografie bodajże z 2012 roku i stan tych eksponatów w tym składzie pasował tylko do zniszczenia.
  Z drugiej strony co teraz władze Ukrainy mogą napisać? Tylko WWP. Przecież nie podadzą że to wynikło z bałaganu, czy jakiejś innej przyczyny która by ich obarczała.
  A teraz humorystycznie. To jak to teraz z tymi bsl w Rosji? Dogonili i przegonili świat. Niewykrywalne i na dodatek niewidzialne.

  Polubione przez 1 osoba

 17. W mediach ukraińskich jest już wersja alternatywna wobec dywersji z FR czyli naruszenie norm bezpieczeństwa przy składowaniu, a tymczasem Poroszenko chce by NATO pomogło posprzątać czyli rozminowało teren wokół składów gdy skończy się pożar.

  Polubienie

  1. >a tymczasem Poroszenko chce by NATO pomogło posprzątać czyli rozminowało >teren wokół składów gdy skończy się pożar.

   Ciekawe czy pomogą im posprzątać to pobojowisko ?
   A co tam w Donbasie ? Wygląda na to, że na razie w miarę stabilnie. Od pewnego czasu wymiana ognia o stabilnej intensywności.

   Polubienie

  2. „Poroszenko chce by NATO pomogło posprzątać czyli rozminowało teren wokół składów gdy skończy się pożar.”

   Ale wystawił świadectwo ukraińskiej armii… 😀 😛

   Polubienie

  1. Krajobraz dosłownie jak po wojnie. Jeśli dobrze widzę krater po wybuchu w 0:51 nad pojazdami to miejscami musiało ładnie grzmotnąć.

   Polubienie

 18. Od 1 kwietnia kolejne zawieszenie broni w Donbasie, tak informacyjnie.
  Rzekomo do Doniecka wjechała dziś duża kolumna sprzętu, ale jak zwykle wszystkim się zepsuły komórki. Nie można wykluczyć, że to technika, która będzie ćwiczyć do parady 9 maja.

  Polubienie

  1. Akurat niestety 1 kwietnia dobrze pasuje do kolejnego „zawieszenia” broni w Donbasie. Podejrzewam, że codzienny ostrzał nie ulegnie zmniejszeniu po 1 kwietnia. No może na parę dni. Nie śledzę dokładnie ale ostatnio niestety były jakieś ofiary wśród ludności cywilnej w DRL ?

   Polubienie

   1. I to chyba ostrzał znów się intensyfikuje na południowym kierunku linii rozgraniczenia. Nawet już nikt nie stwarza pozorów by przestrzegać „rozejm” swoją drogą wcześniej o ile dobrze kojarzę zawsze na ogól był jakiś okres spokoju tylko sporadyczny ostrzał. Pytanie jeszcze na ile Kijów np kontroluje sytuację na linii rozgraniczenia czy też na ile chce ją kontrolować?

    Polubienie

 19. Nie byle jaki, Pan Pułkownik był bardzo zaangażowany w walkę z tzw. separatyzmem w Mariupolu. Być może dla odmiany jakieś grupy dywersyjne się pojawiły i na zapleczu po zachodniej stronie linii rozgraniczenia.

  Polubione przez 1 osoba

 20. Dziś w DRL odbyło się alarmowe sprawdzenie możliwości mobilizacyjnych, do punktów mobilizacyjnych stawiło się 27 tys. rezerwistów, którzy następnie zostali przewiezieni do punktu zbiorczego. Generalnie, jak na możliwości DRL, próba udowodniła, że wśród ludności lokalnej są jeszcze spore rezerwy mobilizacyjne w razie W.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s