Atak chemiczny w Idlib

Być może będzie to najpoważniejszy incydent tego rodzaju w wojnie domowej w Syrii.

Albo ktoś u rządowych jest debilem, albo islamiści podjęli kolejną próbę odwrócenia losów wojny domowej, szczególnie w obliczu klęski w Hamie. W każdym razie media będą dziś miały używanie, być może będzie też zwołane posiedzenie RB ONZ i próba wprowadzenia jakichś kolejnych sankcji przeciw Syrii.

Ps. Źródła rządowe sugerują, że lotnictwo zbombiło skład broni islamistów, w którym znajdowała się broń chemiczna. stąd skażenie okolicy Chan Szejkun.

Reklamy

43 uwagi do wpisu “Atak chemiczny w Idlib

 1. W/g informacji przekazanej przez Al-Masdar syryjskie samoloty zbombardowały fabrykę w południowej części prowincji Idlib.
  W/g tego źródła w tej fabryce nieznane ugrupowania produkowały gaz, prawdopodobnie sarin. Także może być z tego niemałe zamieszanie.

  Polubienie

   1. Jest to broń, której opracowanie, przynajmniej w teorii, znajduje się całkowicie w zasięgu polskiego przemysłu obronnego, gdyby kiedyś zaistniała taka potrzeba. Za cenę tych trzech salonek co to je kupiono kilka dni temu to można by i nawet całkowicie nowy nośnik pod taką broń opracować 🙂

    Polubione przez 1 osoba

 2. Szczyt aktywności WKS już chyba minął, teraz czas na aktywność dyplomacji, bo zły Asad zrzuca sarin na cywilów i już Zachód chce zwołania RB ONZ i nowych sankcji na Syrię. Zapewne w geście dobrej woli FR będzie musiała wymusić na rządowych wstrzymanie działań w Hamie i Aleppo, szczególnie w Hamie od kilku dni za dobrze idzie rządowym i prawie odzyskali całość terenu utraconego w ostatnich tygodniach.

  Polubienie

  1. Islamiści zaczęli mocno przegrywać więc Zachód sięgnął po sprawdzone metody oskarżenia Asada. Czyli mamy pewnie niebawem „zawieszenie” broni i uzupełnienie strat i broni przez islamistów. Rosja zapewne znów na to pójdzie choć jest to już bardzo dobrze znana zagrywka, która tylko wszystko przedłuży.

   Polubione przez 1 osoba

 3. USA w RB ONZ właśnie de facto zapowiedziały możliwość zbrojnego obalenia Asada bez poparcia RB ONZ, jeśli ONZ nie podejmie bliżej niesprecyzowanych działań po tym gdy siły rządowe, wg. USA, użyły broni chemicznej przeciwko cywilom w Syrii.

  Polubienie

 4. Moim zdaniem skończy się na krzyku.
  Ileż to razy to słyszeliśmy i kończyło się wiadomo jak.
  Może FR to nie USA, ale jednak jest i nic nie będzie oprócz wyrażania ubolewania i straszenia obaleniem Asada , gdyż Rosja może to nie jest ZSRR, ale licząca się siła na arenie międzynarodowej.

  Polubienie

  1. Czas pokaże, póki co jestem ciekaw co zrobią Chiny, czy tym razem wstrzymają się od głosu, czy wspólnie z FR będą wetować ewentualną rezolucję RB ONZ przeciwko Syrii.
   Ps. Pres. Trump on attack in Syria: „That attack on children yesterday had a big impact on me…my attitude toward Syria and Assad has changed.”

   Polubienie

 5. Nie wiem czy mój tok rozumowania jest dobry ale wydaje mi się że od jakiegoś czasu USA, Zachód chcą sprawdzić jak daleko w swoich działaniach skierowanych przeciwko nim (broniąc stref wypływów) może posunąć się Rosja. Donbas jest troszeczkę za blisko by to sprawdzić bo są prawie u siebie, a domu inaczej się broni. Z drugiej strony Rosja za bardzo nie odstawia nogi (z piłkarskiego slangu) w sytuacjach awaryjnych od czasu Gruzji. Teoria spiskowa która zakłada że Rosja coś ma, a Zachód chce sprawdzić czy ma to na prawdę i czy gotowa jest pokazać to coś. To coś w moim mniemaniu „garnków nie napełni ono może te garnki stopić” dlatego Rosja nie chce tego pokazać

  Polubienie

  1. >ie wiem czy mój tok rozumowania jest dobry ale wydaje mi się że od jakiegoś >czasu USA, Zachód chcą sprawdzić jak daleko w swoich działaniach >skierowanych przeciwko nim (broniąc stref wypływów) może posunąć się Rosja.

   Dokładnie cały czas sprawdza przesuwając się coraz bliżej de facto granic FR i próbując wyprzeć ich z ostatnich jako takich strefy wpływów.

   >Teoria spiskowa która zakłada że Rosja coś ma, a Zachód chce sprawdzić czy >ma to na prawdę i czy gotowa jest pokazać to coś. To coś w moim mniemaniu >„garnków nie napełni ono może te garnki stopić” dlatego Rosja nie chce tego >pokazać

   Ale co konkretniej mają mieć według tej teorii ?

   Polubienie

 6. Wygląda na to, że FR jeżeli będzie głosowanie to zawetuje wszystko. Jestem pewien, że skończy się to wszystko na przepychankach słownych.
  Ps. Dziś obiło mi się o uszy, że Chiny żaliły się trochę, że żadne państwo nie może zmusić ich do głosowania niezgodnie z ich życzeniem. Jest to naturalna aluzja do tego, że naciski są, a wynik głosowania i tak będzie wiadomy. Skończy się tylko na pojedynku dyplomatycznym i może uda się osamotnić Rosję w tym głosowaniu. W praktyce i tak nie będzie to miało żadnego znaczenia.

  Polubienie

 7. Tego nie wiem ale coś co może wywrócić świat łącznie z nimi samymi (Rosja) i nie chodzi broń jądrową(być może o inną broń, być może o jakiś rodzaj energii, być może o jakieś zasoby). Tylko że wywrócony świat nie jest im na rękę mało nie jest nikomu na rękę ale jak to sprawdzić? Trzeba zauważyć że Zachód nie chce całkowicie „zagrzebać” i wyizolować Rosji, cały czas ich podgryzają.Oni czegoś potrzebują z Rosji a najlepiej aby ją w jakiś sposób „zaanektować”. Dawno temu czytałem artykuł jakiegoś amerykańskiego profesora (to było pod koniec 2 wojny w Iraku) który pisał że na jakiś czas można się spodziewać względnego spokoju ponieważ „zachodnia maszyna” dostała kawałek do skolonizowania i strawienia, ale za jakiś czas będzie potrzebny nowy kawałek i w zależności od wielkości populacji i zasobów czas pomiędzy kolejnymi kęsami będzie albo dłuższy albo krótszy. Pisał ale nie konkretnie o krajach z nazwy tylko regionami że na pewno będzie coś jeszcze się działo w jakimś kraju arabskim z zasobami(Libia, Syria), pisał o tym że w Europie też należy się spodziewać jakiegoś zamieszania (Ukraina) potem wspomniał o Rosji i…………….co mnie też zdziwiło o kraju w Ameryce Płn. i Australii i Oceanii. Z tego co pamiętam nie wspomniał o Afryce i Azji. W/g jego teorii świat jaki znamy potrzebuje pożywki i co jakiś czas trzeba dorzucić coś by system działał.
  Jest jeszcze coś czego Rosja ma więcej niż inni mają i na razie nie jest jeszcze tego taki deficyt, coś konieczne i niezbędne i być może nie długo będzie warte o wiele więcej -słodka woda. I może to jest (za jakiś czas) klucz do wszystkiego.

  Polubienie

 8. FR zaproponowała rezolucję o wszczęciu śledztwa w sprawie ataku, rezolucja zostanie zapewne zawetowana przez państwa zachodnie, które zaproponują swoją rezolucję, która to z kolei zostanie zawetowana przez FR.

  Polubienie

 9. I to tyle odnośnie przyjaźni FR-Turcja choć oczywiste, że to bardziej „przyjaźń” która akurat była potrzebna obu stronom do prowadzenia polityki w Syrii. Natomiast chyba znikną glosy o tym jak to Turcja w przyjaznym uścisku z FR opuści NATO i jak to znów FR genialnie rozegrała. Jak widać w razie czego sojusz znów bardzo szybko się odwróci jak to miało miejsce jeszcze całkiem niedawno w drugą stronę.

  Polubienie

 10. Od wczoraj dzieje się nowe rozdanie w kwestii Syrii, zwyczajnie i po prostu, teraz tylko pozostaje pytanie, czy skończy się tylko na słowach i pustych gestach, dziś WWP też dość ostro się wyraża o możliwym końcu rosyjskiej cierpliwości w sprawie Syrii.

  Polubienie

 11. Dobre pytanie 🙂
  Sekretarz obrony USA sugeruje, że możliwa interwencja będzie mieć formę zmasowanych ataków pociskami manewrującymi na cele związane z reżimem Asada, czyli wracamy do opcji rozważanej swego czasu przez Obamę.
  Ps. Rozważana jest także strefa bez lotów dla rządowego lotnictwa.

  Polubienie

 12. Ja sobie nie wyobrażam ,żeby ktoś pod nosem Rosji odpalił pociski samosterujące i do tego niech zginie choć jeden Rosjanin? Ciekawe jaka by była reakcja? Może zbombienie terenów wokół Tabki ,gdzie obecnie znajdują się nieliczne wojska amerykańskie? I co wtedy? I co dalej? Nie wierze w to. Poza tym podejrzewam, że w trybie alarmowym zjawiło by się wzmocnienie z Rosji w postaci myśliwców oraz zestawów przeciwlotniczych.
  Jakakolwiek interwencja to policzek w wizerunek Rosji na świecie i do tego pod jej nosem.
  Moim zdaniem obecne przepychanki w których nie chodzi już o Asada tylko o podważenie pozycji Rosji na arenie międzynarodowej.
  Powiem tak interwencja w Syrii przez tzw. ”Zachód” doprowadziło by do największego kryzysu polityczno -militarnego od czasu upadku ZSRR.

  Polubione przez 1 osoba

 13. W razie interwencji USA FR nie zrobi nic. Tillerson zaczął oficjalnie montować koalicję do obalenia Asada. Może się pomylę, ale uważam, że to czego nie zrobił Obama zrobi Trump.

  Polubienie

   1. >Czy tez po kilku latach brodacze staną się „demokratami”?

    Oni już są nimi od pewnego czasu. No przecież walczą z reżimem Asada.

    Polubione przez 1 osoba

 14. Szmul pamiętaj, że w roku 2013 Rosja poszła na konfrontacje z Obamą, a jej przecież w Syrii jeszcze nie było , a co dopiero teraz, gdy może na pól gwizdka, ale jest tam i stanowi gwarancje utrzymania władzy przez Asada.

  Polubione przez 1 osoba

  1. USA samo odpuściło. Gdyby w 2013 chcieli na serio interwencji to by już Asada nie było. Rosja zadziała dyplomatycznie dość sprawnie ale wtedy Zachód nie miał aż takiego ciśnienia na interwencję a i postanowił to rozwiązać wyniszczającą wojną domową w Syrii. Może do końca nie przewidzieli, że Asad tak długo się utrzyma a potem do gry włączy się FR.

   Polubienie

   1. Tak czy siak uważa, że jak USA zaczną bombardować Asada i go obalą to będzie to bardzo duża porażka geopolityczna dla FR nie wspominając o utracie twarzy itp. Co by tam na Kremlu nie wymyślili za bajeczkę.

    Polubienie

 15. Owszem odpuściła, ale w obecnej sytuacji militarnej Federacja Rosyjska jest w znacznie lepszej sytuacji niż w roku 2013, gdyż jej wojska znajdują się już tam i w szybkim tempie mogą być zwiększone w zależności od sytuacji.

  Polubienie

 16. WWP nigdy nie pójdzie na militarną konfrontację z USA. W związku z tym z perspektywy ewentualnej interwencji USA nie ma znaczenia, że kilka tysięcy rosyjskich żołnierzy jest w Syrii. Po prostu.

  Polubienie

 17. Eskalacja konfliktu? Prawdopodobnie ilość wystrzelonych Tomahawków liczona w dziesiątki.

  Jak teraz zareaguje Rosja? Jak zareaguje jak w wyniku tego ostrzału ucierpią rosyjscy żołnierze?
  To chyba najważniejsze pytania.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s