Zmniejszenie liczby samolotów WKS stacjonujących w Chmejmim

Bez rozgłosu z Chmejmim wycofano dziś znaczną część rosyjskiego lotnictwa taktycznego.

Obecnie w bazie znajduje się najmniejsza liczba samolotów lotnictwa taktycznego WKS od czasu rozpoczęcia tzw. interwencji wojskowej FR w Syrii. Podawany powód redukcji to zmniejszenie zagrożenia dla sił rządowych ze strony islamistów. Trudno to nawet skomentować, widać FR szykuje jakieś polityczne gesty względem „partnerów”, być może przyszły „rozejm” nastąpi już wkrótce.

Reklamy

48 uwag do wpisu “Zmniejszenie liczby samolotów WKS stacjonujących w Chmejmim

 1. Czyżby zbliżał się koniec „interwencji” ? Czy może zachodni „partner” zasugerował w Moskwie, że czas kończyć przedstawienie inaczej polecą kolejne Tomahawki? Przy tak dużej redukcji tak niewielkiego komponentu lotniczego to de facto koniec wsparcia rządowych.
  >Podawany powód redukcji to zmniejszenie zagrożenia dla sił rządowych ze strony islamistów.
  Szkoda gadać po „rozejmie” skończy się oczywiście jak zwykle czyli ofensywa wzmocnionych już islamistów. Zapewne szeroki strumień wsparcia już dla nich płynie. Rządowi przejdą do defensywy tracąc to co zdobyli wielkim wysiłkiem. Bez kolejnego wsparcia będą tracić coraz więcej. Zresztą to już było przerabiane z tym, że FR nie wycofała nigdy aż tak wiele maszyn i z przerwami jednak jakoś tam wspierała rządowych. Naprawdę ciężko już komentować ten cyrk. Oczywiście nie wykluczam, że FR została przyciśnięta podczas ostatniej wizyty w Moskwie przez Tillersona, iż mogą pojawić się kolejne ataki chemiczne i związane z tym konsekwencje. Czyli ataki USA i kompromitacja FR. Więc WWP wymyślił bajeczkę ze zmniejszeniem zagrożenia przez islamistów i redukcję stanu.

  Polubienie

 2. A tak co więcej na temat tego ile i czego pozostawiono i jakie z takiego stanu rzeczy wynikają możliwości dalszego wpierania rządu syryjskiego?

  Pozdrawiam

  Polubienie

 3. W/g informacji twitterowych od islamistów Damaszek kieruje w rejon północnej Hamy kolejne jednostki i czołgi. Wygląda na to, że będzie dokończona operacja w prowincji Hama.
  Islamiści chwalą się, że w trakcie ostatniej ofensywy zniszczyli ok. 40 czołgów rządowych.
  Jedno jest pewne, pojawiło się sporo filmów z tych ataków, lecz po oglądnięciu ich jasno wynika, że nie wszystkie zostały zniszczone, tylko mniej lub bardziej oberwały. Widziałem również film z ataku na stary T-55 który wytrzymał uderzenie TOW-em (w tym przypadku musiał być mocno opancerzony). Także myślę, że najbliższe dni udowodnią kto na ile jest mocny, nie tylko w gębie.

  Polubienie

  1. WKS to już za bardzo nie ma czym bombić skoro prawdopodobnie Su-24M i Su-25SM wycofane. Pozostało 4 Su-34 o ile pamiętam. No i wiadomo Su-30SM i Su-35S też niby można ale ma to średni sens skoro można wykorzystać maszyny do tego przeznaczone. WKS będzie już chyba dawało tylko minimalne wsparcie. No chyba, że zwiększą znów stan w Chmejmim.

   Polubienie

 4. Bombardowania są potężne i teraz czekamy na ofensywę. Dziś coś tam wyczytałem na informacjach twitterowych, że ofensywa ma zacząć się w ciągu 24 h. A główny kierunek ma iść w kierunku miasta Kafr Zita.

  Polubienie

 5. Kurdowie bez większych walk zajęli Tabkę, PI się praktycznie nie broniło, a swego czasu gdy rządowi szli na Tabkę to zrobiło im taką kontrofensywę, że ich w zasadzie rozbiło, odnoszę wrażenie, że opór PI jest dziwnie zależny od tego, z kim walczą.

  Polubienie

 6. Szmul weź pod uwagę, że obecnie czasy też były inne. W chwili obecnej PI broni się w Iraku, pod Palmirą i teraz na bardzo dużym teatrze działań z Kurdami. Wtedy wszyscy pozostawali bierni ,a państwo islamskie wygrywało. Pojawiły się plotki twitterowskie ,że po zakończeniu operacji w północnej Hamie ma zostać podpisany ”jakiś rozejm”. Wszystkie jednostki uderzeniowe mają zostać przeniesione na pustynie w celu zdjęcia oblężenia Deir ez Zour.

  Polubienie

 7. Czasy się zmieniły, to prawda, ale jednak ten praktyczny brak oporu wobec Kurdów w Tabce jest jakże różny od oporu wobec rządowych w rejonie Palmiry, gdzie powiększanie zdobyczy terytorialnych idzie rządowym bardzo powoli.

  Polubienie

 8. MO FR już potwierdził, podpułkownik Aleksiej Buczelnikow, doradca wojskowy przy syryjskiej jednostce artylerii, kolejna zupełnie bezsensowna strata, jest tych strat coraz więcej, już po kilka miesięcznie, w polu jest więcej żołnierzy, głównie oficerów i to nierzadko wysokich stopniem, pełniących funkcję doradców.
  WWP po rozmowie z Trumpem potwierdził, że FR prowadzi z USA rozmowy w sprawie nowego rozejmu w Syrii.

  Polubienie

  1. Z drugiej strony wygląda na to, że USA odpuszcza na razie siłowe usunięcie Asada i ewentualną interwencję. A jeszcze niedawno wychodziły nieoficjalne informacje o możliwej interwencji i to lądowej.

   Polubienie

 9. Śniegu99, usunąłem bo link do klipu wymagał logowania, wklejam chyba to samo, ale z normalnym linkiem, czyli ppk islamistów niszczy czołg rządowych, a latająca wieża powoduje dodatkowe zniszczenia.

  Polubienie

 10. Polowanie na terrorystów islamskich w wykonaniu „Speznazu z ZSRR” batalionu „Turan” składającego się z ochotników (z państw byłego ZSRR). Hama.

  Polubienie

 11. Erdogan ustalił z WWP, o ile przekaz medialny jest poprawny, że prowincja Idlib staje się de facto strefą bezpieczeństwa dla islamistów, bez bombień rządowych i WKS i bez prawa prowadzenia w przyszłości operacji lądowych przez rządowych w Idlib. Czyli w rzeczywistości islamiści będą w Idlib się zbroić i wypoczywać w przerwach od wypadów do innych prowincji Syrii. Jeśli tak, to ta wojna, także za sprawą FR, będzie trwać w nieskończoność, niestety.

  Polubienie

 12. Turcja, FR i Iran uzgodniły cztery strefy bezpieczeństwa (oprócz Idlib także m.in. Hama co wyklucza dalszą ofensywę sił rządowych) pod „opieką” Turcji, FR i Iranu. Cóż, podział Syrii w praktyce zaczął się jakiś czas temu. Teraz trwa tylko kontynuacja, która niestety raczej nie doprowadzi do zakończenia tzw. wojny domowej.

  Polubienie

 13. A co z północną Hamą? pewnie dlatego ofensywą była wstrzymana.
  Teraz pewnie tygrysy wraz z resztą ruszą ,a i tak nikt już tego za bardzo nie będzie bronić bo i po co. Co oprócz Idlib i części prowincji Homs jest objęte rozejmem?

  Polubienie

 14. Bartku30, moim zdaniem ofensywy w północnej Hamie nie będzie bo tereny ewentualnej ofensywy wchodzą w skład strefy bezpieczeństwa.
  Ghuta i Latakia.
  Ps. Mylnie napisałem Homs w poprzednim komentarzu, oczywiście chodzi o Hamę, poprawiłem.

  Polubienie

 15. Strefy bezpieczeństwa czy też poprawniej mówiąc strefy deeskalacji będą zamknięte dla lotnictwa bojowego, w tym lotnictwa USA, ale FR nie będzie przeciwdziałać ich ewentualnym naruszeniom przez lotnictwo USA.

  Polubienie

  1. Brzmi prawie jak zachęta USA do bombardowań. Jest to oczywiste, że FR nie będzie przeciwdziałać ale jeszcze to rozgłaszać ?

   Polubienie

 16. Tygrysy przerzucone z Homs do Hims, jedyne operacje bojowe jakie będą obecnie prowadzić siły rządowe po wprowadzeniu stref bezpieczeństwa czy jak kto woli deeskalacji to operacje w rejonie Palmiry i następnie Dajr az-Zaur, tak jak przypuszczałem żadnych ofensyw przeciwko islamistom w innych prowincjach. Przez kolejne kilka miesięcy islamiści się wzmocnią i to oni wyprowadzą odpowiednio silne ofensywy przeciwko rządowym.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s