Defilady Zwycięstwa 9 maja w FR

Defilada w Moskwie w tym roku bez lotnictwa, ale ciekawe defilady, niektóre z udziałem lotnictwa, odbyły się jak zwykle także w wielu innych miastach FR.

Samara.

Czyta.

Krasnojarsk.

Nowosybirsk.

Chabarowsk.

Władywostok.

Reklamy

158 uwag do wpisu “Defilady Zwycięstwa 9 maja w FR

 1. Jeszcze ciekawostki z Parady Zwycięstwa – miasto Władimir.
  15C68M bojowy pojazd przeciwdywersyjny Tajfun-M.

  15W240M pojazd zabezpieczenia (wsparcia) MOBD (Машина обеспечения боевого дежурства) – jak to po polsku prawidłowo sklasyfikować?

  15M69 pojazd inżynieryjny i maskowania MIOM.

  Polubienie

 2. Jeszcze jedno ciekawe ujęcie T-50.

  PS. Ja tam za wiele nie widziałem, ale takich zbiorników, o takim kształcie, na pewno nie widziałem.

  Polubienie

   1. Pojawiła się informacja że zbiorniki mają nazwę PTB-2000 i mają pojemność 2000 litrów.
    Dużo.
    Prawdopodobnie Suchoj opracował jeszcze dwa zbiorniki mieszczące się w wewnętrznych komorach uzbrojenia T-50 dla 1500 i 1800 kg paliwa.

    Polubienie

   2. Informacja pochodzi z
    Indian Aerospace Defence News z 17 maja.
    Trudno mi Szmulu potwierdzić jej wiarygodność, chyba mnie zrozumiesz.

    Polubienie

   3. Chodzi mnie o to, że zbiorniki o nazwie PTB-2000 są w użyciu od dawna, do tego raczej te z T-50 wydają się mieć mniejszą pojemność, ale oczywiście może być tak, że powtórzono nazwę dla nowej konstrukcji, a i pojemność jest taka sama, nie upieram się.

    Polubienie

   4. Szmulu to prawdopodobnie stara nazwa dla nowych zbiorników. Z tego co wyszukałem to:
    PTB-2000 starego typu mieści 1660 kg paliwa i jak podają 1860 litrów
    nowego typu 1570 kg paliwa to daje ok 1760 litrów paliwa o ile paliwo ma tą samą masę,
    czyli nowe zbiorniki są mniejsze od tych starych o ile prawdziwe są cyferki które wyszukałem w necie.
    Największa liczba wyszukiwanej masy paliwa w PTB-2000 dla T-50 to 1540 kg
    choć i są podawane masy 1400 kg, tych jest mniej (wtedy byłoby 1570 litrów).
    Przepraszam za upierdliwość , w sumie czy to ma jakieś większe znaczenie.

    Polubienie

   1. Niekoniecznie, wszystko zapewne będzie zależeć od potrzeb operacyjnych, choć zasięg T-50 bez zbiorników podwieszanych powinien być i tak dość znaczny.

    Polubienie

   2. >choć zasięg T-50 bez zbiorników podwieszanych powinien być i tak dość znaczny.

    A w przypadku nowych silników sytuacja powinna być jeszcze lepsza bo mają być rzekomo mniej paliwożerne. Na pewno znacznie ekonomicznie będzie na prędkościach naddźwiękowych.

    Polubienie

 3. AO „Sozwiezdie” dostarczyło wojsku partię centrów łączności „Antiej”. Kompleks będzie gwarantował m.in.przesyłanie danych, umożliwi prowadzenie rozmów telefonicznych na odległościach liczonych w tysiącach kilometrów w warunkach przeciwdziałania przeciwnika (zakłóceń). Duży stopień zautomatyzowania uprości tworzenie siatki łączności, struktura nowego kompleksu ułatwi w przyszłości możliwości modernizacji.

  Polubienie

 4. Na listopad i grudzień zapowiedziano przekazanie rosyjskiej flocie dwóch okrętów. „Admirał Gorszkow” (fregata proj. 22350) oraz „Iwan Churs” (okręt zwiadowczy proj.18280), który to dziś został zwodowany i trafi prawdopodobnie do Floty Czarnomorskiej. Na pierwszym z okrętów cały czas prowadzone są próby, drugi ma rozpocząć próby zakładowe we wrześniu. Planuje się budowę jeszcze dwóch jednostek proj.18280 do 2025 roku. Również na czterech jednostkach ma się zakończyć budowa fregat proj.22350, w przyszłym roku ma być przekazana kolejna fregata a do 2025 kolejne dwie, w późniejszym terminie będą budowane fregaty w/g zmodernizowanego projektu.

  Polubienie

 5. Do końca roku mają się rozpocząć próby w locie śmigłowca Ka-62. Próby zawisu tego śmigłowca miały miejsce w ubiegłym roku.
  W KB „Kamow” prowadzone są prace nad śmigłowcem osiągającym prędkość 500 km/h.
  Śmigłowiec w układzie „соосной схеме”. Drugi z projektów nad którym prowadzone są prace z klasycznym układzie może osiągać prędkość do 450 km/h (taką prędkość pozwala osiągnąć taki układ konstrukcyjny). Program finansowany jest przez MO FR.
  Prawdopodobnie ten drugi to śmigłowiec Mi ale wcześniej pisało się MO FR ma przerwać finansowanie. Może coś się zmieniło bo śmigłowiec eksperymentalny na bazie Mi-24 lata.
  „Cоосной схеме”- co to znaczy, czy to współosiowy układ wirników nośnych?

  Polubienie

   1. Dziękuję Szmulu. Jakoś do tej pory nie miałem okazji spotkać się tym zwrotem. Teraz już będę wiedział.

    Polubienie

 6. W ramach GOZ-2017 MO FR podpisało kontrakt AO „NN-II” z Niżnego Nowgorodu na dostawę 11 stacji radiolokacyjnych Niebo-UM z terminem realizacji do końca 2019 roku. Stacje Niebo-UM (projekt Niobji) to rozwinięcie konstrukcji Niebo-U.
  55Ż6UM na pierwszym planie.

  Polubienie

 7. MO FR finansuje prace rozwojowe nad pojazdem Tigr nowego pokolenia (ciekawe czy nazwa zostanie czy będzie zmiana). Prace nad tym pojazdem już rozpoczęły się, prototyp w metalu może się pojawić już w 2018 roku.

  Polubienie

 8. To info jest powtarzane od pewnego czasu, za każdym razem w nieco innej formie, osobiście nie sądzę, żeby chodziło o całkowicie nową konstrukcję, ale czas pokaże.

  Polubienie

   1. Ten pojazd należy moim zdaniem traktować jako kolejny etap ewolucyjnej modernizacji konstrukcji po wozie Tigr-M, a nie całkowicie nowy wóz.

    Polubienie

 9. 19 kwietnia na jednym z poligonów CWO bataliony pancerny i zmechanizowany 90.dywizji pancernej w czasie ćwiczeń po raz pierwszy wykorzystywały laserowe imitatory strzelań i porażeń „Arkom” produkcji rosyjskiej zamontowane na BTR-82A i BMP-2.  Polubienie

 10. W przyszłym roku ma zostać przedstawiony zmodernizowany Tu-22M3 – Tu-22M3M. Wcześniej pisano o planach modernizacji ok. 30 samolotów do 2020 (co jest nierealne). W linii pozostaje jeszcze ponad 100 samolotów Tu-22M3. Należy się spodziewać, że modernizacja samolotów będzie postępować, jednak nie w takim tempie.

  Polubienie

   1. Jest napisane jak byk, czyli z tego wynika, że Tu-22M3M nie ma w linii. Cóż, w takim razie wszystkie poprzednie informacje to były brednie, które i mnie zdarzyło się powtórzyć, albo też w ramach remontów głównych maszyny miały modernizowaną awionikę, ale po pracach nie stawały się Tu-22M3M, czyli zgodnie z dawną koncepcją osobnej małej i dużej modernizacji, która miała być zarzucona ale jak widać chyba jednak nie została. Dziwaczne to wszystko.

    Polubienie

   2. W jednym z komentarzy pod newsem ktoś napisał że miały być 2 etapy modernizacji i być może to będą samoloty drugiego etapu modernizacji Tu-22M3?

    Polubienie

 11. Fotografia aparatu bezpilotowego Altair który został pokazany sekretarzowi Rady Bezpieczeństwa i przedstawicielowi prezydenta FR podczas wizyty w KAZ.

  Polubienie

 12. MO FR zrezygnowało z Altiusa-M, więc obecnie jest promowany jako m.in. bsp rozpoznania arktycznego dla innych resortów siłowych, wątpliwe, żeby coś z tego wyszło, choć przynajmniej już konstruktorzy nie udają, że Altius-M jest w stanie przenosić uzbrojenie, bo nie jest.

  Polubienie

  1. Temat modernizacji T-80BW jest rozważany od kilku lat i od kilku lat pojawiają się podobne informacje, choć chyba po raz pierwszy pojawił się argument działań w Arktyce, powiedzmy sobie szczerze, jest to chyba ostatni możliwy rejon dla jakichś poważniejszych starć pancernych, ale może się mylę.

   Polubienie

   1. Swego czasu dywizje Leningradzkiego OW przezbrojono z T-55 na T-80 właśnie – jak wyczytałem zupełnie przypadkiem na TankNecie T-80 ma zdolność do łatwego uruchamiania silnika w każdych możliwych warunkach – wystarczy sprężone powietrze albo ładunek pirotechniczny i turbina zawsze odpali.
    Dlatego nie zdziwię się, jeśli T-80 po modernizacji wrócą np. do Alakurtti i Pieczengi…

    Polubienie

 13. W związku z kończącym się resursem i pojawieniem się nowych rakiet Ch-555 i Ch-101 rakiety Ch-55 będą służyć jako cele dla samolotów i kompleksów przeciwlotniczych. Z rakiet zostały wymontowane bojowe bloki a w to miejsce zainstalowano aparaturę elektroniczną do rejestrowania sygnałów z radiolokatorów i rakiet, co pozwoli na efektywniejszą ocenę pracy systemów przeciwlotniczych. Pierwsze wykorzystanie Ch-55 jako celów powietrznych miało miejsce na poligonie Tieliemba na początku kwietnia tego roku. Kompleksy S-300 i S-400 spracowały cele „elektronicznie” natomiast Tunguski atakowały pociski skrzydlate Ch-55 za pomocą rakiet i armat automatycznych.

  Polubienie

 14. Na ten rok KWZ zaplanowało budowę 16 śmigłowców Ansat w większości dla MO FR. Łącznie w KWZ ma być zbudowanych około 80 śmigłowców.
  W rosyjskiej prasie pojawiła się informacja o możliwym zmniejszeniu zakupów śmigłowców dla MO FR w związku z nasyceniem parku śmigłowców w wojsku. W latach 2011-2020 wojsko otrzyma ponad 1000 śmigłowców. W niektórych przypadkach przekroczono pierwotnie planowane zakupy. W nowym GPW na lata 2018-2025 rozchód środków na śmigłowce będzie rozpatrywany indywidualnie dla każdego przypadku. Największe cięcia będą dotyczyły śmigłowców z rodziny Mi-8. Prawdopodobnie MO FR będzie kupowało technikę śmigłowcową z polepszonymi charakterystykami, modernizowane śmigłowce lub całkowicie nowe śmigłowce.
  Wygląda na to że czas na nowe. Może przyspieszy to prace nad nowymi śmigłowcami, może Mi-38 w końcu dostanie „kopa” do przodu.

  Polubienie

 15. Na uzbrojenie rosyjskich wojsk stacjonujących w Abchazji weszły kompleksy WRE (REB) Liejer-2 na bazie samochodu opancerzonego Tigr.
  W dniu dzisiejszym poinformowano także o dostarczeniu ponad 1000 kompletów wyposażenia indywidualnego Ratnik dla żołnierzy WWO z obwodu amurskiego.

  Polubienie

 16. Operatorzy Skorpiona w Bajkonurze, fotka z kwietnia, na tle innych rosyjskich jednostek specjalnych zdecydowanie waga ciężka 🙂
  W tle rakieta nośna Sojuz-FG z załogowym statkiem kosmicznym Sojuz MS-04.
  hosting

  Polubienie

   1. Hangar m.in. z wrakiem wahadłowca nie znajduje się w ściśle chronionej strefie, zdaje się, że jest to dość daleko od obecnie wykorzystywanych obiektów startowych, a film ciekawy.

    Polubienie

   2. Bardzo ciekawy klip. Natomiast sam program Buran-Energia miał wiele wspólnego z militariami. Amerykańskie wahadłowce po części też. Natomiast jak wiadomo rakieta Energia miała prócz wynoszenia Burana na orbitę również uczestniczyć w radzieckim programie SDI i nie tylko. W pierwszym swoim locie de facto wyniosła prototyp stacji bojowej Poljus, choć z powodu błędów w oprogramowaniu stacja nigdy nie osiągnęła orbity, resztki spłonęły w atmosferze.

    Polubienie

   3. Istnieją pewne sprzeczności w kwestii tego co znajduje się w widzianym na filmie hangarze MIK-OK. Najprawdopodobniej spoczywa tam obiekt OK-MT czyli egzemplarz do testów naziemnych oraz OK-1.02 czyli wahadłowiec ukończony w ok. 95% (posiadający system podtrzymywania życia, którego pozbawiony był jedyny „lotny” OK-1.01). Naprawdę przykro patrzeć na to, jak skończył się żywot tak ambitnego i kosztownego programu, aczkolwiek cholernie zazdroszczę ludziom którzy mieli okazję zobaczyć to na własne oczy. Sam w przyszłości planuję wybrać się Technik-Museum Speyer w Niemczech (choć nawet z Dolnego Śląska to kawał drogi) gdzie znajduje się egzemplarz OK-GLI zbudowany w 1984 roku do testów w powietrzu.

    Polubienie

 17. WKS odebrały pierwsze dwa nowe Jaczki-130 w tym roku, obie maszyny o numerach bocznych „czerwona 50” i „czerwona 100” są przeznaczone dla 200. awiabazy lotnictwa szkolnego w Armawirze.

  Polubienie

  1. > wahadłowiec ukończony w ok. 95% (posiadający system podtrzymywania życia, którego >pozbawiony był jedyny „lotny” OK-1.01).

   Przy czym w pełni automatyczna misja lotnego Burana to też był wyczyn w tamtym okresie. Dopiero po wielu latach USA wykonuje automatyczne misje swoim X-37.

   >Naprawdę przykro patrzeć na to, jak skończył się żywot tak ambitnego i kosztownego >programu, aczkolwiek cholernie zazdroszczę ludziom którzy mieli okazję

   Dokładnie. Do tego ciekawa i odmienna koncepcja wahadłowców no i potężnej rakiety Energia, która była zdolna do wynoszenia wielkogabarytowych ciężkich ładunków na orbitę, modułowa konstrukcja z możliwością zwiększenia ładowności, projekt Wulkan do 170 ton na orbitę LEO.
   Pewnie znasz tą stronkę jest sporo ciekawych informacji jeśli kogoś interesuje ta tematyka.
   http://www.buran.ru/htm/molniya.htm

   Polubienie

 18. Ciężko będzie konkurować z Bujanem 😉 ale jakiś czas temu ktoś wstawił zdjęcie małego okrętu artyleryjskiego flotylli amurskiej – tu może dla pełniejszej panoramy co tam pływa filmik z parady – stary ale może dać pewien obraz sprzętu tam użytkowanego.

  Pozdrawiam

  Polubienie

 19. Od dłuższego czasu w programie są dwa prototypy, czy też w zasadzie latające laboratoria, bo chyba tak należy nazywać te maszyny, albowiem nie będzie przecież maszyn seryjnych z tego programu.

  Polubienie

 20. Samodzielna Desantowo-Szturmowa Brygada WDW z Burjacji do końca czerwca tego roku batalionowy komplet zmodernizowanych bojowych maszyn desantu BMD-2KU. Pojazdy te będą wyposażone m.in. w kompleksy rozpoznania, dowodzenia i łączności „Strielec” oraz Poliet-K (automatyczny system kierowania wojskiem na poziomie taktycznym).

  Polubienie

   1. Wyczerpała się koncepcja? Może trzeba zmian w Zwiezdzie. Ja też co raz rzadziej widzę coś co można byłoby zamieścić tu na blogu, zwłaszcza że często do nowych wiadomości wrzucają stare materiały.

    Polubienie

 21. Przedstawiciele wojsk rakietowych i artylerii spotkali się z przedstawicielami OPK. Celem tego sympozjum było omówienie zwiększenia możliwości bojowych kompleksu Iskander-M. Prowadzono rozmowy na temat prac mających na celu powstanie nowych rakiet o większym zasięgu i poprawionej celności dla tego kompleksu.
  Czyli za jakiś czas możemy spodziewać się nowych rakiet. Z tego co pamiętam do całkowite przezbrojenie w rakiety kompleksu Iskander miało zakończyć się do końca tego roku.

  Polubienie

  1. >prowadzono rozmowy na temat prac mających na celu powstanie nowych rakiet >o większym zasięgu

   To znaczy FR oficjalnie wycofa się z traktatu INF? Bo jak mówimy o Iskanderze M o zwiększonym zasięgu to prawdopodobnie będzie to zasięg >500km. Osobiście bardzo wątpię aby Kreml wycofał się z INF. Oczywiście może próbować go jakoś obejść itp ale oficjalnie jak dla mnie wątpliwe.

   Polubienie

   1. Już jakiś czas temu była wzmianka o możliwości rozpoczęcia prac nad nowymi rakietami dla Iskandera. Widocznie teraz już nadszedł czas na to by powoli to zamierzenie realizować. Wszak możliwości potencjalnych przeciwników w zwalczaniu tych rakiet będą rosły z czasem. Spodziewałbym się zwiększenia możliwości przenikania przez obronę przeciwnika albo przez prędkość albo przez zmianę trajektorii albo i to i to, a może jakiś element manewru przed przeciwrakietami. Generalnie w podanym info chodziło o zwiększenie zasięgu.

    Polubienie

 22. Szojgu z grubsza obronił przed liberalnymi pacyfistami z Ministerstwa Finansów FR GPW 2018-2025, obcinka będzie mniejsza niż jeszcze niedawno zakładano w stosunku do poprzedniego GPW, wydatki zmniejszą się z 19 bilionów rubli do 17 bilionów rubli. Priorytetem będą WDW, czyli jednostki szybkiego reagowania. W obecnym priorytetem były WMF i WKS.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s