Ćwiczenia WDW pod Pskowem

Warto pamiętać, że zgodnie z GPW 2018-2025 to właśnie jednostki WDW będą miały priorytet w finansowaniu.

W materiale zaprezentowano m.in. nowy w pododdziałach WDW system WRE Lorandit-M, którego nośnikiem jest opancerzony pojazd wysokiej mobilności Tigr-M.

Reklamy

154 uwagi do wpisu “Ćwiczenia WDW pod Pskowem

  1. Jeszcze jeden klip choć gorszej jakości.

   Warto dodać, że w płatowcu zastosowano sporą ilość materiałów kompozytowych. 🙂

   Polubienie

   1. >MS-21 to obecnie lider w tym zakresie.

    No niezły postęp mają jeśli chodzi o inżynierię materiałową. W płatowcu T-50 na pewno też jest pod tym względem ciekawie 🙂

    Polubienie

 1. Jak długo potrwają próby? Kiedy będzie można spodziewać się samolotów u odbiorców? Pewnie jeszcze sprawy certyfikacyjne dla cywilnych wersji potrwają troszeczkę. Samolot całkiem ładnie wygląda.

  Polubienie

 2. Pierwszą w tym roku partię nowych śmigłowców Mi-8AMTSz „Terminator” dostarczono do WWO. Śmigłowce trafiły do jednostki dyslokowanej w Kraju Zabajkalskim.

  Polubienie

 3. Rosyjska armia zaczęła otrzymywać nowe BMP-3 wyposażone w nowe celowniki PPND B03S03 „Sodiema” wyposażone w kanał termowizyjny. Nowy BMP-3 jest tożsamy z wystawionym na Armii-2015, brak mu jednak ekranów kumulacyjnych. „Sodiema” zastąpiła dwa celowniki produkcji białoruskiej SOŻ-M oraz Wiesna-K.

  Polubienie

  1. Owe BMP-3 z termowizją jak na razie trafiły li tylko do dwóch centrów wyszkolenia, prawdopodobnie 10 wozów.
   Dane przyrządu obserwacyjno-celowniczego PPND B03S03 Sodiema, nie tłumaczę, chyba nie ma potrzeby.
   Тип: комбинированный, дневно-ночной (тепловизионный), перископический, с независимой стабилизацией поля зрения в двух плоскостях, со встроенным дальномером, каналом наведения управляемого снаряда
   Имеется дневной визирный канал
   Дальность опознавания цели, м не менее 5500
   Увеличение, x 2,5 и 12
   Поле зрения, град 4 и 20
   Тепловизионный канал:
   Дальность распознавания цели типа „танк”, м не менее 3000
   Длина волны, мкм 8 – 12
   Поле зрения: широкое, град 9

   Polubienie

  1. To Pani zdjęć „natrzaskała”. Samolot wizualnie ładny. W środku też nie powinno być najgorzej ale o tym to pewnie będą decydowali zamawiający. Ciekawe jak poradzi sobie wśród niemałej konkurencji?

   Polubienie

   1. W środku będzie tak.
    hosting
    Cechą charakterystyczną MS-21 jest nieco szerszy kadłub niż u konkurencji co zapewnia nieco większy komfort nawet w klasie ekonomicznej, korytarz między fotelami jest nieco szerszy i jest nieco więcej miejsca na bagaż podręczny. Sam samolot raczej nie ma szans na wielki sukces komercyjny poza FR, podobnie jak SSJ, przede wszystkim z uwagi na niewielki poziom planowanej produkcji, choć ma to być docelowo, czyli w perspektywie kilku, lat około 70 maszyn rocznie, a nie 7 jak napisałem błędnie we wcześniejszej odpowiedzi. MS-21 powstaje przede wszystkim po to, żeby FR nie była zależna od zachodniej techniki lotniczej w klasie najbardziej popularnych, tzw. magistralnych jak to mówią w FR, samolotów pasażerskich, choć póki co prototyp MS-21 i tak nie jest całkowicie rosyjski, ma amerykańskie silniki, bo rosyjskie PD-14 jeszcze nie są gotowe.

    Polubienie

   2. >póki co prototyp MS-21 i tak nie jest całkowicie rosyjski, ma amerykańskie silniki, bo >rosyjskie PD-14 jeszcze nie są gotowe.

    A w jakiej perspektywie czasowej mają pojawić się PD-14? Nie jestem akurat w temacie. Swoją drogą ciekawe, że sprzedaż amerykańskich silników nie jest objęta sankcjami.

    Polubienie

   3. Nie mam pojęcia, bo tych wersji PD-14 jest wiele i każda ma inny planowany termin uzyskania gotowości do produkcji seryjnej, generalnie chyba wszystkie mają opóźnienia i ich wdrożenie do produkcji seryjnej to kwestia kilku lat co najmniej. Te silniki PW1400G które ma prototypowy MS-21 nie są objęte sankcjami, dopóki będą montowane w cywilnych samolotach.

    Polubienie

   4. Jeśli chodzi o silnik PD-14 przeznaczony dla MS-21 to zakończono drugi etap prób. Trwa montaż silnika który będzie brał udział w trzecim już certyfikowanym etapie prób. Certyfikacja w Rosji ma rozpocząć się w kwietniu 2018 roku, certyfikowanie w Europie rok później.
    Montaż silnika na samolocie MS-21 przewidziany jest na pierwszą połowę 2018 roku.

    Polubienie

 4. Do 2020 roku artyleria rakietowa rosyjskich sił zbrojnych ma w całości przezbroić się z systemów RSZO „Smiercz” na „Tornado-S”. Przezbrojenie ma rozpocząć się w tym roku.
  Do 2020 roku rozpoczną się dostawy SAU 2S35 „Koalicja-SW poinformował naczelnik wojsk rakietowych i artylerii.

  Polubienie

 5. W tym roku 58. ogólnowojskowa armia JuWO dsylokowana w płn. Kaukazie i płn. Osetii otrzymała w ramach przezbrojenia ponad 50 szt. różnych wzorów techniki wojskowej. W tym zmodernizowane T-72B3, RSZO BM-21Grad, BŁA, systemy REB Borisoglebsk-2 pojazdy samochodowe Urał oraz SAU Akacja. Do końca roku ma być dostarczonych łącznie 200 szt. techniki.
  Czy te Akcje to ze składów bo raczej nie z nowej produkcji?

  Polubienie

 6. W WWO sformowano dwa nowe bataliony samochodowe. Bataliony te wyposażono w wieloosiowe pojazdy (KamAZy i Urale) które mają służyć do szybkiego transportu na większe odległości ciężkiego uzbrojenia i techniki wojskowej. Jako wozy zabezpieczenia mają służyć nowe, czteroosiowe Urale.

  Polubienie

 7. Parę fotografii i infografika do informacji Szmula o nowym moździerzu na bazie Tigra-M.
  MZ-204 „Goriec” z moździerzem 2S12A „Sani”.  Polubienie

  1. Nijak mi to nie pasuje na moździerz:
   – przeniesienie sił przy strzelaniu na czopy, jak w armacie, a nie na dno lufy;
   – jakaś konstrukcja wzdłuż lufy, jakby oporopowrotnik;
   – wysoce skomplikowana (hydraulika) konstrukcja podpór stabilizujących, jakby nie można po prostu oprzeć lufy o grunt (poprzez płytę oporową?);
   – jak ma się to ustrojstwo ładować ( przez ten otwór w karoserii? łapami?)
   – po kiego są te dodatkowe płyty oporowe w bagażniku?
   Może ktoś ma wizję tego urządzenia ?

   Polubienie

 8. Coś podobnego już działa od lat, niekoniecznie w Rosji. I jak widać sprawnie działa. Rosjanie w temacie rozwiązań w artylerii nie są w tyle trzeba poczekać na filmy.

  „…При стрельбе расчет самоходного минометного комплекса находится внутри бронированного корпуса «Тигра». Все операции для подготовки и ведения стрельбы из миномета производятся без выхода расчета из автомобиля. Заряжание миномета производится в полуавтоматическом режиме. При этом ствол миномета опускается горизонтально. Через закрывающееся броневой заслонкой специальное зарядное окно, заряжающий заряжает мину (при необходимости навесив дополнительные пороховые заряды на нее) через дульную часть миномета. После этого ствол миномета автоматически занимает положение для стрельбы…”
  „…Подготовка данных для стрельбы производится в автоматизированном режиме, после чего на приводы наведения выдаются команды в виде электросигналов для наведения миномета на цель. Данные о целях поступают на самоходный минометный комплекс от вышестоящего штаба, органов или средств разведки (в том числе от БЛА и других комплексов) в режиме передачи данных. Обстановка, данные о целях отображаются на многофункциональном ЖК мониторе командира расчета. Для стрельбы минометный комплекс может использовать все типы 120-мм мин, включая высокоточный боеприпас «Грань», способный с высокой вероятностью (его боевая часть несет 13 кг взрывчатки) поразить точечную цель на дальности до 9 км. Дальность стрельбы обыкновенными боеприпасами составляет от 480 м до 7 180 м….”
  W obecnej chwili kompleks przechodzi próby.

  Polubienie

 9. Lotnictwo transportowe otrzymało trzy specjalne samoloty Ił-22 na zamianę starych samolotów REB/WRE (walki radioelektronicznej) An-12.
  W tym roku planowane jest dostarczenie trzech samolotów Ił-76MD-90A (w ubiegłym roku dostarczono 2 samoloty) w przyszłym roku lotnictwo transportowe ma odebrać pierwsze dwa zmodernizowane Ił-76MD-M.
  Jeśli chodzi o struktury lotnictwa transportowego to w drugiej połowie tego roku mają zostać sformowane dwie jednostki, dywizja i pułk, dyslokowane w okręgach orenburskim i uljanowskim.

  Polubienie

 10. W Sankt Petersburgu zwodowano dla WMF Rosji nowy kuter proj.03160 Raptor.

  W tym samym mieście został uruchomiony program projektowy nowego okrętu desantowego w zastępstwie Mistrali dla WMF. Prace rozwojowe nad śmigłowcowcem rozpoczną się w 2018 roku. Po dwóch latach, ma się rozpocząć budowa okrętu z wodowaniem w 2024 roku. Drugi śmigłowcowiec zostanie rozpoczęty w roku 2022 i ma być dostarczony w 2026 roku.
  Grupę lotniczą stanowić mają śmigłowce Ka-52 „Katran”, ich dostawy będą skoordynowane z budową okrętów.

  Polubienie

  1. Bardzo ciekawe co wyjdzie z tego projektu nowego desantowca.

   Znów pojawiła się informacja, że Izd. 30 znajdą się na prototypie T-50 pod koniec roku. W sumie jeszcze jeden prototyp powinien polecieć w 2017.

   Polubienie

 11. W centrach szkoleniowych PWO wojsk lądowych(106. i 726.) trwa proces szkolenia żołnierzy na nowych kompleksach ZRK Buk-M3 i Tor-M2, które to będą stanowiły uzbrojenie (Buk-M3 – brygada w WWO, Tor-M2 – nowa jednostka w JuWO) nowo formowanych jednostek organizacyjnych wojsk lądowych. Szkolenie ma zakończyć się w najbliższych miesiącach strzelaniem bojowym na poligonie Kapustin Jar.
  W 60.centrum przygotowania bojowego trwa szkolenie grupy kursantów jednostki wojsk rakietowych WWO na kompleksach „Iskander”. W tym roku w/g wcześniejszych informacji miał się zakończyć proces przezbrajania w rosyjskim wojsku na kompleksy „Iskander”.

  Polubienie

 12. Wyższa Dalekowschodnia Ogólnowojskowa Szkoła Dowodzenia (DWOKU) otrzymała 4 śniegołazy (skutery śnieżne) A-1. Wcześniej podobne pojazdy weszły na uzbrojenie Arktycznej Brygady WS FR.

  Polubienie

 13. Zgodnie z planem jeszcze w tym roku w okresie letnim (tzn. do 30 października) rozpoczną się budowy atomowego okrętu podwodnego proj. 885M Jasień (w stoczni Siewmasz) oraz serii okrętów podwodnych proj. 636.3 Warszawianka (w Admirałtiejskich Wierfiach).

  Polubienie

 14. Jednostki specjalnego przeznaczenia w Kraju Chabarowskim WWO od początku roku wyposażane są w nowe karabiny snajperskie SW-98. Karabiny te zastępują w jednostkach karabiny snajperskie Dragunowa.

  Polubienie

 15. Bo tu już podrasowane do umieszczenia na portalu. Samolocik ładny 🙂
  Ciekawe czy będą w tym roku jeszcze dwa nowe? I czy jeden z nowymi silnikami?
  Pewnie już większość prób mają za sobą. Ciekawe czy poza innymi, lepszymi parametrami nowy silnik będzie lżejszy czy nie?

  Polubienie

  1. >Ciekawe czy będą w tym roku jeszcze dwa nowe? I czy jeden z nowymi silnikami?

   Czas pokaże. Tak swoją drogą ja się zastanawiam czy izd 30 przypadkiem wcześniej nie pojawi się w locie na eksperymentalnym Su-35? Jak sądzicie? Oblatywał też izd 117 nim pojawił się na T-50 o ile pamiętam.
   Może być lżejszy owszem (choć nie będą to jakieś większe różnice podejrzewam). Nawet w przypadku silników izd 117 ostatni wariant, który lata na T-50, jest nieco lżejszy od silników izd 117S, które są zamontowane na Su-35S. Różni się też nieco ciąg.

   Natomiast szacuje się, że ciąg w izd 30 bez dopalania osiągnie około 100kN natomiast z dopalaniem będzie to ponad 160 kN. Do tego oczywiście mniejsze zużycie paliwa, dłuższe resursy itp.

   Polubienie

   1. Szanse na oblot jeszcze dwóch prototypów T-50 w bieżącym roku są niewielkie, ale na oblot jednego całkiem duże, oczywiście, że nowe silniki najpierw będą oblatywane na latającym laboratorium, stąd małe prawdopodobieństwo by zdążono w bieżącym roku zamontować je na T-50, skoro od listopada trwają ich próby na hamowni a etap prób na latającym laboratorium jeszcze się nie rozpoczął.
    P

    Polubienie

 16. W przyszłym roku wznowiona zostanie budowa 3 fregat proj.11356. Budowa okrętów została wstrzymana z powodu odmowy Ukrainy na dostawę jednostek napędowych. Decyzję o wznowieniu prac podjęto w po wynikach wstępnych prób nowych jednostek z NPO „Saturn” M70FRU i M90FR. Pierwszy z tych silników turbinowych (turbin gazowych) ma być przeznaczony dla fregat tego projektu (dwa silniki w układzie tandem o łącznej mocy ok. 14000 KM).

  Polubienie

 17. Baćka dostał (choć część podzespołów i prac została wykonana na Białorusi, to wozy zostały rozliczone jak zawsze bardzo korzystnie dla Białorusi eksportem specjalnej techniki do FR) od FR partię wozów T-72B3M, ależ on kręci tym WWP, nie dysponując faktycznie żadnymi silnymi kartami, a jedynie pozując, że już za chwilkę jak mu FR nie da tego czy tamtego to pójdzie do UE, wyciska od FR co się da, przy wszystkich jego śmiesznostkach jest to wybitnie zręczny polityk.

  Ps. Bardzo żwawo się T-72B3M porusza w terenie.

  Polubienie

  1. >nie dysponując faktycznie żadnymi silnymi kartami.

   No jedna jest tak zwane położenie 🙂 To już ostatni kraj w Europie przy FR gdzie Zachód nie ma jeszcze swoich wpływów. Stanowiąc jeszcze jakiś bufor. Oczywiście Baćka umie świetnie lawirować.

   Polubienie

   1. Baćka obecnie tańczy z trzema a nawet z czterema, robi niewielkie ale jednak umizgi do USA, większe do UE, handluje z Chinami, które zaczynają stawać się głównym partnerem gospodarczym dla cywilnego przemysłu Białorusi oraz wyciąga od FR za prawie darmo broń oraz za niewiele więcej nośniki energii. Jak na dawnego dyrektora Sowchozu to polityczny geniusz. Do tego praktycznie nie ma w kraju opozycji, więc nikt mu nie zrobi Majdanu, zabezpieczył się na wszystkich kierunkach. Choć gdy władze przejmie Kola, to się wszystko szybko posypie.

    Polubienie

   2. >Jak na dawnego dyrektora Sowchozu to polityczny geniusz.

    Pokorne cielę dwie matki ssie albo i więcej w przypadku Baćki. Widać, że stara się działać w interesie swojego kraju. Czerpiąc ze wszystkich stron ile się da zachowując przy tym jakąś tam niezależność, nawet od FR wbrew pozorom. Choć są po części finansowani przez Rosję np tanie surowce itp. Pytanie tylko jak długo uda mu się w tym tańcu utrzymać? Dla FR taki bufor nawet bez bezpośrednich wpływów to spora strata i kolejne przybliżenie Zachodu do ich granic podobnie jak w przypadku UA, która może nie była pod ich wpływami ale obecnie jest już dla Rosji całkiem stracona.

    Polubienie

  2. Kilka fotek z białoruskimi T-72B3M.
   Szczerze to nie spodziewałbym się, że sprzęt który tylko co znalazł się na wyposażeniu SZ Rosji pojawi się w Białorusi. I tak jak piszesz Szmulu „Baćka” to mistrz („..wybitnie zręczny polityk..”), a ja dodam, że mistrz w „ślizganiu się”, bo nikt nie da rady go przygwoździć, ani opozycja której nie ma (i myślę, że o ile nikt z zewnątrz nie pomoże to nie będzie jej miał), ani siły zewnętrzne.

   Polubienie

   1. Warto dodać, że przy okazji prezentacji swoich T-72B3M Białorusini ujawnili to czego nie ujawniali Rosjanie, czyli drugi element dodatkowej osłony burt kadłuba, a więc ów tajemniczy pancerz dodatkowy „w miękkim korpusie”.

    Polubienie

 18. Ukraina po 1991 roku nigdy nie była rosyjska, przypomnę tylko blokadę wojsk rosyjskich na Krymie w czasie wojny 5-dniowej z Gruzją czy zakaz modernizacji tamże stacjonujących wojsk. Rzekoma utrata faktycznie i tak wrogiej Ukrainy to najlepsze co się mogło przytrafić FR, szczególnie wobec faktu przejęcia Krymu. Białoruś to jednak inna sytuacja, choćby dlatego, że nie tylko formalnie ale i operacyjnie oba państwa są jednak związane obronnym sojuszem wojskowym.

  Polubione przez 3 ludzi

 19. W 2017 roku MO FR otrzyma 14 śmigłowców Ka-52 a do 2020 roku 50 poinformował J.Borisow. Minister choć pozytywnie ocenił udział śmigłowców w wojnie syryjskiej to na podstawie zebranych doświadczeń będą wprowadzane modyfikacje (dotyczy to również kompleksu uzbrojenia z rakietami Wichr).
  Poinformował również, że w kręgu zainteresowania wojska znajdują się śmigłowce Ka-62, ale droga do wojska jeszcze daleka (śmigłowiec rozpoczyna próby).

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s