Jubileusz Bierkutów w Torżoku

Zapis dzisiejszych pokazów z okazji 25-lecia grupy pilotażowej Bierkuty.

Jest na co popatrzeć, m.in. przelot wspólnej formacji Su-30SM i Mi-28N.

Reklamy

97 uwag do wpisu “Jubileusz Bierkutów w Torżoku

 1. Wojska RChBZ WWO z rejonu Amurskiego, Żydowskiego Obwodu Autonomicznego i Kraju Chabarowskiego otrzymały partię stacji ARS-14KM na bazie KamAZ-43114. Stacje te służą do likwidacji następstw działania broni chemicznej i biologicznej.

  Polubienie

 2. Przywracanie maszyny po 17 latach i wcielenie jej do docelowej jednostki kojarzy mi się niemal jednoznacznie z tym o czym niejednokrotnie mówił choćby militarysta. Rosjanie w niedalekiej przyszłości wyczuwają chyba jakieś niepokoje na świecie i się do nich od kilku ładnych lat mocno przygotowują. Bartosiak ładnie to przedstawił, szykuje się zmiana lidera a co za tym idzie, następują przy tym napięcia na świecie, a Rosja chce być już na to gotowa.

  Chyba że takie przywracanie maszyn to rzecz normalna w Rosji i wpis do usunięcia 😉

  Polubienie

  1. Co do tej zmiany lidera w dającej się przewidzieć przyszłości a nawet dalej to jestem bardzo sceptyczny.
   Co do przygotowań FR to ja bym to ujął jako modernizacja i wymiana pokoleniowa sprzętu. Nie widzę tu jakiś dużych i zbrojeń i przygotowania do większych niepokojów w świecie.

   Polubienie

 3. Przywracanie maszyn bojowych ze składu jest rzadkością, rutynowe od dobrych kilku lat jest przywracanie ze składu samolotów transportowych, przy czym w lotnictwie WMF brakuje szkolno-bojowych Su-27, dlatego też zdecydowano się na taki krok. Dopiero jak zacznie się masowe przywracanie bojowych Su-27, czy szczególnie Su-24, to będzie można powiedzieć, że FR się do czegoś przygotowuje.

  Polubienie

 4. Na bazie radarów Woroneż powstaje grupa nowych zmodernizowany Woroneż-WP pracujący w centymetrowym paśmie. W trakcie modernizacji radary zostaną doposażone w nową antenę oraz zestaw modułów oprzyrządowania. Pierwszy taki radar już działa w miejscowości Usole Syberyjskie pod Irkuckiem. Do 2020 roku do tego standardu mają być doprowadzone kolejne cztery.
  Radary te pozwolą na wykrywanie niskolecących rakiet manewrujących na odległościach liczonych w tysiącach kilometrów w odróżnieniu o obecnych, które wykrywają takie cele w odległości kilkudziesięciu kilometrów.

  Polubienie

  1. Coś mi się nie chce w to wierzyć. W jaki sposób centymetrowy Woroneż będzie widział tys. kilometrów poza horyzontem ? W przypadku radarów OTH pracuje się na zakresie HF. W tym przypadku fala EM dobrze się propaguje odbijając się od jonosfery itp. Natomiast przy większych częstotliwościach sprawa jest znacznie trudniejsza. Oczywiście w pewnych warunkach jest możliwe odbicie fal znacznie krótszych od jonosfery ale to nie jest rozwiązanie. Więc w jaki sposób to rozwiązali ? Wiadomo, że w przypadku radarów naziemnych pracujących na falach metrowych, decymetrowych, centymetrowych mamy ograniczenia związane z horyzontem. Co do Woroneży już i do obecnych pracujących na falach decymetrowych podawali, iż widzą za linią horyzontu, co też jest raczej niewykonalne poza pewnymi warunkami. Ja pozostaję sceptyczny co do tej wypowiedzi, ale temat propagacji fal EM to temat rzeka, a ja wiem niewiele więc kto wie…

   Polubienie

 5. Ja nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale prawdopodobnie działa.
  „cоздается группировка уникальных радаров нового поколения – РЛС «Воронеж-ВП», работающих в сантиметровом диапазоне”
  „…На текущий момент РЛС типа «Воронеж» размещены по всему периметру страны. Они осуществляют мониторинг в двух диапазонах: дециметровом (UHF, модификация 77Я6-ДМ «Воронеж-ДМ») и метровом (VHF, вариант 77Я6 «Воронеж-М»). Как утверждается, их уже дополнила первая многофункциональная РЛС SHF-типа «Воронеж–ВП» в Усолье-Сибирском под Иркутском…”
  Czyli jak widać radary do tej pory pracujące pracują w paśmie metrowym i decymetrowym.
  „…можно предположить, что, действительно, мониторинг в сантиметровом диапазоне осуществляет «Воронеж-СМ», в то время как «Воронеж-ВП» является общим радиолокационным комплексом…”
  I tu być może kolejny radar z centymetrowym zakresem-Woroneż-SM.

  Polubienie

  1. Według mnie raczej ktoś pomylił radiolokatory LPAR z OTH. Zresztą nie pierwszy raz. Już wcześniej przypisywano Woroneżom M i DM takie funkcje. Niestety fizyki nie da się obejść. Do tego FR nie musiałaby prowadzić prac nad nowymi radiolokatorami OTH, które aktualnie wprowadzają do służby, skoro lada moment mają mieć Woroneże ze znacznie lepszą rozdzielczością w paśmie centymetrowym. Oczywiście zintegrowany system OPK, który angażuje wiele środków wykrywania w tym właśnie radiolokatory OTH czy systemy satelitarne jest wstanie wykrywać różne cele poza linią horyzontu.

   Polubienie

   1. To jestem troszeczkę w kropce w związku z informacją o Woroneżu-WP. W części branżowych źródeł jest mowa o metrowym zakresie fal, reszta pisze o falach……..nie centymetrowych ale milimetrowych. Nikt nie wspomina o zakresie centymetrowym. Centymetrowy to Woroneż-SM.
    Część wspomina o możliwości instalacji dodatkowych anten i oprzyrządowania na już istniejących Woroneżach-M w wyniku czego powstanie stacja o możliwościach Woroneża-WP.

    Polubienie

   2. Woroneż-WP pracuje na metrowym zakresie fali EM, tak samo jak Woroneż M tylko, że jest bardziej rozbudowany (większa antena itp) posiada zwiększony zasięg i azymut wykrycia. Woroneże-M można rozbudować do WP jako, że jest to konstrukcja modułowa dodajemy dodatkowe anteny i mamy Woroneża WP 🙂 Woroneż DM wiadomo pracuje na falach decymetrowych jest to inna konstrukcja. No i mamy Woroneża SM pracujący na falach centymetrowych konstrukcja w rozwoju. Natomiast będzie to raczej całkiem nowa konstrukcja anteny itp. Woroneże SM to będzie kolejny krok modyfikacji rosyjskiego systemu wczesnego ostrzegania. Będą one wspierać rosyjski system wczesnego ostrzegania oraz systemy ABM. Dzięki większej rozdzielczości (to już wchodzi w pasmo X choć zakres centymetrowy jest dość spory) będzie mógł dostarczać informacje do systemów ABM (A-225, S-500 czy co tam jeszcze powstanie w przyszłości) wspomagać radar kierowania ogniem DoN-2N, czy też radiolokatory z S-500 bo to mniej więcej ta sama częstotliwość. Czyli będą współpracować z rosyjskimi systemami ABM dając jeszcze lepszą rozdzielczość celów balistycznych. I to jest główny kierunek, a nie pociski manewrujące 🙂

    Polubienie

 6. Korweta proj.20380 „Sowiersziennyj” w ramach prób państwowych zniszczyła startującą z innego okrętu rakietę skrzydlatą-cel za pomocą stanowiska artyleryjskiego A-190 z armatą kal.100mm.
  Może niedługo pokażą jakiś film z tego wydarzenia.

  Polubienie

 7. Informacje związane z lotnictwem.
  Teraz już prawie oficjalnie Ił-112W wzbije się nie w tym roku ale na początku 2018. Spowodowane to jest opóźnieniami w zakresie wyposażenia samolotu. Mimo tego nie powinno to wpłynąć na termin rozpoczęcia produkcji seryjnej.

  Rosja i Białoruś podpisały kontrakt na dostawę samolotów Su-30SM. Rozpatrywane są także dalsze zakupy samolotów Jak-130 przez Białoruś.

  Firma Iliuszyn rozpoczęła prace nad nowy średnim samolotem transportowym klasy 20-ton. Wymagania techniczne zostały zatwierdzone.Samolot miałby mieć wymiary samolotu Ił-76. Na razie nosi nazwę Ił-214.

  Trwają rozmowy MO FR i „Wiertoliety Rossii” na temat produkcji zmodernizowanych Mi-14.
  Na razie jest to początkowa faza rozmów która ma nakreślić wymagania jakim miałby odpowiadać śmigłowiec.

  Trwa realizacja kontraktu na dostawę śmigłowców Mi-35M dla Nigerii. Pierwsze dwa z śmigłowce z 12 zakontraktowanych zostały dostarczone w ubiegłym roku. Kontrakt ma zostać wypełniony w 2018 roku.

  Polubienie

 8. Już dawno temu pisałem na blogu, że oblot Ił-112W w bieżącym roku jest niemożliwy, poza tym opóźnienia wcale nie wynikają, lub nie wynikają wyłącznie z przyczyn związanych z wyposażeniem samolotu, ale tak jak pisałem prototyp na skutek błędów w dokumentacji był zwyczajnie źle robiony i trzeba było pod nadzorem delegacji z biura konstrukcyjnego, bo w obecnych realiach FR zakład produkcyjny najczęściej nie ma nic wspólnego z biurem konstrukcyjnym, dokonać zmian w konstrukcji prototypu.

  Polubienie

  1. I miałeś rację i dziś potwierdzenie tego co pisałeś na blogu. A przekazali do prasy tak a nie inaczej (po co jakieś tam błędy upubliczniać szerszej publiczności).

   Polubienie

 9. Koncern Kałasznikow rozpoczął produkcję seryjną bezpilotowego lotniczego kompleksu rozpoznania i obserwacji ZALA-421-16E2. Aparat bezpilotowy tego kompleksu może być wyposażony w dwie kamery telewizyjną z 60-krotnym zoom-em i termowizyjną z 10-krotnym zoom-em. Promień działania (przekazywania informacji z aparatu w trudnych warunkach meteo) nie mniej niż 30 km, zasięg kierowania aparatem około 50 km.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s