Donbas przed nową fazą walk

Wiele wskazuje na to, że latem w Donbasie dojdzie do eskalacji działań, być może nawet z podjęciem przez Kijów operacji manewrowych na nieco szerszą skalę .

Od pewnego czasu obie strony nasilają wymianę ognia artyleryjskiego, ale nie tylko to może wskazywać na możliwą eskalację.

W przyszłym tygodniu Trump spotyka się z Poroszenką, w Kongresie zaś przygotowywane są nowe sankcje przeciw FR.

I chyba najważniejsze, od wczoraj niektórzy co ważniejsi ukraińscy politycy, w tym sekretarz RBNiO Turczynow, mówią otwartym tekstem, że formuła statycznej operacji antyterrorystycznej dla dalszego odzyskiwania terenu się wyczerpała, konieczne jest wprowadzenie stanu wojennego w Donbasie i przejście do innej formy działań, w domyśle, ofensywnych działań manewrowych.

Ps. Jeden z bardziej znanych rosyjskich reporterów wojennych, Aleksander Koc, wezwał WWP do tego, żeby FR przyłączyła Donbas, bo obecny stan zawieszenia do niczego nie prowadzi, w Donbasie giną cywile, zaś Kijów nigdy nie wypełni Mińska. Sam apel ma oczywiście charakter wyłącznie ciekawostki, po raz pierwszy ktoś dość znany w FR i do tego z mediów mainstreamowych w sposób pośredni skrytykował postawę WWP w sprawie Donbasu, czyli założenie, że władze w Kijowie zechcą kiedykolwiek wypełnić zobowiązania wynikające z porozumienia zawartego w Mińsku.

Ps.1 W przyszłym tygodniu Rada Najwyższa będzie obradować nad ustawa o zakończeniu operacji antyterrorystycznej w Donbasie i wprowadzeniu nowej formy działań.

Reklamy

46 uwag do wpisu “Donbas przed nową fazą walk

 1. Po ostrzale artyleryjskim rejonu Azotnyj w Doniecku.

  Ps. Senat USA przegłosował nowe, bardzo znaczące, sankcje przeciwko FR.
  Ps.1 Były zastępca szef sztabu armii ukraińskiej, generał Romanienko agituje w mediach za tzw. wariantem chorwackim, czyli błyskawiczną ofensywą w Donbasie.

  Lubię to

  1. >Były zastępca szef sztabu armii ukraińskiej, generał Romanienko agituje w mediach za tzw. >wariantem chorwackim, czyli błyskawiczną ofensywą w Donbasie.

   Wariant chorwacki może i by wyszedł ale jak powszechnie wiadomo istnieje duża niepewność co do rosyjskiej interwencji w razie czego więc na to Kijów nie pójdzie. Inaczej być może już by próbowali przeprowadzić generalną ofensywę. No ale mówić można wszystko 🙂 Jakoś niedawno Turczynow stwierdził, iż operacja w Donbasie powinna zakończyć się w Moskwie. To tak odnośnie absurdów 🙂

   Lubię to

   1. Chodzi o wykonanie natarcia z taką szybkością i intensywnością, żeby siły rządowe zdążyły obsadzić granicę z FR zanim nastąpi ewentualna reakcja FR, oczywiście operacyjnie obecnie armia rosyjska może z baz położonych przy granicy z Donbasem rozwinąć pełną kontrofensywę w ciągu kilku godzin, ale trzeba pamiętać, że polityczny proces decyzyjny może trwać znacznie dłużej. Przy odpowiednio dużym zgromadzeniu sił i środków Ukraińcy mieliby szansę, w szczególności jedynie izolując Donieck i Ługańsk, zająć granicę zanim taka decyzja by w FR została podjęta, czyli w czasie kilkunastu godzin. Przynajmniej w teorii.

    Lubię to

 2. Kijów dyslokuje od pewnego czasu do Donbasu ponownie coraz więcej techniki, wśród czołgów bardzo często są to różne wersje T-72 przywracanych ze składów, na pierwszym planie chyba Urał z K-1.
  hosting

  Lubię to

 3. Wygląda na to że jednak mają ochotę sprawdzić Putina.

  Rudy Giuliani, doradca Trumpa

  „USA będą naciskać na wyzwolenie wschodniej Ukrainy spod rosyjskiej okupacji”

  Lubię to

 4. Oby, bo ten konflikt trzeba raz na zawsze zakończyć w jedną lub drugą stronę, nie można pozwolić, żeby ludność cywilna była w takim położeniu w jakim jest obecnie w strefie rozgraniczenia przez kolejne lata.

  Polubione przez 1 osoba

 5. Kijów wprowadzi stan wojenny w Donbasie zaś siły zbrojne mogą otrzymać rozkaz podjęcia działań dla przywrócenia pod kontrolę Kijowa niekontrolowanych terytoriów obwodu donieckiego i ługańskiego, ma to wynikać z treści projektu ustawy jaką zajmie się w najbliższym czasie Rada Najwyższa.

  Lubię to

  1. Chyba nawet i trzeci, ale to są mało istotne, słabo umocnione pozycje w strefie neutralnej bardzo blisko pozycji „milicji”, kluczowe i silnie umocnione pozycje, położone nieco dalej są wzmacniane a nie opuszczane.

   Lubię to

 6. Na granicy Obwodu Chersońskiego aresztowano dwóch pograniczników FR, byli w łódce, bez broni i po cywilnemu, tłumaczą się, że brali udział w ćwiczeniach jako imitatorzy nielegalnego przekroczenia granicy FR ze strony Ukrainy i się zgubili. Tym samym dwóch mało rozgarniętych pograniczników dołącza do jeńca z obywatelstwem FR i będą czekać na pokazowe procesy a następnie może ich wymienią.

  Lubię to

 7. Walki manewrowe pod Krasnogorowką, tradycyjnie niewielki pododdział sił ukraińskich wsparty kilkoma czołgami i bwp zaatakował w godzinach popołudniowych pozycje „milicji” DRL, obecnie wciąż trwa wymiana ognia, ale prawdopodobnie nie doszło do zajęcia pozycji „milicji”.

  Lubię to

  1. Takimi niewielkimi siłami to Kijów nie przełamie pozycji „milicji”. Tak odnośnie stanu wojennego to jestem coraz bardziej przekonany, że był to blef Kijowa. Do tego już któryś raz straszyli jego wprowadzeniem. Choć może i nie dostali w Waszyngtonie jednak zielonego światła na jakieś większe działania zbrojne w Donbasie.

   Lubię to

 8. Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać, a więc jak sytuację na Ukrainie widzi Kijów w oficjalnych komunikatach w humorystycznym podsumowaniu rysunkowym, czyli za wszystkim stoi WWP.
  hosting

  Lubię to

 9. Seria zamachów bombowych w centrum Ługańska, zginęła kapitan służb medycznych „milicji” DRL, są ranni cywile i mundurowi, eksplodowały dwa ładunki wybuchowe, najpierw słabszy ładunek, prawdopodobnie granat i następnie samochód-pułapka, zdetonowany, gdy przyjechały służby ratownicze.

  Lubię to

 10. Przedstawiciel administracji Trumpa ds. Donbasu uznał, że wyłącznie FR jest odpowiedzialna za sytuację w Donbasie, zwalniając tym samym Kijów z jakiejkolwiek odpowiedzialności za wypełnianie porozumień z Mińska, to zapewne oznacza, że dostawy broni dla Kijowa to już tylko kwestia czasu.
  Izba Reprezentantów przegłosowała poprawiony pakiet sankcji przeciwko FR za wybory w USA, Donbas, Krym i Syrię, teraz jeszcze musi przegłosować Kongres ale to formalność, Trump raczej nie będzie wetować bo i tak jego weto by się nie utrzymało, poza tym przegłosowane zapisy znacznie ograniczają możliwość uchylenia tych sankcji w przyszłości przez administrację, czyli stosunki USA z FR za Trumpa staną się znacznie gorsze niż za Obamy raczej bez możliwości ich poprawy, sankcje są tak skonstruowane by m.in. de facto uniemożliwić państwom UE współpracę gospodarczą z FR na rynku nośników energii, m.in. zapewne zablokują North Stream 2, ale dotyczą także szeregu innych kwestii.
  Ps. Ukraina ponownie wstrzymała dziś dostawy energii elektrycznej do tzw. DRL i ŁRL, ale potrzeby praktycznie w pełni zabezpieczają dostawy energii z FR, świadczenie usług teleinformatycznych dla DRL i ŁRL także zapewnia FR. Jak to napisali w runecie, na linii rozgraniczenia można w zasadzie wkopać słupy graniczne, bo już żadnych bezpośrednich związków tzw. DRL i ŁRL z Ukrainą nie mają, do tego wymiana handlowa praktycznie także ustała od czasu wprowadzenia blokady przez Kijów.

  Lubię to

 11. Czyli? DRL i ŁRL będą poza Ukrainą? Im dłużej tym trudniej będzie na nowo im się połączyć.
  Chyba, że działania zbrojne na dużą skalę zafunduje im Ukraina i sytuacja w jakiś sposób się wyjaśni bo po dobroci to już chyba nie ma szans na rozwiązanie tego konfliktu. Będzie się tlił, będzie nienawiść i zemsta. Nikt nie będzie chciał ani wybaczyć ani ustąpić.
  Ciekawe w tym wszystkim jak to odbije się na Rosji?

  Lubię to

  1. USA jest w stanie zablokować NS 2 ?
   Prócz dostaw broni prawdopodobnie USA rozpocznie rozmieszczanie wojsk na Ukrainie. Oczywiście na początku to pewnie będzie jakiś niewielki kontyngent itp.

   Lubię to

   1. Streszczenie pakietu sankcji.
    Penalise firms, including those in Europe, that contribute to Russian energy development, affecting companies involved the Nord Stream 2 pipeline from Russia to Germany.
    Shorten the duration of loans to Russian banks and Russian oil and gas companies.
    Freeze assets of state-owned mining and railway companies.
    Codify existing sanctions to make them more difficult to lift in the future.
    Stop President Trump being able to singlehandedly ease the sanctions.

    Lubię to

 12. FR wciąż upiera się przy wypełnianiu Mińska, czyli chce aby DRL i ŁRL były ze specjalnym statusem, ale w ramach Ukrainy. Natomiast od strony dostaw energii, usług teleinformatycznych czy też zaopatrzenia w paliwo, żywność itd. zarówno DRL jak i ŁRL nie są już zależne od Ukrainy, która konsekwentnie wycofała się z wszelkich relacji gospodarczych z DRL i ŁRL, jej rolę przejęła FR. Czyli technicznie DRL i ŁRL mogą być już poza Ukrainą, ale politycznie nie, bo nie ma takiej woli ze strony FR.

  Lubię to

 13. UE rozszerzyła swoje sankcje na FR oficjalnie za próbę montażu turbin Siemensa na Krymie, ale jednocześnie MSZ Niemiec wyraża zaniepokojenie sankcjami USA, czyli Niemcy nie mają problemu z zakazem sprzedaży turbin Siemensa do FR, ale jednak chcą North Stream 2.
  Ps. Zabawne są zapewnienia MSZ FR, że FR nałoży na USA sankcje symetryczne, skoro FR nie żadnych narzędzi wpływu na gospodarkę USA, w tym na sektor energetyczny.

  Lubię to

 14. Widać USA nie owijając w bawełnę rozpoczęło tak zwany plan usuwania FR z rynku europejskiego jeśli chodzi o surowce energetyczne i samemu wchodzić powoli w tą lukę. Do tego oczywiście dalsze przyciskanie FR. To już wygląda na otwartą wojnę gospodarczą.

  Lubię to

 15. Dokładnie tak, w ramach amerykańskich sankcji najbardziej, oprócz FR, straci UE, zaś zyskają amerykańskie firmy energetyczne, i o to chodzi, tak się uprawia skuteczną politykę gospodarczą, gdy się jest supermocarstwem.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Silna, w miarę niezależna, UE w bardzo dobrych stosunkach gospodarczych z FR. Tego USA się obawiało. Ale już od pewnego czasu konsekwentnie realizuje plany zniszczenia tych relacji i przy okazji osłabienie Rosji jak i samej Unii. Jeszcze dzięki podatności UE na USA i spore amerykańskie wpływy w Europie (większe i mniejsze, ale de facto są wszędzie) nie będą mieć problemu z dokończeniem swojego planu. Przy okazji zwiększą uzależnienie UE od siebie, również pod względem surowców i nie tylko.

   Polubione przez 1 osoba

 16. UE z uwagi na to, że jest jednak li tylko swego rodzaju związkiem wielu państw o często bardzo różnych interesach i bardzo różnym potencjale, nigdy nie mogła być silna w rozumieniu politycznej niezależności od dominującego supermocarstwa, szczególnie, że jednocześnie członkowie UE są członkami NATO. USA jedynie wykorzystują obecnie dobrą okazję do tego, żeby przemodelować sektor energetyczny w UE. Z punktu widzenia realizacji interesów supermocarstwa nie ma w tym nic dziwnego, oczywiście rzecz się może mieć inaczej z punktu widzenia konsumentów energii, bo amerykański gaz skroplony szczególnie tani raczej być nie może. Swoją drogą ewentualna eliminacja FR z europejskiego rynku energetycznego to będzie już naprawdę bardzo poważny problem dla gospodarki tego kraju, zapewne strata kilkudziesięciu mld USD w skali roku, jak nie lepiej, dla budżetu.

  Lubię to

 17. Czyli de facto mamy wariant Naddniestrze 2.0. Mieszkańców DRL i ŁRL czeka długa wegetacja w pseudo państewkach działających na mafijnych zasadach których nie uznaje nawet sama FR. Kto będzie miał łeb na karku to wyjedzie a ostatni zgasi światło. Na miejscu Ukraińców bym się cieszył bo odszedł im problem restrukturyzacji donieckich przedsiębiorstw na skrajnie wrogim terenie. Niedługo pewnie odejdzie problem wypłat rent i emerytur co też jest jakimś tam obciążeniem. FR została z sankcjami o których wspomniano wyżej oraz z obowiązkiem utrzymywania oby bytów. Putin zrobił interes życia na tej wojnie…

  Polubione przez 2 ludzi

  1. >FR została z sankcjami o których wspomniano wyżej oraz z obowiązkiem utrzymywania oby >bytów. Putin zrobił interes życia na tej wojnie…

   Sankcje i tak by dostał. Czy to za Krym czy za Syrię a nawet za „wybory” w USA albo jeszcze co innego .Jak potrzeba to pretekst się znajdzie. Jak to zresztą ostatnio demonstrują w USA.

   Polubione przez 1 osoba

 18. Jak już kiedyś tu czy gdzie indziej dyskutowaliśmy, tylko Krym był planową reakcją na Majdan w pełni przygotowaną, zaangażowanie FR w Donbasie było etapowe i chyba każdy etap był improwizowaną i minimalistyczną reakcją na mający tam miejsce rozwój wydarzeń, który raczej nie toczył się w ramach jakiegoś szczegółowego planu ustalonego w Moskwie. Natomiast WWP z pewnością zrobił dwa błędy, pierwszy, że zachęcał ludność Donbasu do oporu, zapewniając, że będzie ją bronić, gdy najwyraźniej nie miał szczególnej ochoty na poważniejsze zaangażowanie się, a drugi, że skoro już się jednak jakoś tam zaangażował na ćwierć gwizdka, lub jeszcze mniej, to zmarnował dwie okazje na stworzenie znacznie lepszych podstaw do jakiejś tam egzystencji DRL i ŁRL w realiach lepszych niż obecnie. I tyle. A z DRL i ŁRL, o ile nic się nie zmieni, to większość ludności rzeczywiście wyemigruje do FR, szczególnie, że FR bardzo ułatwia taką emigrację wraz z procedurą otrzymania obywatelstwa.
  Ps. Saakaszwili stracił obywatelstwo Ukrainy i otrzymał zakaz pobytu na terytorium Ukrainy, krótko trwał jego romans z Kijowem, ostatnio za często krytykował Poroszenkę.

  Polubione przez 1 osoba

 19. Poroszenko zadecydował o likwidacji koncernu Antonow, podmiot będzie podzielony i wystawiony na sprzedaż, pomimo protestów sektora przemysłowego i wielu deputowanych Rady Najwyższej, to praktycznie oznacza koniec budowy dużych samolotów transportowych na Ukrainie i prawdopodobnie także koniec biura konstrukcyjnego, można w sumie napisać, że mają co chcieli. Warto dodać, że od Majdanu Antonow nie wyprodukował ani jednego samolotu seryjnego, tylko dwa samoloty prototypowe, deindustrializacja Ukrainy postępuje.
  https://delo.ua/business/pohorony-ukrainskogo-mashinostroenija-chto-skryvaetsja-za-volnoj-333090/

  Lubię to

 20. No i w sumie to było do przewidzenia. Do tego resztki przemysłu UA głównie zbrojeniowego, który jeszcze utrzymywał się dzięki kooperacji z FR zaliczy padaczkę.

  Lubię to

 21. Sytuacja ukraińskiej zbrojeniówki jest niejednoznaczna, wiele zakładów ma niewielką produkcję lub prawie żadną, ale niektóre, szczególnie te będące własnością lub współwłasnością Poroszenki mają dość duże zamówienia z budżetu państwa, ale to głównie chodzi o pojazdy i wozy bojowe, mimo wszystko rośnie także eksport, obecnie jest to nieco ponad 1 mld USD rocznie, czyli nie tak mało.

  Lubię to

 22. A co stanie się z kadrami, zwłaszcza wykwalifikowanymi ? Wchłonięte zostaną przez inne jednostki przemysłu zbrojeniowego (lub jednostek spoza) czy……..trafią …….być może do Rosji?

  Lubię to

 23. Może trafią, choć zdaje się, że emigracja kadry pozytywnie nastawionej do FR to już miała miejsce wcześniej, więc teraz to raczej będzie kierunek zachodni, a dokumentacja, o ile coś tam jeszcze zostało wartościowego, wybierze Chiny.

  Lubię to

 24. Jakieś tam biuro projektowe istniało i pewnie konstruktorzy-projektanci też tam byli. „Rysowali” samoloty to pewnie na „zegarki z kukułką” nie przestawią się. Nie pomyślałem o Chinach, tam jest zapotrzebowanie i są pieniądze (a może w odwrotnej kolejności).

  Lubię to

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s