Donbas przed nową fazą walk

Wiele wskazuje na to, że latem w Donbasie dojdzie do eskalacji działań, być może nawet z podjęciem przez Kijów operacji manewrowych na nieco szerszą skalę .

Od pewnego czasu obie strony nasilają wymianę ognia artyleryjskiego, ale nie tylko to może wskazywać na możliwą eskalację.

W przyszłym tygodniu Trump spotyka się z Poroszenką, w Kongresie zaś przygotowywane są nowe sankcje przeciw FR.

I chyba najważniejsze, od wczoraj niektórzy co ważniejsi ukraińscy politycy, w tym sekretarz RBNiO Turczynow, mówią otwartym tekstem, że formuła statycznej operacji antyterrorystycznej dla dalszego odzyskiwania terenu się wyczerpała, konieczne jest wprowadzenie stanu wojennego w Donbasie i przejście do innej formy działań, w domyśle, ofensywnych działań manewrowych.

Ps. Jeden z bardziej znanych rosyjskich reporterów wojennych, Aleksander Koc, wezwał WWP do tego, żeby FR przyłączyła Donbas, bo obecny stan zawieszenia do niczego nie prowadzi, w Donbasie giną cywile, zaś Kijów nigdy nie wypełni Mińska. Sam apel ma oczywiście charakter wyłącznie ciekawostki, po raz pierwszy ktoś dość znany w FR i do tego z mediów mainstreamowych w sposób pośredni skrytykował postawę WWP w sprawie Donbasu, czyli założenie, że władze w Kijowie zechcą kiedykolwiek wypełnić zobowiązania wynikające z porozumienia zawartego w Mińsku.

Ps.1 W przyszłym tygodniu Rada Najwyższa będzie obradować nad ustawa o zakończeniu operacji antyterrorystycznej w Donbasie i wprowadzeniu nowej formy działań.

Reklamy

55 uwag do wpisu “Donbas przed nową fazą walk

 1. Po ostrzale artyleryjskim rejonu Azotnyj w Doniecku.

  Ps. Senat USA przegłosował nowe, bardzo znaczące, sankcje przeciwko FR.
  Ps.1 Były zastępca szef sztabu armii ukraińskiej, generał Romanienko agituje w mediach za tzw. wariantem chorwackim, czyli błyskawiczną ofensywą w Donbasie.

  Polubienie

  1. >Były zastępca szef sztabu armii ukraińskiej, generał Romanienko agituje w mediach za tzw. >wariantem chorwackim, czyli błyskawiczną ofensywą w Donbasie.

   Wariant chorwacki może i by wyszedł ale jak powszechnie wiadomo istnieje duża niepewność co do rosyjskiej interwencji w razie czego więc na to Kijów nie pójdzie. Inaczej być może już by próbowali przeprowadzić generalną ofensywę. No ale mówić można wszystko 🙂 Jakoś niedawno Turczynow stwierdził, iż operacja w Donbasie powinna zakończyć się w Moskwie. To tak odnośnie absurdów 🙂

   Polubienie

   1. Chodzi o wykonanie natarcia z taką szybkością i intensywnością, żeby siły rządowe zdążyły obsadzić granicę z FR zanim nastąpi ewentualna reakcja FR, oczywiście operacyjnie obecnie armia rosyjska może z baz położonych przy granicy z Donbasem rozwinąć pełną kontrofensywę w ciągu kilku godzin, ale trzeba pamiętać, że polityczny proces decyzyjny może trwać znacznie dłużej. Przy odpowiednio dużym zgromadzeniu sił i środków Ukraińcy mieliby szansę, w szczególności jedynie izolując Donieck i Ługańsk, zająć granicę zanim taka decyzja by w FR została podjęta, czyli w czasie kilkunastu godzin. Przynajmniej w teorii.

    Polubienie

 2. Kijów dyslokuje od pewnego czasu do Donbasu ponownie coraz więcej techniki, wśród czołgów bardzo często są to różne wersje T-72 przywracanych ze składów, na pierwszym planie chyba Urał z K-1.
  hosting

  Polubienie

 3. Wygląda na to że jednak mają ochotę sprawdzić Putina.

  Rudy Giuliani, doradca Trumpa

  „USA będą naciskać na wyzwolenie wschodniej Ukrainy spod rosyjskiej okupacji”

  Polubienie

 4. Oby, bo ten konflikt trzeba raz na zawsze zakończyć w jedną lub drugą stronę, nie można pozwolić, żeby ludność cywilna była w takim położeniu w jakim jest obecnie w strefie rozgraniczenia przez kolejne lata.

  Polubione przez 1 osoba

 5. Kijów wprowadzi stan wojenny w Donbasie zaś siły zbrojne mogą otrzymać rozkaz podjęcia działań dla przywrócenia pod kontrolę Kijowa niekontrolowanych terytoriów obwodu donieckiego i ługańskiego, ma to wynikać z treści projektu ustawy jaką zajmie się w najbliższym czasie Rada Najwyższa.

  Polubienie

  1. Chyba nawet i trzeci, ale to są mało istotne, słabo umocnione pozycje w strefie neutralnej bardzo blisko pozycji „milicji”, kluczowe i silnie umocnione pozycje, położone nieco dalej są wzmacniane a nie opuszczane.

   Polubienie

 6. Na granicy Obwodu Chersońskiego aresztowano dwóch pograniczników FR, byli w łódce, bez broni i po cywilnemu, tłumaczą się, że brali udział w ćwiczeniach jako imitatorzy nielegalnego przekroczenia granicy FR ze strony Ukrainy i się zgubili. Tym samym dwóch mało rozgarniętych pograniczników dołącza do jeńca z obywatelstwem FR i będą czekać na pokazowe procesy a następnie może ich wymienią.

  Polubienie

 7. Walki manewrowe pod Krasnogorowką, tradycyjnie niewielki pododdział sił ukraińskich wsparty kilkoma czołgami i bwp zaatakował w godzinach popołudniowych pozycje „milicji” DRL, obecnie wciąż trwa wymiana ognia, ale prawdopodobnie nie doszło do zajęcia pozycji „milicji”.

  Polubienie

  1. Takimi niewielkimi siłami to Kijów nie przełamie pozycji „milicji”. Tak odnośnie stanu wojennego to jestem coraz bardziej przekonany, że był to blef Kijowa. Do tego już któryś raz straszyli jego wprowadzeniem. Choć może i nie dostali w Waszyngtonie jednak zielonego światła na jakieś większe działania zbrojne w Donbasie.

   Polubienie

 8. Seria zamachów bombowych w centrum Ługańska, zginęła kapitan służb medycznych „milicji” DRL, są ranni cywile i mundurowi, eksplodowały dwa ładunki wybuchowe, najpierw słabszy ładunek, prawdopodobnie granat i następnie samochód-pułapka, zdetonowany, gdy przyjechały służby ratownicze.

  Polubienie

 9. Pentagon rozpoczął oficjalną procedurę uzyskania zgody administracji dla dostaw uzbrojenia przeciwpancernego „w celu powstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę”, zapewne chodzi o ppk FGM-148 Javelin.

  Polubienie

 10. To ciekawe, bo AT-4 nie daje zauważalnego wzrostu możliwości zwalczania broni pancernej w stosunku do tego co posiadają ukraińskie siły zbrojne, a dostawy FGM-148, szczególnie jakieś większe, jak najbardziej.

  Polubienie

  1. Może dostawy broni dla Ukrainy mają mieć charakter bardziej propagandowy ? Natomiast FGM-148 może już bardziej zachęcić Kijów do działań zaczepnych w Donbasie ?

   Polubienie

  2. Dokładnie tak jak mówi Jarek. AT-4 w warunkach ukraińskich nie stanowią praktycznie żadnego przełomu. Natomiast są wyraźnym zabiegiem propagandowym. Ale tak jak wspomniałem, trzeba poczekać.

   Polubienie

  1. Pojawiła się informacja, iż USA planuje wybudować na Ukrainie swoje centrum operacji morskich w okolicach Oczakowa. Jeśli się to potwierdzi to bazy USA na Ukrainie staną się bardzo szybko faktem.

   Polubienie

 11. Pewnie wszyscy pamiętają klip, bgb z 74. brygady szykuje się do wyjazdu z ŁRL.

  Obecnie pojawiła się fotka z urzutowania owej bgb tuż przed wjazdem do ŁRL w ramach „Północnego wiatru” w sierpniu 2014 roku.
  hosting

  Polubienie

  1. Interesujące szczególnie, że do dziś jest niewiele fotek czy klipów wkraczających czy też opuszczających DRL/ŁRL rosyjskich bgb.
   Pomyśleć, że mieli wtedy te dwa obwody na wyciągnięcie ręki.

   Polubienie

 12. Zdjęć jest wciąż niewiele, ale powolutku się pojawiają, niektóre nawet cokolwiek artystyczne, jak ów poranny wjazd pododdziału artylerii należącej do bgb wydzielonej z 18. brygady, podczas przekraczania granicy z DRL w sierpniu 2014 roku.
  hosting

  Polubione przez 2 ludzi

 13. A może ten wysyp chwilowy filmów i zdjęć wynika z tego , że znów pojawiła się myśl jakiegoś ataku ukraińskiego na donbas i ten materiały są tylko ostrzeżeniem „my wiemy” o tym i w razie ataku skończy się tak jak latem 2014 lub jeszcze gorzej.

  Polubienie

 14. Nie sądzę, żeby miał miejsce jakiś szczególny wysyp zdjęć, a tym bardziej filmów w ostatnim czasie, to raczej ja od bardzo dawna niczego nie wrzucałem na blog w tym temacie.
  Ps. Bgb z 18. brygady przejeżdża przez Nowoszachtyńsk w sierpniu 2014 roku w stronę granicy z ŁRL, dzień później będzie już pod Dmitrowką w DRL.

  Polubienie

 15. Okazuje się, że nowe amerykańskie sankcje umożliwiają USA odłączanie podmiotów rosyjskiego systemu bankowego z systemu SWIFT, pierwszy rosyjski bank został odłączony kilka dni temu, wystarczy, że ktoś z zarządu banku zostanie wpisany na sankcyjną listę osobową, tym sposobem USA mogą w razie potrzeby odłączyć z systemu SWIFT wszystkie rosyjskie banki, jako pierwszy został odłączony Tempbank, który współpracował z bankami z Syrii i Iranu, co prawda rosyjski system bankowy przechodzi obecnie na własny system wymiany informacji SPFS, ale w razie odłączenia od SWIFT największych rosyjskich banków może być cokolwiek nieciekawie dla rosyjskiej gospodarki, przynajmniej w krótkim okresie.

  Polubienie

  1. Pytanie czy USA zdecyduje się na odłączenie jakiś większych banków FR z SWIFT? Całkiem prawdopodobne, że mogą się na to zdecydować. Jak wiadomo kolejne preteksty zawsze się znajdą. Szczególnie, że mamy obecnie de facto wojnę gospodarczą między FR a Zachodem tzn Zachód stara się jak najbardziej zaszkodzić rosyjskiej gospodarce bo FR nie ma zbyt wiele możliwości by się odegrać oczywiście. To raczej mecz do jednej bramki. Choć pytanie na ile zaszkodzą Rosji.

   Polubienie

 16. FR skierowała do ONZ projekt rezolucji w sprawie wprowadzenia do Donbasu wojsk ONZ, Kijów zareagował dość pozytywnie pod warunkiem, że do rozmów nie będą włączane władze DRL i ŁRL i w skład wojsk ONZ nie wejdą wojska rosyjskie.

  Polubienie

  1. Ciekawe co z tego wyjdzie? Trochę dziwna jest ta inicjatywa FR w sprawie wprowadzenia wojsk ONZ. na Donbas. Choć już to nie pierwszy raz jest o tym mowa.

   Polubienie

 17. Swego czasu wyleciały w powietrze największe składy amunicji na Ukrainie, więc już nie wylecą, ale zawsze mogą wylecieć drugie w kolejności w Kaliniwce co też właśnie się odbywa. Pewnie znowu będzie, że WWP wypuścił małego bsp z granatem na sznurku, tym razem jeszcze z wiadrem paliwa, bo składy są pod Winnicą.

  Polubione przez 1 osoba

 18. Z okazji urodzin Poroszenki Winnica ma co oglądać.
  hosting

  Ps. Już oskarżono FR, to nie żart, jest świadek, który słyszał bsp przed eksplozjami i wszystko jasne.
  Ps.1 W Runecie piszą, że to jedna z Ch-101 wczoraj zamiast polecieć do Syrii przyczaiła się pod Berdyczowem, poczekała jak się ściemni i poleciała do Kaliniwki, w sumie równoważna wersja jak z tym bsp.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s