Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

Wiadomości i dyskusja II

137 uwag do wpisu “Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

 1. Kadry z ćwiczeń z udziałem dużego okrętu przeciwpodwodnego BPK (w/g nomenklatury zachodniej klasyfikowany jako niszczyciel) proj.1155 Admirał Winogradow.

  Polubienie

 2. 23 grudnia 2017 roku doszło do awarii silnika marszowego na fregacie proj.22350 Admirał Gorszkow. Okręt wrócił z prób państwowych na jednym silniku.
  Na koniec marca przewidziano zakończenie prac związanych z dopracowaniem systemu przeciwlotniczego Polment-Redut i od kwietnia okręt miał rozpocząć 2-miesięczny okres prób państwowych prowadzących do przekazania okrętu WMF w końcu lata 2018 roku.

  Polubienie

 3. Do jednostki walki radioelektronicznej z obwodu kurskiego ZWO (prawdopodobnie 16.samodzielnej brygady walki radioelektronicznej) trafiły nowe mobilne kompleksy Krasucha-2. Kompleksy uzupełnią w jednostce takie środki walki radioelektronicznej jak Moskwa, Krasucha-4, Borisoglebsk-2 czy Murmansk-BN.

  Polubienie

 4. „Helikoptery Rosji” w 2018 roku wyprodukują około 25 sztuk Ka-52 „Aligator”. Sześć egzemplarzy przeznaczone jest dla Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, a reszta na eksport.

  Polubienie

 5. W 2019 roku ma rozpocząć się seryjna produkcja zmodernizowanych śmigłowców Mi-26T2W.
  W chwili obecnej trwają prace montażowe pierwszego przeznaczonego do testów śmigłowca.
  Próby w locie w/g planów mają rozpocząć się w drugiej połowie 2018 roku . Śmigłowiec będzie wyposażony w nowy zintegrowany kompleks pilotażowo-nawigacyjny, nowe oprzyrządowanie które pozwoli mu na wykonywanie zadań w dowolnych warunkach o każdej porze dnia i nocy.
  Śmigłowiec wyposażony również będzie w kompletny system walki radioelektronicznej przeciwdziałający rakietom przeciwlotniczym naprowadzanym radarowo i na podczerwień.

  Polubienie

   1. Na razie chyba ukraińskie D-136, ale na bazie silnika PD-14 powstaje silnik przeznaczony dla Mi-26 (pisało się jeszcze o zastosowaniu tego silnika w wspólnym ciężkim śmigłowcu powstającym w kooperacji z Chinami) PD-12W.

    Polubienie

   2. W kontekście tego wspólnego projektu to w tamtym roku Iwczenko-Progress i Motor Sicz chwaliły się rozpoczęciem prób jednostek AI-136T (modernizowane D-136), jak sam prezes Bogusłajew stwierdził, przeznaczonych dla „chińsko-rosyjsko-ukraińskiego śmigłowca AHL” i „zmodernizowanych Mi-26” :> Jest to o tyle ciekawe, że w kontekście Rosji padają też nazwy D-136-2, D-136T lub D-136 serii 2, zapewne te same towary pod różnymi nazwami.

    Polubione przez 1 osoba

 6. Białoruś oczekuje że w 2019 roku rozpoczną się dostawy zakontraktowanych w 2017 roku 12 samolotów Su-30SM. Kontrakt powinien zostać wypełniony w latach 2018-20. Początkowo Rosja planowała dostarczać Białorusi po 4 samoloty jednak ze względu na zmiany techniczne w samolotach dostawy zostały przeniesione na lata 2019-20.
  Białoruś wysłała wniosek do Rosji o możliwości przedłużenia dzierżawy na jej terytorium 2 obiektów wojskowych: stacji radiolokacyjnej wczesnego ostrzegania w Baranowiczach oraz węzła łączności w Wilejce. Poprzednia umowa dzierżawy obejmuje okres 1995-2020.

  Polubienie

 7. Rozmowy dotyczące dostawy 11 samolotów Su-35 do Indonezji zakończone podpisaniem kontraktu. Wartość kontraktu to 570 mln $. Prawdopodobnie rozliczenia nastąpią na drodze wymiany barterowej.

  Polubienie

 8. Duża reorganizacja w JuWO. 58. ogólnowojskowa armia zostanie wzmocniona przez dwie dywizje które powstaną na bazie istniejących już samodzielnych brygad zmechanizowanych 19. i 137. poprzez dodanie nowych pułków i batalionów. W tym celu powstaną nowe oraz „rozkonserwowane” zostaną istniejące już miasteczka wojskowe w Władykaukazie oraz Mozdoku. Część 58.armii zostanie dyslokowana do Kraju Stawropolskiego oraz Krasnodarskiego.
  Zarówno istniejące już jednostki organizacyjne jak i nowoformowane zostaną wyposażone w najnowsze modernizacje bojowych wozów piechoty BMP-3 oraz czołgów T-72B3.
  Operacja ta ma rozpocząć się w końcu 2018 roku.

  Polubienie

 9. Plany dostaw nowej techniki pancernej(suplement do wczorajszej dyskusji).
  T-90M – 30 czołgów w latach 2018-19 (z tego 10 nowej produkcji i 20 powstałych z T-90 wcześniejszej produkcji po gruntownej modernizacji i remoncie kapitalnym).
  T-80BWM – 62 czołgi powstałe po modernizacji i remontach z T-80B (po 21 szt. rocznie).
  BMPT – 12 sztuk techniki w 2018 roku.

  Polubienie

 10. Na pokładzie okrętu Floty Pacyfiku Marszałek Szaposznikow w trakcie prac spawalniczych przeprowadzanych w porcie we Władywostoku wybuchł pożar. Zdarzenie wystąpiło w pomieszczeniach maszynowni i nie spowodowało ofiar w ludziach i większych strat materialnych. Okręt jest w remoncie od 2015 roku i prace wykonywane są przez stocznię Dalzawod (Władywostok).

  Polubienie

 11. Nowy odrzutowy samolot szkolno-treningowy SR-10 nie będzie ujęty (na razie) w nowym systemie szkolenia pilotów. Samolot nie będzie przechodził prób państwowych i w związku z tym nie będzie integrowany z samolotami Jak. Nowy system szkolenia pilotów wojskowych będzie oparty na systemie dwupoziomowym z samolotami Jak-152 i Jak-130. Jeden z generałów powiedział wprost że to nieodpowiedzialna strata pieniędzy przy obecnej sytuacji finansowej.

  PS. Szmulu, no i Twoje na wierzchu, pamiętam że też podważałeś sens wprowadzania tego samolotu do systemu szkolenia. Im zajęło dojście do takich wniosków trochę więcej czasu 🙂

  Polubienie

 12. Koncern KRET adaptował pod samolot MiG-35 nowy system lądowania na pokładzie BINS-SP2. System ten z powodzeniem przeszedł wszystkie próby. Na razie samolot nie jest w kręgu zainteresowania wojska. Nie mniej jednak prowadzone próby mogą być pomocne przy ewentualnym rozpoczęciu prac nad samolotem pokładowym. Samolot MiG-35 ma dużo mocniejszą konstrukcję w porównaniu do lądowej wersji MiG-29. Opracowanie wersji pokładowej mogłoby zająć kilka lat.

  Polubienie

 13. „Wiertoliety Rossii” przekazały MO FR partię śmigłowców Mi-8MTW-5-1. Śmigłowce trafiły do bazy lotniczej w Uprun – Obwód Czelabiński gdzie wejdą w skład grupy poszukiwawczo-ratowniczej Centrum Przygotowania Kosmonautów (do końca miesiąca dostarczone zostaną kolejne śmigłowce) oraz do jednej z jednostek w Obwodzie Murmańskim gdzie będą pełnić służbę w rejonie arktycznym.

  Polubienie

 14. Wg nie potwierdzonych źródeł Irak otrzymał partię bojowych wozów piechoty BMP-3 (wg. źródła pochodzącego z Algierii 10 BMP-3 zostało dostarczonych razem z niedawną dostawą czołgów T-90S/SK, wg. źródła irackiego miałoby być 19 takich pojazdów). To samo algierskie źródło podaje, że w 2015 roku Rosja podpisała kontrakt z Irakiem na dostawę 500 szt. BMP-3.

  Polubienie

 15. PAO „ASZ” z Komsomolska nad Amurem zbuduje 4 zamiast 6 korwet proj. 20380. Zmniejszenie liczby okrętów spowodowane jest zmianą priorytetów WMF dotyczącą okrętów tej klasy (zmniejszenie finansowania oraz stanu ASZ). W/g jednego z informatorów związanych z WMF zaprzestanie produkcji korwet na ASZ związane jest z przeorientowaniem WMF na produkcję nowocześniejszych korwet proj. 20386 „Dierzkij”.

  Polubienie

   1. Z wypowiedzi można wnioskować że nie. W 2018 roku ma zostać podpisany kontrakt na budowę 4 jednostek proj.22800 Karakurt (w/g wcześniejszych zapowiedzi miało być 6). ASZ przeżywał trudności i po zmianach personalnych powoli wychodzi na prostą (były i są opóźnienia w realizacji kontraktów). ASZ ma mieć zapewnioną pracę do 2027 roku.

    Polubienie

 16. Obwód Murmański. GAZ-3344-20 Aluet rozpoczął służbę w samodzielnej zmechanizowanej brygadzie Floty Północnej (materiał filmowy do informacji z 10 stycznia).

  Polubienie

 17. Do końca roku obrona przeciwrakietowa Moskwy zostanie wzmocniona rakietami 53T6M „Nudol”. Na razie rakiety będą pełniły służbę w reżimie próbnym bojowym. W ramach programu A-235 zostały zmodernizowane nie tylko rakiety, ale również cała infrastruktura związana z tym systemem.

  Polubienie

  1. Nazwa Nudol była przypisywana do innego pocisku, który ma zastąpić 51T6 wycofane ze służby kilka lat temu. Pocisk ma też pełnić funkcję broni ASAT, co nie dziwi bo systemy ABM mogą być użyte jako broń przeciwko satelitom. Co ciekawe pojawiały się informacje, iż Nudol może być mobilny ale tutaj już wchodzimy w pole S-500. Czyli nadal nic nie wiadomo. Wręcz jest jeszcze większa dezinformacja. A szkoda bo temat akurat mnie bardzo interesuje 🙂

   Polubienie

   1. W kilku miejscach sprawdzałem i wszędzie „Nudol”. Może „Nudol” będzie takim „Iskanderem” gdzie literka przy nazwie wskazuje o tym czy jest to pocisk skrzydlaty czy balistyczny a dopiero symbol rakiety będzie wskazywać co to za rakieta?

    Polubienie

 18. 2. zmechanizowana gwardyjska Tamańska dywizja 1.armii pancernej ZWO jako pierwsza z jednostek organizacyjnych armii rosyjskiej wyposażona zostanie w nowe wzory techniki wojskowej. Dywizja w 2020 roku otrzyma pierwsze egzemplarze czołgów T-14 Armata, haubice samobieżne Koalicja SW, transportery opancerzone Kurganiec i Bumierang.
  Już teraz w „Uraltransmaszu” na poligonie zakładowym kończy się przeszkolenie załóg haubic samobieżnych Koalicja-SW, później praca z nowymi haubicami będzie kontynuowana na poligonie Ałabino.

  Polubienie

 19. Na 2018 rok planowane jest znaczne wzmocnienie Floty Bałtyckiej. W tym roku dołączyć mają kolejne samoloty Su-30SM (na chwilę obecną jest ich 6) oraz zmodernizowane śmigłowce Ka-27M. Siły nawodne otrzymać mają 2 małe okręty rakietowe proj.22800 „Karakurt”- Uragan i Tajfun. Obrona przeciwlotnicza FB ma być wzmocniona systemem S-400.

  Polubienie

 20. Rosyjski MON w marcu otrzyma 12 pojazdów bojowych BMPT „Terminator”. Produkcja BMPT jest w toku a maszyny mają różny stopień gotowości. Ponadto Terminatory będą zaprezentowane na defiladzie 9 Maja w Moskwie.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s