Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

Wiadomości i dyskusja III

137 uwag do wpisu “Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

 1. Ponad 20 nowych kompleksów Pancyr-S wzmocni obronę przeciwlotniczą Moskwy, zostaną dostarczone do miejsc dyslokacji pułków przeciwlotniczych 1.armii PWO-PRO WKS gdzie będą pełnić dyżury bojowe chroniąc Moskwę oraz zapewnią ochronę kompleksom S-400.
  Kompleksy te przeszły już próby ogniowe (strzeleckie i rakietowe) na poligonie Aszułuk i niedługo powinny trafić do jednostek.

  Polubienie

  1. A o S-350 słuch zaginął ? Odnośnie Pancyr-S w okolicach Moskwy to te dedykowane do ochrony kompleksów S-400 to już chyba były rozmieszczone razem z owymi kompleksami? De facto każdy kompleks S-400 jest osłaniany Pancyrem, co jest bardzo logicznym posunięciem 🙂

   Polubienie

   1. Z poprzednich dostaw Pancyry na pewno są . W/g przekazanej informacji to jeszcze tam kompleksy Pancyr-S z tej partii nie dotarły.
    I zastanawiam się czy to nie ma związku z Mundialem. I tak i tak są potrzebne ale sytuacja powoduje że w okolice w Moskwy w celu zabezpieczenia imprezy potrzebne będą szybciej.

    Polubienie

   2. Moskwa i tak jest najlepiej chronionym miastem na świecie jeśli chodzi o rakietową OPL 🙂 Choć oczywiście do bezpośredniej ochrony obiektów na Mundialu mogą coś przerzucić.

    Polubienie

 2. W 2019 mają być gotowe pierwsze torpedy UET-1 kal. 533 mm które zastąpią torpedy USET-80. Nowe elektryczne torpedy w stosunku do obecnych mają charakteryzować się większym zasięgiem, większą prędkością oraz zwiększonymi możliwościami w wykrywaniu celów. Zakłady „Dagdizel” z Dagestanu podpisały kontrakt z MO FR na dostawę 73 torped UET-1 do 2023 roku. W najbliższym czasie „Dagdizel” ma podpisać 2-letni kontrakt na remont używanych obecnie torped USET-80.

  Polubienie

 3. KAZ wchodzący w skład PAO Tupolew rozpoczął przygotowania do budowy prototypów samolotów bombowych powstających w ramach projektu PAK DA. Rozpoczyna się aktywna faza projektowania i budowy prototypów. Przewiduje się że nie długo rozpocznie się budowa próbnych egzemplarzy. Pierwszy lot planowany jest na lata 2023-24.
  Zatwierdzona została konfiguracja techniczna samolotu podpisano porozumienie dotyczące budowy prototypów. Samolot będzie miał układ latającego skrzydła jednak wygląd może się różnić od obecnych wyobrażeń o tym samolocie.
  „…что самолет будет выполнен по схеме „летающее крыло”. „Даже внешне он не будет похож на наше понимание традиционного облика самолета…”

  Polubienie

 4. Co do pocisku Sarmat. WWP podał, iż RS-28 waży 200 ton. Natomiast według wcześniejszych doniesień pocisk ma ważyć około 100 ton. Czyli połowę mniej. Pytanie, które dane są prawdziwe. Natomiast jeśli pocisk waży ok 200 ton to doniesienia na temat udźwigu (throw-weight) wynoszącym 10 ton mogą być w tym przypadku prawdziwe, skoro R-36M2 miał 8.8 tony) To daje możliwość przenoszenia sporej ilości środków pokonywania systemów ABM. Jeśli waży ok 100t no to realne jest udźwig 4-5 ton czyli podobnie jak UR-100NUTTH czy RT-23.

  Polubienie

 5. W Obwodzie Petersburskim odbyły się ćwiczenia z wykorzystaniem dostarczonych do wojsk inżynieryjno-saperskich ZWO w ubiegłym roku inteligentnych min służących do zwalczania śmigłowców. W czasie ćwiczeń miny były rozmieszczane ręcznie jak i zdalnie. W czasie poniżej godziny utworzono pas zaminowany o długości 3 km. Miny mają możliwość namierzania śmigłowców z odległości 1000 m lecących z prędkością do 360 km/h oraz zwalczania ich z odległości nie większej niż 150 m.
  Model miny przedstawiony na jednej z wystaw.

  Polubienie

 6. Pierwszy atomowy okręt podwodny proj. 949A TOF zostanie przezbrojony w kompleksy rakietowe Kalibr-PŁ po 2021 roku. Jako pierwszy przezbrojony w toku modernizacji ma zostać okręt „Irkuck”(który teraz znajduje się w stoczni „Zwiezda” gdzie już prowadzone są na nim prace modernizacyjne). Łącznie do 2025 roku powinny być przezbrojone 4 okręty wchodzące w skład TOF. W miejsce kompleksów Granit zostaną zainstalowane uniwersalne stanowiska startowe które umożliwią wykorzystanie rakiet Kalibr i Oniks. Jednostka ognia zostanie zwiększona z 24 do 72 szt.

  Polubienie

 7. O ile dobrze zrozumiałem to mówi o silniku scramjet napędzanym reaktorem jądrowym. Obecnie testowany pocisk z napędem jądrowym ma prawdopodobnie silnik turbowentylatorowy, jeśli leci z prędkością poddźwiękową.
  Niewykluczone, że następnym etapem będą silniki scramjet z napędem jądrowym. O ile to jest wykonalne technicznie nie trzeba się martwić o stabilność spalania mieszanki, czy też gaśnięcie silnika. Panu się pomyliło HGV z pociskiem manewrującym poddźwiękowym z napędem jądrowym i wybiegł trochę w przyszłość w swym opisie. Na razie napęd scramjet z konwencjonalnym napędem zaczyna stawiać pierwsze kroki. Przyczynił się do tego też postęp w inżynierii materiałowej szczególnie jeśli chodzi o materiały odporne na wysokie temperatury. W FR chyba poczyniono w ostatnich latach spore postępy choćby nawet głowica HGV, która poprzez dłuższy lot w atmosferze (choć tutaj też może być różnie) jest narażona na znaczne temperatury.

  Polubienie

 8. „Wiertoliety Rossii” na skutek wniosków pilotów powstałych w czasie eksploatacji w
  Syrii dopracowały w śmigłowcu Mi-28N system wspomagania układu napędowego śmigłowca, system nocnego widzenia oraz inne elektroniczne systemy pokładowe. W krótkim czasie został dopracowany istniejący park śmigłowców. Najwięcej skarg pilotów dotyczyło systemów nocnego widzenia. Specjaliści z holdingu „Wiertoliety Rossii” w odpowiedzi na zastrzeżenia dotyczących użycia systemów nocnego widzenia poruszyli również kwestię nawyków pilotów które powinny być wypracowane w celu prawidłowego wykorzystania tej techniki i którzy to powinni przechodzić specjalny proces szkolenia aby prawidłowo korzystać z tych systemów. Ważnym elementem który trzeba było dopracować był układ napędowy. W toku eksploatacji uwidocznione zostały problemy z stabilnością pracy silników w czasie odpalania uzbrojenia rakietowego.
  Z informacji wynika że nowe śmigłowce które będą wychodzić z produkcji będą miały rozwiązane te problemy (m.in. zmodyfikowana kamera termowizyjna dająca znacznie ostrzejszy obraz).

  Polubienie

 9. Do końca roku „Wiertoliety Rossii” przekażą MO FR drugą partię szkolno-bojowych śmigłowców Mi-28UB oraz pierwsze dwa zmodernizowane śmigłowce Mi-28MN, które mają trafić wojska do grudnia bieżącego roku. W dalszym ciągu kontynuowane będą dostawy śmigłowców Mi-28N, Mi-35M oraz Mi-26.
  Radiolokator obserwacji okrężnej N025 nowe nahełmowe systemy celownicze, zmodyfikowane systemy termowizyjne pozwolą Mi-28MN stać się w pełni użytecznym środkiem bojowym mogącym wykonywać zadania niezależenie od warunków pogodowych o każdej porze dnia i nocy.

  Polubienie

 10. Permskie zakłady ODK – Perm Silniki” są gotowe do wznowienia produkcji silników dla MIG-31. Przywrócenie produkcji silników dla naddźwiękowego myśliwca MiG-31 jest możliwe w przypadku takiej konieczności poinformował dyrektor zarządzający Siergiej Popow. W zakładzie w ciągu ostatnich 3-4 lat całkowicie została przywrócona produkcja modułów gorącej części silnika D-30F6.

  Polubienie

 11. Około 10 nowych śmigłowców Ka-52 weszło na uzbrojenie sformowanego w grudniu ubiegłego roku pułku lotnictwa armijnego ZWO dyslokowanego w obwodzie smoleńskim (Wjazma). Śmigłowce z zakładu „Progress” zostały przetransportowane drogą lotniczą do Pskowa, po czym przeleciały w miejsce dyslokacji.

  Polubienie

 12. Trwają przygotowania do rozpoczęcia produkcji karabinka automatycznego ADS kal.5,45 mm przystosowanego do pracy w normalnym i wodnym środowisku. Pokazany po raz pierwszy w 2013 roku (i przyjęty na uzbrojenie) na wystawie MWMS miał być produkowany od 2016 roku, jednak dopiero teraz rozpocznie się produkcja seryjna. W pierwszej kolejności broń trafi do wojsk MO FR i Rosgwardii, później do innych zamawiających.
  Karabinek kal. 5,45 mm umożliwia na skuteczne prowadzenie ognia w normalnym środowisku na odległość 600 m, w wodnym na 25 m. Maksymalna szybkostrzelność to 900 strz./min.

  Polubienie

 13. Trwają prace wykończeniowe kilku okrętów dla WMF Rosji.
  Średni tankowiec proj. 23130 Akademik Paszin w OOO „NSSZ”.

  Dwa MRK proj. 22800 „Uragan” i „Tajfun” w SSZ „Pełła”.


  Trałowiec proj.12700 „Iwan Antonow” wyprowadzony z hangaru w AO „SNSZ”.

  Polubienie

  1. A teraz powoli czas na Woroneże-SM pracujące na fali centymetrowej, które będą uzupełniać rosyjski system wczesnego ostrzegania a przede wszystkim wspomagać przyszłe rosyjskie systemy ABM, dzięki znacznie lepszej dokładności będą wstanie śledzić i wypracowywać dane do śledzenia i przechwytywania RV na dalszych rubieżach. Będzie to istotne przy przyszłych mobilnych systemach ABM S-500. Do tej pory zadania te realizuje znany wszystkim kompleks DON-2N pod Moskwą.

   Polubione przez 1 osoba

  1. Ciekawe po co im kolejne Su-35S? Przecież już mają rzekomo w służbie swój J-20 😉 Pierwsza partia wiadomo, że chcieli pewnie zapoznać się z AL-41F1.

   Polubienie

   1. Zadowolenie oraz chęć pozyskania technologii których nie przekazano z obecną partią. A patrząc na sytuację polityczną to nie wykluczone że Rosja może teraz więcej „pokazać” niż wcześniej.

    Polubienie

 14. Ja czekam aż uchylą rąbka tajemnicy odnośnie pocisku manewrującego z napędem jądrowym.

  Odnośnie Kindżała to pocisk ma być tak zwanym ASBM podobnie jak DF-21? Choć oczywiście sama koncepcja powstała jeszcze w czasach ZSRR oczywiście. Wiadomo do ataku na cele lądowe też będzie przeznaczony.

  Polubienie

 15. >Odpalenie chyba na maksymalnym pułapie i zapewne maksymalnej prędkości.

  Jeśli odpalali pocisk przy prędkości w okolicach 3M to dało to bardzo dużego kopa. To też i zasięg wynosi 2000km. Pocisk też jest nieco szybszy od Iskandera, który leci z prędkością ok 7M. Tutaj mamy rzekomo 10M. Być może również zastosowano nowe paliwo inny silnik. Diabli wiedzą. Oczywiście koncepcja odpalania pocisków balistycznych z samolotów nie jest nowa 🙂 MiG-31 to idealna platforma do tego. Na starcie daje niezłego kopa. Zresztą z oczywistych powodów były plany przystosowania tych maszyn do roli nosiciela pocisków ASAT. W USA natomiast do tej roli przystosowali F-15, ale nie mieli nic szybszego zbytnio.

  Polubione przez 2 ludzi

 16. Kadry z animacji dotyczącej kompleksu Sarmat.
  Dwie wersje Saramta pierwsza z 3 blokami bojowymi Awangard.  I z „normalnymi” blokami bojowymi których może być do 20.

  Polubienie

  1. 20 bloków bojowych i do tego ze 100 wszelkiej maści wabi itp. Choć RS-28 będzie przenosił prawdopodobnie 10 MIRV. Przy większej ilości nie zmieszczą się w limitach traktatów rozbrojeniowych. Natomiast w razie czego da możliwość FR dość szybkiego zwiększenia potencjału jądrowego dokładając dodatkowe ładunki. Natomiast wabików itp mogą nam napakować multum. Nawet takie, które odpowiadają dokładnie charakterystykom lekkich MIRV.

   Odnośnie HGV to jeśli throw-weight Sarmata wynosi ok 10 ton to może i zabrać spokojnie 6 tego typu głowic.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s