Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

Wiadomości i dyskusja V

125 uwag do wpisu “Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

 1. Artylerzyści Ogólnowojskowej Armii z Zachodniego Okręgu Wojskowego otrzymali kompleksy przeciwpancerne Szturm-S. Partią liczącą ponad 10 szt. została zasilona utworzona w ubiegłym roku samodzielna brygada artylerii.
  Około 30 nowych transporterów BTR-82A trafiło do piechoty morskiej Flotylli Kaspijskiej.
  Dostawa kolejnej partii transporterów planowana jest na koniec czerwca tego roku.

  Polubienie

 2. A tak swoją drogą ciekawe czy to wygląda podobnie na seryjnych Su-30SM i Su-35S? Z drugiej strony i tak to w przyszłości pokryją RAMem.

  Polubienie

 3. Do 2027 roku w skład WMF mają wejść bezpilotowe aparaty podwodne „Posejdon”. Program budowy tych aparatów ujęty jest w GPW 2018-2027, które to wejdą na wyposażenie obecnie budowanego atomowego okrętu podwodnego. Aparat wyposażony będzie układ napędowy oparty na siłowni jądrowej. W skład systemu Posejdon wejdzie kilka szybkich głębokowodnych torped napędzanych małogabarytowymi siłowniami jądrowymi. System prawdopodobnie trafi na jeden z dwóch (o ile nie na dwa) będących obecnie w budowie okrętów:
  -atomowy okręt podwodny proj. 09852 „Biełgorod” przekształcony z proj. 949A lub/i
  -atomowy okręt podwodny proj. 09851 „Chabarowsk” budowany w/g OKR Kalitka-SMP.

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Czyli jednak. I pytanie Panowie czy nie jest to marnowanie środków na tego typu ekstrawaganckie programy. Choć sam projekt jest ciekawy. Obecnie najprostszym zwiększeniem możliwości sił strategicznych czy to RWSN czy WMF jest po prostu zwiększenie ilości głowic czy też samych pocisków czy w przypadku WMF okrętów/pocisków. Można też zwiększyć liczbę głowic na pociskach itp. Choć oczywiście tutaj problemem są traktaty itp. Ale jest to de facto najprostszy sposób.

   Polubienie

 4. Dziesiątki zdjętych z uzbrojenia rakiet balistycznych może zostać użytych w zmodyfikowanym programie Rokot-wykorzystanie rakiet do wynoszenia satelitów. W programie do tej pory były wykorzystywane elementy produkowane na Ukrainie (w 2015 zakończono współpracę). Ostatni start rakiety Rokot (UR-100H) miał miejsce w kwietniu tego roku , do końca roku zaplanowano jeszcze 3 starty rakiet które zakończą korzystanie z ukraińskiej produkcji bloku przyśpieszającego Briz-KM. W nowej wersji wszystkie elementy w tym blok przyśpieszający (Briz-KM-2) będą produkcji rosyjskiej a rakieta prawdopodobnie zostanie oznaczona Rokot-2. Pierwszy start zmodyfikowanej rakiety zaplanowano na rok 2020-21 z kosmodromu Plesieck.
  W 2020 roku kończy się okres eksploatacji rakiet UR-100H wyprodukowanych do 1985 roku.
  MO FR z związku z tym swoje zainteresowanie kieruje w stronę nowych lekki rakiet linii „Angara”(decyzja jeszcze nie zapadła) i być może Rokot-2 nie znajdzie się w kręgu zainteresowania MO FR.

  Polubienie

 5. Decyzją MO FR na uzbrojenie wracają wycofane z linii na początku lat 2000 rakiety Ch-22 będące przez wiele lat głównym uzbrojeniem bombowców Tu-22M3. Planuje się wprowadzenie na uzbrojenie 32 rakiet które poddane zostaną modernizacji w związku z czym ich charakterystyki będą zbliżone do nowych rakiet Ch-32. Zastosowany zostanie nowy silnik mocniejszy silnik, wzrośnie ilość zabieranego paliwa, zmniejszona zostanie głowica. Zasięg rakiety wzrośnie do 1000 km. Zastosowany zostanie nowy odporny na zakłócenia radiolokacyjno-inercyjny z korektą radiową system naprowadzania rakiety.

  W październiku do DA WKS Rosji trafi nowy kompleks lotniczy Tu-22M3M z rakietą Ch-32. Oblot samolotu ma odbyć się w sierpniu tego roku.W związku z tym że samolot powstał z wziętego z linii samolotu Tu-22M3 nie będą potrzebne dłuższe próby w locie. Samolot podczas remontu i modernizacji wyposażony został w nowy kompleks nawigacyjno-celowniczy, nowe pokładowe urządzenia elektroniczne oraz silniki NK-25 z pełnym resursem.

  Polubienie

 6. Radiotechniczny pułk 4.armii WWS i PWO dyslokowany w obwodzie wołgogradzkim otrzymał nową stację radiolokacyjną obserwacji okrężnej Kasta-2. Trójwspółrzędny radar zakresu decymetrowego przeznaczony jest do kontroli obszaru powietrznego, określania współrzędnych lotu samolotów, śmigłowców i rakiet skrzydlatych, w tym poruszających się na małych i bardzo małych wysokościach oraz przekazywania informacji dotyczących tych statków powietrznych do stacji zarządzania i kierowania WWS i PWO. Może również pracować jako stacja radiolokacyjna kontroli ruchu lotniczego.

  Polubienie

 7. Wczoraj na AO SZ „Wympieł” w Rybińsku położono stępkę pod pierwszy przeznaczony dla Rosgwardii kuter specjalnego przeznaczenia proj. 21980 „Graczonok”. Jest to pierwszy z czterech zakontraktowanych dla Rosgwardii kutrów, które powinny trafić do służby do listopada 2019 roku. Choć nie nie jest to powiedziane oficjalnie to kutry mają pełnić służbę przy ochronie mostu nad Cieśniną Kerczeńską.

  Polubienie

 8. Do końca roku partia złożona z 4 nowych zmodernizowanych samolotów MiG-31BM trafi na uzbrojenie 14. armii WWS i PWO Centralnego Okręgu Wojskowego. Trzy samoloty trafią do pułku lotnictwa myśliwskiego dyslokowanego w Kraju Permskim, jeden do pułku z Kraju Krasnojarskiego.

  Polubienie

 9. Do końca 2018 roku OSK ma przedstawić MO FR kilka propozycji (wstępnych projektów) dotyczących budowy nowego lotniskowca. W przypadku zaakceptowania jednego z nich przez MO FR w 2019 mogłyby rozpocząć się prace OKR nad nowym lotniskowcem. Zielone światło dla projektu mogłoby skutkować rozpoczęciem budowy w latach 2021-22 która jak się przewiduje mogłaby potrwać ok. 10 lat. Prace nad lotniskowcem przewidziano w GPW 2018-27 jako „początkowe finansowanie” tych prac.
  Czyli nie prędko zobaczymy nowy lotniskowiec w służbie MO FR.

  Polubienie

 10. W Kraju Ałtajskim z dniem 1 czerwca zostanie sformowana kompania ciężkich wyrzutni rakietowych (RSZO) wchodząca w skład pułku RChBZ 41. ogólnowojskowej armii CWO. Na wyposażeniu kompanii znajdą się 3 wyrzutnie TOS-1A które dostarczone zostały do jednostki w lutym 2018 roku.
  W kwietniu 3 wyrzutnie trafiły do ogólnowojskowej armii WWO dyslokowanej w Kraju Nadmorskim. Do końca roku kolejne 3 TOS-1A dostarczone zostaną do jednej z jednostek CWO.
  W/g nie potwierdzonych danych wojsko FR powinno otrzymać w tym roku łącznie 9 TOS-1A.

  Polubienie

 11. MT-ŁB do modernizacji.
  Przygotowywana w ramach GOZ modernizacja transportera opancerzonego MT-ŁB spowoduje zmniejszenie jego masy o 800 kg. Pierwszym czynnikiem wpływającym na zmniejszenie masy jest zastosowanie nowego silnika КамAZ-740.50 (lżejszy o 500 kg i o moc zwiększona do 360 KM) drugim jest zastosowanie nowych lżejszych gąsienic. W zmodernizowanym transporterze zastosowano automatyczną skrzynię biegów pozwalającą na sterowanie promieniem skrętu w całym zakresie prędkości.
  Można się spodziewać że tak zmodyfikowane podwozie znajdzie zastosowanie przy modernizacji nie tylko samych transporterów MT-ŁB ale także innych pojazdów powstałych na jego bazie.

  Polubienie

 12. Pojazd opancerzony K-53949 „Tajfunionok” trafił do jednostki Specnazu z Południowego Okręgu Wojskowego. Pojazd z „ZSA” AO „Remdizel” o masie do 15 ton napędzany silnikiem o mocy 350 KM może przewozić do 10 osób z których 4 umieszczone są twarzą do kierunku jazdy w dwóch rzędach 6 pozostałych osób w tylnej części pojazdu wzdłuż boków tylnej części pojazdu.
  Przekazane pojazdy będą eksploatowane w ekstremalnych warunkach co z pewnością będzie traktowane jako próbna eksploatacja bojowa.
  Jeden z testowych egzemplarzy.

  Polubienie

 13. Dziś w Niżnym Nowogrodzie zwodowano duży kuter hydrograficzny proj.23040G „Georgji Zima”. Jeszcze w tym miesiącu zwodowany będzie kolejny kuter tego projektu „Aleksandr Jewłanow”. W 2016 roku zakontraktowano budowę takich 6 jednostek.

  Polubienie

 14. Planowany grafik przekazywania dla WMF Rosji atomowych okrętów podwodnych z OAO PO „Siewmasz”(do roku 2035).

  Kropki oznaczają poszczególne okręty, liczby – czas budowy okrętu.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ciekawe czyli FR chce w przyszłości jednak utrzymać flotę 12 okrętów SSBN po wycofaniu 667BDRM co nastąpi po 2030. W w połowie lat 20 będzie w służbie 14 SSBNów. Czyli podobnie jak USA.

   Polubienie

 15. W Ułan-Ude w powietrze po raz pierwszy wzbił się seryjny Mi-171A2 będący głęboką modernizacją rodziny śmigłowców Mi-8/17.

  Polubienie

 16. Turniej strzelecki żołnierzy jednostek SN poświęcony pamięci oficera milicji A.Rybaka który zginął w Czeczenii w 2000 roku.

  Polubienie

 17. W piątek w Rybińsku miało miejsce wodowanie 75-tego kutra patrolowego projektu 12150 „Mangust.”. Okręt trafi do Służby Granicznej FSB.

  Polubienie

 18. Nowy średni tankowiec morski proj. 23130 „Akademik Paszin” rozpoczął 17 maja próby morskie.

  17 maja w stoczni PAO SF „Ałmaz” miało miejsce wodowanie statku patrolowego „klasy lodowej” dla służb granicznych proj.22120 „Purga”-Kamczatka.

  Polubienie

 19. W 2019 roku Rosyjskie Ministerstwo Obrony będzie podpisywać umowę na budowę sześciu małych jednostek rakietowych projektu 22800 dla Floty Pacyfiku. Cztery z nich będą zbudowane w stoczni Amurskiej i dwa we „Wschodniej Stoczni”. Ponadto dla Floty Pacyfiku przewidziano dwa tankowce o wyporności ponad trzech tysięcy ton.

  Polubienie

 20. Atomowe okręty podwodne proj. 955B Borej-B nie weszły do GPW-2018-2027. Wcześniej planowano budowę 4 jednostek proj. 955B jednak po analizie „koszt-efekt” zdecydowano zrezygnować z ich budowy. Po 2023 roku w „Siewmasz” zbuduje jeszcze 6 jednostek proj. 955A co da łączną ilość 14 jednostek. 3 z nich proj. 955 i 11 proj. 955A. Na przyszły rok zapowiadane jest przekazanie WMF RF dwóch okrętów proj. 955A, „Kniaź Władimir” i „Kniaź Oleg”.

  Polubienie

  1. Z jednej strony oczywiście rezygnują z droższych Borej-B a z drugiej sześć dodatkowych Borej-A. Ciekawie jeszcze parę dobrych lat temu zakładali od 8 do 10 okrętów projektu 955/955A. W przyszłości osiągną parytet pod tym względem z USA. Czternaście okrętów po 16 pocisków. To da łącznie 224 pociski SLBM. Zakładając, że będą posiadać po 6 MIRV to daje łącznie 1344 głowic. Czyli prawie pod pułap traktatu START bo jeszcze dochodzi RWSN i DA. Czyli głowic będzie mniej. Natomiast jeśli START pójdzie w przyszłości do lamusa to mogą dość szybko zwiększyć swój potencjał odstraszania. Bo przecież de facto i 8 MIRV mogą załadować. Szczególnie jeśli powstanie w przyszłości jakaś cięższa wersja Buławy. Oczywiście do tego możliwość regulacji potencjału jądrowego w RWSN.

   Polubione przez 1 osoba

 21. AO „Wiertoliety Rossii” w 2017 roku wyprodukowały 214 śmigłowców, na rok 2018 przewidziano produkcję ok. 220 śmigłowców. W ciągu ostatnich 3 lat pojawił się trend w strukturze produkcji śmigłowców, zmniejsza się ilość wyprodukowanych śmigłowców wojskowych, rośnie cywilnych. W tym roku na potrzeby MO FR i innych państw będzie wyprodukowanych około 80 śmigłowców wojskowych.

  Polubienie

 22. Koncepcja perspektywicznego wielozadaniowego atomowego okrętu podwodnego Chaski została określona. Projekt koncepcyjny został zakończony i w chwili obecnej trwa wybór jednej z przedstawionych wersji. Trwają prace nad ustaleniem taktyczno-technicznych charakterystyk nowego okrętu. Kontrakt na opracowanie nowego okrętu został podpisany w 2016 roku. Początkowo planowano rozpoczęcie budowy po 2020 roku jednak w końcu 2017 roku poinformowano że proces projektowania potrwa nie mniej niż 5 lat co przesunie rozpoczęcie budowy okrętu.
  Jedna z wizualizacji przedstawiająca możliwy wygląd okrętu.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s