Konflikty na Bliskim Wschodzie

Wiadomości i dyskusja IV

104 uwagi do wpisu “Konflikty na Bliskim Wschodzie

 1. Pływający warsztat „PM-82” jest wysłany do Tartus. W przyszłości pływający warsztat „PM-82” z Floty Bałtyckiej będzie częścią stałej grupy zadaniowej rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym, z siedzibą w syryjskim Tartus. Okręt „PM-82″w towarzystwie holownika „MB-119” przeszedł przez Kanał La Manche.

  Polubienie

 2. WKS Rosji i lotnictwo Syrii bombardują pozycje islamistów w północnej części prowincji Hama, w północnej części prowincji Latakia, zachodnim Aleppo i w Idlib. Podobno nasilenie tych uderzeń jest bardzo duże.

  Polubienie

  1. Ciekawe co syryjska generalicja i żołnierze regularnych pododdziałów armijnych sądzą o takim „gwiazdorzeniu” Hassana i jego Tygrysów, zwłaszcza teraz, gdy armia znów rośnie w siłę, przywraca się dyscyplinę i odtwarza się jednostki do stanów etatowych…

   Polubienie

 3. W dniach 1-8 września na Morzu Śródziemnym odbędą się duże ćwiczenia wojsk WMF i WKS Rosji. W ćwiczeniach ma wziąć udział około 25 okrętów i statków zabezpieczenia z krążownikiem rakietowym „Marszałek Ustinow” na czele oraz ok 30 samolotów w tym samoloty Tu-160, Tu-142MK, Ił-38, Su-33 oraz samoloty MA Su-30SM.
  W związku z tym można się spodziewać przerzucenia części samolotów do bazy lotniczej Chmejmim w Syrii. Ciekawe czy zbiegnie się to z rozpoczęciem ofensywy w Idlib i czy może to mieć związek z zapowiedziami USA dotyczącymi ewentualnego uderzenia lotniczego na syryjskie obiekty w odwecie za użycie broni chemicznej (istnieje prawdopodobieństwo prowokacji obciążającej Syrię)?

  Polubienie

  1. No to super akcja się zapowiada.
   Prawdopodobnie ostatnie na taką skalę ćwiczenia w Syrii.
   Ps. Myślę, że to ćwiczenia z rozpoczęciem ofensywy lądowej.
   W końcu w tej prowincji jest tam tego tałatajstwa.

   Polubienie

 4. Ruszyła (na razie) dyplomatyczna ofensywa USA.

  W najbliższy piątek ma się zebrać RB ONZ i omówić sytuację w Idlib. Nikki Haley powtórzyła ostrzeżenia Trumpa i chce zatrzymać ofensywę za nim ta się rozpocznie. Z kolei Mike Pompeo omówił sytuację z tureckim MON – „każda ofensywa sił rządowych na Idlib byłaby nie do przyjęcia”

  Jak widać, sami Amerykanie wiedzą, że broń chemiczna już nie zadziała, więc mówią wprost o zaprzestaniu ofensywy.

  Polubienie

 5. Robi się równie ciekawie, co i groźnie wokół sytuacji w Idlib. Czy i kiedy nastąpi ofensywa, ale ważniejsze pytanie to reakcje na zaistniałą sytuację na jakie sobie pozwolą główni gracze czyli Rosja, USA i Turcja? Szczególnie ciekawi mnie zachowanie Turcji i miejsce w jakim stanie w tej rozgrywce. Może i raczej na pewno do jednego mocarstwa się zbliży, a od drugiego oddali.
  Choć ostatnio kierowała się lekko w stronę Rosji to jednak jej zapędy i chęć wywierania wpływu na nowych terenach może kierować ją w stronę USA bo tam prawdopodobnie (choćby iluzorycznie mogą panować nad terenem ale tylko tak jak będą sobie życzyli amerykanie czyli będzie się im wydawało że mają na coś wpływ) mogą więcej ugrać w tym temacie, a może i wrócić do łask sprzed zaostrzenia obustronnych stosunków z USA. Tu Turcy staną po stronie USA co pozwoli na pozostanie Idlib pod wpływem islamistów i służb, i częściowo Turcji a USA zluzuje swoją postawę wobec Turcji w innych sprawach. Tylko to zluzowanie będzie trwało do czasu aż USA osiągnie zamierzone cele potem zapomną o jakimś tam układaniu się z Turcją.

  Polubienie

 6. A tymczasem w Qamishli kurdyjska milicja rozstrzelała w samochodach na czekpoincie co najmniej 17 żołnierzy SAA i prorządowej milicji po tym gdy ci grzecznie się zatrzymali.
  Wysługiwanie się kurdyjskimi pionkami to wszystko na co stać CIA w kontrze do ofensywy na Idlibstan.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s