Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

Wiadomości i dyskusja VI

163 uwagi do wpisu “Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

 1. BDK (duży okręt desantowy) proj.11711 „Iwan Gren” zakończył wszystkie próby i oficjalnie został przyjęty na uzbrojenie. Okręt wejdzie w skład Floty Północnej WMF Rosji.

  32 nowe transportery opancerzone BTR-82A otrzymała piechota morska Flotylli Kaspijskiej z rejonu Astrachania. Wcześniej w maju piechota morska z Dagestanu otrzymała 29 takich transporterów. Dostawy realizowane są w ramach odnowy parku maszynowego który ma być realizowany w jednostkach piechoty morskiej z rejonu Morza Kaspijskiego do 2020 roku.

  Dyslokowany w obwodzie twerskim pułk radiotechniczny armii WWS i PWO ZWO otrzymał dwie nowe stacje radiolokacyjne Podlet-K1 przeznaczone do wykrywania celów na małych wysokościach.

  Polubienie

 2. Krymska obrona przeciwlotnicza zostanie wzmocniona batalionem ZRPK Pancyr-S1. W/g przekazanej informacji będzie to od 12 do 18 pojazdów bojowych. Poinformowano również że wszystkie pułki dyslokowane na Krymie zostały przezbrojone w systemy ZRS S-400.

  Polubienie

 3. Dwa małe okręty rakietowe (MRK) proj. 21631 „Grad Swijażsk” i „Wielikij Ustjug” zostają przekazane w skład Floty Czarnomorskiej. Prawdopodobnie związane jest to z obawami przed niepożądanymi wydarzeniami, które mogą wydarzyć się podczas mundialu.

  Jednocześnie w rejonie Morza Czarnego całodobową ochronę rosyjskich instalacji związanych z wydobyciem gazu rozpoczęła 41.gwardyjska brygada okrętów rakietowych Floty Czarnomorskiej złożona z małych okrętów przeciwpodwodnych oraz kutrów rakietowych.
  Wcześniej zadani ochrony tych instalacji wypełniały jednostki służby granicznej FSB.

  Polubienie

 4. W latach 2019-20 powinna rozpocząć się budowa nowej stacji radiolokacyjnej ostrzegającej o ataku rakietowym w rejonie Sewastopola na Krymie. W przekazanej informacji mówi się o stacji Woroneż metrowego zakresu fal która zastąpi istniejącą stację radiolokacyjną Dniepr (stacja ta uległa zniszczeniu po przejściu jej we władanie Ukrainy).
  W trakcie budowy znajduje się stacja radiolokacyjna dużej mocy „Woroneż-DM” w rejonie Murmańska której moc jest 3-krotnie większa od istniejących stacji.
  W planach znajduje się budowa jeszcze jednej stacji w rejonie Workuty.

  Polubienie

 5. 29 maja rozpoczęto próby w locie zmodernizowanego samolotu Tu-204-300 dla centrum przygotowania kosmonautów (CPK). Samolot wyprodukowany w 2008 roku był samolotem rejsowym zlikwidowanych linii „Władywostok Awia”. Jest to jeden z dwóch samolotów Tu-204-300, które zostały dostosowane do wymogów CPK (drugi nie rozpoczął jeszcze prób w locie). Zadaniem tych samolotów jest zapewnienie komunikacji z kosmodromem Wostocznyj.

  Polubienie

 6. W/g zastępcy głównodowodzącego wojskowym lotnictwem transportowym (WTA) wchodzącym w skład WKS do końca 2018 roku do wojska powinny trafić 3 nowe samoloty Ił-76MD-90A oraz jeden zmodernizowany samolot An-124.

  Do końca 2018 roku pułk Kozielskiej 28. dywizji rakietowej ma zostać przezbrojony w strategiczne międzykontynentalne rakiety RS-24 „Jars” stałego bazowania. Nie podaje się liczby rakiet ale w/g dostępnych informacji w skład pułku powinno wchodzić 10 rakiet.
  Trwa przezbrojenie w nowe rakiety „Jars” stałego bazowania w 14. dywizji rakietowej z Joszkar-Oły oraz 29.gwardyjskiej dywizji rakietowej z Irkucka. Jeszcze w tym roku kolejny pułk 14. dywizji ma zostać przezbrojony w rakiety „Jars” mobilnego bazowania.

  Polubienie

 7. Osiem nowych kuchni polowych PAK-200M-04 zostało przekazanych wojsku. Kuchnie trafiły do brygad zmechanizowanych z Republiki Tuwy i obwodu kemerowskiego oraz pancernej dywizji dyslokowanej na Uralu. Jedna kuchnia pozwala na przygotowanie posiłków dla 200 żołnierzy w warunkach polowych.

  Polubienie

 8. WMF otrzymały atomowy okręt podwodny przystosowany do ratowania załóg okrętów podwodnych. Okręt przystosowany został do przenoszenia głębokowodnego aparatu AS-40 „Bester”. Aparat będzie mógł zabrać na pokład do 22 osób z głębokości do 720 m. Aparat jest przystosowany do cumowania przy okrętach podwodnych i korzystania z ich włazów ratunkowych, co ma zapewnić „suche” przejście z okrętu do aparatu.
  Informacja trochę dziwna jako że 26 grudnia ubiegłego roku było oficjalne przekazanie okrętu. Być może chodzi o to że w chwili obecnej okręt po modernizacji otrzymał instalacje do korzystania z aparatu AS-40.

  Polubienie

 9. Latem i jesienią 2018 na będącej obecnie w budowie korwecie proj.20385 „Gremiaszczij” rozpocznie się testowanie i próby związane z umieszczeniem na jej pokładzie kompleksu przeciwokrętowego 3М55-20385 (pełna nazwa z kontraktu) „Oniks”. W styczniu 2018 okręt przystąpił do prób stoczniowych. W obecnej chwili trwają prace związane z przygotowaniem okrętu na przyjecie załogi oraz trwa uruchamianie systemów i urządzeń okrętowych. Próby morskie mają rozpocząć się 16 sierpnia i potrwać do końca września 2018. Próby końcowe i państwowe przed przekazaniem korwety(2018) mają mają odbyć się w październiku tego roku.

  Polubienie

 10. Podpisano kontrakt na modernizację 4 samolotów Su-25 które mają być doprowadzone do wariantu Su-25SM3. Modernizacja ma potrwać do końca 2019 roku. Łącznie w składzie WKS Rosji znajduje się ok 200 samolotów Su-25 z czego 84 samoloty zostały zmodernizowane do wariantu Su-25SM, kolejne 22 samoloty przechodzą procedury przyjęcia przez specjalistów MO FR.

  MO FR zamówiło dopracowanie samolotów transportowych An-72 pod kątem eksploatacji w warunkach arktycznych oraz przeprowadzenie prac związanych z zwiększeniem masy startowej z 32 do 34,8 tony. Modernizacji prawdopodobnie poddane zostaną samoloty bazujące na podmoskiewskim lotnisku Ostafiewo, 2 samoloty należące do lotnictwa WMF oraz 4 do WKS Rosji.

  Polubienie

 11. Wczoraj w PAO SF „Ałmaz” w Petersburgu miało miejsce zwodowanie okrętu patrolowego proj.10410 PSKR933- „Kercz” dla służby granicznej FSB Rosji.

  Polubienie

 12. 1. W Kubince testowana jest modernizacja BMP-1 o nazwie Basurmanin. Pojazd otrzymał moduł wieżowy od BTR-82A z 30 mm 2A72, 7,62 PKT, a SKO posiada wreszcie kanał termowizyjny (najprawdopodobniej TKN-4GA-03, który ma trafić także na BTR-82AT). Pierwsze egzemplarze powinny trafić do jednostek w przyszłym roku.
  2. Seryjny TWS-2DTS (następca An-2) będzie nazywał się Bajkał. Minister przemysłu i handlu Rosji Denis Manturow poinformował także o możliwości lokalizacji w Rosji produkcji silników (Honeywell TPE331-12UAN) do seryjnych Bajkałów.
  3. Prezes GSS poinformował, że SSJ75/MS-21-75 (do 75 pasażerów) wzniesie się w powietrze w 2023 roku. Samolot może otrzymać zrusyfikowane jednostki SaM146 o zmniejszonym ciągu lub amerykańskie P&W 1000G. W dłuższej perspektywie rozważane są także silniki PD-7. Wyposażenie awioniczne zostanie zunifikowane z MS-21. SSJ75/MS-21-75 ma być zdolny do operowania na lotniskach regionalnych z pasem o długości zaledwie 1200-1400 metrów, a jego zasięg wyniesie około 4000 kilometrów.
  4. OAK i Comac zatwierdziły ogólną koncepcję CR929/SzFDMS, m.in. wymiary. Do 2019 rozpoczną się także badania charakterystyk modeli w tunelu aerodynamicznym. 3. etap prac projektowych obejmuje rozmowy z potencjalnymi dostawcami komponentów. Strona rosyjska poinformowała niedawno, że program rozwoju jednostki PD-35, przeznaczonej m.in. dla CR929, jest wart ponad 1 mld Euro, a jej demonstrator ma być gotowy do 2024, sama zaś produkcja powinna rozpocząć się w 2028. Strona chińska zastrzega sobie możliwość pełnej lokalizacji produkcji elementów samolotu w kraju.

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Rozpoczął się proces modernizacji Zakładów Kołomieńskich, jednego z głównych dostawców okrętowych siłowni spalinowych dla WMF. Prace rozłożone są na lata 2018-2022, a wartość wszystkich robót szacowana jest na 15,5 mld rubli (ponad 200 mln euro). W tym roku na prace wydzielono 2,5 mld rubli (ponad 30 mln euro). Rozbudowa obejmie m.in. kompletną przebudowę (w zasadzie budowę od zera w gołych halach) centrum konstrukcyjnego, pracowni badawczej silników wraz z zapleczem oraz oddziałów mechaniki precyzyjnej i budowy maszyn. Większość środków pochłonie zakup nowoczesnego osprzętu m.in. do wytwarzania i obróbki grupy tłokowo-cylindrowej, układów paliwowych oraz mechanizmów korbowych silników. W nowych halach planowana jest produkcja silników diesla nowej generacji rodzin D200, D300 oraz D500 (moce odpowiednio od 600 do 10000+ KM), które zaprezentowano na Międzynarodowym Salonie Morskiej Techniki Wojskowej w Petersburgu w 2017. Będą to również pierwsze od 50 lat, powstałe od zera, silniki tych klas, a na ich bazie powstanie cała gama siłowni z zastosowaniem na statkach i okrętach, kolei oraz w różnych gałęziach przemysłu. Poprzednia generacja diesli D49 i D50 (i pochodne) weszła do produkcji w latach 50 ubiegłego wieku, ich wytwarzanie będzie stopniowo wygaszane, wciąż będą jednak wypuszczane części zamienne.

  Polubienie

 14. Nowe pojazdy – łaźnie mobilne PPB-32 trafiły do jednostek 14.armii WWS i PWO i Wolskiej filii WA MTO dyslokowanych w obwodzie saratowskim.
  Łaźnia może obsłużyć bez uzupełniania wody do 120 osób.

  Polubienie

 15. Do jednej z jednostek artylerii ZWO jeszcze w tym roku mają trafić nowe haubice 2S35 „Koalicja-SW”. W podawanych wcześniej informacjach mówiło się o roku 2020 po zakończeniu prób państwowych na przełomie 2019-20. Próby państwowe zakończył już jeden z elementów tego systemu-pojazd załadowczo-transportowy. W tej chwili 10 haubic znajduje się w próbnej eksploatacji w 1. armii pancernej. Przewiduje się że haubice trafią do samodzielnych brygad artylerii.

  Polubienie

 16. Holding Termodynamika cześć państwowej koorporacji Rostech zaczął prace nad nowym spadochronem dla WDW D-14 Szelest. Prace nad stworzeniem spadochronu powinny się zakończyć w ciągu dwóch lat. Charakterystyczną cechą spadochronu będzie lokalizacja spadochronu głównegoi i zapasowego w jednym plecaku. Ponadto „Szelest” będzie kompatybilny z wyposażeniem „Ratnik”. Spadochron przeznaczony będzie do wykonywania skoków do celów specjalnych, lądowania z wysokości 1200 do 8000 metrów i prędkości lotu samolotu 350 km / h, z opóźnieniem w otwarciu głównego spadochronu do 10 sekund. Wcześniej dowódca sił powietrznych Andriei Serdiukow powiedział, że D-14 „Szelest” stanie się spadochronowym systemem masowego stosowania w rosyjskich jednostkach wojskowych.

  Polubione przez 1 osoba

 17. Jedna z brygad artylerii Zachodniego Okręgu Wojskowego stacjonująca w obwodzie moskiewskim otrzymała partię ok. 20 nowych zmodernizowanych haubic Msta-SM.

  Polubienie

 18. Pojawiła się informacja o tym że Rosja w niedługim czasie wprowadzi na uzbrojenie ciężki bezpilotowy aparat bezpilotowy. Prawdopodobnie chodzi o BPŁA Altus-O. W stosunku do pierwszych informacji dotyczących parametrów tego aparatu, znacząco wzrosła masa z podawanych wcześniej 5 ton do 7,5 tony. Oblot prototypu miał mieć miejsce w 2015 roku, jednak oblotu dokonano w 2016 roku, w trakcie prac po oblocie ujawniły się problemy techniczne które spowodowały że próby nowego aparatu bezpilotowego prawdopodobnie wznowiono w 2017 roku. Aparat ma mieć zasięg ok 10 000 km i możliwość przebywania w powietrzu do 48 godzin. Wyposażony ma być m.in. w urządzenia elektrooptyczne oraz radar bocznej obserwacji AFAR. Uzbrojenie na razie nie zostało ujawnione.
  Napęd mają stanowić dwa niemieckie silnik diesla RED A03/V12.

  Polubione przez 1 osoba

 19. Ponad 50 transporterów opancerzonych BTR-82A i kołowych pojazdów opancerzonych KamAZ „Mustang” trafiło do zwiadowców brygady zmechanizowanej JuWO dyslokowanej w Czeczenii.

  Polubienie

 20. Pierwszych 8 z planowanych 16 na ten rok zmodernizowanych BMP-2M z modułem „Bierieżok” trafiło do SZ Rosji. Pierwszym odbiorcą jest 74. samodzielna gwardyjska zmechanizowana brygada ZWO z Jurgi (obwód kemerowski). We wrześniu ubiegłego roku był podpisany kontrakt na modernizację 540 szt. BMP-2 i BMD-2 z umieszczeniem na tych pojazdach modułu „Bierieżok”.

  Polubienie

  1. Prawdopodobnie pod skrzydłami znajdują się soczewki Luneberga które mają pełnić rolę reflektorów radarów dla obiektów o obniżonej wykrywalności.

   Polubienie

 21. Pułk rakiet przeciwlotniczych 98.dywizji WDW otrzymał na uzbrojenie pierwszy komplet zautomatyzowanego systemu zarządzania obroną przeciwlotniczą Barnauł-T.

  Polubienie

  1. Łącznie WKS Rosji otrzymały 4 samoloty Jak-130 o numerach seryjnych 1408-11. Numery boczne zawierają się w przedziale pomiędzy „czerwonymi” 30-34.

   Polubienie

 22. Ćwiczenia Floty Oceanu Spokojnego na Morzu Japońskim. Kadry z odpaleniem rakiety 3M80 Moskit z kutra rakietowego proj. 12411 R-18 numer boczny 937.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s