Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

Wiadomości i dyskusja VII

171 uwag do wpisu “Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

 1. Położono stępkę pod 5 seryjny i 6 z kolei trałowiec proj. 12700 „Aleksnadrit”-Piotr Iliczew. Jednocześnie poinformowano że dzień po Dniu WMF przekazany zostanie pierwszy seryjny okręt tego projektu Iwan Antonow.

  Polubienie

 2. Rosyjska marynarka kupi kolejne 45 zdalnie sterowanych pojadów podwodnych „Marlin-350”
  Ministerstwo Obrony Rosji prowadzi przetarg na dostawę zdalnie sterowanych bezzałogowych pojazdów podwodnych „Marlin-350”, które są przeznaczone w szczególności do wyszukiwania i badania obiektów podwodnych do głębokości 350 metrów. Do 31 marca 2019 r. powinno być dostarczonych 16 zestawów, a do 10 listopada 2019 r. – 15, następnie do 10 listopada 2020 r. – 14 zestawów. MON FR przeznaczył na ten cel 603,7 mln rubli. „Marlin-350” jest opracowywany i seryjnie produkowany przez rosyjską firmę „Tetis Pro”. Pojazd służy do kontroli podwodnych obiektów i prostych manipulacji nimi, może również instalować markery hydroakustyczne i podnosić drobne przedmioty wychwycone przez manipulator.

  Polubienie

 3. 130 rakiet Ch-25MP przejdzie modernizację to wariantu Ch-25MŁ. Zmodernizowany wariant otrzyma laserową głowicę samonaprowadzającą oraz nowy blok kierowania który umożliwi atakowanie nie tylko stacji radiolokacyjnych. Oprócz tego w rakiecie zostanie zaktualizowana baza sygnałów stacji radiolokacyjnych. Przeprowadzona modernizacja ma również w maksymalnym stopniu uprościć naprowadzanie rakiety na cel. Na stacje radiolokacyjne rakieta będzie naprowadzać się w trybie automatycznym. W przypadku słabego sygnału radiowego(lub jego braku) rakieta będzie nacelowana wizualnie a potem w trybie automatycznym cel będzie śledzony i podświetlany przez stację podświetlania pozwalając utrzymać cel w celowniku nawet w przypadku manewrów przeciwrakietowych. Wskazywanie celów dla rakiety będzie mogło się odbywać z pokładu innego samolotu, bsl lub naziemnej stacji podświetlającej.
  Rakieta przeszła już próby (była testowana w Syrii) i w najbliższym czasie ma się rozpocząć modernizacja wyznaczonej ilości która potrwa 3 lata.

  Polubienie

 4. W środę został podpisany akt przyjęcia prób państwowych fregaty proj. 22350 „Admirał Gorszkow”. W sobotę 28 lipca fregata ma wejść w skład WMF Rosji i wejdzie w skład okrętów Floty Północnej biorących udział w paradzie z okazji Dnia WMF. Początkowo okręt miał wejść do służby w 2016 roku jednak z powodu opóźnień związanych z wprowadzeniem nowego systemu przeciwlotniczego (Poliment-Redut) przekazanie opóźniło się o 2 lata.

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Pierwszą zmodernizowaną fregatę proj. 22350M WMF Rosji planuje otrzymać w 2026 roku. W chwili obecnej trwają prace projektowe nad modernizacją bazowego okrętu. Okręty bazowe czyli proj. 22350 zostaną zbudowane w liczbie 4 szt. Zmodernizowanych okrętów będzie znacząco więcej.
  Jedna z wizji fregaty.

  Polubienie

  1. Zmodernizowany okręt proj 22350M ma mieć rzekomo wyporność ok 8000 ton. Tak więc to już dość spora fregata i silnie uzbrojona. Pytanie oczywiście czy to się zmaterializuje czy na planach się skończy. Szczególnie, że w obecnych czasach FR nie będzie kłaść żadnego nacisku na rozbudowę floty nawodnej pomijając małe okręty rakietowe. No i oczywiście flota podwodna.

   Polubienie

 6. Wicepremiej Jurij Borysow poinformował, że Rosja nie planuje wznowienia produkcji samolotu transportowego An-124 „Rusłan” ale zostaną podjęte działania mające na celu zmodernizowanie istniejącej floty samolotów transportowych. Wg wicepremiera Rosja posiada wystarczająco dużą liczbę An-124 a priorytetem jest zastąpienie silnika D-18T oraz wymiana awioniki. Ewentualne wznowienie produkcji możliwe jest po 2030 roku.
         

  Polubienie

 7. W Państwowym Programie Zbrojeniowym przyjętym na lata 2018 – 2027 przyjęto potrzebę zaprojektowania po 2025 roku nowego cięzkiego samolotu transportowego mającego zastąpić An-124. Ps. czytając wypowiedzi Borysowa to zastanawiam się czy nie ma czasem grypy filipińskiej albo to jest wina tłumaczenia.

  Polubienie

 8. W-ce premier J. Borisow „sprzedał” dziś parę newsów.
  W GPW 2018-2027 ujęte są prace OKR „Orłan” w ramach którego ma zostać zbudowany eksperymentalny ekranoplan. Ekranoplany w przypadku podjęcia decyzji o ich budowie miałyby operować w rejonie Morza Kaspijskiego i Morza Czarnego.
  Jeszcze w bieżącym GPW może rozpocząć się produkcja poduszkowców „Żubr” i „Murena”. W/g słów J. Borisowa mogło by to być i kilkadziesiąt sztuk (?!). Poduszkowce miałyby być budowane w ChSZ w Chabarowsku.

  Polubienie

 9. Mały okręt rakietowy proj. 21631 „Bujan-M” Stawropol pod który położono stępkę w pierwszej połowie lipca wyposażony będzie w artyleryjsko-rakietowy kompleks przeciwlotniczy
  „Pancyr-M”. Po przejściu pełnego cyklu prób kompleks wejdzie na uzbrojenie „Bujanów” oraz innych okrętów. Próby kompleksu Pancyr-M do momentu przyjęcia na uzbrojenie będą odbywały się na dużym kutrze rakietowym proj. 12417 „Mołnia” -Szuja oraz małym okręcie rakietowym proj. 22800 „Karakurt”-Szkwał.

  Polubienie

 10. Zademonstrowany podczas Rembat-2018 pojazd BREM na podwoziu czołgu T-80. Kilka dni temu „Omsktransmasz” zaprezentował projekt lotniskowego pojazdu ewakuacyjnego na bazie T-80 o uciągu 600 ton.

  Polubienie

 11. W Rosji w trakcie opracowywania znajduje się bezpilotowy atomowy okręt podwodny przeznaczony do zwalczanie okrętów podwodnych „Cefałodon”. Pierwsze informacje na ten temat pojawiły się w 2015 roku. W programie biorą udział m.in. CKB „Rubin”, koncern „Agat” czy „MPO-Gidropribor”. Okręt ma być wyposażony w kompaktowe torpedy MTT, które pomimo małej mocy rażenia oraz niewielkiego zasięgu w stosunku do torped pełnowymiarowych i tak będą w stanie wyeliminować wrogie okręty podwodne. Zadania jakie mają być stawiane przed tymi aparatami to ochrona własnych uderzeniowych atomowych okrętów podwodnych oraz ochrona takich obiektów morskich jak porty i inne instalacje morskie.

  Polubione przez 1 osoba

 12. Na Krymie rozpoczęły się testy autonomicznego pojazdu podwodnego „Klawesyn” przeznaczonego do wykonywania zadań na dużych głębokościach. Kompleks ANPA „Klawesyn-2R-PM” powstał w Centralnym Biurze Inżynierii Morskiej (CKB MT) „Rubin”, i jest przeznaczony do wykonywania misji badawczych i poszukiwawczych na głębokościach do sześciu tysięcy metrów. Ponadto w aktywnej fazie tworzenia jest bardziej złożony złożony system robota podwodnego przeznaczonego do ochrony rozszerzonych obszarów morskich, a także obszarów szelfu kontynentalnego.

  Polubienie

 13. Rosja może zbudować kilka ( do sześciu lub ośmiu ) niszczycieli nuklearnych „Lider” wyposażonych w pociski kierowane wg informacji ze źródła z kompleksu obronno-przemysłowego. Nie ma jeszcze decyzji w sprawie liczby nowych niszczycieli.
  Zastępca dowódcy rosyjskiej marynarki wojennej Wiktor Bursuk powiedział, że projekt techniczny niszczyciela „Lider” zostanie przygotowany w latach 2019-2020, a położenie stępki pod nowy okręt nastąpi przed 2022 r. Wg byłego szefa sztabu rosyjskiej marynarki wojennej, admirała Wiktora Krawczenko, Rosja powinna zbudować maksymalnie osiem niszczycieli jądrowych „Lider” w celu zwiększenia zdolności i potencjału floty.

  Polubienie

 14. Pojawiła się informacja że w najbliższych dniach można się będzie spodziewać premiery (wytoczenie z hangaru) samolotu Tu-22M3M. W/g niepotwierdzonych informacji może on być wyposażony w silniki NK-32 i posiadać instalację do tankowania w powietrzu.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s