Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

Wiadomości i dyskusja VII

171 uwag do wpisu “Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

 1. 159. gwardyjski pułk lotnictwa myśliwskiego 105. mieszanej dywizji lotniczej 6. armii WWS i PWO stacjonujący na lotnisku Biesowiec otrzymał 5 samolotów Su-35S. Trzy z nich o numerach bocznych „czerwone 70,71 i 72” to nowa produkcja, kolejne dwa to samoloty w ciemnym kamuflażu z numerami bocznymi „czerwone 7 i 10” z 2014 roku które zostały przekazane z 23. pułku lotnictwa myśliwskiego 303. mieszanej dywizji lotniczej 11.armii WWS i PWO dyslokowanego na lotnisku Dzemgi.
  W chwili obecnej w składzie 159.pułku znajdują się 23 samoloty Su-35S z których 4 to samoloty przekazane z 23. pułku.

  Polubienie

 2. Do 2022 roku rosyjska firma NPO „Energomasz” zbuduje dla strony amerykańskiej co najmniej 20 silników RD-180 które to znajdą zastosowanie w rakietach Atlas V. Po 2022 roku USA mają przejść na silniki rodzimej produkcji które znajdą zastosowanie w rakiecie Wulkan.

  Polubienie

 3. Batalion zmechanizowany 1.pułku pancernego 2. tamańskiej dywizji zmechanizowanej zakończył przezbrojenie w zmodernizowane BMP-2 (z modułem Bierieżok). Załogi zakończyły przejęcie ostatniej partii BMP-2M (łącznie batalion otrzymał kilkadziesiąt zmodernizowanych BMP).
  Wcześniej BMP-2M weszły na uzbrojenie 74.samodzielnej brygady zmechanizowanej oraz 239. pułku pancernego 90. gwardyjskiej dywizji pancernej.

  Polubienie

 4. Zatrzymała się w miejscu sprawa remontu i modernizacji krążownika rakietowego proj. 1164 „Moskwa’. Do tej pory nie podpisano kontraktu na wykonanie tych prac. Rozpatrywane były dwie lokalizacje przeprowadzenia tej operacji z których obydwie wiążą się z problemami. Pierwsza to Siewierodwinsk, jednak aby można było rozpocząć tam powierzone prace należałoby albo doholować okręt (okręt nie jest na chodzie) albo przeprowadzić prace (co miałoby potrwać nawet pół roku) które umożliwiłyby mu samodzielne dotarcie do tej stoczni.
  Druga lokalizacja to Sewastopol ale ta, jaki i inne lokalizacje na Krymie wymagają wsparcia technicznego (doposażenie zaplecza technicznego) a to wiązałoby się z kosztami. Planowano, że remont rozpocznie się w Sewastopolu w 2018 roku ale nie podpisano kontraktu do tej pory.
  Pojawiła się informacja o możliwej utylizacji okrętu ale dowództwo Floty Czarnomorskiej stanowczo zaprzeczyło tej informacji.
  Tak więc niejasna jest sytuacja flagowego okrętu FCz, za którą pewnie stoją finanse.

  Polubienie

   1. Tylko na razie nie ma widoku na okręt tej klasy. Niszczyciele „Lider” daleko po zasięgiem czasowym. W/g podawanych informacji remont i modernizacja „Moskwy” o ile znalazły by się pieniądze miałaby potrwać ok. 3 lat. A Lider to nowy projekt i pewnie wprowadzenie pierwszego okrętu do służby zajęłoby nie mniej niż 10-15 lat.

    Polubienie

   2. W zeszłym roku temu przedstawiciele OSK i Centrum Badawczego Kryłowa informowali o możliwości położenia stępki pod powiększone (wyporność do ~8000 ton) i zmodernizowane fregaty projektu 22350M w okolicach 2019-2020. Na fali modułowości w rosyjskiej flocie, projekt przecież można dostosować pod zadania ZOP czy OPL, żeby odpowiednio wpisywał się w koncepcję konkretnej floty. Pomysł zastąpienia projektu 1164 przez powiększone Gorszkowy pojawił się jeszcze przed 2014, gdy rozważano odkupienie krążownika Ukraina, zakonserwowanego w Nikołajewie. Nie wiem, czy nie gorszy od nieobecności projektu godnego następcy Moskwy jest brak odpowiedniej stoczni, która zajęłaby się produkcją i oddaniem na czas mniejszych jednostek jak ww. Gorszkowy.

    Polubienie

   3. Jakieś bardziej konkretne plany dotyczące powiększonej wersji 22350M (lub 22351) są odłożone w czasie (prawdopodobnie). Priorytetami w obecnym GPW są okręty podwodne, znalazło się też miejsce na fregaty i okręty patrolowe bliższej strefy morskiej. Temat okrętów strefy oceanicznej został przesunięty przynajmniej na 7-10 lat („…отсрочив создание надводной океанской компоненты ВМФ на 7-10 лет…”), a tak nowa fregata ma być prawdopodobnie pozycjonowana.
    Jest jednak małe „ale” dotyczące Lidera. O ile w informacjach pojawiały się daty: rozpoczęcie prac nad projektem technicznym po 2020 roku, rozpoczęcie budowy po 2025 roku, to w czerwcu 2018 zastępca głównodowodzącego WMF poinformował że po zaakceptowaniu wstępnego projektu w najbliższym czasie rozpoczną się prace przy projekcie technicznym, a budowa pierwszego okrętu rozpocznie się po 2020 roku .
    Jak widać więcej znaków zapytania niż konkretnych informacji.

    Polubienie

 5. MO FR zakończyło cykl prób startowych (бросковых испытаний ) strategicznej rakiety RS-28 Sarmat. Wszystkie 3 próby zakończyły się powodzeniem (27 grudzień 2017, 29 marca 2018 i koniec maja 2018) . Specjaliści zakończyli analizę próbnych startów i jeszcze na 2018 rok zaplanowany jest pierwszy start rakiety w normalnym reżimie. Od pierwszej pełnej próby będzie zależał termin rozpoczęcia dostaw do wojska które to planowane były na rok 2020.
  W czasie prac związanych z wdrożeniem kompleksu planowanych jest jeszcze nie mniej niż 5 prób. W pierwszych próbach będzie sprawdzana prawidłowość działania 3 stopni rakiety do czego będą wykorzystywane makiety gabarytowo-masowe ładunków dopiero potem skuteczność rażenia rakiety. Ostateczne próby Sarmata odbędą się w Plesiecku, gdzie rakieta będzie skierowana w kierunku poligonu Kura.
  Start rakiety -29 marca 2018.

  Polubienie

  1. Czyli jednak odbył się trzeci „ejection test”. W maju pojawiła się informacja ale bez oficjalnego potwierdzenia. Podobnie było z rzekomym ostatnim testem Jarsa, również bez potwierdzenia. Wcześniej raczej każdy test ICBM był potwierdzony. Ewentualnie UR-100UTTH z głowicą Awangard o ile pamiętam też leciał bez rozgłosu 🙂

   Podobno kolejny test RS-28 czyli już lot w pełnym zakresie z pracą trzech stopni ma odbyć się niebawem.

   Polubienie

 6. Ałmaz-Antiej przed terminem przekazał wojsku pierwszy w tym roku pułkowy komplet systemu przeciwlotniczego S-400. Ceremonia przekazania odbyła się na poligonie Kapustin Jar.
  Jest to pierwszy z trzech pułkowych kompletów które w tym roku mają trafić na uzbrojenie SZ Rosji.

  Polubienie

  1. To rzadkość w FR by coś przekazać przed terminem ;). Tak swoją drogą ciekawe czy kolejne pułki będą już wyposażone w 40N6 skoro pocisk przeszedł pomyślne testy i ma pod koniec lata wejść na wyposażenie ?

   Polubienie

 7. Łączony zasięg rakiety kompleksu Kindżał w połączeniu samolotem Tu-22M3 ( będzie mógł przenosić co najmniej 3 takie rakiety) ma wynieść ponad 3000 km w porównaniu do ponad 2000 km z samolotem MiG-31K. W początkowym okresie pisano o zasięgu ponad 2000 km samej rakiety ale jak widać teraz uległo to sprostowaniu i zasięg rakiety można ocenić na ok. 1000 lub lekko ponad kilometrów.

  Polubienie

  1. Czyli co 2000km to łącznie z Mig-31BM? To słabo. Wcześniej jasno było podawane, że 2000km dotyczy pocisku. Po jakimś czasie jak zwykle można się dowiedzieć, że tak zachwalany kompleks „hipersoniczny” ma zasięg o połowę mniejszy.

   Polubienie

   1. Tak to chyba wygląda skoro ktoś poinformował że 3000 km to zasięg łączony Tu-22M3 i pocisku kompleksu „Kindżał”.

    Polubienie

  2. Ciekawe czy to maksymalny zasięg. Oczywiście jest to zależne od maksymalnej prędkości, trajektorii lotu ilości wykonany manewrów itp. Ale jeśli to maks to słabizna. Znacznie ciekawszy będzie kompleks Cirkon niż odpalany Iskander z samolotu…

   Polubienie

 8. Eksperymentalne Zakłady Produkcyjne W.M. Miasiszczewa opracowują nowy samolot walki elektronicznej, następcę Iła-22PP Porubszczik. Nowa maszyna rozwijana jest pod kryptonimem Porubszczik-2, ale jej wersja seryjna otrzyma inną nazwę. Nosicielem systemu Porubszczik-2 mogą zostać Tu-214, Ił-114 bądź też perspektywiczny Ił-276. Maszyna ma być zdolna m.in. do zakłócania łączności, systemów nawigacji satelitarnej oraz pasywnego wykrywania źródeł emisji przeciwnika. Zasięg nowych samolotów walki elektronicznej miałby być nie mniejszy niż poprzednika i wynosić około 4000 kilometrów z dodatkowym wyposażeniem.

  Polubienie

 9. Na początku roku 2019 4. Centrum Szkolenia Bojowego (CBP) w Lipiecku otrzyma dwa seryjne samoloty Su-57. Samoloty najpierw dostaną się w ręce pilotów testowych, a następnie techników i pilotów w wyniku czego opracowana zostanie tzwn. „Biblia samolotu” opisująca niuanse obsługi tej maszyny.
  W WKS Rosji istnieje dwuetapowy system przyjęcia na uzbrojenie nowych samolotów. Do końca roku Su-57 zakończy się pierwszy etap w Państwowym Centrum Badań Lotniczych (GLIC) MO FR w Achtubinsku gdzie zostaną określone krytyczne parametry samolotu i sprawdzona poprawność konstrukcji i działania samolotu. Drugi etap odbędzie się w CBP gdzie piloci instruktorzy, technicy i piloci liniowi wezmą udział w przygotowaniu instrukcji obsługi samolotu (RŁE). W pierwszej kolejności piloci instruktorzy sprawdzą działanie systemów zainstalowanych na samolocie oraz odbędą próby uzbrojenia w wyniku czego zostanie opracowana taktyka użycia samolotu aby w jak największym stopniu wykorzystać parametry lotne samolotu, zainstalowane wyposażenie oraz uzbrojenie.

  Polubienie

 10. MO FR podjęło decyzję o modernizacji będących na uzbrojeniu rakiet skrzydlatych „Kalibr”.
  Decyzja dotyczy pierwszej serii (produkowane od 2013 roku) rakiet 3M14 przeznaczonych do niszczenia celów naziemnych i 3M54 przeznaczonych do niszczenia celów nawodnych. W trakcie modernizacji wykorzystane zostaną doświadczenia zebrane w Syrii. Modernizacja nacelowana jest na zwiększenie celności rakiet. Przy okazji odbędzie się przegląd techniczny i zostanie wydłużony okres użytkowania rakiet.

  Polubienie

 11. Uroczyste podniesienie bandery na fregacie projektu 22350 „Admirał Gorszkow”nastąpi w przededniu Głównej Parady Marynarki Wojennej. 29 lipca „Admirał Gorszkow” weźmie udział w paradzie jako okręt Floty Północnej. Będzie to już trzeci okręt ze „Stoczni Północnej” oddany w ciągu sześciu miesięcy.

  Polubienie

 12. W jednostkach z regionu Swierdłowska z Centralnego Okręgu Wojskowego wprowadzono kompleksy komunikacyjne szóstej generacji MKS-P. Na stan weszły trzy przenośne wielofunkcyjne urządzenia MKS-P zaprojektowane do organizowania komunikacji wideo przez dowódców w punktach kontroli w terenie, a także do komunikacji pomiędzy punktami dowodzenia i kontroli łącza operacyjnego i strategicznego. MKS-P jest wyposażony w stację satelitarną i zapewnia bezpieczne wideokonferencje, transmisję danych i wymianę wiadomości elektronicznych. Stacja MKS-P może pracować w środowisku silnych zakłóceń radio-elektronicznych i może być stosowana zarówno na obiektach stacjonarnych jak i mobilnych. Do końca 2018 r. planowane jest dostarczenie jeszcze pięciu takich kompleksów.

  Polubienie

  1. Buriewiestnik widać, że jest wykonany w technologii stealth, podobnie jak Ch-101/102. Wygląda też na to, że są podobnych gabarytów. Ogólnie nieźle, że pokazali już nieco więcej odnośnie nowych kompleksów strategicznych itp. Swoją drogą ciekawe. Pokazali już nawet część pocisku z napędem jądrowym, drona z napędem jądrowym itp a w 40N6 nadal utajniony, podobnie pociski do S-500 🙂

   Polubione przez 1 osoba

 13. Dziś dzień nowinek dotyczących nowych systemów uzbrojenia zaprezentowanych wiosną przez WWP. Rakietowy system Awangard trafia do produkcji seryjnej, laserowy system Pierieswiet jest już dyslokowany do miejsc stałego bazowania, kompleks rakietowy Sarmat przechodzi do kolejnych etapów prób i testów, wielozadaniowy system Posejdon jest na końcowym etapie prób (zakończono próby siłowni jądrowej napędzającej, przeprowadzono testy potwierdzające właściwości dynamiczne aparatu jak i działanie systemów zapewniających autonomiczność w warunkach rzeczywistych), w programie Burewiestnik trwa dopracowywanie konstrukcji elementów rakiety, trwają próby naziemne, przygotowywane są prototypy do prób w locie (równolegle prowadzone są prace nad opracowaniem technicznych środków do przygotowania i startu rakiety, prowadzone są prace mające na celu dostosowanie procesów technologicznych do budowy nowych rakiet), trwają wspólne próby samolotów MiG-31K z kompleksem Kindżał z samolotami DA (Tu-22M3) w celu wypracowania nowej taktyki ich użycia.
  Chyba jednak nie kartonowe te nowe uzbrojenie FR.

  Polubienie

 14. Najnowsza planowana bomba lotnicza „Wiertło” będzie w stanie zniszczyć stacje radarowe, pojazdy opancerzone, centra dowodzenia, systemy obrony powietrznej z kontrastem termicznym lub radarowym obiektu poinformował koncern „Techmasz”. Seryjne dostawy powinny rozpocząć się w 2019 roku wg dyrektora generalnego Alekandra Kochkina a zakończenie testów państwowych planowane jest do końca 2018 roku.

  Polubione przez 1 osoba

 15. Najnowsza rakieta S-80FP „Łamacz zbroi” wejdzie na uzbrojenie śmigłowców Ka-52 i samolotów MiG-29. Pocisk może razić cele w odległości do 6 tysięcy metrów i oprócz w/w może stanowić również uzbrojenie samolotu Su-24, Su-25 i rodziny Su-27 oraz innych samolotów i śmigłowców. S-80FP ma uzupełnić rodzinę niekierowanych rakiet S-8 ale o większych możliwościach bojowych o 5 do 6 razy w stosunku do starych typów rakiet rodziny S-8. Rakieta, w zależności od ustawienia zapalnika będzie mogła eksplodować nad przeszkodą lub przed oraz przy uderzeniu w przeszkodę.

  Polubienie

 16. W 2018 roku obronę przeciwlotniczą Krymu zasili batalionowy komplet kompleksu (ZRPK) Pancyr-S1. Oprócz tego jeden z dyslokowanych na Krymie batalionów rakiet przeciwlotniczych wyposażonych w system S-300 zostanie przezbrojony w system S-400.

  Polubienie

 17. Pojawiła się kolejna informacja dotycząca krążownika rakietowego proj.1164 Moskwa. Na razie z braku funduszy nie będzie przeprowadzonej modernizacji (nie przygotowywana jest nawet dokumentacja(projekt) techniczna tego przedsięwzięcia), okręt ma być doprowadzony do stanu zapewniającemu mu pełną funkcjonalność. Prace mają być wykonane w 13. SRZ na Krymie i jeśli zapadnie decyzja o większym remoncie i modernizacji okręt będzie mógł o własnych siłach przepłynąć do Siewierodwinska lub też (o ile zostanie przygotowana odpowiednia infrastruktura-duże koszty) prace zostaną wykonane na Krymie. Prace mają potrwać ok 6 miesięcy.

  Polubienie

 18. Wczoraj w stoczni w Błagowieszczeńsku zwodowany został mały okręt hydrograficzny proj.19910 „Aleksandr Rogockij”. Istnieje szansa że jeszcze w tym roku okręt wejdzie w skład WMF FR.

  Polubienie

 19. Okręt podwodny proj. 636.3 „Stary Oskol” z Floty Czarnomorskiej trafił do doku pływającego na zaplanowane naprawy i przeglądy. Czas realizacji tych napraw ma potrwać kilka tygodni.

  Polubienie

 20. Zakłady lotnicze im. Jurija Gagarina z Komsomolska nad Amurem przekażą do końca roku 2018 jednostkom WKS Rosji 10 szt samolotów Su-35S. W tej chwili na liniach montażowych znajdują się 3 sztuki Su-35S które są praktycznie na ukończeniu a budowa kolejnych 7 sztuk niedługo się rozpocznie.

  Polubienie

 21. Specjaliści z zakładów Iliuszyna rozpoczęli testowanie pokładowych systemów pierwszego prototypu lekkiego samolotu transportoweg Ił-112W. Po ukończeniu pozytywnym testów, samolot zostanie przekazany do testów naziemnych płatowca i wyposażenia oraz cyklu testów na lotniskach. Planowany pierwszy lot Ił-112W jest pod koniec roku, a jego seryjna produkcja powinna zostać uruchomiona w 2020 roku.

  Polubienie

 22. Trochę informacji dotyczących produkcji na rzecz SZ FR.

  W interesie WMF Rosji w pierwszym półroczu do wojska trafiły:
  -49 rakiety skrzydlate Kalibr
  -4 rakiety przeciwokrętowe (innego typu)

  W interesie RWSN w pierwszym półroczu do wojska trafiły:
  -7 balistycznych rakiet strategicznych na rzecz RWSN (oraz 4 autonomiczne stanowiska startowe, 17 pojazdów zabezpieczenia, 8 części składowych dla kompleksów stacjonarnych)
  4 stanowiska które otrzymały wojska RWSN przeznaczone są dla rakiet kompleksu Jars, kolejne dwa przechodzą testy, kolejnych 6 jest w stadium montażu.

  W interesie WKS Rosji do wojska w II kwartale trafiło:
  11 nowych samolotów + 21 wyremontowanych,
  5 nowych śmigłowców+ 19 wyremontowanych,
  – wyremontowany kompleks S-300
  W tym roku trafiło jeszcze 36 nowych stacji radiolokacyjnych (w tym 9 stacji radiolokacyjnych Kasta 2-2, kolejna oczekuje na przekazanie) oraz 9 zmodernizowanych.

  Wojska lądowe i WDW otrzymały w II kwartale:
  -62 szt. nowej oraz 70 szt. wyremontowanej techniki opancerzonej
  -527 nowych pojazdów oraz 214 wyremontowanych
  -937 szt. różnego rodzaju techniki łączności
  -218 szt. różnego rodzaju rakiet przeciwlotniczych

  W dniu dzisiejszym poinformowano o przekazaniu wojsku przed terminem 5 nowych śmigłowców Mi-8MTW-5-1. Na śmigłowcach zainstalowane są nowe systemy zakłóceń pasywnych. Śmigłowce przystosowane są również do instalacji pokładowych systemów zakłócających rakiety przeciwlotnicze naprowadzane na podczerwień.

  Polubione przez 2 ludzi

 23. Pojawiła się informacja z źródła zbliżonego do OPK że najnowszy rosyjski uderzeniowy bezpilotowy aparat latający Ochotnik będzie zarazem prototypem samolotu myśliwskiego 6-generacji. Jak na razie nie określono dokładnie wszystkich cech jakim ma się charakteryzować nowy myśliwiec ale wiadomo że ma być bezpilotowym, będzie mógł samodzielnie wykonywać dowolne misje bojowe z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i autonomiczności. Będzie mógł samodzielnie wystartować, wykonać zadanie i powrócić do bazy. Nie będzie natomiast posiadał możliwości samodzielnego decydowania o użyciu uzbrojenia.
  Trochę to kłóci się z wcześniejszymi informacjami o tym że przyszły samolot będzie rozwijał hipersoniczną prędkość i będzie pułapem ocierał się o tzw. bliski kosmos. Być może Ochotnik będzie platformą do testowania koncepcji i wyposażenia przyszłego samolotu a docelowo za lat….albo i więcej otrzyma płatowiec i silniki które potwierdzą wcześniejsze informacje.

  Polubienie

 24. Ładne ujęcie. Start pocisku R-29RMU z wynurzonego 667BDRM gdzieś w Arktyce. O ile się nie mylę w przypadku R-29RMU itp silosy muszą być zalane również w przypadku odpalenia pocisku z wynurzonego okrętu.

  Polubione przez 2 ludzi

 25. Poszczególne jednostki COW otrzymały 22 wyremontowane kompleksy Szturm-S na podwoziu MT-ŁB (do końca lipca ma być przekazanych jeszcze 8 kompleksów). Kompleksy w czasie remontu zyskały możliwość stosowania rakiet przeciwpancernych 9M120 Ataka. Zamienione zostały również elementy wyposażenia pochodzące z zagranicy na krajowe.

  Polubienie

 26. Małe okręty rakietowe projektu 22800 „Karakurt” zostały wyposażone w bezpilotowe aparaty latające Orłan-10. Pierwszym okrętem tak wyposażonym został „Uragan” wchodzący w skład Floty Bałtyckiej. W tym celu na jego pokładzie zainstalowano katapulty startowe oraz dźwig do podnoszenia aparatu z wody. „Uragan” w chwili obecnej stanie się platformą służącą wypracowaniu taktyki użycia tych aparatów.

  Polubienie

 27. Rozpoczęte w 2017 roku próby państwowe nowego systemu rakietowego TOS „Tosoczka” mają się ku końcowi. Produkcja i dostawy do wojska ujęte są w GPW 2018-2025. Konstrukcyjnie jest to moduł bojowy analogiczny do modułów zastosowanych w systemach „Buratino” i „Sołncepiek”, w odróżnieniu od których zainstalowany jest nie na podwoziu gąsienicowym a na kołowym.
  Podwozie kołowe zostało wybrane na podstawie doświadczeń zebranych podczas konfliktów w Iraku i Syrii. Umożliwia ono szybsze dojście do pozycji strzeleckich na dalszych rubieżach (w przypadku gąsienicowych podwozi osiągnięcie podobnych efektów wymagałoby użycia ciągników z platformami transportowymi) oraz niższe koszty eksploatacji i dłuższe resursy . W przypadku SZ Rosji „Tosoczka” będzie uzupełnieniem dla systemu „Sołncepiek”, który to charakteryzuje się większą mobilnością w trudnych warunkach terenowych, oraz możliwością prowadzenia ognia z pozycji narażonych na ostrzał.
  Kołowe podwozie rozszerzy także możliwości eksportowe do krajów preferujących takie rozwiązania ze względu na panujące warunki naturalne.

  Polubienie

 28. Do końca września tego roku zostanie wybrany projektant nowego modułowego systemu ratownictwa podwodnego. Ministerstwo Obrony Rosji zleci opracowanie modułowego systemu ratunkowego dla załóg łodzi podwodnych leżących na dnie. Na ten cel przeznaczono 221 milionów rubli. Finansowanie tego projektu pod nazwą „Luczina” jest rozłożone na przestrzeni kilku lat, a główna kwota przeznaczona jest na 2020 r. i wynosi 103 mln rubli. Zakończenie prac rozwojowych jest przewidziane do 10 listopada 2020 r.

  Polubienie

 29. WPK wznowiła prace OKR nad modułowymi zunifikowanymi pojazdami opancerzonymi „Wołk”. Testowe egzemplarze pojazdów opartych na tej platformie zostały przekazane do przeprowadzenia kolejnego etapu prób. Rodzina pojazdów „Wołk” powstała w wyniku prac OKR nad stworzeniem lekkiej modułowej kołowej platformy która w odróżnieniu od poprzedniej generacji pojazdów (Tigr-którego konstrukcja nie pozwalała na adoptowanie go po za fabryką do nowych zadań ze względu na kadłub który jest całkowicie spawany) przystosowana została do łatwego adoptowania pojazdu do wykonywania różnego rodzaju zadań poprzez wymianę modułów. Wcześniej w 2015 roku w pojazdach rodziny „Wołk” zwiększono przedział desantowy na skutek zastosowania nowych foteli zapewniających większą przeżywalność załogi.

  WPK prowadzi prace nad zmodernizowanym pojazdem Tigr który będzie miał zapewnioną ochronę balistyczną przed wybuchem ładunku o masie 2 kg (TNT) umieszczonego pod kadłubem. Klasa odporności balistycznej ma być podwyższona do klasy 6a (GOST). Do 2000 kg ma zostać zwiększona masa ładunku. Pojazd ma być zaprezentowany jeszcze w tym roku.

  Polubienie

 30. Kolejne zmodernizowane BMP-2 trafiły do wojsk FR. Pierwsza partia 8 zmodernizowanych BMP-2M trafiła do zmechanizowanej brygady 2. ogólnowojskowej armii CWO dyslokowanej w obwodzie orenburskim. Do końca roku brygada otrzyma jeszcze ok. 20 tak zmodernizowanych pojazdów.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s