Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

Wiadomości i dyskusja VIII

153 uwagi do wpisu “Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

 1. Ten Pan w czasie forum Armia-2018 podpisał kontrakty na dostawę dla WKS Rosji samolotów MiG-35 i Su-57. Pierwszy z 15 samolotów Su-57 (które to mają trafić do wojska w nieodległym czasie) ma być przekazany WKS w 2019 roku, od roku 2023 ma się rozpocząć produkcja seryjna samolotów z docelowymi silnikami (trochę kłóci się z informacją o kontrakcie na dostawię 2 samolotów Su-57 w latach 2018-20, dziwny rozstrzał dat, trzy lata dwa samoloty, trochę mało).
  Inne kontrakty podpisane na dostawy techniki wojskowej na forum Armia-2018:
  -132 BMD-4M i 58 BTR-MDM – lata 2018-20
  – 6 samolotów MiG-35UB i MiG-35S – lata 2018-23
  – 6 MRK proj.22800 „Karakurt” z dwóch stoczni – lata 2018-26
  – 30 pojazdów 6×6 Tornado – lata 2018-2019
  – 59 pojazdów 4×4 Tajfun – lata 2018-20
  – 20 pojazdów KamAZ-63968 -lata 2018-20
  Do 2020 roku ma zostać wyremontowanych 230 BMP-2 a do końca tego roku 20 BREM-1.

  Polubienie

 2. W czasie forum Armia-2018 przypomniano o ciężkim BSL „Ochotnik”. Tak jak zapowiedziano wcześniej we wrześniu samolot rozpocznie próby lotniskowe jednak nie będzie pełnego startu i lądowania. Próby ograniczą się do rozbiegu i prób wznoszenia na niewielkie wysokości bez wykonywania manewrów. Rzeczywisty oblot ma nastąpić w 2019 roku.
  Wyjaśniła się plotka dotycząca stwierdzenia że Ochotnik stanie się prototypem dla samolotu 6-go pokolenia. BSL będzie takim prototypem ale tylko w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji i autonomiczności w przyszłym samolocie.

  Polubienie

 3. Koncern Almaz-Antej i Ministerstwo Obrony Białorusi podpisały umowę na dostawę radaru Sopka-2. Kontrakt obejmuej dostawę stronie białoruskiej radaru 12A6 „Sopka-2” w wersji stacjonarnej.  Umowa została podpisana „na marginesie” IV Międzynarodowego Wojskowego Forum Technicznego „Armia 2018”.

  Polubienie

 4. Rosyjskie MO podjęło decyzję o opracowaniu specjalnego śmigłowca przeznaczonego dla WDW WBMD. Prace OKR mają rozpocząć się w 2019 roku, prototyp i rozpoczęcie prób przewidziano na 2026 rok.
  W czasie trwania forum Armia-2018 w zamkniętej części ekspozycji prezentowany jest prototyp śmigłowca dla wojsk WDW Mi-8AMTSz-WM. Biuro Konstrukcyjne „Mila” poinformowało o opracowywaniu 2 wersji śmigłowca dla WDW, „lekkiej”- do transportowania i desantowania żołnierzy oraz „ciężkiej” do wsparcia ogniowego. Lekka wersja mogłaby trafić do produkcji w 2020 roku, ciężka w połowie 2021.

  Polubienie

 5. Do 2023 roku mają zostać zmodernizowane wszystkie samoloty MiG-31. W najbliższych latach do wojska trafi kilkadziesiąt zmodernizowanych samolotów MiG-31BM. W WKS Rosji w linii znajduje się ok 120 samolotów, 150 samolotów znajduje się w rezerwie. Z tej liczby ok. 100 samolotów jest zmodernizowanych do MiG-31BM.
  Dwa kontrakty dotyczące modernizacji MiG-ów-31 zostaną wypełnione w tym roku, potem planuje się przystąpienie do modernizacji kolejnej serii samolotów.

  Polubienie

 6. MO FR podpisało kontrakt z MIT (Moskiewski Instytut Techniki Cieplnej) na kwotę 1,3 mld rubli na prace nad projektem Anczar. Anczar-RW to projekt dotyczący opracowania hiperdźwiękowego uzbrojenia lotniczego.
  „…Это проект по созданию гиперзвукового вооружения авиационного типа, рассчитанного на большой радиус действия…”
  W/g innych danych to hiperdźwiękowy bezpilotowy aparat latający.
  „…По некоторым данным, «Анчар-РВ» – гиперзвуковой беспилотный летательный аппарат…”
  Dokładnie nie wiadomo czy będzie to dla MIT całkowicie nowy projekt (prace od „zera”) czy w jakimś stopniu wykorzystane zostanie doświadczenie związane z pracami nad MBR (rakietami balistycznymi).

  Polubienie

 7. Nieco tajemniczy eksponat na forum Armia-2018. Pojazd Gazel z laserem. Brak było jakichkolwiek informacji dotyczących tego urządzenia. Przypuszcza się że służy do wykrywania i unieszkodliwiania optyki i urządzeń obserwacyjnych.

  Polubienie

 8. Ałmaz-Antiej przekazał przed terminem kolejny w tym roku pułkowy komplet rakietowego systemu przeciwlotniczego S-400. Kompleks przeszedł pomyślnie próby poligonowe gdzie został przyjęty przez wojsko i zostanie dyslokowany do miejsca stałego bazowania.

  Polubienie

 9. Tak się zastanawiam też czy FR gromadzi w magazynach strategiczne głowice jądrowe z wycofanych pocisków ICBM/SLBM. Od rozpadu ZSRR to jest tysiące ładunków termojądrowych. Czy też głowice są rozmontowane a U-235, i Pu-239 idzie potem jako paliwo dla marynarki czy komercyjnej EJ. To są spore ilości wysoko wzbogaconego U-235 przede wszystkim. Czy też wszystko jest zmagazynowane i zakonserwowane ładnie. Oczywiście by głowica termojądrowa była sprawna i wybuchła z żądaną mocą potrzebna jest niewielka ilość gazowego trytu w pierwszym stopniu (rozszczepialnym) ładunku wiadomo tryt przy okresie połowicznego rozpadu 12.5 roku potrzeba co jakiś czas uzupełniać. Inaczej głowica wybuchnie ale z mocą zaledwie ok 300 t TNT:)

  Polubienie

   1. Większy problem jest z Pu-239, szacuje się stabilność rdzeni rozszczepialnych na ok 100 lat. U-235 ma znacznie dłuższy okres połowicznego rozpadu. Rdzeń rozszczepialny czyli pierwszy stopień jest konstruowany na ogół z Plutonu.
    Natomiast osłona drugiego stopnia czyli paliwa jądrowego jest z U-235. Ta ostatnia daje na ogół ok połowy mocy wybuchu nowoczesnej głowicy termojądrowej.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s