Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

Wiadomości i dyskusja VIII

153 uwagi do wpisu “Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

 1. Podczas forum Armia-2018 zostanie zaprezentowany nowy dźwig z manipulatorem na podwoziu 4-osiowego KamAZ-a KMW-20K. Obecnie dźwig (udźwig-7,2 tony) przechodzi wstępne próby i przewiduje się gotowość do rozpoczęcia produkcji na koniec 2018 lub początek 2019 roku.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Jeszcze w tym roku może dojść do podpisania nowego kontraktu z MO FR na dostawy samolotów Su-30SM. Kontrakt obejmowałby produkcję 12-14 samolotów rocznie w ciągu najbliższych lat a podpisanie kontraktu zabezpieczyłoby pracę dla zakładów w Irkucku.

  W 2018 roku rozpocznie się budowa w ramach podpisanego kontraktu kolejnych dwóch samolotów Ił-112W wstępnej partii dla MO FR. Pierwszy próbny samolot będący w na końcowym etapie budowy jeszcze jesienią powinien rozpocząć próby naziemne i jeśli nie wystąpią nie przewidziane problemy pod koniec roku wzbije się w powietrze do pierwszego lotu. Kontrakt na dostawy samolotów do wojska ma zostać podpisany w przyszłym roku(produkcja od 2020 roku). Produkcja seryjna samolotów ma odbywać się w Woroneżu.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Pojawiła się informacja że MO FR do końca roku podpisze kontrakt na produkcję co najmniej 36 samolotów Su-30SM które miałyby być dostarczone w ciągu 3 lat. Odbiorcami miały być WKS oraz lotnictwo WMF Rosji.

   Polubione przez 1 osoba

  1. I jeszcze taka ciekawostka.
   https://bmpd.livejournal.com/3307059.html

   Choć jestem trochę sceptyczny co do teorii o tym by Pereswet służył do oślepiania satelitów wczesnego ostrzegania itp. Jak sądzicie? Aczkolwiek może to być jedna z jego funkcji. Natomiast obezwładnienie satelitarnego systemu wczesnego ostrzegania USA jest sprawą trudną i złożoną. Do tego taka opcja wchodzi w grę tylko i wyłącznie przy dokonaniu jako pierwszy uderzenia nuklearnego a nie odwetowego. W przypadku uderzenia odwetowego tego typu zabiegi i tak nie mają sensu.

   Za czasów ZSRR oczywiście pracowano nad podobnymi opcjami. Choćby słynny kompleks laserowy Terra-3 w Sary-Szagan.

   Polubienie

   1. Nie wiem czy z laser Peresweta zdolny jest do niszczenia poprzez destrukcję czy ma tyle mocy? Ważnym czynnikiem może być rodzaj siłowni. Jeśli udałoby się wepchnąć tam mini siłownię jądrową to laser zdolny by był do wszystkiego, jeśli siłownia ma mniej mocy to tylko destrukcja poprzez oślepianie.
    Kilka, kilkanaście dni temu gdzieś na runecie przemknął mi artykuł o prowadzonych pracach nad siłowniami jądrowymi na podwoziach kołowych (pomysł nie jest nowy). I być może postęp technologiczny w dzisiejszych czasach pozwala na sensowność rozwoju takich projektów, a to zmieniało by możliwości wykorzystania broni wymagających dużych wydatków energetycznych dając im mobilność i uniezależniając od przywiązania do źródła energii.
    Moim zdaniem zastosowanie Peresweta zależne jest od tego jakimi zasobami energetycznymi laser dysponuje a tego nie wiem.

    Polubienie

   2. >Nie wiem czy z laser Peresweta zdolny jest do niszczenia poprzez destrukcję >czy ma tyle mocy? Ważnym czynnikiem może być rodzaj siłowni. Jeśli >udałoby się wepchnąć tam mini siłownię jądrową to laser zdolny by był do >wszystkiego, jeśli siłownia ma mniej mocy to tylko destrukcja poprzez >oślepianie.

    Według mnie najważniejsza jest kwestia samej mocy tego kompleksu laserowego. Niewielka elektrownia jądrowa raczej nie stanowiłaby problemu. Już w latach 60 ZSRR posiadało niewielką mobilną EJ. Obecnie w czasach gdy napęd jądrowy rozważa się w pociskach manewrujących czy w torpedach czy w niewielkich autonomicznych siłowniach np na dnie morza to już w ogóle nie ma o czym mówić :). Należy jedna wziąć pod uwagę, że te niewielkie siłownie jądrowe będą oscylować na mocach rzędu jednego może kilku MW. Natomiast w przypadku naziemnego zestawu HEL zasilanie raczej nie powinno stanowić jakiegoś większego problemu. Kwestią jest możliwość i moc samego kompleksu Pereswet.

    Polubienie

   3. Trzeba pamiętać, że jeszcze dochodzi kwestia ograniczeń związanych w warunkami meteorologicznymi, które dość mocno wpływają na skuteczność naziemnych systemów laserowych jeśli bierzemy pod uwagę oślepianie satelitów itp.

    Polubienie

  1. I tak się nie zdecydują na montaż instalacji do tankowania w powietrzu i tym samym samolot będzie miał swoje ograniczenia jeśli chodzi o zasięg itp.

   Polubienie

   1. Łączenia struktury kadłuba części nosowej widoczne na zdjęciu chyba są zbyt daleko od owiewki więc tak jak piszesz to może być makieta.

    Polubienie

 3. T-50 boczny 051 – 17 sierpień 2018 Kubinka.

  PS. Dyrektor generalny „MiG” I. Taransenko poinformował o trwających pracach nad samolotem myśliwskim MiG-41. Samolot powstaje na zamianę starzejącego się parku samolotów MiG-31 i w/g słów Tarasenki niedługo ma zostać upubliczniony.

  Polubienie

 4. Przeciwlotnicy z gwardyjskiej brygady zmechanizowanej JuWO dyslokowanej w obwodzie wołgogradzkim otrzymali zmodernizowane artyleryjsko-rakietowe kompleksy przeciwlotnicze Tunguska-M1. W odróżnieniu od poprzedniej wersji kompleks może naprowadzać rakiety na cele w trybie automatycznym, wzrósł także zasięg wykrywania celów z 10 do 18 km.
  PS. Szczerze to od dłuższego czasu nie słyszałem o nowych Tunguskach dostarczanych wojsku (chyba że mi coś umknęło).

  Polubienie

 5. Nowe modułowe wyrzutnie-kasety rakiet S-8 9-A-5013 dla śmigłowców Mi-28NM z AO „Zasłon”pokazane na salonie Armia-2018.


  Na forum Armia-2018 przedstawiono materiały dotyczące umieszczenia modułu 9-A-5013 z rakietami S-8 umieszczonymi na pick-up UAZ „Patriot” – kompleks „Sel”.

  Polubienie

 6. Rosja planuje odejście od koncepcji budowy klasycznych śmigłowcowców (typu Mistral) dla WMF. Rozpatrywana jest budowa jednostek UDK (Uniwersalny Okręt Desantowy) gdzie śmigłowce, kutry desantowe i pływające transportery opancerzone byłby umieszczone wewnątrz kadłuba. Okręt miałby spełniać funkcje śmigłowcowca, dużego okrętu desantowego ( z BTR i BMP, czołgami , kutrami desantowymi i szturmowymi na pokładzie) oraz okrętu dowodzenia.

  Polubienie

 7. Trzecia z serii fregata projektu 11356 „Admirał Makarow” rozpoczęła dyslokację z Morza Bałtyckiego do miejsca stałego bazowania Sewstopol -Morze Czarne, gdzie będzie pełniła służbę w Flocie Czarnomorskiej. Okręt wszedł z opóźnieniem w skład WMF w grudniu ubiegłego roku. Opóźnienie związane było z przedłużającymi się próbami kompleksu przeciwlotniczego Uragan-1 z nową rakietą wyposażoną w głowicę a aktywnym układem naprowadzania 9M317MFA.

  Polubione przez 1 osoba

 8. Forum-Armia-2018.
  T-15 już w pełnej wystawowej krasie.

  Opancerzona ładowarka PK-55S.

  Zdalnie kierowany moduł bojowy być może przystosowany do zainstalowania na nim przedstawionego na zdjęciu moździerza.

  Polubienie

 9. J.Borisow poinformował o podpisaniu kontraktu MO FR z „Urałwagonzawodem” na dostawę partii 100 czołgów T-14 na platformie Armata. Na razie brak szczegółów tego kontraktu w tym dotyczących terminu wypełnienia tego kontraktu.

  Polubienie

  1. Informacje z forum Armia-2018.
   W przyszłym roku mają rozpocząć się dostawy zmodernizowanych czołgów T-90M „Proryw”.
   W końcu bieżącego roku ma rozpocząć się masowy program dotyczący modernizacji BMP-1. Zmodernizowany BMP-1AM Basurmanin otrzyma moduł bojowy z BTR-82A z armatą kal.30 mm 2A72 i karabinem KPTM.
   W czasie trwania forum Armia-2018 ma zostać podpisany kontrakt na dostawę 2 samolotów
   Su-57. Samoloty będą przeznaczone dla Centrum Szkolenia Lotniczego w Lipiecku.
   Jak to się ma do 12 samolotów które miano zakontraktować w pierwszej serii, a może 10 prototypów T-50 zostanie przekazane wojsku do szkolenia?

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s