Tematyka OT

Wiadomości i dyskusja II

139 uwag do wpisu “Tematyka OT

 1. USA ma w przyszłym tygodniu powiadomić FR, iż zamierzają wycofać się z traktatu INF. Powodem ich decyzji jest rosnący potencjał chińskich pocisków średniego zasięgu itp. Oczywiście USA po części zwalą tradycyjnie winę na FR. Bo przecież od kilku lat wałkują temat jak to Rosja łamie postanowienia traktatu INF rozmieszczając rzekomo pociski manewrujące średniego zasięgu na wyrzutniach lądowych.

  Polubienie

  1. Miło popatrzeć na normalnie nacierającą piechotę. Swoją drogą, u biednych Ormian zające mają kevlary a w stalowych hełmach biegają tyły, artyleria i tak dalej, w bogatym Azerbejdżanie odwrotnie… Aby tylko nikt z naszego MONu tego nie zobaczył, bo jeszcze będą gotowi wydać znaczne sumy na malowanie kolejnych wz. 67

   Polubienie

 2. Wczoraj z kosmodromu w Plesiecku wystartowała rakieta Sojuz-2.1b z satelitą Głonass-M na pokładzie. Był to czwarty tym roku start rakiet Sojuz z tego kosmodromu.

  Polubienie

 3. Ukraina zakupi w Turcji uderzeniowo-rozpoznawcze BSP Bayraktar TB2. Odpowiednie porozumienia zawarto w czasie wizyty Piotra Poroszenki w Turcji w dniach 3-4 listopada. Aktualnie prowadzone są dalsze rozmowy na temat ukrainizacji oraz montażu BSP przez GP Antonow.

  Polubienie

  1. Ciekawe czy zakłady Antonowa obecnie są w stanie chociaż pomalować jakikolwiek samolot, o składaniu bezpilotowców już oczywiście nie mówiąc

   Polubienie

   1. Zdaje się, że centrala w Kijowie zajmuje się budową prototypów dla Saudów oraz przebudowaniem istniejących płatowców (vide An-178 obwożony po targach czy Mrija dla Chin). Charków na wiosnę był bez prądu, wody i pieniędzy na wypłaty. Zamówienia dla Kazachstanu i Azerbejdżanu najwyraźniej zamrożone na zawsze (gołe płatowce stoją i czekają na lepsze czasy), choć Antonow twierdzi, że kar umownych nie będzie płacić (przedpłat nie zwróci) i dostarczy samoloty. Dostawcą podzespołów pod saudyjskie An-132D są wiodące światowe koncerny, Liebherr, Dowty, Thales, Linde, Honeywell, Zodiac, Rockwell Collins, materiały są ze Szwecji i Francji, ukraińska jest koncepcja, a cena zapewne, jak zachodnich konkurentów. Cały koncern utrzymują przy życiu linie lotnicze (przewozy gabarytów po zerwaniu umów z Wołga Dniepr przez zachód) i remonty radzieckiego sprzętu z krajów II i III świata. Członkowie byłej kadry kierowniczej i inżynieryjnej pracują dzisiaj np. w azerskich liniach Silk Way (zwolniony dyrektor i główny inżynier Kiwa oraz współpracownicy). Czytałem też parokrotnie o ściąganiu zwykłych pracowników do zakładów lotniczych w FR. Najlepsze co może ich czekać to przejęcie przez Airbusa albo Chińczyków i powtórzenie scenariusza Mielca/Świdnika, bo z samym klepaniem plastikowych makiet i przebudową rosyjsko-ukraińskich projektów upadną prędzej czy później. Cywilne linie lotnicze również nie zakupią nowych antków, bo zwyczajnie potrzeba do tego pieniędzy, międzynarodowych centrów obsługi, zakładów z częściami i czasu na certyfikację, o czym Antonow boleśnie przekonał się po dostawach do Iranu i na Kubę. Trudno mi sobie też wyobrazić, że Motor Sicz i Iwczenko wydadzą setki milionów dolarów np. na stworzenie od zera odpowiednika PD-14 (bez odkopywania dokumentacji i modernizacji prototypów z czasów Sojuza, jak ma to miejsce do teraz), nie mając gwarancji dużych zamówień.

    Polubienie

 4. Firma ODK zaprezentowała na wystawie w Chinach najnowszy rosyjski silnik śmigłowcowy WK-2500PS-03, którego podstawowym zastosowaniem jest śmigłowiec Mi-171A2, najnowsza modyfikacja śmigłowców Mi-8/17. Na Airshow China 2018 prezentowany jest śmigłowiec Mi-171A2 wyposażony w WK-2500PS-03, zaprezentowany na tej wystawie przez spółkę Helicopters of Russia. Po zakończeniu wystawy śmigłowiec odbędzie demonstracyjną podróż po krajach Azji Południowo-Wschodniej. Silnik WK-2500PS-03 to najnowsza modyfikacja silnika VK-2500 o ulepszonej charakterystyce. Korzysta z najbardziej zaawansowanego rosyjskiego cyfrowego systemu sterowania i monitorowania z funkcją sprzężenia zwrotnego typu FADEC. Wdrożono zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, eliminując możliwość awarii silnika z powodu silnego przepływu powietrza, obniżonego ciśnienia atmosferycznego w gorącym klimacie wysokogórskim, silnych wiatrów bocznych podczas startu itp. Zakres prac nad certyfikacją WK-2500PS-03 został zakończony w 2016 roku. Od 2017 roku tego typu silniki są produkowane przez ODK-Klimow w St. Petersburgu.

  Polubione przez 1 osoba

 5. Okręt oceanograficzny „Akademik Aleksandrow”, zbudowany przez stocznię”Zvezdoczka” w ramach projektu 20183, zaczął być przygotowywany do testów fabrycznych i wyjścia w morze.
  Początek testów zaplanowano na przełom listopada i grudnia. Początkowo planowano je odbyć w drugim kwartale 2018 roku, ale zostały przesunięte.

  Polubienie

 6. Centrum Hruniczewa do końca roku zakończy produkcję i wyśle ​​do Kazachstanu osiem rakiet Proton-M (RN). Rakiety będą przechowywane w magazynie firmy na terenie kosmodromu Bajkonur w celu zapewnienia do dziesięciu startów tego typu pocisków z tego kosmodromu w 2019 roku.

  Polubienie

 7. Białoruś otrzymała kolejną partię kompleksów przeciwlotniczych Tor-M2. Na prośbę Białorusi bateria kompleksów została dostarczona miesiąc przed terminem. Jest to już piąta partia tych kompleksów dostarczanych na Białoruś począwszy od 2011.

  Polubienie

 8. Białoruska zbrojeniówka przedstawiła kompleks walki radioelektronicznej „Satełłit” przeznaczony do ochrony samolotów przed rakietami naprowadzanymi radiolokacyjnie.
  Kompleks w trybie całkowicie automatycznym wykrywa rakiety i określa stopień zagrożenia oraz wytwarza zakłócenia układów naprowadzania rakiet. W wersji M2 może dodatkowo zakłócać pracę stacji radiolokacyjnych naprowadzających rakiety.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s