Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

Wiadomości i dyskusja X

163 uwagi do wpisu “Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

 1. Dyrektor generalny „Iljuszyna” Aleksiej Rogozin oznajmił, że prototypowy Ił-112W odbędzie swój dziewiczy lot na przełomie października-listopada.
  Szojgu dla TASS: do 2030 zostanie wycofane 80% Antonowów An-26.

  Polubienie

 2. Lotnictwo Morskie Floty Bałtyckiej otrzymało 5 zmodernizowanych śmigłowców Ka-27M. Łącznie lotnictwo WMF otrzymało od 2016 roku 22 zmodernizowane śmigłowce, z tego 7 Flota Bałtycka. Planowana jest modernizacja do 50 śmigłowców Ka-27PŁ do wersji Ka-27M.
  Zmodernizowane śmigłowce posiadają m.in. nowe wyposażenie hydroakustyczne, magnetometryczne oraz stację radiolokacyjną ze skanowaniem aktywnym.

  Polubienie

 3. MO FR planuje zakup 230 dwumiejscowych szkolno-treningowych samolotów śmigłowych przeznaczonych do wstępnego szkolenia pilotów. Odpowiednie dokumenty dotyczące zakupu zostały już podpisane. Jedynym konkurentem dla samolotu Jak-152 jest austriacki samolot Diamond DART-550 ale można sądzić że wygrać tą rywalizację o zamówienie może tylko Jak-152 o ile pomyślnie przejdzie próby państwowe.

  Polubienie

 4. 10 października do służby przyjęto okręt proj.22460 „Biezuprecznyj”. Okręt wszedł w skład Służby Granicznej FSB FR. Miejscem bazowania okrętu będzie Noworosyjsk. Jest to to już 13 jednostka tego projektu wprowadzona do służby. W budowie znajduje się jeszcze jeden taki okręt.

  Polubienie

 5. Rosja zaczęła wykorzystywać przerobione pociski P-700 Granit jako cele powietrzne w systemie szkolenia kompleksów przeciwlotniczych. Latem tego roku w rejonie Kamczatki pociski Granit wystrzelone z atomowego okrętu podwodnego proj. 949A Tomsk posłużyły jako cele dla pocisków kompleksów S-400. Dowództwo WMF stwierdziło że takie ćwiczenia będą regularne i obowiązkowe dla jednostek obrony przeciwlotniczej rozmieszonych w przybrzeżnych terenach na południu i północy Rosji.

  Polubione przez 1 osoba

 6. WKS Rosji otrzymały kolejne 3 samoloty Jak -130 z numerami bocznymi czerwone-„37”, „38” i „39”. Wszystko wskazuje na to że są to ostatnie samoloty z podpisanego w 2016 roku kontraktu na dostawę 30 samolotów do końca 2018 roku.

  Polubienie

 7. Petersburska stocznia „Pełła” przekazała WMF FR dwa kutry patrolowe proj. 03160 „Raptor”.
  Jeden z kutrów wejdzie w skład Floty Bałtyckiej drugi w skład Flotylli Kaspijskiej. Tym samym został wypełniony kontrakt na dostawę 14 kutrów dla WMF FR. W perspektywie budowa tych kutrów ma być kontynuowana.

  Polubienie

 8. MO FR zatwierdziło koncepcję wysokoprecyzyjnych taktycznych kompleksów rakietowych WTRK o zmniejszonych gabarytach nazywanych również „kieszonkowymi Iskanderami”. Batalionowe grupy tych kompleksów będą ściśle współpracować z rozpoznaniem wojsk lądowych. Głównym celem tych kompleksów mają być punktowe cele o dużym znaczeniu na odległościach do 100 km. Kompleksy mają wypełnić lukę jaka istnieje na niższych szczeblach dowodzenia przy zwalczaniu celów w całej strefie taktycznej.
  Pocisk prawdopodobnie nie będzie pociskiem balistycznym. Będzie posiadał możliwość zmiany wyboru celu po wystrzeleniu. Będzie możliwa wymiana informacji pomiędzy operatorem a pociskiem w tym również obrazu z głowicy rakiety. Dla kompleksu WTRK planowane jest stworzenie całej linii rakiet z różnymi głowicami.
  Nośnikami rakiet tego kompleksu mają być pojazdy Tajfun i Tigr.

  Polubienie

 9. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zakupi urządzenia amerykańskiego systemu łączności satelitarnej Iridium. Zakup zostanie przeprowadzony w zamkniętym przetargu w 2019 r. Rosyjskie wojsko chce uzyskać 80 telefonów satelitarnych Iridium w cenie 41 800 rubli za każde urządzenie. Tym samym łączna cena kontraktu wyniesie 3,334 mln rubli.

  Polubienie

 10. 1. Kolejny seryjny mały okręt rakietowy (MRK) Burja, projektu 22800, zostanie zwodowany przez petersburską stocznię Piełła 23 października. Wyposażenie jednostki obejmuje m.in. nowy radar obserwacji powietrznej i nawodnej Pozitiw-MK (zasięg 300 km) oraz artyleryjsko-rakietowy kompleks przeciwlotniczy Pancyr-M.

  2. Jak wynika z dokumentów zamieszonych na stronie rosyjskiego Związku Producentów Lotniczych, przedsiębiorstwo ODK Saturn do 30 marca 2018 roku wypuściło trzy przedseryjne prototypy turbin gazowych M90FR (dla pr. 22350, 20386 i perspektywnej fregaty oceanicznej/niszczyciela rakietowego) oraz dziesięć M70FRU-2 (dla Muren i Żubrów).

  3. Kommiersant poinformował, że koszt pierwszego atomowego lodołamacza „Lider” (projekt 10510) wyniesie 98 mld rubli (5,5 mld PLN), a seria będzie się składać z 3 jednostek. Odpowiednie umowy zostaną zawarte do grudnia 2019. Lodołamacze zbuduje stocznia Zwiezda (m. Bolszoj Kamień), a konstrukcja pierwszego rozpocznie się w lutym 2020 i zakończy w 2027, położenie stępek zaś pod dwie kolejne jednostki planowane jest na 2023 rok. Zgodnie z założeniami, Rosnieft wydzieli w 2019 równowartość około 3,5 mld rubli (200 mln PLN) dla CKB Aisberg na projekt ogólny, a Ministerstwo Przemysłu i Handlu przekaże kolejne 950 mln rubli (50 mln PLN) na rozwój zespołu napędowego.

  Polubione przez 1 osoba

 11. PAO „Kuzniecow” z Samaru podpisał umowę na produkcję i dostawę 22 silników NK-32-02 dla Tu-160M. W tym roku zakończona zostanie pierwsza umowa na dostawę czterech nowych silników NK-32-02 (seria instalacyjna ), Zakład planuje w odniesieniu zarówno do lotnictwa, jak i przemysłowych silników turbinowych, aby w 2025 roku zwiększyć liczbę produkowanych i naprawianych produktów do 200 sztuk.

  Polubienie

 12. Trzeci satelita wojskowy serii „Blagowest” zostanie wyniesiony na orbitę i uruchomiony w 2019 roku. Najprawdopodobniej nastąpi to mniej więcej w styczniu z kosmodromu Bajkonur.
  Satelita komunikacyjny i nadawczy „Blagowest” został opracowany przez firmę OAO ISS (Informacyjne Satelitarne Systemy). do pracy w szerokim zakresie pasm, w szczególności w obiecujących częstotliwościach pasma Ka do transmitowania sygnałów i pasma Q dla ich odbioru. Wysoka funkcjonalność satelity jest zapewniona przez dziewięć anten.

  Polubienie

 13. Piętnasty i ostatni wyprodukowany An-148 wzbił się 17 października 2018 roku do pierwszego lotu. Samolot trafi do 390. samodzielnego mieszanego pułku lotnictwa transportowego CWO dyslokowanego w obwodzie swierdłowskim na lotnisku Kolcowo.

  Polubienie

 14. Zakończono próby rakiety 40N6 i poinformowano o przyjęciu na uzbrojenie tej rakiety. Przy okazji wspomniano że liczba batalionowych kompletów systemów S-400 w FR ma zamknąć się w liczbie 56. Rakieta ta znajdzie również zastosowanie w kompleksach S-500.

  Polubienie

   1. S-350 to już chyba drugi rok wchodzą na uzbrojenie. Coś mi się wydaje że problemy z okrętową wersją -Poliment-Redut to był większy problem i dlatego taka „obsuwa czasowa”. Ale chyba już ten problem został rozwiązany to może w przyszłym roku trafią do wojska a może jeszcze w końcu tego roku.

    Polubienie

   2. Nie wiadomo. Na razie o S-350 cisza. Co do 40N6 planują zakup ponad 1000 pocisków do 2027r. Czyli wygląda na to, iż każdy batalion otrzyma około czterech dodatkowych wyrzutni. Wyjdzie podobnie jak w przypadku S-300 po dwanaście wyrzutni na batalion. Czyli docelowo na wyposażeniu będzie około 670 wyrzutni S-400 o ile nie zakupią kolejnych batalionów po 2020r. Może niebawem przekonamy się wreszcie czy 40N6 wchodzi do standardowych kontenerów kompleksu S-400 czy też jest to większy pocisk. Wiele źródeł wskazywało, że będzie to dwustopniowy pocisk podobnie jak 9M82M.

    Polubione przez 1 osoba

 15. Jedna z jednostek WWS i PWO WWO z Kraju Chabarowskiego została przezbrojona w systemy S-400. Wcześniej żołnierze z tej jednostki przeszli przeszkolenie i odbyli symulowane strzelania na jednym z poligonów w zachodniej części Rosji.

  Polubienie

 16. I wydawałoby się że ten problem zostanie w miarę szybko rozwiązany a jednak nie jest to takie proste. Dziś pojawiła się informacja że rozpoczęcie budowy poduszkowców Zubr rozpocznie się nie wcześniej niż w 2022 roku. A powód, to brak…………napędu.
  „…”Зубры” не заложат до 2022 года из-за темпов разработки силовых установок…”.

  Polubienie

 17. Projekt nowego samolotu myśliwskiego mającego zastąpić samolot MiG-31 został przekazany do zatwierdzenia dla MO FR. Prace nad projektem prowadzone były w ścisłej tajemnicy od połowy lat 90-tych a wprowadzenie do służby planowane jest na połowę lat 20-tych. Samolot to prawdopodobnie rozwinięcie koncepcji płatowca MiG-a-31 z całkowicie nowym wyposażeniem i nowym uzbrojeniem łącznie z uzbrojeniem pozwalającym zwalczać cele w kosmosie.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s