Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

Wiadomości i dyskusja XI

170 uwag do wpisu “Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

 1. Pierwsze praktyczne testy ma za sobą radar oparty na radiofotonice. W końcu 2015 pisali o tym że pod koniec 2018 roku rozpoczną się testy i chyba im się udało. Choć jak podali jeszcze wiele jest do poprawienia to …działa.
  „…Концерн «РТИ» сообщил, что удалось подтвердить возможность применения радиофотонных технологий в радиолокации. На данный момент существует первый собранный экспериментальный образец, который доказал это на практике во время первых испытаний. По словам специалистов, новый радар имеет множество недостатков и ограничений применения, однако со временем все нюансы будут устранены при доработк…”.
  Poinformowano również o opracowywaniu fotonicznych układów scalonych konkurencyjnych do elektronicznych a pozbawionych możliwości oddziaływania na nie promieniowania elektromagnetycznego ( odporność na zakłócenia).
  „…переход от электронов к фотонам приведет к созданию РЛС нового поколения, которые смогут обрабатывать информацию с помощью электромагнитных волн СВЧ-диапазона. Скорость передачи информации возрастет до сотни терабит в секунду, то есть отраженный сигнал будет обработан мгновенно по всем частотам. Таким образом, удастся повысить вероятность идентификации цели до 100%, радары смогут засечь любую цель. Алексей Леонков считает важным, что сами станции станут меньше, но при этом в разы эффективней, им будет сложней поставить помехи…”
  Może nie za rok czy za dwa, ale za lat 5-7 pojawi się nowa jakość w wojsku? A co wtedy z technologią „stealth”?

  Polubienie

  1. >Może nie za rok czy za dwa, ale za lat 5-7 pojawi się nowa jakość w wojsku? >A co wtedy z technologią „stealth”?

   Ciężko powiedzieć. Z tego co się orientuje radiolokatory ROFAR będą posiadać taką samą antenę jak obecne. Czyli prawdopodobnie AESA. Cała zmiana jakości ma polegać już na obróbce sygnału, przetwarzania danych itp. Czyli takie radiolokatory będą jeszcze bardziej wydajne a przy tym mniejszych gabarytów, mniej wydzielanego ciepła itp. Tradycyjna elektronika zostanie zastąpiona elementami bazującymi na fotonice. Bardzo ciekawy temat.

   Polubienie

 2. FR pracuje nad następcą kompleksu Iskander. Zapewne wraz z wyjściem USA z traktatu INF (choć ciągle jeszcze nie podjęli ostatecznej decyzji) wydłużą zasięg nowych pocisków.

  Polubienie

 3. 23 listopada podpisano akt przekazania a tym samym wprowadzono do służby okręt patrolowy proj. 2210 „Kamczatka”. Okręt będzie pełnił służbę w ochronie brzegowej służby granicznej FSB FR.

  Polubienie

 4. Pierwsza seryjna partia rakietowych systemów obrony powietrznej Tor-M2DT przeznaczonych dla jednostek stacjonujących w Arktyce przeszła testy i została zaakceptowana przez specjalistów z MO FR. Specjaliści z 705. przedstawicielstwa wojskowego Ministerstwa Obrony Rosji przeprowadzili cykl testów akceptacyjnych i w pełni ukończyli przyjęcie pierwszej partii produkcyjnej 12 kompleksów arktycznych Tor-M2DT.

  Polubienie

 5. Rosja zakończyła dostawy do Chin wielozadaniowych myśliwców Su-35. Ostatni samolot w ramach umowy został wysłany do Chin. Pełna realizacja umowy, która obejmuje nie tylko dostawy samolotów, zakończy się w 2020 roku. Chiny kupiły 24 myśliwce z Rosji, a łączna wartość kontraktu wynosi około 2,5 miliarda dolarów. Dostawy wynosiły następująco: 4 szt. Su-35 zostały dostarczone do Chin w 2016 r., 10 szt. Su-35 w 2017 r. A w 2018 r. Chiny otrzymały 10 ostatnich samolotów.

  Polubienie

 6. Głównodowodzący WMF FR poinformował że Rosja planuje budowę 12 okrętów podwodnych z napędem hybrydowym (diesel + elektryczny) proj. 677 Łada. Jednocześnie będzie kontynuowana budowa jednostek projektu 636.3 Warszawianka (trwa budowa dla TOF), w tym jeszcze 6 nie zakontraktowanych jeszcze dla SF (Flota Północna).

  Polubienie

 7. AO „ODK” zakończyła prace nad nowym silnikiem WK-2500P będącym modyfikacją silnika WK-2500 przeznaczonym dla śmigłowców Mi-28. Silnik charakteryzuje się zwiększoną mocą o 100 KM, wydłużonym resursem do pierwszego remontu kapitalnego z 2000 do 3000 godzin oraz posiada zmodernizowany system zarządzania (kierowania) silnikiem (SAU) upraszczający serwisowanie, poprawiający bezpieczeństwo i zarządzanie wykorzystaniem mocy silnika. Silnik był testowany na nowym śmigłowcu (testowym) Mi-28 MN i zostaje skierowany do produkcji seryjnej.

  Polubienie

 8. Rozpoczęcie budowy nowej stacji radarowej Woroneż-M systemu ostrzegania o ataku rakietowym (SPRN) ma się rozpocząć w rejonie Sewastopola w 2019 r.. Stacja zgodnie z oczekiwaniami MO FR zostanie wybudowana w przyszłym roku w miejscu starej stacji radarowej Dniepr.

  Polubienie

 9. Z kosomodromu w Plesiecku wystartowała rakieta Rokot z wojskowym ładunkiem na pokładzie. Rakieta Rokot to konwersja powstała na bazie wycofywanych balistycznych rakiet międzykontynentalnych RS-18.

  Polubienie

 10. Do końca roku na Krym trafi batalionowa grupa kompleksów przeciwlotniczych Pancyr-S.
  Kompleksy te zostały już przekazane wojsku i trwa szkolenie i próbne strzelania na poligonie Aszułuk.

  Polubienie

  1. Czyli mamy obecnie cztery pułki kompleksów S-400 na Krymie. Daje to osiem batalionów! Biorąc pod uwagę powierzchnie Krymu nasycenie nowoczesną rakietową OPL jest imponujące. Natomiast nic nie wiadomo nadal o dostawach 40N6 do istniejących już lokalizacji kompleksów S-400.

   Polubienie

 11. W dniu 1 grudnia 2018 dyżur bojowy rozpocznie pozahoryzontalna stacja radiolokacyjna nowej generacji 29B6 „Kontejner”. I tu mała nieścisłość. W informacji podane jest że lokalizacja to Republika Mordowii , a z informacji z poprzednich lat wynika że taka stacja działa już tam od grudnia 2012 lub 2013 roku. Kolejną lokalizacją miał być Daleki Wschód (i w/g wcześniejszych informacji miała zostać oddana do użytku w końcu 2018 roku) i prawdopodobnie chodzi o tą lokalizację.

  Polubienie

 12. W 2019 roku próby państwowe rozpocznie zmodernizowany artyleryjsko-rakietowy kompleks przeciwlotniczy Pancyr-SM-SW. Kompleks ma być wyposażony w radiolokator wyposażony w antenę z aktywnym skanowaniem elektronicznym oraz rakiety o powiększonym zasięgu.
  Jak widać rodzina kompleksów Pancyr rozrasta się. W tym roku do wojska miały się rozpocząć dostawy kompleksów Pancyr-SM z zasięgiem rakiet zwiększonym do 40 km, w trakcie prób jest zmodernizowany kompleks w którym położono naciska na zwalczanie „dronów” (zasięg rakiet do 30 km) – Pancyr-S1M. Trwają również prace nad nową bardzo szybką rakietą o zasięgu 60 km, która ma mieć zastosowanie w kompleksach Pancyr.

  Polubienie

  1. Nowa rakieta z kompleksu Pancyr-S1M nosi oznaczenie 57E6M-Je (z dokumentacji przetargowej). Próby lotne powinny być zakończone do końca 2018 roku. Próby kompleksu powinny być zakończone do grudnia 2019 roku.

   Polubienie

 13. Pojawiły się informacje o sformowaniu dwóch nowych związków taktycznych w JuWO.
  150. dywizja zmechanizowana JuWO została powiększona 1 grudnia 2018 roku o nowo sformowany pułk zmechanizowany dyslokowany w obwodzie rostowskim.
  Flotylla Kaspijska również 1 grudnia powiększona została o pułk piechoty morskiej dyslokowany w Dagestanie. Na wyposażeniu pułku weszły m.in. takie wzory techniki wojskowej jak BTR-82A, 2S9 Nona, D-30 czy bsl Orłan i Eleron.

  Polubienie

 14. @ex-raffik:
  „Flotylla Kaspijska również 1 grudnia powiększona została o pułk piechoty morskiej dyslokowany w Dagestanie. Na wyposażeniu pułku weszły m.in. takie wzory techniki wojskowej jak BTR-82A, 2S9 Nona, D-30 czy bsl Orłan i Eleron.”
  Czyli dotychczasowy batalion (w różnych okresach nawet dwa) rozwinęli w pułk. Ciekawe… wzmacniają obecność nad Morzem Kaspijskim – czyżby gest w stronę Azerbejdżanu…?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s