Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

Wiadomości i dyskusja XI

170 uwag do wpisu “Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

 1. W obwodzie Kaliningradzkim wprowadzony zostanie nowy system walki radioelektronicznej „Samarkand”. Wcześniej MO FR zdecydowało się na rozwinięcie 13 kompleksów REB (WRE) w różnych częściach FR. Takich modyfikacji kompleksów Samrakand jak Samaraknd SU-PRD-К2, Samaraknd PU-PRD-D oraz Samarkand-U. Zadaniem kompleksu jest wytwarzanie zakłóceń oraz zrywanie łączności przeciwnika.
  Kolejny kompleks WRE w służbie Rosji.

  Polubienie

 2. Do końca 2019 roku gotowość bojową ma osiągnąć pierwszy pułk wyposażony w hiperdźwiękowy kompleks rakietowy „Awangard’. Na początku będą to dwa kompleksy, potem pułk będzie przezbrojony do pełnego składu czyli sześciu sztuk.
  Prawdopodobnie jako pierwsza kompleksy Awangard otrzyma dywizja rakietowa z obwodu orenburskiego.

  Polubienie

  1. Do 2027 roku przezbrojone mają być 2 pułki po 6 kompleksów. W program włączonych jest 12 rakiet UR-100H UTTCh (RS-18B) każda wyposażona w hiperdźwiękowy moduł. Przyjęcie kompleksów na uzbrojenie oczekiwane jest na koniec 2018 lub początek 2019 roku, przy czym w związku z ostatnimi próbami, które zakończone zostały pomyślnie możliwe jest, że nie będzie kontrolnego startu UR-100H.

   Polubienie

   1. Nieźle jeśli to się potwierdzi to oznacza, iż Rosjanie poradzili sobie z problemami związanymi z hipersonicznym lotem HGV w atmosferze. Między innymi materiały kompozytowe odporne na bardzo wysokie temperatury. Wbrew temu co twierdzi USA 🙂

    Polubienie

   2. Co ciekawe Awangard będzie prawdopodobnie rozmieszczony tylko i wyłącznie na UR-100UTTch . RS-28 będzie wyposażone raczej w tradycyjne głowice MIRV przynajmniej na początku. FR posiada około 30 pocisków UR-100UTTch, które odzyskała od Ukrainy. Pociski były na składach niezatankowane więc mogą po wejściu do służby pozostać dość długo w linii. Taki urok pocisków na paliwo ciekłe 🙂

    Polubienie

  1. Według indyjskich mediów chodzi o zakup z półki (płatny w rupiach/rublach) dwóch niedokończonych kadłubów zwodowanych przez stocznię Jantar. Fregaty otrzymają silniki i zostaną doposażone po przetransportowaniu do Indii. Wciąż negocjowana jest budowa kolejnych 2 jednostek w Goa, które miałyby zostać „udomowione” poprzez zastąpienie wyposażenia produkcji rosyjskiej tym proweniencji indyjskiej. Ciekawi mnie więc, czy w MO zdecydują się położyć stępki pod Butakowa „II” i Istomina „II” (jak wskazywali FłotProm oraz A. Szyszkin), w końcu admiralicja pozytywnie wypowiadała się w mediach za poczekaniem na silniki, wiedząc, że nowych jednostek tego typu mogą nie otrzymać przez następną dekadę. Podobny okres czasu (a nawet dłużej) w WMF czekali na seryjne Gorszkowy i Stiereguszcze.

   Polubienie

 3. 19. samodzielna brygada zmechanizowana 58. ogólnowojskowej armii JuWO otrzymała batalionowy komplet rakietowych kompleksów przeciwlotniczych Tor-M2. W chwili obecnej kompleksy transportowane są na poligon Kapustin Jar gdzie po przeszkoleniu przyszłe załogi odbędą strzelania. Później kompleksy zostaną przetransportowane w miejsce stałego bazowania
  (Władykaukaz, Północna Osetia).

  Polubienie

 4. CAGI przeprowadziło udane testy silnika plazmowego dla perspektywicznych pojazdów kosmicznych. Przeprowadzono serię testów naziemnych w ramach projektu, aby stworzyć układ napędowy zdolny do długoterminowego utrzymania statków kosmicznych w ultra-niskich orbitach (do 250 km). Zaletą pojazdu z takim silnikiem jest to, że jest bardzo ekonomiczny a czas jego przebywania na orbicie jest ograniczony jedynie fizyczną mozliwością silnika, a nie rezerwą paliwa. Zakłada się, że rolę paliwa będzie odgrywać rozrzedzone powietrze z atmosfery, które jest zjonizowane i przyspieszone w polu elektromagnetycznym, a osiągana plazma wypływając z silnika nada odpowiednie przyspieszenie danego statku kosmicznego.
         Latanie na ultra-niskich orbitach umożliwi satelitom wykonywanie tych samych zadań docelowych, jak na dzisiejszych popularnych orbitach o wysokości do około 1000 km, ale znacznie zmniejszy masę urządzeń, a co za tym idzie, koszt ich uruchomienia (około 300 razy). Ponadto wymagane moce nadajników i odbiorników w komunikacji satelitarnej będzie można zmniejszyć o rząd wielkości.

  Polubione przez 1 osoba

 5. Jednostka lotnicza z Kubania (JuWO) otrzymała partię zmodernizowanych samolotów Su-27SM3. Nie podano liczby samolotów ale wcześniej informowano że w 2018 roku zakłady lotnicze KnAAZ przekażą MO FR 6 takich samolotów.

  Polubienie

  1. I jeszcze o ciekawym projekcie aktywnej obrony silosów ICBM przed atakiem jądrowym. Było już o tym wspomniane w powyższym klipie. Ogólnie jest wiele spekulacji na temat tego projektu ale podobno był on w latach 80 testowany na Kamczatce poligon Kura i co ciekawe przechwycono nawet głowice imitujące RV. Trzeba przyznać ciekawe mieli pomysły :). Choć jeśli chodzi o obronę ABM ten był w swoim rozwiązaniu dość prymitywny? Po rozpadzie ZSRR prace nad tym systemem przerwano.

   https://militaryrussia.livejournal.com/425795.html

   Polubienie

 6. MW FR poinformowała o zakończeniu głównego etapu prób państwowych nowego okrętu projektu 22800 „Huragan” z pociskami samosterującymi „Kalibr” Testy odbyły się na północy i okręt obecnie przybył do Sankt Petersburga. Podczas kluczowego etapu testów państwowych na poligonach Morza Białego testowano systemy uzbrojenia wraz z odpaleniem rakiet Kalibr, napędu i ratunkowe. Ostatni etap programu testów państwowych odbędzie się na Bałtyku a sam okręt zostanie przekazany Marynarce Wojennej Rosji do końca 2018 roku.

  Polubienie

 7. W sobotę 3 listopada miało miejsce pierwsze wzbicie się w powietrze śmigłowca Mi-38T przeznaczonego dla MO FR. Śmigłowiec wykonał zawis. W przyszłym roku dwa śmigłowce tego typu mają być przekazane wojsku.

  Polubienie

 8. Podjęto decyzję o wprowadzeniu na wyposażenie korwet proj. 22160 w śmigłowce Ka-52K „Katran”. Dwie korwety tego projektu „Wasilij Bykow” i „Dmitrij Rogczew”przechodzą obecnie próby i oczekuje się że do końca roku wejdą w skład Floty Czarnomorskiej. Cztery kolejne korwety znajdują się w budowie.

  Polubienie

 9. Po pomyślnym zakończeniu prób rozpoczęto produkcję seryjną nowych kompleksów walki radioelektronicznej przeznaczonych dla rakiet dalekiego zasięgu Ch-101 oraz Ch-102.

  Polubienie

 10. Remont krążownika lotniczego Admirała Kuzniecowa przeciągnie się do czwartego kwartału 2022 roku. Wcześniej planowano zakończyć remont w 2020 roku i przekazać go WMF w roku 2021 ( po 7 miesiącach prób).

  Polubienie

 11. Przedstawiciel międzywydziałowej komisji uda się do Noworosyjska celem sprawdzenia możliwości i celowości przebazowania pływającego doku PD-190 z Noworosyjska do Murmańska. PD-190 mógłby być przetransportowany dopiero po przygotowaniu doku do transportu oraz przeprowadzeniu operacji dokowania w Sewastopolu okrętu-muzeum „Michaił Kutuzow”gdzie miałby być eksponatem w Parku Patriotów(nie był dokowany od 20 lat). Obie te operacje mogłyby być przeprowadzone równolegle.
  Wcześniej informowano że 2019 roku krążownik lotniczy „Admirał Kuzniecow” będzie wymagał ponownego dokowania. Poinformowano również że w krążowniku wymieniono 4 z 8 kotłów układu napędowego, 4 kolejne znajdują się w produkcji.

  Polubienie

 12. Roskosoms umieści w latach 2020-21 na orbicie dwa satelity Resurs-P oraz w latach 2022-25 cztery satelity Resurs-PM.
  Satelity Resurs-P przeznaczone są m.in do kartografowania oraz monitorowania powierzchni ziemi. Satelity kolejnej generacji Resurs-PM wyposażone zostaną m.in. w urządzenia obserwacyjne nowej generacji działające w paśmie widzialnym i w podczerwieni umożliwiającymi m.in rejestrowanie startów i lotów rakiet.

  Polubienie

 13. MO FR zatwierdziło wymagania taktyczno-techniczne dotyczące projektu nowego średniego samolotu transportowego Ił-276. Samolot przeznaczony będzie do transportu do 20 ton ładunku lub 90 żołnierzy desantu. Zasięg z maksymalnym ładunkiem ma wynosić do 2000 km.
  Pierwszy lot planowany jest na 2023 rok, wprowadzenie do służby 2026 rok.
  Trwają prace nad wstępnym projektem.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s