Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

Wiadomości i dyskusja XII

Reklamy

133 uwagi do wpisu “Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

 1. W 2019 RWSN ma otrzymać 31 pocisków ICBM. Jarsy oraz UR 100NUTTH z głowicami Awangard.
  W 2019 ma wejść do służby pierwszy pułk S 350.
  Do tego 16 pocisków SLBM Buława dla nowej jednostki 955A. Łącznie mamy prawie 50 nowych ICBM/SLBM.

  Polubienie

 2. Koniec roku i czas podsumowań.
  Wojsko w tym roku otrzymało 5 pułkowych kompletów rakietowych systemów przeciwlotniczych S-400. Z czego 4 trafiły pod dowództwo WKS, jeden pod dowództwo Floty Północnej.
  W 2018 do wojska trafiło 126 samolotów i śmigłowców.
  Wkrótce pewnie pojawią się szczegółowe dane.
  PS.W 2019 roku ma rozpocząć się produkcja i dostawy nowego rozpoznawczo-uderzeniowego bsp średniego zasięgu. Być może chodzi o bsp Orion.

  Polubienie

 3. W przyszłym roku wojska WDW otrzymają nowy pojazd rozpoznania i kierowania ogniem artylerii powstały na bazie BTR-MDM Rauszka Zawied-D, który zastąpi 1W119 „Reostat”.
  Równolegle z pojazdem Zawied-D do wojsk WDW trafią nowe samobieżne systemy artyleryjskie 2S42 „Lotos”, które zastąpią dotychczas używane samobieżne moździerze 2S9 „Nona”.

  Polubienie

 4. Minister obrony FR Siergiej Szojgu zakomunikował że jednym z priorytetów w 2019 roku będzie przekazanie WKS Rosji nowego rakietowego kompleksu przeciwlotniczego S-350 „Witiaź”.

  Polubienie

 5. Parę wiadomości dotyczących bsp.
  Bsp „Ochotnik” ma na wiosnę wykonać swój pierwszy lot. W listopadzie tego roku rozpoczęto próbne kołowania tego bezpilotowca.
  Wbrew wcześniejszym informacjom nie zostały przerwane prace nad bsp „Altus”. Zamieszanie informacyjne powstało na skutek zmiany wykonawcy tego projektu. Nowy „Altus” ma mieć oblot w przyszły roku.
  W przyszłym roku mają zakończyć się prace nad bsp Orion – OKR „Inochodiec”.

  Polubienie

 6. Plany dostaw uzbrojenia w roku 2019.
  Na przyszły rok planowane są dostawy 2 kompletów pułkowych systemów S-400 oraz dostawy pierwszych kompleksów S-350.

  Wojska lądowe i brzegowe WMF otrzymają dwa brygadowe komplety kompleksów S-300W4 oraz Buk-M3 i jeszcze brygadowy komplet kompleksu Iskander-M.

  Wojska brzegowe WMF otrzymają 4 brygadowe komplety kompleksów Bastion i Bał.
  WKS otrzyma 4 zmodernizowane samoloty Tu-95.

  W RWSN dyżur bojowy rozpoczną kompleksy rakietowe Awangard wyposażone w hiperdźwiękowe, bojowe moduły manewrujące.

  Polubienie

 7. Na jesień 2019 roku w ramach prób państwowych zaplanowano pierwszy start rakiety Buława z pokładu zmodernizowanego atomowego okrętu podwodnego proj. 955A „Kniaź Władimir”. Próby państwowe tego okrętu mają rozpocząć się latem 2019 i mają zakończyć się w grudniu 2019 roku przyjęciem do służby przez Flotę Północną FR.

  Polubienie

 8. MO FR przekazała informację że zmodernizowane czołgi T-80BWM zostały wyposażone w dopracowany system stabilizacji armaty i system ładowania przystosowany do korzystania z podkalibrowych pocisków 3BM59 „Swiniec-1” i 3BM60 „Swiniec-2”. Jeden wyposażony w rdzeń wolframowy, drugi w rdzeń wykonany ze stopu uranu.

  Polubienie

 9. Pierwsza partia seryjnych karabinków automatycznych AK-12 kal.5,45mm trafiło do wojska. Koncern „Kałasznikow” przekazał MO FR pierwszą partię 2500 karabinków. Karabinki AK-12 i AK-15 (kal.7,62 mm) zostały wybrane do zastąpienia w wojsku karabinków rodziny AK-74 i wejdą w skład wyposażenia indywidualnego żołnierzy „Ratnik”.

  Polubienie

 10. Dziś w Noworosyjsku odbyła się oficjalna uroczystość przekazania Flocie Czarnomorskiej okrętu patrolowego (korwety) proj.22160 „Wasilij Bykow” oraz holownika ratowniczego proj. 22870 „Kapitan Guriew”.

  Polubienie

 11. Do końca tego roku w powietrze ma wzbić się do pierwszego lotu zmodernizowany samolot Tu-22M3M. Oblot samolotu pierwotnie był planowany na wrzesień 2018. W/g wcześniejszych informacji do tego standardu ma być zmodernizowanych 30 samolotów.

  Polubienie

 12. Pierwsza prezentacja przedstawiająca wygląd seryjnego statku proj. 21300 Delfin przeznaczonego do ratowania załóg okrętów podwodnych. Trwa ocena projektu przez dowództwo WMF. W przypadku zatwierdzenia projektu położenie stępki mogłoby mieć miejsce już w przyszłym roku.

  Polubienie

 13. 10 grudnia 2018 miał miejsce udany test hiperdźwiękowej rakiet Cirkon. W czasie próby rakieta osiągnęła (w/g źródeł amerykańskich) prędkość 8 Macha. Przyjęcie rakiety na uzbrojenie nastąpi prawdopodobnie w przeciągu roku a produkcja seryjna rozpocznie się w 2021.

  Polubienie

  1. Rosyjskie źródła natomiast niepotwierdzają:).
   Chiny natomiast przetestowały z powodzeniem S 400 przeciwko głowicy z pocisku balistycznego poruszającej się z prędkością 3km/s.

   Polubione przez 2 ludzi

   1. Rosyjskie źródła informują że próby Cirkona rozpoczęto ok. 4 lata temu i odbyło się ponad 10 prób z wykorzystaniem brzegowego stanowiska startowego. Rakiety raziły cele morskie odległe o kilkaset kilometrów. I jak podano cele niejednokrotnie były rażone przy prędkości hiperdźwiękowej. 🙂

    Polubienie

   2. Stricte potwierdzonych prób jest pięć. No ale oczywiście nie wszystkie musieli potwierdzać oficjalnym komunikatem. Tak czy siak wygląda na to, że FR będzie pierwszym krajem na świecie, w którym na wyposażenie wejdą hipersoniczne pociski manewrujące HCM oraz manewrujące głowice HGV dla ICBM.

    Polubienie

  2. Potwierdzone starty choć nieoficjalne.
   „…1 – 15.12.2015 г. – Ненокса, 21-й ГЦМП – аварийный пуск фотографии которго попали позже в сеть.
   2 – 16-17 марта 2016 г. – Ненокса, 21-й ГЦМП – первый успешный пуск.
   3 – 10-15 апреля 2017 г. – ПЛА К-560 „Северодвинск” пр.885 – вероятно пуск, завершающий первый этап летно-конструкторских испытаний ракеты.
   4 – 30 мая 2017 г. – вероятно, ПЛА К-560 „Северодвинск” пр.885 – успешный пуск по западным данным.
   5 – 10 декабря 2018 г. …”
   Może za 10 lat więcej będzie wiadomo jak to wszystko się rozwijało i ile tak naprawdę było tych startów i z jakich wyrzutni.

   Polubione przez 1 osoba

 14. Prawdopodobnie nowa instalacja na Krymie. Krug CDAA. Czyli zestaw anten położonych po okręgu służący do monitorowania i określania położenia źródeł transmisji fal radiowych (w tym wysyłanych przez samoloty i statki). System pozwala na bardzo dokładne położenie źródła fal radiowych ( w szczególności w przypadku współdziałania ze sobą kilku różnych stacji).

  Polubienie

 15. Wczoraj MO FR podpisało kontrakt na dostawę do wojska jednolitego systemu kierowania wojskiem ESU TZ. System będzie pracował na poziomie taktycznym. ESU TZ to jednolity system kierowania pola walki w skład którego wchodzi 11 podsystemów m.in. takich jak system WRE , przeciwlotniczy, zabezpieczenia materiałowego czy jednolity system informatyczny który integruje różne typy łączności.
  Data wypełnienia kontraktu to 2027 rok.

  Polubienie

 16. Zakłady lotnicze Suchoja z Nowosybirska (NAZ) przekazały WKS Rosji w dniach 19 i 22 grudnia cztery samoloty Su-34. Samoloty trafiły do 2.gwardyjskiego pułku lotnictwa bombowego 21.mieszanej dywizji 14.armii WWS i PWO CWO dyslokowanego na lotnisku Szagoł (Czelabińsk). Na stanie pułku znajduje się obecnie 18 samolotów tego typu. Produkcja samolotów Su-34 w tym roku zamknęła się w liczbie 14 sztuk.

  Prawdopodobnie to ostatni przekazany w tym roku samolot.

  Polubione przez 1 osoba

 17. W dniach 20-22 grudnia 2018 roku na lotnisko Chalino przyleciał ostatni z zakontraktowanych na ten rok samolotów Su-30SM który to wszedł w skład 14. gwardyjskiego pułku lotnictwa myśliwskiego 105. mieszanej dywizji lotniczej 6.armii WWS i PWO ZWO. W tym roku przekazano wojsku 14 samolotów tego typu.

  Polubienie

 18. Korweta „Gromkij” oficjalnie została przyjęta na uzbrojenie i będzie pełnić służbę w TOF. Jest to drugi okręt proj. 20380 przeznaczony dla TOF. Kolejne dwie korwety tego projektu przeznaczone dla TOF mają być przekazane w latach 2020 i 2021. Dwie kolejne zmodyfikowanego projektu 20385 mają być przekazane TOF w latach 2019-2020.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Wbrew pozorom, fajnie widać przyswojenie kompetencji budowy Stierieguszczych, zejście z ponad 8 do faktycznie 4-5 lat, jeśli chodzi o długość konstrukcji. Byłoby dużo lepiej, gdyby nie zatory płatnicze (kompozytowe nadbudówki) i szereg komponentów które podpadły pod substytucję importu (silniki główne, śruby nastawne, stabilizatory przechyłów, linie wałów oraz przekładnie pr. 20385), spowodowane chwilowym zachodnim zauroczeniem. Dzięki wkomponowaniu anten Zasłona w maszt sama jednostka również prezentuje się nowocześnie. Na jesieni 2019 minie 3 rok, jak nie położono stępki pod jednostkę klasy duża korweta/fregata, więc czekam na pozytywne zaskoczenie.

   Polubienie

 19. 9 nowych nowych czołgów T-72B3 trafiło do wyższej szkoły dowodzenia wojsk pancernych w Kazaniu. Około 10 zmodernizowanych T-72B3 otrzymał jeden z batalionów pancernych 49. ogólnowojskowej armii JuWO dyslokowany w Kraju Stawropolskim.
  Pierwsze komplety KRWD czyli pojazdów do układania dróg tymczasowych trafiły do jednostki pontonowo-mostowej wojsk inżynieryjnych dyslokowanej w mieście Murom położonego w Obwodzie Władymirskim. Pierwsza partia liczyła 12 pojazdów z kompletami KRWD na podwoziu KamAZ-63501. Jeden komplet umożliwia rozwinięcie 50 m drogi tymczasowej która umożliwia poruszanie się pojazdów kołowych o nacisku do 12 ton na oś lub pojazdów gąsienicowych o masie do 60 ton.

  Polubienie

  1. W trakcie testu Awangard wykonywał manewry
   „…В ходе полета на гиперзвуковой скорости планирующий крылатый блок совершил вертикальное и горизонтальное управляемое маневрирование и в назначенное время поразил условную цель на боевом поле полигона…”.
   Teraz testy Posejdona i wiosną być może poleci Sarmat.
   Z jednego z blogów na temat co może się zdarzyć w przypadku zerwania przez USA porozumienia INF.
   https://militaryrussia.livejournal.com/432410.html

   Polubienie

 20. Chodziły spekulacje, że Sarmat poleci nawet teraz. Od kilku dni były wydane ostrzeżenia w północnych regionach, które świadczyły o tym, że z Plesiecka coś poleci. A co ciekawe ostrzeżenia również pojawiły się nad Morzem Łaptiewów. Co świadczyłoby o dość dziwnej trasie lotu 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Skoro informowali że Awangard jest już w produkcji i ma wejść na uzbrojenie to wypadałoby przetestować. A z tym Morzem Łaptiewów to nie wiem czy czegoś innego tam nie testują.

   Polubienie

 21. Kolejne 3 śmigłowce Mi-24P zostały przekazane do nowo sformowanej 7. brygady lotnictwa armijnego wchodzącego w skład 14. armii WWS i PWO CWO. Wcześniej w połowie grudnia dostarczone były 2 takie śmigłowce i w planach było dostarczenie 20 takich śmigłowców do końca 2018 roku.

  Polubienie

 22. @chzougk, 19 GRUDNIA 2018 O 14:57
  > Jeśli chodzi o zamówienia dla WMF to się zgadza. Innymi słowy, będzie chyba powrót do koncepcji z poprzedniej dekady, czyli seryjnej budowy Gorszkowów i Stiereguszczych, którą porzucono na rzecz „współpracy z zachodnimi partnerami”, co mocno krytykowali byli dowódcy z czasów ZSRR. Właśnie informacje o możliwym wznowieniu tych okrojonych serii parokrotnie pojawiały się ostatnio w mediach i internecie, m.in. z ust władz stoczni i biur konstrukcyjnych.
  Ale IIRC w 11356 dla WMF chyba nie ma nic zagranicznego? (poza napędem, ale z ostatnich info od Zwiezdy wynikałoby, że to mają już opanowane, kwestia produkcji seryjnej to góra pół roku?)
  > Z faktu, że większe jednostki aktualnie nie widnieją w planach WMF na najbliższe lata,
  No jak nie, jak tak – przecież z tych trzech stojących w Jantarze chyba oficjalnie nie zrezygnowali? A skoro nie, to jeśliby je sprzedali do Indii to sobie sprawią zamienniki…
  > tempa budowy poprzednich oraz konieczności budowy łańcucha dostaw, bo jednostki będą bazowały na zrewidowanych planach i wymagały substytucji importu lub modernizacji (dobry przykład to turbiny gazowe).
  No właśnie – co POZA turbinami muszą zastąpić?

  Polubienie

  1. 11356 bazuje na Buriewiestnikach, a o ile mi wiadomo z lektur opracowań i forów, to rzeczywiście poza napędem (Zoria-Maszprojekt) i ewentualnie okrętową siecią elektryczną (Wartsila-Cummins) wraz z systemami sterowania, nie ma tam żadnych ważnych importowanych podzespołów, gdyż spora część z nich to w linii prostej rozwinięcia wzorów z czasów zimnej wojny, chyba że za takowe uważamy importowane trudnopalne materiały wykończeniowe czy meble (aczkolwiek, z materiałów o pr. 22160 wynika, że je także zastąpiono).
   > poza napędem, ale z ostatnich info od Zwiezdy wynikałoby, że to mają już opanowane, kwestia produkcji seryjnej to góra pół roku?
   Komentarze są dwuznaczne, z jednej strony poinformowali o udanych próbach przedseryjnych turbin i oczekiwaniu na dostawy przekładni (były odwiedziny WP), ale z drugiej pojawiła się publikacja (TASS o ile mnie pamięć nie myli), że Zwiezda tak naprawdę nie ruszyła z miejsca z opracowaniem przekładni dla turbin pod pr. 11356, skupiając się na M90FR pod pr. 22350 i 20386. Nawiasem mówiąc, komponenty turbin w dużej części i tak wywodziły się z Rosji, za systemy sterowania i przekładnie (czyli to z czym wciąż są problemy) odpowiedzialny był głównie Nikołajew. Podsumowując, spuszczono zasłonę milczenia i wszystkiego dowiemy się po fakcie.

   > No jak nie, jak tak – przecież z tych trzech stojących w Jantarze chyba oficjalnie nie zrezygnowali? A skoro nie, to jeśliby je sprzedali do Indii to sobie sprawią zamienniki
   Zastępca dowódcy WMF ds. uzbrojenia Wiktor Bursuk stwierdził, że wejdą w skład Floty Czarnomorskiej, podobne słowa padły z ust przedstawicieli admiralicji tejże floty. „Вторая тройка обязательно будет достроена и войдет также в состав Черноморского флота”. A. Syszkin i wydawnictwo Mil.Press pisali, że jeśli jednostki zostaną rzeczywiście sprzedane, to i tak Jantar przed 2020 będzie mógł rozpocząć budowę Butakowa/Istomina/Korniłowa „serii II”, jak to roboczo nazwano koncepcję, bo żadnych nowych kontraktów z MO stocznia nie podpisała, a produkcja cywilna nie zapewni jej 100% obłożenia.
   > No właśnie – co POZA turbinami muszą zastąpić?
   Dla pr. 11356 tak naprawdę nic, na nim wszysto od uzbrojenia, przez łączność po systemy rozpoznania jest rosyjskiej produkcji. Dziwi, a niedługo będzie 5 lat, że nie pojawił się koncept kolejnej modernizacji w oparciu o opanowany już M90FR czy diesle z Kołomny. Takowe rozwiązania oczywiście wymagałyby nowych kadłubów lub cięcia starych, gdyż stare turbiny m.in. są innych rozmiarów, nie posiadają kontenerów akustycznych i ustawiono je w sąsiadujących przedziałach.
   Wydaje mi się, że najprostszym wytłumaczeniem wydają się finanse i oparcie floty na MRK oraz OP (co postulowano także u nas, na szczęście nie wypaliło). Aczkolwiek tańszej altrenatywy nie ma, łącznie z jednostkami indyjskimi 3 nowe okręty dałyby serię 7 fregat i ciągłość dostaw/produkcji do okolic 2027 (wtedy Hindusi planują podnieść banderę na licencyjnych Grigorowiczach budowanych w Goa). Cena Grigorowicza to około ~$330 mln, podczas gdy Gorszkow to około ~$420 mln (blisko $100 mln różnicy), według przeliczeń ze starych kontraktów z uwzględnieniem inflacji, na podstawie danych od Szyszkina i BMPD.

   Polubienie

 23. Su-27SM3 na lotnisku Tołmaczewo w drodze z zakładów lotniczych w Komsomolsku nad Amurem na docelowe lotnisko w Krymsku.
  Samoloty prawdopodobnie przeznaczone są dla 3. mieszanego pułku lotniczego 1.mieszanej dywizji lotniczej 4.armii WWS i PWO JuWO z Krymska.

  Polubione przez 1 osoba

 24. Budowa jednego z dwóch małych okrętów rakietowych pr. 12418 „Mołnija” na terenie stoczni Wympieł z Rybińska. Widoczna jest nowa nadbudówka, miejsce na Urany, AK-176MA, PK-10, ale zabrakło obiecywanej Palicy (Pancyra), zapewne zadecydowały fałszywe oszczędności. Jest też poślizg spowodowany opóźnieniami w dostawie diesli.

  Polubienie

 25. Dziś z lotniska KAZ w Kazaniu wystartował do pierwszego lotu zmodernizowany samolot bombowy Tu-22M3M. Samolot w czasie dziewiczego lotu wzbił się na wysokość 1500 m. lot rwał 37 minut.

  Fotografia archiwalna przedstawiająca samolot z czasu wytoczenia z hangaru.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s