Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

Wiadomości i dyskusja XIII

Reklamy

152 uwagi do wpisu “Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

 1. MO FR w 2019 roku otrzyma około 1850 jednostek sprzętu samochodowego i specjalnego, w tym samochodów wyposażonych w zdalnie sterowane moduły bojowe. W szczególności jednostki otrzymają pojazdy o zwiększonym bezpieczeństwie „Tajfun-K” i „Tajfun-U”, nowoczesne systemy radiacyjnego i biologicznego rozpoznania skażeń RChM-6 i RChM-8.
  Jednostki zwiadowcze wyposażone zostaną w pojazdy opancerzone Tigr-M z modułułem bojowym Arbalet-DM, przenośne stacje radarowe Aistenok i Fara-BP. Do jednostek łączności trafi ponad 60 stacji łączności satelitarnej R-441LМ i R- 444NL. Ponadto procesowi modernizacji poddane zostaną armatohaubice 2S3 Akacja poprzez wymianę środków łączności, zwiększenie donośności o 15% poprzez zastosowanie nowej amunicji.

  Polubione przez 1 osoba

 2. MO FR poinformowało że w czasie działań rosyjskich wojsk w Syrii przewinęło się ponad 68 tyś. rosyjskich wojskowych, w tym 460 z wysokimi stopniami generalskimi.
  W/g przekazanych danych dotyczących działań WKS w Syrii
  „…задействовали 87% экипажей оперативно-тактической, 91% армейской, 97% военно-транспортной, а также 60% дальней авиации…”
  Czyli jak widać doświadczenia zebrała znacząca część składu osobowego rosyjskiego lotnictwa.
  Ciekawe jak się ma takie doświadczenie zebrane w takim konflikcie do normalnych wzorców szkolenia pilotów? Oczywiście nie było zagrożeń związanych działaniami wrogiego lotnictwa czy kompleksowej obrony przeciwlotniczej czy WRE ale były pewnie ograniczenia związane z charakterem prowadzonych działań…, pewnie to trochę inaczej wyglądało niż na ćwiczeniach na poligonach.

  Polubienie

  1. Na pewno dla pilotów samolotów bombowych i szturmowych a także śmigłowców bojowych była to bardzo przydatna lekcja, atakowali nie makiety na poligonie a realne cele, które musieli rozpoznać i precyzyjnie trafić, nie równając przy tym z ziemią całych wsi. Piloci samolotów szturmowych i śmigłowców musieli też być gotowi na to, że w każdej chwili jakiś brodaty jegomość na ziemi może przywitać ich salwą z 23mm armaty bądź rakietą z ppzr. Piloci samolotów myśliwskich i rozpoznawczych mogli przetestować na samolotach koalicji skuteczność systemów wykrywania własnych maszyn.

   Polubione przez 2 ludzi

 3. Na 2019 rok zaplanowano przekazanie DA 4. zmodernizowanych strategicznych bombowców
  Tu-95MS. Modernizacja pozwoli wydłużyć okres użytkowania tych samolotów do 45-50 lat.

  Polubienie

 4. Potwierdzają się wiadomości z grudnia 2018 o rozpoczęciu w 2019 roku dostaw do wojska kompleksów do zakłócania pracy satelitów Triada-2S. W/g przekazanej dziś informacji elementy tego kompleksu weszły do użycia. Kontrakt na dostawę tych kompleksów został podpisany podczas forum Armia-2018 i w/g którego dostawy do wojska miałyby się rozpocząć w 2019 roku. Kompleks przeznaczony jest do zakłócania systemów łączności satelitów jak również może spowodować całkowite przerwanie ich pracy.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Rosja rozwija jak widać całe spektrum środków przeciwko satelitom. Zarówno kompleksy WRE jak i lasery bojowe oraz standardowe systemy ASAT na platformach mobilnych jak i lotniczych, również prawdopodobnie pracują nad czymś na wzór systemu IS.

   Polubienie

 5. 28 grudnia 2018 roku do pierwszego lotu wystartował Tu-214PU. Samolot klasyfikowany jak punkt dowodzenia wchodzący w skład SŁO (specjalny oddział lotniczy) dowodzenia prezydenta Rosji.

  Polubienie

 6. Trwają prace nad zmodernizowaną wersją rakiety Kalibr-M przeznaczonej dla WMF Rosji. Prace nad rakietą są na etapie naukowo-badawczym i są finansowane przez MO FR (ujęte są GPW 2018-2027). Rakieta powinna trafić do wojska do 2027 roku. Zasięg nowej rakiety (o zwiększonych gabarytach) ma wynieść ponad 4500 km, masa części bojowej 1000 kg (dwukrotnie większa niż w obecnych rakietach Kalibr). Rakiety będą przeznaczone do niszczenia celów naziemnych z pomocą konwencjonalnych lub jądrowych głowic. Nosicielami rakiet mają być większe okręty nawodne od wielkości fregaty oraz okręty podwodne.

  Polubienie

 7. „Tupolew” na początku 2019 roku rozpocznie produkcję pierwszych prototypów bombowców dalekiego zasięgu PAK DA. Przeniesienie całości dokumentacji projektowej PAK DA do fabryki samolotów w Kazaniu zbliża się ku końcowi a budowa pierwszego prototypu rozpocznie się w najbliższych miesiącach. Według oficjalnych danych, strategiczny bombowiec nowej generacji będzie wykonany zgodnie z aerodynamiczną konfiguracją „latającego skrzydła” (bez jednostki ogonowej) i zbudowany przy użyciu technologii stealth. Ponadto PAK DA będzie poddźwiękowy i ma mieć większy udźwig uzbrojenia niż Tu-160.
  Dyrektor generalny Tupolewa, Aleksander Konjuchow przewiduje wdrożenie pierwszego prototypu PAK DA na lata 2021-2022. Jurij Borisow, będący wiceministrem obrony Federacji Rosyjskiej (obecnie wicepremierem), stwierdził, że PAK DA może wykonać pierwszy lot w latach 2025-2026, a początek produkcji seryjnej zaplanowano na 2028-2029. Prace badawcze prowadzone są pod kodem „Posłaniec”, w wyniku którego przygotowywany jest projekt dokumentacji PAK DA.

  Polubione przez 1 osoba

 8. MO FR podpisało nowy kontrakt na remont i modernizację kolejnej partii samolotów MiG-31 do standardu MiG-31BM. Prace są już w toku. Wcześniej w ubiegłym roku przekazano informację że do roku 2023 planowana jest modernizacja całego parku samolotów. W użytkowaniu znajduje się obecnie ok. 120 samolotów MiG-31, ok. 150 znajduje się w rezerwie z tego ok. 100 jest zmodernizowanych do wersji MiG-31BM.

  Polubienie

  1. Jeśli zmodernizują kolejne ze 120 maszyn to będą dysponować całkiem pokaźną liczbą MiG-31BM. To nadal świetna maszyna do wykonywania swych pierwotnych zadań a i nie tylko. Teraz to już maszyna wielozadaniowa 🙂

   Polubienie

 9. Zjednoczona Korporacja Stoczniowa i MO prowadzą rozmowy na temat udostępnienia rządowej linii kredytowej na pokrycie kosztów budowy dwóch dodatkowych fregat pr. 22350. Fotografia poniżej przedstawia proces budowy przekładni R055 dla Admirała Gołowko.

  Polubienie

 10. Testy państwowe nowego rakietowego systemu przeciwpancernego Kornet-D1 (ATGM) odbędą się w 2019 r. Zestaw opracowany został na potrzeby jednostek WDW. Kornet-D1 zbudowany jest na podwoziu BMD-4M i powinien znacznie zwiększyć siłę ognia jednostek szturmowych i spadochronowych.

  Polubienie

 11. Roskosomos potwierdził start rakiety RS-24 Jars-M w czerwcu 2018 roku. 22 czerwca 2018 roku w kosmodromie w Plesiecku miał miejsce strat rakiety RS-24 Jars bazowania stacjonarnego. Źródła zachodnie podają że próba rakiety była nieudana. W/g nie potwierdzonych informacji rakieta mogła być w nowym wariancie 15Ż80 a nie standardowym 15Ż65M.

  Polubienie

 12. Nowe fregaty proj. 22350 których budowę rozpatruje MO FR, WMF i OSK mogą otrzymać zwiększoną ilość przenoszonych rakiet Kalibr z 16 do 24. Nie podano jakiego wariantu będą te rakiety ale istnieje prawdopodobieństwo że mogą to być nowe rakiety Kalibr-M. Na razie sytuacja dotycząca budowy nowych okrętów tego projektu jest w zawieszeniu z powodu braku środków wydzielonych na ten cel. Wprowadzenie okrętów tego projektu z wzmocnionym uzbrojeniem może spowodować spowolnienie prac nad fregatą projektu 22350M.

  Polubienie

  1. Pojawiła się informacja że może zostać otwarta linia kredytowa na 2 kolejne fregaty projektu 22350. Na przełomie 2018-2019 roku były prowadzone konsultacje pomiędzy OSK, MO FR i WMF. Teraz decyzja należy do rządu FR. W chwili obecnej w składzie WMF znajduje się jedna fregata tego projektu, jedna jest na etapie prób, kolejne 2 są w budowie.

   Polubienie

   1. Nic nie wskazuje, żeby siłownia pod 22350M była dostępna wcześniej niż te pod Gorszkowy i Grigorowicze, na pr. 22350 zastosowano układ CODOG (2×5200 KM na marszowej lub 2×27500 KM na prędkości pościgowej), a przy wyporności ~8000 ton w aktualnych realiach (brak odpowiednich diesli i zablokowana możliwość importu) potrzeba COGAG (zrusyfikowane M90FR [2×27500 KM] i M70FRU [2×18000 KM]) i nowych przekładni. Rozwiązania oparte m.in. na ww. turbinach od Z-M z powodzeniem zagościły na chińskich i indyjskich jednostkach oceanicznych.

    > Wprowadzenie okrętów tego projektu z wzmocnionym uzbrojeniem może spowodować spowolnienie prac nad fregatą projektu 22350M.

    Jeśli nie położą stępek pod serię jakichkolwiek nowych fregat (lub czegoś większego), to za 10 lat na Oceanach Spokojnym i Atlantyckim będą pływały same MRK i 7 nowych korwet, bo 40 lat osiągnie lub przekroczy blisko 20 jednostek klasy fregata, niszczyciel czy krążownik. Z taką flotą nie da się bronić arktycznych interesów.

    Polubione przez 1 osoba

 13. Ostania para samolotów Su-35S która w końcu grudnia została przekazana WKS Rosji trafiła do 790. pułku lotnictwa myśliwskiego 105. mieszanej dywizji lotniczej 6.armii WWS i PWO dyslokowanego na lotnisku w Chotiłowie. Tym samym rozpoczęło się przezbrojenie eskadry będącej w składzie pułku z samolotów Su-27SM na samoloty Su-35S. W składzie pułku znajdują się jeszcze dwie eskadry samolotów MiG-31BM.

  Polubienie

 14. MO FR kończy testy „polarnego” kompleksu przeciwlotniczego S-400 przeznaczonego do działań w trudnych warunkach arktycznych. Elementy kompleksu są umieszczone na podwoziu MZKT-7930 w formule 8×8. Każdy z pojazdów będzie wyposażony w małą turbinę gazową która będzie służyła do rozruchu silnika głównego oraz do ogrzewania kabiny, rakiet i elektroniki zainstalowanej na pojeździe.

  Polubienie

 15. Pierwsze wyrzutnie rakietowe RSZO Tornado-S trafiły do JuWO. Pierwszym odbiorcą nowego systemu rakietowego w JuWO jest 439. gwardyjska brygada artylerii rakietowej dyslokowana w miejscowości Znamiensk w Obwodzie Astrachańskim.

  Polubienie

 16. Grupa lotnictwa armijnego dyslokowana w Uprun w Obwodzie Czelabińskim CWO otrzymała 8 nowych śmigłowców Mi-8 MTW-5. Grupa ta zajmuje się m.in. akcjami poszukiwawczo-ratowniczymi związanymi z powrotem na Ziemię kosmonautów.

  Polubienie

 17. W końcu grudnia 2018 roku Chiny przeprowadziły drugą próbę strzelań systemu S-400. Tym razem strzelano do celu aerodynamicznego poruszającego się z prędkością 600 m/s. Cel został zestrzelony z jedną rakietą 46N6Je z odległości 250 km. Poprzednia próba z początku grudnia również zakończona sukcesem (również zestrzelony jedną rakietą) dotyczyła celu balistycznego poruszającego się z prędkością 3000 m/s na odległości 250 km.

  Polubienie

  1. >dotyczyła celu balistycznego poruszającego się z prędkością 3000 m/s na >odległości 250 km.

   Coś tu nie gra, ponieważ zasięg rażenia balistyków jest znacznie mniejszy niż 250 km.

   Polubienie

   1. „…первые успешные испытания российских С-400 в Китае состоялись в начале декабря 2018 года. Стрельба велась по баллистической цели (имитирует баллистическую ракету средней дальности), летевшей на скорости 3 км/с. Мишень была поражена также одной ракетой системы на дальности 250 км…”
    Nie podano typu rakiety.

    Polubienie

   2. Rakieta to była prawdopodobnie 48N6DM. Według mnie ktoś po prostu walnął gafę. Zasięg 250km wynosi dla celów aerodynamicznych.

    Polubienie

 18. WMF Rosji planuje wprowadzić w perspektywie do linii 32 strategiczne podwodne aparaty „Posejdon” umieszczonych na czterech okrętach podwodnych, po dwie łodzie podwodne w Flocie Oceanu Spokojnego i Flocie Północnej z ośmioma aparatami „Posejdon” na pokładzie. W aparaty wyposażony zostanie będący w budowie atomowy okręt podwodny proj. 09851 „Chabarowsk” oraz specjalnie do tego zmodyfikowane okręty podwodne projektu 949A.

  Polubienie

 19. Nowa technika trafiła do SZ FR.
  Dwa nowe samoloty Su-34 trafiły do pułku lotniczego COW dyslokowanego w Obwodzie Czelabińskim.
  Ponad 30 nowych czołgów T-72B trafiło do korpusu armijnego Floty Bałtyckiej Na ten rok planowana jest jeszcze jedna dostawa 30 czołgów dla korpusu armijnego BF.
  1000 kompletów „Ratnik” przekazano jednostce wojsk zmechanizowanych 58. ogólnowojskowej armii JuWO dyslokowanej w Republice Czeczeńskiej.
  Do jednej z jednostek wojsk zmechanizowanych dyslokowanych w Autonomicznym Obwodzie Żydowskim trafił kompleks WRE Borisoglebsk-2.

  Polubienie

 20. Być może stwierdzono, że lepiej tworzyć więcej jednostek w oparciu o sprzęt może stary (ale patrząc na potencjalnych przeciwników to nie aż tak stary, np. polskie Leopardy i PT-91 są tak samo nowoczesne, o T-72M1 już nie mówiąc, bo to kuriozum), ale który już jest. Niech te jednostki istnieją, szkolą poborowych, rozbudowują swoją bazę gospodarczą, a gdy będzie nowy sprzęt to przyjdzie na gotowe. Zawsze to lepsze niż budowanie jednostek od zera, jak nowy sprzęt się pojawi (o ile wogóle).

  Polubienie

 21. Flota Oceanu Spokojnego otrzymała nowy kuter przeciwdywersyjny proj. 21980 „Graczonok”. Jest już 5 jednostka tego projektu która weszła w skład TOF.

  Polubienie

 22. NPO „Wint” zakończyło prace nad opracowaniem układu napędowego dla okrętów wojennych klasy „korweta”. Układ charakteryzuje się m.in. niskim poziomem szumów, śrubą ze zmiennym skokiem, ułatwionym serwisowaniem ( np. usuwanie usterek przy śrubie bez konieczności korzystania z doku) . Prace OKR prowadzone były pod nazwą „WRSz-M”.

  Polubienie

 23. Specjalny batalion przeznaczony do zabezpieczenia wojsk w paliwa i wodę z pomocą rurociągów w czasie ćwiczeń. W klipie maszyna do układania rurociągów TUM-150W.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s