Tematyka OT

Wiadomości i dyskusja cz. II

138 uwag do wpisu “Tematyka OT

 1. Dzisiaj w Plesiecku miał miejsce start rakiety Sojuz-2.1a z satelitą komunikacyjnym Meridian na pokładzie. Zadaniem nowego satelity będzie m.in. zapewnienie łączności w północnej części FR oraz na terenach gdzie przebiega północny, morski szlak komunikacyjny.

  Polubienie

 2. Egipskie Siły Powietrzne nabyły jordańskie transportowce Ił-76MF. Według egipskich blogerów, samoloty miały podobno przejść m.in. modernizację wyposażenie elektronicznego. W związku z tym Egipt prawdopodobnie zrezygnował z nabycia w najbliższych latach Iłów-476 (za Babakiem).

  Ps. Od kadencji Szamanowa WDW wyrażają chęć powstania rodzimego „MF”, w związku z rosnącymi wymiarami i ciężarem nowej techniki. Może coś się ruszy wobec postępów w produkcji przez Awiastar.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Montaż drugiego potężnego dźwigu „Goliat” (udźwig 1200 ton) w stoczni „Zwiezda” przeznaczonego do prac przy budowie takich statków jak tankowce, gazowce czy lodołamaczy atomowych „Lider”.

  Polubienie

 4. Iran: oficjalne przekazanie do służby przeciwlotniczego zestawu rakietowego Bavar 373. Wg. oficjalnych deklaracji, zestaw służy do zwalczania celów aerodynamicznych i balistycznych, wykrywając je z odległości 450 km i śledząc 200 jednocześnie. Namierzenie celu z odległości 250km, dalsza granica strefy ognia 200 km. Irańczycy opisują zestaw jako równoważny wobec S-300.

  Polubienie

 5. Historyczne OT: obszerny, „ściśle tajny” film przedstawiający manewry wojsk Układu Warszawskiego „Tarcza 84” na terenie Czechosłowacji. Ze szczególnie ciekawych scen, wspólne natarcie Wojska Polskiego i Armii Radzieckiej, oprócz tradycyjnego ostrzału i bombardowań z masą dymu takie ciekawostki jak radziecki żołnierz z kb Mosin z lunetą (a mamy rok 1984). Szkoda że z naszych archiwów nikt nie wyciągnął takich filmów, przedstawiających ćwiczenia odbywające się w Polsce, czy też różnych filmów szkoleniowych dla żołnierzy.

  Polubione przez 1 osoba

  1. „Щит” to po naszemu „Tarcza”, ćwiczenia nazywają się „Tarcza Przyjaźni”, zapewne w nawiązaniu do cyklicznych ćwiczeń wojsk UW „Tarcza” odbywających się na terenie Czechosłowacji. A nawała „Uraganów” warta pamiątkowych zegarków 😉

   Polubienie

 6. Razwiedka armii Nadniestrza, czyli są „państwa”, gdzie BRDM-1 jest wciąż w linii. Zdjęcia z października tego roku.
  hosting
  hosting
  hosting
  Z kolei „batalion” zmotoryzowany dysponuje zacnymi BTR-60.
  hosting
  Gdy kiedyś Mołdawia zechce zrobić im „burzę” to ich zroluje w dzień lub dwa. Szczególnie, że rosyjski kontyngent nie wygląda dużo lepiej z uwagi na blokadę.

  Polubienie

  1. Są państwa gdzie w linii są T-34-85, są takie gdzie armia uzbrojona jest w karabiny Lee-Enfield, więc nie jest tak źle: w NATO używany jest jeszcze kbk AKMS, a oni mają AK-74 😉 Wbrew pozorom, armia Mołdawii wcale nie prezentuje się lepiej, jedyne co przemawia na ich atut to głębokość operacyjna: szczątkowa artyleria mołdawska ze 122mm haubicami ma większość Naddniestrza w zasięgu. Naddniestrze ma za to Grady. W wojskach lądowych teoretycznie przewagę ma Naddniestrze: ma koło batalionu czołgów (T-64 i T-55) i teoretyczne 4 brygady zmechanizowane, z BWP-1, BTR-60 i BTR-70. Mołdawia czołgów nie ma, brygady ma 3, praktyczne, z jednym batalionem na BWP-1, reszta na BTR-60 i ich rumuńskich kopiach podarowanych przez sąsiada. Lotnictwa też się pozbyli, mają jedynie kukuruźniaki An-2 i 8 śmigłowców Mi-8 (na papierze). Oczywiście mają zdolności mobilizacyjne, ale jeśli Rumuni nie podarowaliby im sprzętu to rozjechać Naddniestrza nie mają szans.

   Polubienie

   1. Rzeczywiście chyba przeszacowałem możliwości Mołdawii. Acz w razie W mieliby zapewne z automatu co najmniej ciche, sprzętowe wsparcie Rumunii, Nadniestrze z uwagi na blokadę nie mogłoby liczyć na cokolwiek, poza słabym i przestarzałym kontyngentem sił rosyjskich, którego rezerwy dla prowadzenia walk są niewielkie.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s