Tematyka OT

Wiadomości i dyskusja cz. II

139 uwag do wpisu “Tematyka OT

 1. Dzisiaj w Plesiecku miał miejsce start rakiety Sojuz-2.1a z satelitą komunikacyjnym Meridian na pokładzie. Zadaniem nowego satelity będzie m.in. zapewnienie łączności w północnej części FR oraz na terenach gdzie przebiega północny, morski szlak komunikacyjny.

  Polubienie

 2. Egipskie Siły Powietrzne nabyły jordańskie transportowce Ił-76MF. Według egipskich blogerów, samoloty miały podobno przejść m.in. modernizację wyposażenie elektronicznego. W związku z tym Egipt prawdopodobnie zrezygnował z nabycia w najbliższych latach Iłów-476 (za Babakiem).

  Ps. Od kadencji Szamanowa WDW wyrażają chęć powstania rodzimego „MF”, w związku z rosnącymi wymiarami i ciężarem nowej techniki. Może coś się ruszy wobec postępów w produkcji przez Awiastar.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Montaż drugiego potężnego dźwigu „Goliat” (udźwig 1200 ton) w stoczni „Zwiezda” przeznaczonego do prac przy budowie takich statków jak tankowce, gazowce czy lodołamaczy atomowych „Lider”.

  Polubienie

 4. Iran: oficjalne przekazanie do służby przeciwlotniczego zestawu rakietowego Bavar 373. Wg. oficjalnych deklaracji, zestaw służy do zwalczania celów aerodynamicznych i balistycznych, wykrywając je z odległości 450 km i śledząc 200 jednocześnie. Namierzenie celu z odległości 250km, dalsza granica strefy ognia 200 km. Irańczycy opisują zestaw jako równoważny wobec S-300.

  Polubienie

 5. Historyczne OT: obszerny, „ściśle tajny” film przedstawiający manewry wojsk Układu Warszawskiego „Tarcza 84” na terenie Czechosłowacji. Ze szczególnie ciekawych scen, wspólne natarcie Wojska Polskiego i Armii Radzieckiej, oprócz tradycyjnego ostrzału i bombardowań z masą dymu takie ciekawostki jak radziecki żołnierz z kb Mosin z lunetą (a mamy rok 1984). Szkoda że z naszych archiwów nikt nie wyciągnął takich filmów, przedstawiających ćwiczenia odbywające się w Polsce, czy też różnych filmów szkoleniowych dla żołnierzy.

  Polubione przez 1 osoba

  1. „Щит” to po naszemu „Tarcza”, ćwiczenia nazywają się „Tarcza Przyjaźni”, zapewne w nawiązaniu do cyklicznych ćwiczeń wojsk UW „Tarcza” odbywających się na terenie Czechosłowacji. A nawała „Uraganów” warta pamiątkowych zegarków 😉

   Polubienie

 6. Plany dostaw samolotów pasażerskich MS-21
  „Поступление МС-21 в 2021 году – шесть машин, в 2022 году – 12 машин, в 2023 – 25 машин, и к 2025 году выход на 72 машины в год”
  oraz planowany park samolotów SSJ100 w poszczególnych latach
  „Парк воздушных судов на 2019 год в отношении SSJ100 – 155 самолетов. На 2020 год – 185, на 2021 год – 215”.
  Pierwszym użytkownikiem MS-21 ma być Aerofłot.
  Jakoś nie chce mi się wierzyć, ale o ile samoloty pojawią się większych ilościach u rodzimych przewoźników i o ile ktoś nie rzuci sterty skórek od bananów to może i uda się troszkę uszczknąć z tego toru jakim jest rynek samolotów pasażerskich. Ten MS-21 niekoniecznie jest taki ostatni.

  Polubienie

 7. Średni nalot załóg lotnictwa taktycznego ukraińskich sił powietrznych wyniesie w 2019 roku 28 godzin. W 2013 roku, za czasów Janukowycza, wynosił 36 godzin, w kolejnych latach aż do 2016 roku następował niewielki wzrost, po czym średni nalot ponownie zaczął maleć, choć zwiększyła się liczba zdolnych do lotów statków powietrznych.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s