Tematyka OT

Wiadomości i dyskusja cz. II

148 uwag do wpisu “Tematyka OT

 1. Dzisiaj w Plesiecku miał miejsce start rakiety Sojuz-2.1a z satelitą komunikacyjnym Meridian na pokładzie. Zadaniem nowego satelity będzie m.in. zapewnienie łączności w północnej części FR oraz na terenach gdzie przebiega północny, morski szlak komunikacyjny.

  Polubienie

 2. Egipskie Siły Powietrzne nabyły jordańskie transportowce Ił-76MF. Według egipskich blogerów, samoloty miały podobno przejść m.in. modernizację wyposażenie elektronicznego. W związku z tym Egipt prawdopodobnie zrezygnował z nabycia w najbliższych latach Iłów-476 (za Babakiem).

  Ps. Od kadencji Szamanowa WDW wyrażają chęć powstania rodzimego „MF”, w związku z rosnącymi wymiarami i ciężarem nowej techniki. Może coś się ruszy wobec postępów w produkcji przez Awiastar.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Montaż drugiego potężnego dźwigu „Goliat” (udźwig 1200 ton) w stoczni „Zwiezda” przeznaczonego do prac przy budowie takich statków jak tankowce, gazowce czy lodołamaczy atomowych „Lider”.

  Polubienie

 4. Iran: oficjalne przekazanie do służby przeciwlotniczego zestawu rakietowego Bavar 373. Wg. oficjalnych deklaracji, zestaw służy do zwalczania celów aerodynamicznych i balistycznych, wykrywając je z odległości 450 km i śledząc 200 jednocześnie. Namierzenie celu z odległości 250km, dalsza granica strefy ognia 200 km. Irańczycy opisują zestaw jako równoważny wobec S-300.

  Polubienie

 5. Historyczne OT: obszerny, „ściśle tajny” film przedstawiający manewry wojsk Układu Warszawskiego „Tarcza 84” na terenie Czechosłowacji. Ze szczególnie ciekawych scen, wspólne natarcie Wojska Polskiego i Armii Radzieckiej, oprócz tradycyjnego ostrzału i bombardowań z masą dymu takie ciekawostki jak radziecki żołnierz z kb Mosin z lunetą (a mamy rok 1984). Szkoda że z naszych archiwów nikt nie wyciągnął takich filmów, przedstawiających ćwiczenia odbywające się w Polsce, czy też różnych filmów szkoleniowych dla żołnierzy.

  Polubione przez 1 osoba

  1. „Щит” to po naszemu „Tarcza”, ćwiczenia nazywają się „Tarcza Przyjaźni”, zapewne w nawiązaniu do cyklicznych ćwiczeń wojsk UW „Tarcza” odbywających się na terenie Czechosłowacji. A nawała „Uraganów” warta pamiątkowych zegarków 😉

   Polubienie

 6. Plany dostaw samolotów pasażerskich MS-21
  „Поступление МС-21 в 2021 году – шесть машин, в 2022 году – 12 машин, в 2023 – 25 машин, и к 2025 году выход на 72 машины в год”
  oraz planowany park samolotów SSJ100 w poszczególnych latach
  „Парк воздушных судов на 2019 год в отношении SSJ100 – 155 самолетов. На 2020 год – 185, на 2021 год – 215”.
  Pierwszym użytkownikiem MS-21 ma być Aerofłot.
  Jakoś nie chce mi się wierzyć, ale o ile samoloty pojawią się większych ilościach u rodzimych przewoźników i o ile ktoś nie rzuci sterty skórek od bananów to może i uda się troszkę uszczknąć z tego toru jakim jest rynek samolotów pasażerskich. Ten MS-21 niekoniecznie jest taki ostatni.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s