Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

Wiadomości i dyskusja XVI

Reklamy

147 uwag do wpisu “Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

 1. Kilka akapitów o S-350,S-400 i S-500 w SZ FR.
  https://iz.ru/874372/ilia-kramnik/vmesto-s-400-kakie-sistemy-pvo-budut-zakupat-rossiiskie-voennye
  Z tekstu wynika że dostawy S-400 mogą nie zakończyć się na 56 batalionowych kompletach które to stanowią około połowy będących na uzbrojeniu przeciwlotniczych kompleksów PWO i PRO WKS Rosji (reszta to kompleksy S-300PS i PM), istnieje możliwość zwiększenia ilości tych kompleksów o kolejne 20 batalionów choć dostawy będą realizowane (o ile będą) w dużo wolniejszym tempie. Później rozpocznie się modernizacja pierwszych serii S-400.
  Liczba dywizjonów kompleksów S-500 ma zawierać się w przedziale 20-30 batalionów. W przyszłym roku w wojsku ma pojawić się pierwszy kompletny batalionowy komplet, a od 2021 rozpoczną się seryjne dostawy do wojska.
  Kompleks S-350 w pierwszej kolejności przyjdzie na zamianę kompleksów S-300PS (którym kończy się resurs na poszczególne elementy i nie do końca odpowiadają stawianym dziś wymaganiom). Wprowadzenie S-350 skokowo zmieni liczbę jednostek ognia na poziomie batalionowy.
  S-300PM pewnie przez jakiś czas zostanie w służbie.

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Ilość sił i środków w ich rakietowej OPL staje się coraz bardziej imponująca. S-350 dość mocno wzmocnią i tak już silną rakietową OPL. Do tego jeszcze S-500 ale to będzie system stricte ABM, choć z możliwością plot. Zapewne na wyposażeniu będą wyrzutnie z 48N6DM czy 40N6. Natomiast co ciekawe Rosjanie podają, iż S-500 będzie wstanie zwalczać nawet głowice lecące z prędkością ok 6km/s, czyli RV z pocisków ICBM, SLBM. Do tego system ma zwalczać cele balistyczne zarówno w fazie terminalnej jak i środkowej. Oczywiście też możliwości ASAT na niskich orbitach, podobnie zresztą działa SM-3. Ciekawe kiedy w końcu ujawnią ten system?
   Co do OPL trzeba jeszcze doliczyć zestawy armijne. Są nowe S-300W4, nowe Buki-M3 itp.

   Polubione przez 2 ludzi

   1. Rakiety z rodziny 77N6 mają być przeznaczone do zwalczania szybkoporuszających się celów balistycznych w tym rakiet hipersonicznych oraz prawdopodobnie satelitów na niskich orbitach. Zasięg do 600 km, pułap maksymalny to 200 km i prędkość celu do 7 km/s.
    „…Ракеты ЗРС С-500:
    В система ПВО / ПРО С-500 предполагается использование ракет разработки МКБ „Факел” следующих типов:
    – 48Н6ДМ
    – 9М96 / 9М96Д
    – 40Н6 / 40Н6М
    – 77Н6
    – возможно ракеты других перспективных типов
    Ракеты дальнего перехвата системы ПРО могут носить наименования 77Н6-Н и 77Н6-Н1 …”

    Polubienie

  2. >S-300PM pewnie przez jakiś czas zostanie w służbie.

   Na dłuższy czas szczególnie, że większość S-300PM zostało zmodernizowanych do standardu PM-2.

   Polubione przez 1 osoba

 2. Portfel zamówień na samoloty wojskowe w zakładach lotniczych w Rosji.
  https://sdelanounas.ru/blogs/119467/
  Jak widać w tekście produkcja niektórych typów samolotów ma się ku końcowi (brak zamówień) ale z pewnością MO FR nie pozwoli na zakończenie produkcji takich samolotów jak Su-34 (na widoku już zmodernizowana wersja o której pisano że produkcja może ruszyć w końcu 2019 roku), Su-30SM (tu niejasna sprawa z ewentualnym kontraktem z ubiegłego roku) czy Jak-130.

  Polubienie

 3. W zakładach CzTZ w Czelabińsku do końca roku ma powstać pierwszy próbny egzemplarz opancerzonego ciągnika wyposażonego w trał przeciwminowy. Prototyp ma powstać na bazie jednego z ciągników B10М2S lub B12S. Wcześniej CzTZ opracował opancerzoną wersję ciągnika B10M2 przeznaczoną do prac inżynieryjnych.

  Polubienie

  1. „Opancerzony jacht z armatą”, pomyśleć, że Służba Pograniczna FSB wykorzystuje dozorowce o większej sile ognia. WMF narzekał na dzielność morską posiadanych jednostek, jednakże ten wynalazek wypełnia swoje funkcje częściowo do stanu morza 2 (o czym w materiale), zrezygnowano z gniazd na burtach obniżonych i żurawia automatycznego. Ze względu na umiejscowienie hangaru dla BSP i stanowiska kontroli lotów aktualnie nie przewidziano miejsca choćby AK-306, podobnie z brakiem sonaru holowanego ze względu na wybraną koncepcję modułową z ładownią misyjną. Słyszymy o tymczasowych stanowiskach DP-65, co zapewne wynika z „szarych” sektorów pokrycia. W miejscu, gdzie na renderach umieszczano wyrzutnie systemów RPK-8 czy Sztil, wygospodarowano miejsca dodatkowe dla m.in. desantu. Tymczasem przedstawiciel MO przy okazji przyjęcia na uzbrojenie, twierdził, że to szukane od 20 lat zastępstwo do ZOP dla starzejących się pr. 1124M i 1135, a nawet trałowców (systemy przeciwminowe miały być francuskie, więc ich nie ma przez sankcje). Nie istnieją też seryjne moduły hydrolokacyjne i uderzeniowe (faktycznie Noworosyjsk, Sewastopol i Tartus powinny stale dysponować takowymi). Już sam pomysł budowy okrętu dublującego rolę dużych jednostek PS FSB stanowił nonsens, gdzie zazwyczaj ogranicza się do jednego typu, konkretnego, opanowanego przez przemysł okrętu ze stałym wieloletnim łańcuchem dostaw, w tym wypadku ochronę wybrzeża (BMZ) zapewnia projekt. 20380, lub jego znana od przeszło dekady odchudzona wersja. To warte około 350 mln PLN cudo nadaje się co najwyżej na eksport lub dla pograniczników do pilnowania rurowców przy budowanych gazociągach. Przy okazji, sam okręt wygląda smukle i nowocześnie i to jego jedyny plusy.

   Polubione przez 1 osoba

 4. Projekt nowego samolotu wczesnego ostrzegania i wykrywania (DRŁO) na bazie samolotu pasażerskiego Tu-214 został przedstawiony dowództwu WKS Rosji (gdzie uzyskał akceptację). Samolot ma być tańszym i ekonomiczniejszym uzupełnieniem samolotów A-100. Samolot będzie wyposażony w radar (złożony z 2 radiolokatorów z skanowaniem aktywnym) i część elektroniki z samolotu A-100.
  Prawdopodobnie samolot będzie górował większym zasięgiem i czasem przebywania w powietrzu nad samolotami z którymi będzie współtworzył system wczesnego ostrzegania i wykrywania (A-50U i A-100).

  Polubienie

 5. W końcu kwietnia w PAO SF „Ałamz” w Petersburgu zwodowano okręt patrolowy proj. 22120 „Zabajkale”. Okręt przeznaczony jest dla służby granicznej FSB FR. Jest to pierwsza jednostka z dwóch zakontraktowanych w 2018 okrętów tego projektu. Drugi w/g planu ma zostać zwodowany w lipcu tego roku, a do końca roku oba okręty mają być przekazane do służby.

  Polubione przez 1 osoba

 6. Władimir Lepin, dyrektor generalny koncernu Tiechmasz, oznajmił, że dla kompleksu Tornado-S prowadzone są prace nad precyzyjnymi pociskami rakietowymi z nowymi głowicami bojowymi, o podwyższonym zasięgu, prawdopodobnie do 150 lub 200 kilometrów. Aktualnie dostępne są pociski kierowane 9M544 (naprowadzane przy użyciu Glonass i aerodynamicznych powierzchni sterowych) oraz 9M542 (na eksport) o zasięgu do 120 kilometrów. Te pierwsze zostały zamówione jeszcze w 2013 w liczbie 216 sztuk, lecz dostaw nie zrealizowano do początku 2016.

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Indie zakupią w Rosji 10 śmigłowców DRŁO (śmigłowiec dozoru radiolokacyjnego i wczesnego ostrzegania) Ka-31. W chwili obecnej na wyposażeniu Indian Navy znajduje się 14 śmigłowców tego typu (pierwszy pojawił się w 2003 roku).

  Polubienie

 8. PAO „Ił” rozpocznie prace nad ciężkim samolotem transportowym który w przyszłości ma zostać następcą starzejącego się paku samolotów An-124. Został podpisany kontrakt na opracowanie tego samolotu.
  „…”В рамках опытно-конструкторских работ по созданию сверхтяжелого военно-транспортного самолета (СТВТС) завершена фаза предконтрактной работы, заключен государственный контракт на выполнение 3-5 этапов ОКР „СТВТС””.
  Wcześniej J. Borisow informował że pace NIR rozpoczną się po 2025 roku.

  Polubienie

 9. Do brygady zmechanizowanej 58. ogólnowojskowej armii JuWO stacjonującej w Dagestanie trafiło ponad 10 nowych bojowych wozów piechoty BMP-3M. W stanie brygady znajduje się ponad 100 sztuk bwp tego typu.

  Polubienie

 10. Trzy samoloty Su-25SM3 zostały przekazane 4. armii WWS i PWO JuWO. W połączeniu z wcześniejszymi dostawami samolotów tego typu pozwoliło na sformowanie nowej eskadry lotnictwa szturmowego. Jest to druga eskadra lotnictwa szturmowego wchodząca w skład 4. armii WWS i PWO JuWO wyposażona w zmodernizowane samoloty Su-25SM3.

  Polubienie

 11. Pojawiła się informacja o zwiększeniu produkcji samolotów MiG-35 dla SZ Rosji. Rocznie miałoby być przekazywanych 6 samolotów. Oczekuje się że nowy kontrakt zostanie podpisany w najbliższym czasie. Dwa samoloty z kontraktu zawartego w 2018 roku (kontrakt na 6 samolotów) zostały już przekazane wojsku, 4 kolejne samoloty będą przekazane do końca tego roku.

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Na jednym z zachodnich branżowych portali pojawiła się informacja o rozpoczęciu dostaw nowych bomb kierowanych dla WKS Rosji. Pierwsza z nich to K08BE o masie ok. 500 kg druga to K029E o masie ok.1500 kg (UPAB-1500B-E).
  Pierwsza z nich wyposażona jest w inercyjny system naprowadzania wspomagany układem nawigacji satelitarnej. Bomba o masie 505 kg posiada głowicę o masie 390 kg i może być zrzucana z wysokości nie większej niż 14 km, zasięg tej szybującej bomby wynosi 40 km.
  Druga posiada masę 1525 kg i głowicę o masie 1010 kg przeznaczoną do niszczenia umocnionych celów. Bomba wyposażona w inteligentny zapalnik naprowadzana jest inercyjnie z pomocą układu nawigacji satelitarnej (CEP=10m). Zasięg bomby to 50 km , maks wysokość zrzutu to 15 km.
  K08BE

  Polubione przez 1 osoba

 13. Centrum Szkolenia Kosmonautów otrzymało drugi samolot Tu-204-300. Samoloty „Iljuszyn Finans”latały w interesie firmy „Murmańsk Awia” gdzie w 2013 roku zostały wycofane z eksploatacji (6 samolotów). W 2014 podpisano kontrakt na przystosowanie 2 samolotów dla CPK.

  Polubienie

 14. Pierwszy kompleks S-350 otrzyma 2. mobilna brygada rakiet przeciwlotniczych stacjonująca w Abakanie. Brygada będzie miała za zadanie zapewnienie obrony przed atakiem z powietrza w Kraju Krasnojarskim, Republice Chakasja oraz w innych rejonach Syberii. Kompleks S-350 charakteryzuje się bardzo wysoką mobilnością i związaną z tym nową taktyką użycia i w wraz z Pancyrami będzie stanowił nową jakość w wykorzystaniu kompleksów o podobnym przeznaczeniu.
  Jednym z pierwszych odbiorców S-350 będzie Wojskowa Akademia Wojsk Obrony Przeciwlotniczej SZ FR z Smoleńska.

  Polubienie

 15. W najbliższym czasie rozpoczną się dostawy dla lotnictwa WMF Rosji nowych rakiet do zwalczania okrętów podwodnych APR-3M „Grif”produkcji GNPP „Region”. Rakiety wejdą na uzbrojenie m.in. zmodernizowanych śmigłowców Ka-27M. Nowa rakieta jest kontynuacją linii rakiet do zwalczania okrętów podwodnych APR-1 i APR-2. Nowa rakieta otrzymała akustyczną głowicę naprowadzania o większej niż dotychczas czułości, zwiększono czas pracy silnika co spowodowało zwiększenie zasięgu. Rakieta umożliwia zwalczanie okrętów podwodnych poruszających się z prędkością do 80 km/h oraz na głębokościach do 800 m.
  GNPP „Region” poinformowało że w przeciągu roku WMF Rosji przekazana zostanie nowa ciężka torpeda o napędzie elektrycznym. Torpeda przechodzi obecnie próby państwowe.
  Jednocześnie poinformowano o prowadzeniu prac nad nową szybką rakietą podwodną dla WMF Rosji. Prawdopodobnie chodzi o jeszcze szybszego następcę rakiety „Szkwał”.

  Polubienie

 16. 244. brygada artylerii wchodząca w skład 11. korpusu armijnego wojsk ZWO (wchodząca w skład wojsk brzegowych WMF FR) z okręgu kaliningradzkiego otrzymała pierwszą partię samobieżnych haubic 2S19M1 Msta-S. Haubice w liczbie ponad 10 sztuk zostały dostarczone w lutym 2019 roku.

  W obwodzie kaliningradzkim sformowana zostanie 132. mieszana dywizja lotnicza w której obok pułków lotnictwa morskiego wejdzie pułk lotnictwa armijnego. Nowa dywizja zostanie sformowana na bazie 72. bazy lotniczej lotnictwa morskiego Floty Bałtyckiej.
  W skład dywizji weszły 698. pułk lotnictwa myśliwskiego oraz 4. morski pułk lotnictwa szturmowego. Dywizja ma być uzupełniona przez pułk lotnictwa armijnego.

  Polubienie

 17. Niewielka patia zmodernizowanych bwp BMP-2M złożona z 8 sztuk trafiła do brygady zmechanizowanej 2. ogólnowojskowej gwardyjskiej armii CWO dyslokowanej w obwodzie orenburskim.

  Polubienie

 18. Wojska WDW otrzymały pierwszą partię 12 szt. mobilnych punktów rozpoznania i dowodzenia Reostat-1 na bazie transportera opancerzonego BTR-D. Do końca roku wojska WDW otrzymają kolejnych 12 Reostatów-1.

  Polubienie

 19. Drugi atomowy okręt podwodny nosiciel aparatów „Posejdon” „Chabarowsk” (proj.09851) będzie zwodowany wiosną 2020 roku. Wprowadzenie do służby planowane jest na rok 2022.
  Okręt będzie mógł przenosić 6 „Posejdonów”.

  Polubienie

 20. Zestawienie będących w budowie okrętów przeznaczonych dla WMF Rosji do działania w strefie oceanicznej oraz dalszej morskiej (w zestawieniu znajdują się również okręty bliższej strefy morskiej które w ograniczonym zakresie mogą działać w dalszej strefie) z blogu A.Sziszkina.

  Polubienie

 21. Przedsiębiorstwo „Piełła” planuje do 2021 roku ukończyć rozbudowę stoczni w Otradnoje (powstała w latach 12-14). Prace obejmują powstanie m.in. krytej pochylni (zdaje się 3 „stanowiska” 120×30), dwóch warsztatów produkcyjnych wraz z nabrzeżem wyposażeniowym, magazynu i stacji zasilającej. Piełła osiągnie tym samym zdolność budowy jednostek o długości około 100 metrów, szerokości 26 m i zanurzeniu 6 m. Poprzedni etap rozbudowy zakładu został sfinansowany ze środków własnych oraz kredytów. Na zdjęciu nr 2 widoczna pierwotna, zrewidowana już koncepcja, do której dąży zakład.

  Polubienie

 22. Rosyjski kompleks przeciwlotniczy „Deriwacja-PWO” otrzymał kompleks celowniczy OES-OP produkcji białoruskiej firmy „Peleng”. Kompleks umożliwia obserwację panoramiczną i sektorową wykrywanie i rozpoznawanie celów powietrznych i naziemnych o każdej porze dnia i nocy. Kompleks pozwala na użycie nowej sterowanej amunicji armaty kal.57 mm. W skład kompleksu wchodzi dalmierz laserowy(umożliwiający kierowanie pociskami w wiązce laserowej), kamera termowizyjna i kamera telewizyjna.

  Polubione przez 1 osoba

 23. WKS Rosji otrzymały drugi seryjny samolot transportowy Ił-76MD-90A (zakładowy numer 110). Pierwszy MO FR otrzymało w kwietniu. Trzeci samolot tego typu znajduje się w malowaniu. Łącznie w 2019 roku MO FR ma otrzymać 5 samolotów Ił-76MD-90A.
  Planuje się zamówić do 2030 roku ponad 100 samolotów (włącznie z latającymi cysternami).

  W uzupełnieniu należy wspomnieć o planowanych 76 samolotach Su-57 (do 2028), 100 śmigłowcach Mi-28MN (do 2028), planowanym w najbliższym czasie kontrakcie na budowę 114 śmigłowców Ka-52 oraz nowych planów zwiększenia produkcji samolotów MiG-29 oraz ewentualnym zwiększeniu tempa modernizacji samolotów bombowych (Tu-95,Tu-160 i Tu-22M3), trochę dużo jak dla mnie.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Przy okazji, Awiastar ma osiągnąć zamierzone tempo produkcji Ił-476 m.in. dzięki uruchomieniu latem pierwszej zrobotyzowanej i rekonfigurowalnej linii produkcyjnej rosyjskiego autorstwa ZAO Awiacyonnyj Konsałting-Tiechno z Moskwy. Maszyny zostaną wykorzystane m.in. do operacji spawalniczych przy łączeniu sekcji kadłuba czy precyzyjnym wierceniu otworów, co ma zniwelować palący niedobór ślusarzy i spawaczy. Według twórców, rozwiązania skracają operacje jak końcowy montaż 4-krotnie. Jest to prototypowy projekt, powstający na zlecenie OAK od 2014 ze względu na brak możliwości zakupu jakiegokolwiek odpowiednika z powodu sankcji. Pochodny wynalazek został zamówiony przez RSK MiG dla produkcji seryjnej turbośmigłowego samolotu Ił-114 w Łuchowicach. Na foto niemiecki odpowiednik poprzedniej generacji w zakładach Irkut, linia montażowa SSJ, producent to KUKA.

   Polubione przez 2 ludzi

 24. Dyrektor generalny FGUP Atomfłot Mustafa Kaszka poinformował o sygnowaniu w kwietniu dekretu o budowie dwóch kolejnych atomowych lodołamaczy typu ŁK-60Ja (projekt 22220). Negocjacje i kontrakt zostaną zawarte do końca lata, część prac miała się już rozpocząć. Wykonawcą zostanie stocznia Bałtijskij Zawod z Petersburga, celem utrzymania ciągłości produkcji seryjnej i obniżenia kosztów. Według nieoficjalnych informacji cena jednostkowa ma wynosić około 10 mld RUB mniej w porównaniu do pierwszego kontraktu. Budowa pierwszych trzech jednostek odbywa się zgodnie z planem, na 25 maja zaplanowano wodowanie lodołamacza „Urał”, a na grudzień próby morskie „Arktiki”.

  PS Gdyby kogoś interesowało, Google uaktualniło zdjęcia satelitarne z części Rosji, stąd wiemy, że np. modernizacja kompleksu „Siewiernaja Wierf” jest opóźniona co najmniej o rok (planowym zakończeniem było lato 2019). Miałeś rację Szmulu co do opóźnień :>

  Polubienie

   1. Ukończona została faza analityczno-koncepcyjna, mimo to brak pewnych informacji o rozmiarach. Szykuje się podpisanie kontraktu o wartości 3 mld RUB między Rosnieftem a OKB Ajsberg, na opracowanie do połowy 2020 dokumentacji technicznej. Podpisanie ze Zwiezdą kontraktu na budowę ma nastąpić ok. 2021. Cena za Lidera szacowana jest na ok. 100+ mld RUB (gdzie cena ŁK-60Ja zamyka się w ponad 40). Seria składałaby się z 3 jednostek, gdzie budowa pierwszego miałaby ruszyć około 2021, a następnych kolejno co ok. 2 lata, z wejściem pierwszego do służby przed 2030. Najciekawsze, w związku z przyjętymi założeniami w zeszłym roku zrewidowano plany budowy kompleksu stoczniowego „Zwiezda”, m.in. suchy dok będzie miał głębokość ok. 15 metrów. Maksymalny nacisk liniowy na metr podłoża do 400t. Pierwotnie było to odpowiednio 11m i 150t. Zamówione miało zostać wyposażenie obejmujące suwnicę bramową „Goliath” o unosie do 1200 ton i 4 żurawie portalowe o unosie do 60 ton. Osobiście wątpię, że powstanie.

    Polubienie

 25. Kilka słów o nowym Jasieniu-M.
  „…”Испытания лодки идут непросто. В первую очередь, речь об отработке систем управления, которые на этой субмарине применяются впервые. К тому же, не буду скрывать, выявился ряд конструктивных недочетов”…”.
  Nie wiadomo czy uda się do końca roku poradzić sobie z problemami i zakończyć próby okrętu.

  Polubienie

  1. Normalka na pierwszym z serii tego typu okręcie. Jasień M znacznie różni się od proj 885. To de facto inny projekt. Większość bebechów jest całkowicie nowa w tym prawdopodobnie reaktor, turbiny itp. Oczywiście elektronika itp. Podobnie jak w przypadku okrętów 955 i 955A gdzie ten drugi to też w sumie całkiem nowy projekt.

   Polubienie

 26. Rosja wznawia produkcję silników rakietowych RD-120 produkowanych od 30 lat na Ukrainie.
  Produkcją zajmie się NPO „Energomasz”. Silnik opracowany był jako silnik drugiego stopnia w rakiecie Zenit. Obecnie planuj się wykorzystanie silnika w nowoopracowywanych rakietach. Wznowione zostały prace na modyfikacją RD-120 z krótką dyszą RD-120K (RD-120U).

  Polubienie

 27. Przeciwlotniczy kompleks rakietowy ZRK „Sosna” otrzymał nowe gąsienicowe podwozie (do tej pory na podwoziu MT-ŁB). Nowa modyfikacja kompleksu zostanie pokazana na forum Armija-2019. W przyszłości rozważa się umieszczenie kompleksu na podwoziu kołowym.
  W trakcie modernizacji zainicjowanej doświadczeniami zebranymi w konflikcie syryjskim eksportowa wersja kompleksu przeciwlotniczego ZRPK Pancyr-S1M uzyskała możliwość zwalczania znacząco większej ilości typów aparatów bezpilotowych(bsp) . Zwiększył się także
  do 30 km zasięg zwalczania celów powietrznych w skutek zastosowania nowej rakiety. Jednocześnie będzie możliwe stosowanie dwóch rakiet dysponujących mniejszym i większym zasięgiem.

  Polubienie

 28. Brygada lotnictwa armijnego dyslokowana w obwodzie swierdłowskim CWO otrzymała 4 śmigłowce Mi-24P. Obecnie na wyposażeniu brygady znajduje się 14 śmigłowców tego typu. Pierwsze 6 śmigłowców Mi-24P trafiło do brygady w grudniu 2018, kolejna partia złożona z 4 szt. w marcu tego roku.

  Polubienie

 29. W latach 2021-22 ma zostać opracowana przeznaczona dla samolotów i śmigłowców nowa precyzyjna rakieta kierowana „Monolit” kalibru 130 mm. Rakieta jest kontynuacją prac nad rakietą kal. 80 mm S-80FP „Broniebojszczik” tylko w zwiększonym kalibrze. Rakieta opracowywana jest z własnych środków koncernu „Techmasz”.

  Polubienie

 30. MO FR przyjęło na uzbrojenie pierwszy brygadowy komplet RSZO Tornado-S. Pełny brygadowy komplet RSZO Tornado-S został przekazany do 439. brygady artylerii rakietowej JuWO dyslokowanej w Znamiensku położonym w obwodzie astrachańskim rozpoczął wypełniać pilotażową eksploatację. W/g słów zastępcy szefa producenta tych kompleksów (Techmasz) do tego standardu w przyszłości będą modernizowane będące w już eksploatacji kompleksy „Smiercz”.
  PS. Pełna salwa złożona z 12 rakiet kal. 300 mm wyposażonych w głowicę kasetową (każda zawiera 72 kumulacyjno-odłamkowe podpociski) może porazić obszar o powierzchni 67,2 ha (czyli 672000 m2) przy zasięgu maksymalnym wynoszącym 200 km.

  Polubienie

 31. Dziś w kosmodromie w Plesiecku pomyślnie przebiegł start rakiety Sojuz-2.1B z satelitą nawigacyjnym Glonass-M. Obecnie na orbicie wokółziemskiej znajduje się 27 satelitów systemu Glonass. Jeden z tych satelitów (nowej generacji) Glonass-K znajduje się w próbnej eksploatacji, jeszcze jeden Glonass-M pozostaje w rezerwie.

  Polubienie

 32. WMF Rosji zdecydował o szerokiej modernizacji dużych okrętów do zwalczania okrętów podwodnych proj. 1155 „Udałoj”. W trakcie modernizacji okręty m.in. otrzymają wyrzutnie rakiet „Kalibr” i Ch-35, uzyskają możliwość zwalczania samolotów i rakiet przeciwnika, zmodernizowana zostanie także część wyposażenia pokładowego (pojawi się na pokładzie nowa stacja hydroakustyczna).
  Jako pierwszy po modernizacji do służby powróci „Marszałek Szaposznikow”, którego przekazanie WMF Rosji zaplanowano przed końcem 2019 roku.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Pojawiła się aktualizacja dotycząca planowanego powrotu do służby „Marszałka Szaposznikowa”, okręt ma zostać przekazany WMF na przełomie 2021-22 roku. Informacja została przekazana podczas dzisiejszej ceremonii wodowania okrętu projektu 12700 w Petersburgu.

   Polubienie

 33. Pierwszy lot uderzeniowego aparatu bezpilotowego S-70 zaplanowano na lipiec-sierpień 2019. Lot ma odbyć się na lotnisku zakładów lotniczych im. Czkałowa w Nowosybirsku.

  Do końca roku ma zostać ukończona budowa pierwszego seryjnego samolotu Su-57 którego montaż już jest w trakcie (można obejrzeć migawki na klipie od leog40).
  PS.
  Coś długo trzeba czekać na pierwszy lot S-70.

  Polubienie

 34. Do końca 2020 roku WKS Rosji otrzymają 20 nowych samolotów Su-35S.
  Zastępca głównodowodzącego MO FR poinformował jednocześnie że trwają prace nad modernizacją samolotu w wyniku których samolot będzie mógł przenosić pełny asortyment rakiet P-P i P-Z będące na wyposażeniu SZ Rosji (o ile pozwolą na to gabaryty).

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s