Konflikty na Bliskim Wschodzie

Wiadomości i dyskusja cz. VI

45 uwag do wpisu “Konflikty na Bliskim Wschodzie

 1. I kolejne 3 dniowe zawieszenie broni mamy u rządowych.
  Wg jednego z portali twitterowych informacja następującej treści :
  ”Dowódca w Jaysh al-Izza (Glory Army) potwierdził, że jego grupa nie będzie przestrzegać żadnego zawieszenia broni. „Nie jesteśmy głupi”
  A poniżej mapka z info kto ile zdobył.

  Polubienie

 2. Umiarkowani zaatakowali nie tam gdzie trzeba, trafili nie na dresiarzy Hassana a na 555. Pułk Spadochronowy (formalnie podpięty pod 4 Dywizję Zmech.). Po zdjęciach i filmach widać też że skończyli im się „komandosi”, bo mało ich, za to są obdarci dresiarze jak u Tygrysa.

  Polubienie

 3. Kilka dronów USA spadło w Jemenie i zawsze niczym kamień więc o ile nie było to jakieś „szczęśliwe” trafienie to obserwowali cele na Irańskim wybrzeżu.
  Pytanie po co skoro tym mają do tego o wiele lepsze zdolności…
  Wywabienie oplotki odpada bo to mogla strącić nawet miejscowa kopia Hawka cel całkowicie nie warty wydanych na niego środków.
  Chyba że chodzi o kolejną rundę „60 tomahawków w Shayrat” gdzie tym razem zlikwidują jakąś nic nie znaczącą wyrzutnię a Orange man będzie mógł odtrąbić „we show them who’s boss”
  W ten sposób Teheran ma sukces i Biały Dom ma sukces…tylko ten Izrael coś nie w sosie będzie.

  Polubienie

 4. Tramp odpowiedział na Twitterze. Myślę że USA w jakiś sposób odpowiedzą ale każda odpowiedź to nie tylko groźba rozniecenia ognia w tym rejonie i wszelkich konsekwencji z tym związanych ale to także i sytuacja w której Rosja zyska (już poniekąd jest beneficjentem tego co się tam dzieje).

  Polubienie

 5. Przy okazji Irańczycy oficjalnie opublikowali dane zestawu Khorad 3-ci: samodzielną jednostką jest dywizjon, składający się z kabiny dowodzenia, radaru wstępnego poszukiwania i 4 baterii ogniowych. Bateria ogniowa składa się z jednej wyrzutni z radarem i dwóch bez. Wyrzutnia z radarem podświetla jeden cel dla dwóch rakiet półaktywnych, więc dywizjon może jednocześnie zwalczać 4 cele. Zestaw ma dwa typy rakiet: Sayyad 2C (rozwinięcie Standard Missile, więc naprowadzanie półaktywne) o zasięgu do 75 km i Taer 2 w trzech wersjach: zasięgi 50, 75 i 105km. Rakiety mają być naprowadzane aktywnie i półaktywnie, więc te aktywne to zapewne Taer (w wersjach o większym zasięgu, oryginalna 50km miała być półaktywna), które z wyglądu podobne są do Buka. Radar wstępnego poszukiwania ze skanowaniem fazowym, pasmo S, zasięg wykrycia celu do 350km. Ogólnie zestaw architekturą przypomina pierwsze wersje Buka, może być znacznym zagrożeniem dla lotnictwa taktycznego i rakiet skrzydlatych, jeśli tylko Irańczycy użyją je mądrze.


  Polubione przez 3 ludzi

 6. Tal Malah w chwili obecnej zdobyty przez SAA. Walki wczoraj o miasteczko Jibeen chyba nie były zbyt ciężkie. Także znów prowadzą taką pseudo-ofensywę małymi środkami, a nie operacje jakie przeprowadzili w Daraa albo pod Damaszkiem w roku 2018.
  Obecna sytuacja w prowincji Hama.

  Polubione przez 1 osoba

 7. Tygrysy ruszyły, po nocnych walkach zdobyły przedpola miasta miasta Kafr Zita.

  Myślę, że po tych postępach i nieudanym ”zawieszeniu broni” operacja będzie przebiegać w celu zdobycia resztek terytoriów w prowincji Hama.

  Polubienie

 8. Rządowi na zachodzie mimo islamistycznych kontrataków (w tym z wykorzystaniem samobójców) powoli posuwają się na północny wschód w kierunku drogi M-5. Na odcinku wschodnim zastój, islamiści kontratakowali, znów bez sukcesów. Chan Szajchun już nie tylko pod nalotami, ale ostrzeliwane też przez rządową artylerię. Twittery „demokratów” płaczą o masach cywili uciekających przed złym Assadem tak, że granica z Turcją jest zablokowana, prorządowe donoszą na podstawie wiadomości od „mieszkańców” o popłochu wśród rebeliantów.

  Polubienie


 9. Pojawiło się zdjęcie syryjskiego MiG-29 z białoruskim zasobnikiem wre „Talisman”. Co więcej, wg. doniesień syryjskie 29 w ostatnich dniach latały. Ogólnie to bardzo ładne maszyny, doprowadzone do rosyjskiego standardu SM tyle że na starszym płatowcu 9.12 . Radar Topaz, namierza 10 celów, zwalczając dwa, ale co najważniejsze strzela rakietami R-77, które Syria ma. Może zrzucać też współczesne rosyjskie bomby kierowane i robić za ersatz bombowca. Syryjskie Arabskie Siły Powietrzne dysponują około 20 takimi maszynami w stanie zdatnym do lotu.

  Polubione przez 2 ludzi

 10. AS pod ostrzałem. Atak Huti na instalacje przetwórstwa ropy naftowej Aramco w wschodniej części AS (Abqaiq i Khurais).

  Z zdjęć satelitarnych wynika że zaatakowano więcej obiektów.

  AS kraj z bardzo dużym potencjałem nie radzi sobie pomimo wyposażenia w pokaźną ilość środków opl z uderzeniami dronów, które mogły przelecieć ponad 1000 km.

  Zasięg działania systemów plot Patriot i Hawk w rejonie uderzeń.

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Małe drony to cel za mały zarówno dla pzr Patriot jak i Hawk. Drony nie przyleciały raczej z samego Jemenu, a wypuściła je jakaś grupa dywersyjna z mniejszej odległości (Szyici w sandałach jakby chcieli to przy czujności saudyjskich pograniczników to i pod pałac królewski dojdą). Do obrony przed takimi zabawkami potrzeba nowoczesnych zestawów artyleryjsko rakietowych bliskiego zasięgu wspartych przez środki wre zakłócające sterowanie, tak jak to ma miejsce np. w opl Chmejmim, czy też rozbudowany łańcuch wyrzutni i radarów wzorem żydowskiej „Żelaznej Kopuły”. Żołnierze króla Arabii nie mają takich zabawek, a nawet jakby mieli to wątpliwe czy będą potrafili je wykorzystać

   Polubienie

  2. Pojawiają się niepotwierdzone informacje że ataku dokonano za pomocą pocisków manewrujących Quds-1, który miałby być opracowany na podstawie rosyjskiego pocisku Ch-55.

   Szczątki pocisku znalezione na pustyni AS.

   Polubione przez 1 osoba

 11. Prawdopodobna lokalizacja środków obrony przeciwlotniczej w rejonie uderzeń dronów/rakiet manewrujących (?) w pobliżu atakowanych instalacji naftowych.

  Polubienie

 12. W rosyjskiej bazie lotniczej Chmejmim w Latakii przy aktywnym uczestnictwie rosyjskich dyplomatów wojskowych zawarto porozumienie miedzy Kurdami a rządem syryjskim.

  Oto jego treść:

  1 / Rozwiązanie SDF (Syryjskie Siły Demokratyczne) – wojsko kurdyjskie uzbrojone i podległe armii USA Bojownicy Kurdyjscy wraz ze wszystkimi obecnymi siłami kurdyjskimi i grupami wojskowymi wchodzą od dziś do 5 Syryjskiego Korpusu (legionu szturmowego) pod kontrolą i dowództwem i wyposażeniem Rosji

  • 2 / Mocna gwarancja pełnego prawa kurdyjskiego w nowej konstytucji syryjskiej z autonomią, która zostanie uzgodniona przez przywódców kurdyjskich i państwo syryjskie.

  • 3 / Wspólne skoordynowane wysiłki sił syryjskich / kurdyjskich w celu wyeliminowania obecności Turcji w północnej Syrii

  • 4 / Wszystkie obszary przygraniczne i centra administracyjne Rożawy (terytorium Syrii pod kontrolą SFF) zostaną przekazane rządowi syryjskiemu

  • 5 / W ciągu jednego miesiąca kurdyjskie kierownictwo przejmie niektóre oficjalne funkcje w ramach obecnego rządu syryjskiego, aby ułatwić okres przejściowy do czasu utworzenia nowej konstytucji / rządu w przyszłości

  Wojska USA i Wielkiej Brytanii opuszczają Syrię
  Rosyjskie siły powietrzno desantowe właśnie lądują w Kamyszli (miasto pod kontrolą Kurdów daleko na wschodzie Syrii).

  Cały czas działa koordynacyjna linia miedzy rosyjskim i tureckim MO.
  Rosyjski szef sztabu generał Gierasimow uzgadnia szczegóły rozgraniczenia wojsk z tureckim szefem sztabu generalnego.

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Trzech rosyjskich żołnierzy lekko rannych w wyniku zadziałania miny-pułapki na trasie przejazdu rosyjsko-tureckiego patrolu w rejonie miejscowości Koran położonej w dystrykcie Kobani (Aleppo).

  Polubienie

  1. To była tylko wstępna podgotowka artyleryjska. Ale od rana na kierunku przewidywanego ataku rządowych rozwijają się kolejne tureckie punkty obserwacyjne, w praktyce punkty wsparcia ogniowego, bo także z czołgami i haubicami. Raczej nic z tego nie będzie gdy chodzi o rządową ofensywę. Za długo zwlekali.

   Polubienie

   1. Ale daje to też drugi efekt, mianowicie rozproszenie sił tureckich. Wyżyna i góry Zawija to teren trudniejszy do przemieszania islamistów z ziemią przez artylerię, a wytracanie ludzi na zdobywanie pojedynczych pagórków w obliczu konfrontacji z Turcją też nie jest czymś dla syryjskiej armii korzystnym.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s