Konflikty na Bliskim Wschodzie

Wiadomości i dyskusja cz. VI

Reklamy

25 uwag do wpisu “Konflikty na Bliskim Wschodzie

 1. I kolejne 3 dniowe zawieszenie broni mamy u rządowych.
  Wg jednego z portali twitterowych informacja następującej treści :
  ”Dowódca w Jaysh al-Izza (Glory Army) potwierdził, że jego grupa nie będzie przestrzegać żadnego zawieszenia broni. „Nie jesteśmy głupi”
  A poniżej mapka z info kto ile zdobył.

  Polubienie

 2. Umiarkowani zaatakowali nie tam gdzie trzeba, trafili nie na dresiarzy Hassana a na 555. Pułk Spadochronowy (formalnie podpięty pod 4 Dywizję Zmech.). Po zdjęciach i filmach widać też że skończyli im się „komandosi”, bo mało ich, za to są obdarci dresiarze jak u Tygrysa.

  Polubienie

 3. Kilka dronów USA spadło w Jemenie i zawsze niczym kamień więc o ile nie było to jakieś „szczęśliwe” trafienie to obserwowali cele na Irańskim wybrzeżu.
  Pytanie po co skoro tym mają do tego o wiele lepsze zdolności…
  Wywabienie oplotki odpada bo to mogla strącić nawet miejscowa kopia Hawka cel całkowicie nie warty wydanych na niego środków.
  Chyba że chodzi o kolejną rundę „60 tomahawków w Shayrat” gdzie tym razem zlikwidują jakąś nic nie znaczącą wyrzutnię a Orange man będzie mógł odtrąbić „we show them who’s boss”
  W ten sposób Teheran ma sukces i Biały Dom ma sukces…tylko ten Izrael coś nie w sosie będzie.

  Polubienie

 4. Tramp odpowiedział na Twitterze. Myślę że USA w jakiś sposób odpowiedzą ale każda odpowiedź to nie tylko groźba rozniecenia ognia w tym rejonie i wszelkich konsekwencji z tym związanych ale to także i sytuacja w której Rosja zyska (już poniekąd jest beneficjentem tego co się tam dzieje).

  Polubienie

 5. Przy okazji Irańczycy oficjalnie opublikowali dane zestawu Khorad 3-ci: samodzielną jednostką jest dywizjon, składający się z kabiny dowodzenia, radaru wstępnego poszukiwania i 4 baterii ogniowych. Bateria ogniowa składa się z jednej wyrzutni z radarem i dwóch bez. Wyrzutnia z radarem podświetla jeden cel dla dwóch rakiet półaktywnych, więc dywizjon może jednocześnie zwalczać 4 cele. Zestaw ma dwa typy rakiet: Sayyad 2C (rozwinięcie Standard Missile, więc naprowadzanie półaktywne) o zasięgu do 75 km i Taer 2 w trzech wersjach: zasięgi 50, 75 i 105km. Rakiety mają być naprowadzane aktywnie i półaktywnie, więc te aktywne to zapewne Taer (w wersjach o większym zasięgu, oryginalna 50km miała być półaktywna), które z wyglądu podobne są do Buka. Radar wstępnego poszukiwania ze skanowaniem fazowym, pasmo S, zasięg wykrycia celu do 350km. Ogólnie zestaw architekturą przypomina pierwsze wersje Buka, może być znacznym zagrożeniem dla lotnictwa taktycznego i rakiet skrzydlatych, jeśli tylko Irańczycy użyją je mądrze.


  Polubione przez 3 ludzi

 6. Tal Malah w chwili obecnej zdobyty przez SAA. Walki wczoraj o miasteczko Jibeen chyba nie były zbyt ciężkie. Także znów prowadzą taką pseudo-ofensywę małymi środkami, a nie operacje jakie przeprowadzili w Daraa albo pod Damaszkiem w roku 2018.
  Obecna sytuacja w prowincji Hama.

  Polubione przez 1 osoba

 7. Tygrysy ruszyły, po nocnych walkach zdobyły przedpola miasta miasta Kafr Zita.

  Myślę, że po tych postępach i nieudanym ”zawieszeniu broni” operacja będzie przebiegać w celu zdobycia resztek terytoriów w prowincji Hama.

  Polubienie

 8. Rządowi na zachodzie mimo islamistycznych kontrataków (w tym z wykorzystaniem samobójców) powoli posuwają się na północny wschód w kierunku drogi M-5. Na odcinku wschodnim zastój, islamiści kontratakowali, znów bez sukcesów. Chan Szajchun już nie tylko pod nalotami, ale ostrzeliwane też przez rządową artylerię. Twittery „demokratów” płaczą o masach cywili uciekających przed złym Assadem tak, że granica z Turcją jest zablokowana, prorządowe donoszą na podstawie wiadomości od „mieszkańców” o popłochu wśród rebeliantów.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s