Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

Wiadomości i dyskusja XVII

148 uwag do wpisu “Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

 1. Zestawienie ilościowe głównych okrętów WMF Rosji na dzień 1.07.2019 oraz zamiany jakie zaszły w liczebności od 1.01.2017 do 1.07.2019 z blogu A.Szyszkina.

  Polubienie

 2. Suplement do wpisów z dnia 17 i 22 lipca dotyczący nowych samolotów Su-35S.
  Pod Twerem (lotnisko Chotiłowo) sformowana została nowa eskadra lotnicza z samolotami
  Su-35S wchodząca w skład 790.pułku lotnictwa myśliwskiego 105. mieszanej dywizji lotniczej 6. armii WWS i PWO ZWO. W skład eskadry weszło 12 samolotów Su-35S. Sześć z tych samolotów dostarczono w końcu ubiegłego roku kolejnych 6 w lipcu bieżącego roku.

  Polubienie

 3. W dalekowschodniej stoczni „Gwiazda” rozpoczął się remont okrętów podwodnych proj. 971 Szczuka-B „Magadan” i proj. 949A „Irkuck”. Remont połączony wraz z modernizacją dotyczy kadłubów i wyposażenia wewnętrznego obu jednostek. Planowane zakończenie prac przewidziane jest na rok 2022.

  Polubienie

 4. Do końca roku zwodowany zostanie atomowy okręt podwodny specjalnego przeznaczenia proj.09851 „Chabarowsk” nosiciel bezpilotowych aparatów „Posejdon”. W kwietniu tego roku zwodowano zwodowano pierwszy eksperymentalny atomowy okręt podwodny (proj.09852 Biełgorod- zbudowany na bazie aop proj.949A) który będzie służył jako platforma do testów aparatów Posejdon. W planach jest budowa jeszcze jednego okrętu nosiciela aparatów „Posejdon” okrętu proj. 09853.
  Przyjęcie na uzbrojenie tego systemu planowane jest na przełom lat 2020-21.

  Polubienie

 5. Testy nowego strategicznego bombowca PAK DA odbędą się w Żukowskim w CEO „Tupolewa”. Bombowiec zostanie wykonany zgodnie ze schematem aerodynamicznym latającego skrzydła (bez ogona) i zbudowany przy użyciu technologii stealth. PAK DA będzie poddźwiękowy i będzie miał większy udźwig uzbrojenia niż Tu-160. Wyprowadzenie pierwszego prototypu PAK DA planowane jest na lata 2021-2022.

  Polubienie

 6. Pojawiła się informacja o możliwości sformowania 5 nowych batalionów pancernych w wojskach WDW. Wiosną 2018 podjęto decyzję o sformowaniu batalionów pancernych w dwóch desantowo-szturmowych dywizjach 7. i 76. i w 56. brygadzie desantowo-szturmowej, i wyposażeniem ich w z zmodernizowaną wersję czołgu T-72B3 (m.in. z pancerzem Relikt, wzmocnionym silnikiem).
  Ostateczna decyzja co do formowania kolejnych batalionów pancernych w wojskach WDW ma zapaść po okresie eksperymentalnej eksploatacji w wyżej wymienionych związkach taktycznych.

  Polubienie

 7. Dziś miał miejsce pierwszy lot ciężkiego aparatu bezpilotowego „Ochotnik-B”. Lot przebiegał w/g wcześniej ustalonego planu. Jednocześnie poinformowano że w maju tego roku były kołowania łącznie z oderwaniem się aparatu od pasa startowego.

  Polubienie

 8. Indie planują zakup kolejnych samolotów oraz rakiet P-P w Rosji. Oczekuje się że październiku zostanie podpisany kontrakt na dostawę 18 kompletów elementów samolotów Su-30MKI których montaż miałby przebiegać w zakładach HAL. Oprócz tego w planach jest zakup przez Indie ponad 20 samolotów MiG-29UTG.
  Indyjska prasa informuje o zakupie w Rosji 1000 rakiet P-P. 300 R-73E, 400 RWW-AE i 300 rakiet R-27E.

  Polubienie

 9. KTRW poinformowała o zakończeniu prób lotniczych środków rażenia ASP – Grom na które składają się kierowany pocisk rakietowy Grom-E1(napęd z rakiety Ch-38) oraz kierowany pocisk szybujący Grom-E2. Grom-E1 posiada możliwość przenoszenia głowicy bojowej o masie 315 kg na odległość do 120 km, Grom-E2 posiada możliwość przenoszenia dwóch ładunków bojowych, pierwszy w przedniej części kadłuba o masie 315 kg drugi w tylnej o masie 165 kg na odległość do 50 km.
  Pociski mają wejść na uzbrojenie wszystkich używanych przez FR samolotów bojowych w tym i Su-57.

  Polubione przez 1 osoba

 10. Dziś o godzinie 00:56 czasu mińskiego z kosmodromu Bajkonur wystartowała rakieta Proton-M z satelitą wojskowym Kosmos-2539 na pokładzie. Cała operacja przebiegła bez zakłóceń a satelita został umieszczony na orbicie.

  Polubienie

 11. Zakończono przetarg na budowę 2 kolejnych lodołamaczy typu ŁK-60Ja (projekt 22220). Zwycięzcą okazał się Bałtijskij Zawod, kontrakt ma być warty do 100 mld rubli (1,3 mld euro), a terminy ukończenia jednostek to kolejno grudzień 2024 i grudzień 2026. Zgodnie z wypowiedziami przedstawicieli Atomfłotu jest to równoznaczne ze spadkiem ceny jednostkowej o blisko 1/5 dzięki budowie seryjnej (ciekawe, kiedy w WMF to zrozumieją, zamiast mnożyć projekty).

  Przy okazji, próby na uwięzi BDK „Piotr Morgunow” zaliczą co najmniej 4 miesiące opóźnienia względem wiosennych deklaracji.

  Polubione przez 1 osoba

 12. Pierwsze zmodernizowane samoloty myśliwskie Su-30SM1 będą dostarczone w przyszłym roku. Od roku 2021 produkcja będzie się odbywała na normalnym poziomie i w tym roku do wojska trafi pierwsza eskadra Su-30SM1. W/g przekazanej informacji z czasem wszystkie samoloty Su-30SM będą zmodernizowane do tego standardu.
  Zakres modernizacji obejmuje m.in. instalację nowych silników AL-41F1S, radiolokatora N035 Irbis oraz umożliwi korzystanie z nowych wzorów uzbrojenia jak modułowa bomba kierowana KAB-250 czy rakieta Ch-59MK2.

  Polubienie

 13. Do wojsk WDW mogą trafić nowe pojazdy oparte na podwoziu od armaty Sprut-SD z modułem Epocha. Moduł opracowany był wcześniej do zastosowania na platformach Bumierang, Kurganiec-25, Armata (później BMP-2 i BMP-3). Początkowo planowano umieścić moduł na podwoziu BMD-4M i mimo tego że był lżejszy od podstawowego modułu to jednak ze względu na rozmiary (zasłaniał włazy załogi) musiano porzucić te plany. Głównym powodem rozpoczęcia prac nad zastosowaniem modułu Epocha w pojeździe dla WDW było zwiększenie siły ognia z racji obecności kompleksów przeciwpancernych Kornet.

  Polubienie

 14. MO FR proponuje zatwierdzić Flotę Północną jako piąty, kolejny okręg wojskowy. Praktycznie już od 2014 roku Flota Północna stała się samodzielnym okręgu wojskowym kiedy to otrzymała status osobnego dowództwa strategicznego „Północ” z obszarem działania rejonach arktycznych. Nadanie aktu prawnego (dekret prezydenta Rosji) pozwoli ułatwienie pracy z innymi podmiotami działającymi w strukturach FR i nie spowoduje dodatkowych kosztów.

  Polubienie

 15. Firma „Suchoj” i MO FR podpisały umowę dotyczącą prac OKR nad modernizacją samolotu Su-34. Celem modernizacji jest zwiększenie możliwości bojowych samolotu. Samolot zostanie dostosowany do użycia nowych wzorów uzbrojenia oraz zostanie wyposażony w zmodernizowaną awionikę, w tym nowe urządzenia walki radioelektronicznej.
  Od 2018 w prasie przewijały się informacje dotyczące modernizacji samolotu Su-34 i wynikało z nich że prowadzone są już prace nad modernizacją samolotu, były to jednak prace prowadzone z własnej inicjatywy firmy „Suchoj” i uwzględniające doświadczenia zebrane przez samoloty Su-34 w konflikcie syryjskim.
  W tym roku do wojska trafi ostatnich 8 samolotów z bieżącego kontraktu (kontrakt na 92 samoloty 2012 roku).

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s