Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

Wiadomości i dyskusja XVII

148 uwag do wpisu “Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

 1. W czasie forum Armija-2019 firma „Radar mms” pokazała model kutra wodolotu Antare-RA uzbrojonego w 4 rakiety Club (eksportowe Kalibry). Oferta skierowana jest do odbiorców zagranicznych. Prędkość maksymalna tego wodolotu określana jest na 60 węzłów. Wyporność to 226 ton.

  Polubienie

 2. Dziś w PAO „ASZ” w Komsomolsku nad Amurem położono stępki pod 2 małe okręty rakietowe proj. 22800 „Karakurt”. Okręty przeznaczone są dla TOF i wejdą do służby po 2020 roku.


  26 czerwca w Rybińsku zwodowano mały statek hydrograficzny proj. 19910.
  Materiał filmowy z wyprowadzenia statku z hangaru.

  Polubienie

 3. Jeszcze w tym roku rozpoczną się próby nowego modułu bojowego z armatą kalibru 57 mm przeznaczonego dla ciężkiego bwp T-15. W chwili obecnej trwa przygotowywanie zdalnie kierowanych modułów DUBM-57. Wcześniej armata z tego modułu oddzielnie przeszła próby ogniowe.

  Do końca 2018 roku wykonano wszystkie zaplanowane prace OKR związane z armatą dla T-14. Urałwagonzawod zgodnie z planem prowadzi prace modernizacyjne nad armatą kal.125 mm dla czołgu T-14. Prace te mają na celu przystosowanie armaty 2А82-1M do użycia nowych środków rażenia.
  W informacji podana jest nazwa jednego elementów CzS OKR związanych z 2А82-1М „izdielije Sokoł-W” jednak nie wiadomo czego dotyczy ten element.

  Polubienie

  1. OKR Sokoł-W to prawdopodobnie kontynuacja prac nad samonaprowadzającym się pociskiem Sokoł-1 który opracowany był pierwotnie dla armaty 2A46.

   Polubienie

 4. MO FR przyjęło postanowienie o reaktywowaniu mobilnych rezerwowych jednostek PWO, które będą mogły wzmocnić już istniejące związki taktyczne PWO.
  W/g dostępnych informacji w każdej armii WWS i PWO pojawią się ponownie nowo sformowane pułki PWO mobilnej rezerwy wyposażone w kompleksy Pancyr. Jednostki nie będą miały stałych miejsc działania tylko w zależności od rozwijającej się sytuacji będą przerzucane na obszary wymagające wsparcia obroną przeciwlotniczą.

  Polubienie

 5. Holding „Weirtoliety Rossii” zakończył prace NIR nad nowym szybkim śmigłowcem bojowym.
  Prace NIR zostały zakończone w ubiegłym roku i zostały przyjęte przez MO FR. Na dzień dzisiejszy brak decyzji co do akceptacji ostatecznego wyglądu śmigłowca oraz rozpoczęcia kolejnych etapów prac nad projektem. W/g nie potwierdzonych informacji MO FR zdecydowało się na klasyczny układ konstrukcyjny w nowym śmigłowcu.

  „Wiertoliety Rossii” zakończyły wstępny projekt nowego śmigłowca pokładowego „Minoga”.
  Trwa ustalanie założeń technicznych dla rozpoczęcia OKR. Prace nad śmigłowcem przebiegają zgodnie z planem praktycznie bez „poślizgu czasowego”.
  Jeden z modeli przedstawiający wizję śmigłowca Minoga.

  Polubione przez 1 osoba

 6. Centralny Instytut Naukowo-Badawczy nr 3 analizuje możliwość modernizacji zespołu napędowego dla platformy Armata poprzez instalację diesli 12TW373Cz (produkcji CzTZ) oraz TMZ(JaMZ)-880 (grupa GAZ). MO skłania się w tym kierunku, gdyż aktualna jednostka A-85-3A ma mieć skomplikowaną budowę oraz dysponować nieperspektywicznymi charakterystykami, jeśli chodzi o resurs i zużycie paliwa i środków smarowych, podobnie jak inne bazujące na charkowskim dieslu W-2 propozycje BarnaułTransMasz i CzTZ. Na dzień dzisiejszy żaden z ww. silników nie znajduje się w produkcji seryjnej i nie wiadomo czy do niej dojdzie (sankcje).

  Polubienie

 7. Zastępca dowódcy rakietowych wojsk przeciwlotniczych WKS poinformował że pierwsze kompleksy S-350 trafią do pułków położonych wzdłuż granic lądowych oraz w rejonach przybrzeżnych. W chwili obecnej w zakładach produkujących te kompleksy trwa przygotowanie kadry szkoleniowej która będzie później szkolić obsługi kompleksów.
  Trwa przygotowanie bazy materiałowo-technicznej do przyjęcia pierwszych elementów systemu S-350 w centrum szkolenia rakietowych wojsk przeciwlotniczych położonym w obwodzie petersburskim. W/g przekazanej informacji pierwszy pułk będzie przeszkolony w 2020 roku.

  Polubienie

 8. Stępki pod dwa okręty podwodne proj. 677 „Łada”, na budowę których kontrakt podpisano w czerwcu 2019 roku zostaną położone nie wcześniej niż 2022 roku, a przekazanie flocie tych okrętów w 2025 i 2027. Do tej pory zbudowano dwa okręty tego projektu, trzeci znajduje się w budowie. Pierwszy „Sankt Petersburg” jest w próbnej eksploatacji, drugi „Kronsztad” jest na etapie prób.

  Polubienie

 9. 1. Wraz z rozpoczęciem MWMS-2019, indyjskie media podały do informacji, że druga para fregat pr. 11356 (zwanych przez nich Advanced Talwar) zostanie przekazana do 2023, pojawiły się także nowe fotografie okrętów od delegacji z Delhi. Jednak to, co jest najciekawsze, to informacje od osób podających się za zaznajomione z sytuacją, mianowicie, 3 kadłub (niedoszły Admirał Korniłow) podzieli los Tumana oraz Nowika i zostanie zakonserwowany i może dokończony w przyszłości (bardziej prawdopodobne) lub zezłomowany ze względu na niski stopień ukończenia konstrukcji. Jako przyczyny wymienia się, że dwie fregaty Advanced Talwar konstruowane w Indiach powstaną na podstawie modyfikowanej przez Siewiernoje KB dokumentacji technicznej, udział komponentów proweniencji indyjskiej i różnice w cyklu produkcyjnym stoczni Goa oraz Jantar.

  2. Oficjalnie potwierdzono, że budowa korwety stealth „Mierkurij” pr. 20386 uległa kolejnemu opóźnieniu o 18 miesięcy. Nowy termin to przełom lat 2022/2023. Osobiście uważam, że nie jest to ostatnie słowo i ukończą go 2-3 lata później.

  3. W ramach remontów będzie przeprowadzana remotoryzacja małych okrętów rakietowych pr. 21631 Bujan-M. MRK otrzymają siłownie proweniencji rosyjskiej, ze względu na niezadowalające charakterystyki rozwiązań dostarczanych przez stronę chińską.

  4.Tak, jak wcześniej przypuszczano, budowa nowej części zakładu stoczniowego „Siewiernaja Wierf” zakończy się w III lub IV kwartale 2020, w jego skład wchodzi m.in. nowy kryty dok o długości 250 m. Przedstawiciel WMF i MO wcześniej oficjalnie określili kompleks, jako przyszłe miejsce budowy niszczycieli i UDK dla marynarki.

  Polubione przez 1 osoba

  1. „że druga para fregat pr. 11356 (zwanych przez nich Advanced Talwar) zostanie przekazana do 2023,”

   Czyli jednak pierwsze dwa okręty z drugiej trójki budowanej pierwotnie dla WMF, jednak już oficjalnie poszły do Indii?

   Polubienie

 10. MO FR w tym roku otrzyma pierwszą partię nowych rakiet skrzydlatych (P-Z). Będą to rakiety z produkcji seryjnej ( nie próbna seria). Prawdopodobnie chodzi o rakietę średniego zasięgu Ch-50. Rakieta choć przeznaczona jest dla bombowców nie wykluczone że znajdzie się na uzbrojeniu samolotów Su-34 i Su-35.

  Polubienie

 11. Jak informuje agencja TASS, masa transportowca Ił-112W zostanie zmniejszona o ponad 2 tony. Pewne zmiany zostały już zaimplementowane na pierwszym latającym prototypie, którego ciężar ma spaść o około tonę. Pełne zmiany konstrukcyjne zostaną dopiero wdrożone od 3 egzemplarza i dalej. Na dziś dzień zamówiono m.in. zmodyfikowane drzwi ładowni oraz rampę wraz z mechanizmami dla 4 samolotów. „Odchudzone” podzespoły po odbyciu prób będą także montowane w miejsce istniejących na prototypach Ił-112W.

  Polubienie

 12. Wczoraj SNZS w Petersburgu położona zastała stępka pod kolejny trałowiec proj. 12700 „Anatolij Szliemow”. Jest to siódmy okręt tego projektu budowany w tej stoczni. Planuje się budowę co najmniej 40 jednostek tego projektu. Obecnie 2 okręty tego projektu znajdują się w służbie (FB i FCz), 5 jednostek jest w budowie.

  Polubienie

 13. OKB „Suchoja” razem z „Irkutem”rozpoczęło prace OKR nad nową modyfikacją samolotu Su-30SM Su-30SMD. Nowy samolot będzie wyposażony w silniki AL-41F-1S. Pierwsze loty testowe samolotu zaplanowano na przyszły rok. Wyniki prac pomogą przy decyzji w zmianie silników w samolotach Su-30SM. Oprócz silników modyfikacji będzie poddane wyposażenie pokładowe samolotu i przenoszone uzbrojenie w celu osiągnięcia jak największej unifikacji z samolotem Su-35S.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Służba prasowa ZWO przekazała informację że jeden z pułków lotniczych tego okręgu otrzyma do 2021 roku partię samolotów Su-30SM z silnikami AL-41F-1S.
   Przewiduje się że MO FR w 2020 roku podpisze nowy kontrakt na dostawę samolotów Su-30SM z nowymi silnikami.

   Polubienie

 14. W MO FR była podjęta decyzja dotycząca opracowania kontenerowych wersji systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Pancyr-M oraz Redut przeznaczonych (w pierwszej kolejności) dla korwet proj.20386 i proj.22160. Założenia taktyczno-techniczne dotyczące tych systemów zostały już określone. Priorytetem na obecnym etapie jest kontenerowa wersja Pancyra.

  Polubienie

  1. Trzy samoloty Su-35S o numerach bocznych „czerwone 18, 19 i 21” trafiły do 790.pułku lotnictwa myśliwskiego 105. mieszanej dywizji lotniczej 6. armii WWS i PWO dyslokowanego na lotnisku Chotiłowo. W składzie pułku znajduje się teraz 9 samolotów Su-35S. Wcześniej na przełomie 2018-2019 do pułku trafiło 6 samolotów tego typu.

   Polubienie

 15. Do końca bieżącego roku w każdej z czterech flot FR sformowane zostaną samodzielne oddziały złożone z wielozadaniowych śmigłowców Ka-29. Nieoficjalnie mówi się o liczbie 4 do 8 śmigłowców w każdym z oddziałów. Przeznaczeniem tych grup będzie transport żołnierzy, ładunków oraz wsparcie ogniowe piechoty morskiej. Z przekazanej informacji wynika że impulsem do wykorzystania tych śmigłowców było ich potencjalne użycie na śmigłowcowcach „Mistral” (rozpoczęto rozkonserwowanie i modernizację śmigłowców które z Ka-52K miały tworzyć grupy lotnicze śmigłowców na tych okrętach).

  Polubienie

  1. Z niepotwierdzonych informacji wynika że ok 15. Dla Mistrali miały być stworzone 2 grupy po 30 śmigłowców ale to łącznie z Ka-52K. Nie wiem jak to miało wyglądać procentowo, których więcej a których mniej. Jeśli przyjąć że po 50% to 30 śmigłowców Ka-29 mogłoby być przeznaczonych do modernizacji. Wyprodukowano niewiele ponad 60 szt. z których kilka trafiło na Ukrainę, pewnie kolejne kilka spisano. Niewiele znajdowało się w służbie po redukcji floty zdecydowana większość w latach 90. trafiła do składów.

   Polubienie

 16. Plany sił strategicznych FR na rok 2019.
  1. Stopień ukompletowania nowoczesnym uzbrojeniem na koniec 2019 roku ma wynieść 85%.
  2. Do końca roku gotowość bojową osiągną 4 nowe pułki kompleksów rakietowych Jars.
  3. W tym roku gotowość bojową osiągnie pierwszy kompleks „Awangard’.
  4. Do końca roku DA WKS przekazane zostaną kolejne 4 bombowce strategiczne przystosowane do przenoszenia rakiet manewrujących dalekiego zasięgu.
  5. W tym roku do służby ma trafić strategiczny okręt podwodny proj. 955A „Kniaź Władimir.

  Polubienie

 17. MO FR podjęło decyzję o formowaniu nowych remontowo-ewakuacyjnych pułków wyposażonych w mobilne warsztaty oraz ciężkie ciągniki ewakuacyjne. Pułki będą składały się z dwóch batalionów jeden wyposażony w mobilne warsztaty (o konstrukcji modułowej), drugi w ciężkie 4-osiowe (8×8) ciągniki ewakuacyjne oparte na ciągnikach BAZ. Poszczególne grupy naprawcze wchodzące w skład pułków mają charakteryzować się dużą mobilnością oraz autonomicznością. Planuje się że takie pułki powstaną we wszystkich okręgach wojskowych. Dwa pułki zostały już sformowane jest dyslokowany na Uralu , drugi na południu Rosji.

  Polubienie

 18. Dziś na poligonie Kapustin Jar miał miejsce testowy start rakiety międzykontynentalnej kompleksu „Topol”. W/g przekazanych informacji próba przebiegła pomyślnie, rakieta osiągnęła cel położony na poligonie Sary-Szagan w Kazachstanie.

  Polubienie

 19. Pierwszy batalion kompleksów przeciwlotniczych Pancyr-S będący na wyposażeniu Floty Północnej osiągnął gotowość bojową (eksperymentalna). Rejonem działania batalionu jest Półwysep Kolski. Kompleksy te dostarczono Flocie Północnej w końcu 2018. Do tego czasu trwało szkolenie obsług tych kompleksów zakończone strzelaniami bojowymi na poligonie Aszułuk. W czerwcu 2019 pojawiła się informacja o wzmocnieniu Floty Północnej nowymi kompleksami Tor-M2TD. Jeszcze w tym roku zgrupowanie wojsk FR z rejonów arktycznych otrzyma kompleksy Pancyr-SA, wersji przystosowanej do działań w trudnych warunkach arktycznych.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s