Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

Wiadomości i dyskusja XVIII

159 uwag do wpisu “Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

 1. Zakończono przezbrajanie na czołgi T-80BW czterech formacji zmechanizowanych na Dalekim Wschodzie (100%). Jako ostatni został przezbrojony związek taktyczny dyslokowany na terenie Żydowskiego Obwodu Autonomicznego, wcześniej przezbrojono formacje dyslokowane w Kraju Chabarowskim, na Sachalinie oraz w Obwodzie Amurskim.

  Polubienie

  1. Przezbrojone zostały następujące brygady : 64. brygada zmechanizowana (Kraj Chabarowski), 38. brygada zmechanizowana (Obwód Amurski), 39. brygada zmechanizowana (Sachalin) oraz 69. brygada ochronna (ŻOA).
   Kolejną formacją która prawdopodobnie otrzyma czołgi T-80BW będzie nowo sformowany 84. samodzielny batalion pancerny 127. dywizji zmechanizowanej (Kraj Nadmorski).

   Polubienie

 2. Przeciwlotnicy z Powołża (CWO) otrzymali jeszcze jeden kompleks radiolokacyjny Niebo-M.
  W skład trójzakresowego kompleksu wchodzą trzy stacje radiolokacyjne każda pracująca w innym zakresie długości fal (centymetrowy, decymetrowy i metrowy). Są to modyfikacje radiolokatorów Gamma-S1, Protiwnik-G i Niebo-SWU.

  Polubienie

 3. Jedna z brygad lotnictwa armijnego COW dyslokowana w Obwodzie Swierdłowskim otrzymała 2 nowe śmigłowce Mi-24P. Pierwszych 6 śmigłowców Mi-24P przekazanych było w grudniu ubiegłego roku, kolejne śmigłowce trafiły do brygady w marcu i maju 2019 roku. Łącznie w składzie brygady znajduje się 16 śmigłowców tego typu.

  Polubienie

  1. Nie rozumiem koncepcji z tymi kombinezonami na mundur polowy czy też zamiast niego. Co prawda w przeciwieństwie do zwykłego munduru jest trudnopalny, ale przecież szycie mundurów z tkaniny trudnopalnej na jedno by wyszło, na coś takiego nawet Wojsko Polskie stać. A tak, to nie dość że to kolejny byt, który trzeba zakupić, to jeszcze w jasnej cyfrze, podczas gdy całe oporządzenie jest w ciemnej, tak samo jak mundury… Nie mówiąc o tym, że Cyfrowa Flora to był krok w tył w stosunku do zwykłej Flory, cyfra ma wzór tak rozdrobniony że z daleka to zwykły ciemnozielony, tak samo jak nasze moro z daleka było zwykłym khaki.

   Polubienie

 4. Do końca roku na Dalekim Wschodzie sformowana na zostanie nowa brygada PWO wyposażona w rakietowy kompleks przeciwlotniczy S-300W4 (wejdzie pod dowództwo WWO). W następnej kolejności kompleks S-300W4 trafi do nowej formacji (wjedzie w skład OSK Floty Północnej) dyslokowanej w Arktyce.

  Polubienie

  1. Przy okazji podano do informacji, że Forpost-R jest wyposażony w silnik APD-85 produkcji OAO Agat z miasta Gawriłow-Jam (skrót APD oznacza lotniczy silniki tłokowy). Z drugiej strony Altiusy i Jaki-152 dostaną zmodyfikowane silniki V8 o pojemności 4.4 litra, jakie produkowane są dla aut klasy premium marki Aurus, zamiat turbodiesli RED A03/V12 (za dyrektorem CIAM).

   Polubienie

 5. W końcu 2020 roku do prób gotowy będzie pierwszy Tu-160M zbudowany od podstaw (nie z wcześniej niedokończonych egzemplarzy). Równolegle trwa budowa pierwszej partii samolotów Tu-160M (podpisany kontrakt na 10 szt.) oraz głęboka modernizacja będących w służbie samolotów.
  Przygotowania do produkcji seryjnej Su-57 zakończone. Pierwszy samolot ma zostać przekazany wojsku w październiku 2019, kolejny w 2020 roku. Od 2023 roku na samoloty mają trafić silniki 2-etapu. Do 2028 roku wojsko ma otrzymać 76 samolotów Su-57. Jednocześnie zakłady lotnicze KNAAZ będą kontynuowały produkcję samolotów Su-35 zgodnie z programem (do 2027) i nie będzie to kolidowało z produkcją samolotów Su-57.
  W 2020 roku do prób państwowych przekazane zostaną dwa zmodernizowane samoloty Tu-22M3M. Pierwszy samolot przechodzi już próby zakładowe, drugi zostanie przekazany do prób zakładowych w końcu 2019 roku. W trzecim kwartale 2020 roku oba samoloty będą przekazane do prób państwowych. Do wojska pierwsze samoloty mają trafić w 2021 roku.

  Polubienie

  1. Pewnie jeszcze z kilkadziesiąt choć nie spotkałem się z nowym kontraktem.
   Dziś pojawiła się informacja o podpisaniu w niedługim czasie kontraktu pomiędzy MO FR a RSK „MiG” na dostawę kilkudziesięciu samolotów MiG-35.

   Polubienie

 6. Do końca 2019 roku wojsko otrzyma 3 bataliony brzegowych kompleksów rakietowych „Bastion”. Kompleksy trafią do Floty Oceanu Spokojnego, Floty Północnej oraz Floty Czarnomorskiej.

  Polubienie

 7. Dziś w stoczni „Wostocznaja Wierf” zwodowano mały morski tankowiec proj. 03182 „Michaił Barskow”. Tankowiec przeznaczony jest dla Floty Oceanu Spokojnego.

  Polubienie

 8. Model morskiego samolotu patrolowego Ił-114MP na bazie Ił-114-300 pokazany na MAKS-2019. Samolot ma być wyposażony m.in w system Kasatka-S, radiolokator (AFAR), magnetometr, system elektrooptyczny, dalmierz laserowy.

  Polubienie

 9. Kolejny Tu-22M3 po kapitalnym remoncie przekazany został DA WKS Rosji. Samolot przeszedł wszystkie próby naziemne i w powietrzu po czym dokonany został akt przekazania po którym dyslokowano samolot w miejsce stałego bazowania.
  Nowy samolot transportowy Ił-76MD-90A wszedł na wyposażenie pułku lotnictwa transportowego z Uljanowska. Jest to szósty samolot tego typu przekazany WTA i trzeci kolejny w tym roku.

  Polubienie

 10. Dziś na kosmodromie w Plesiecku miał miejsce start rakiety Rokot z satelitą wojskowym na pokładzie. Operacja umieszczenia na orbicie satelity Kosmos-2540 zakończona została z powodzeniem. Był to ostatni start rakiety Rokot. W ciągu 19 lat z pomocą rakiet Rokot (29 startów) wyniesiono na orbitę 70 satelitów. Prawdopodobnie następcą Rokota będzie rakieta Rokot-2, prace nad którą anonsowano w 2018 roku.

  Polubienie

 11. MAKS-2019. Czołgi T-90 prawdopodobnie zostaną wyposażone w nowe zmodernizowane systemy celownicze „Sodema” które to były opracowane dla BMP-3 i innej lekkiej techniki wojskowej. Przystosowanie nowego systemu do zainstalowania na nowej platformie może zająć 2-6 miesięcy. Sodema weszła na wyposażenie BMP-3 w 2017 roku.

  Polubienie

 12. Holding Rosyjskie Systemy Kosmiczne zakończył testy zdawczo-odbiorcze modułu radiolokatora pracującego w paśmie X Kasatka-R z modułową aktywną anteną. Moduł wejdzie w skład aparatury kompleksu obserwacji kosmicznej Obzor-R. Do końca roku radiolokator ma być przekazany zamawiającemu.

  Polubione przez 1 osoba

 13. W czasie MAKS-2019 Uralskie Zakłady Lotnictwa Cywilnego porozumiały się z kierownictwem Polarnych Awialinii odnośnie dostaw w roku 2023 seryjnych 10 egzemplarzy Leta L-610. Jego odmiana cywilna ma zastąpić w rejonach tzw. Dalekiej Północy m.in. wysłużone Antonowy An-24/26. Koszt produkcji ma zostać obniżony dzięki unifikacji z L-410 i projektowaniu wspomaganym komputerowo. Program jest częściowo finansowany przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu. Samolot, podobnie jak jego młodszy brat, będzie produkowany w Kunowicach i Jekaterynburgu, przypuszczalnie może zasilić także park maszyn WKS.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s