Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

Wiadomości i dyskusja XIX

51 uwag do wpisu “Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

 1. W ASZ w Komsomolsku nad Amurem wykorzystując pływający dok „Zieja” zwodowano korwetę proj. 22380 „Ałdar Cydenżapow”. Przekazanie okrętu TOF planuje się na koniec 2020 roku.
  W piątek 25 października ma zostać zwodowany w zakładach stoczniowych „AW” w Petersburgu pierwszy uniwersalny lodołamacz patrolowy proj. 23550 „Iwan Papanin”.

  Polubienie

 2. „Rostech” poinformował o drugim module bojowym (po AU-220M „Bajkał” opracowywanym przez „Urałwagonzawod”) z automatyczną armatą kal. 57 mm opracowywanym przez NPO „Wysokotocznyje kompleksy” . Nowy moduł będzie ujawniony w najbliższym czasie i spośród tych dwóch zostanie wybrany jeden, który wejdzie na uzbrojenie.

  Polubienie

 3. Kolejny samolot Ił-76MD-90A został ukończony i przekazany przez AO „Aviastar-SP” do prób. Jest to czwarty samolot tego typu ukończony zgodnie z założeniami programu produkcji na 2019 rok. Samolot po zakończeniu prób i malowaniu trafi do 235. pułku lotnictwa transportowego z Uljanowska.

  Polubione przez 1 osoba

 4. Kompleksy S-400 oraz Pancyr-S2 przetransportowane na ćwiczenia „Słowiańska Tarcza -2019”.
  Przy okazji Aleksandar Vučić prezydent Serbii poinformował o zakupie kompleksów Pancyr-S.

  Polubienie

 5. Na Nowej Ziemi Rosja umieściła trzeci w Arktyce radar Rezonans-N. Jest to radar pracujący w metrowym zakresie fal posiadający możliwość wykrywania celów aerodynamicznych na odległościach do 600 km i balistycznych do 1200 km i wysokościach do 100 km. Gotowość operacyjną kompleks ma osiągnąć w listopadzie tego roku po zakończeniu procesu odbioru.
  Do tej pory wyprodukowano 4 takie radary, piąty znajduje się w budowie.

  Polubione przez 1 osoba

 6. Nowy brygadowy komplet systemu S-300W4 przeznaczony dla wojsk PWO WWO został dostarczony przez producenta na poligon Kapustin Jar. Tam po zapoznaniu się z systemem i przeszkoleniu przez przyszłe załogi odbędą się próby poligonowe łącznie z strzelaniami bojowymi po których kompleks zostanie przetransportowany w miejsce stałego bazowania.
  Jest to pierwszy taki system który wejdzie na uzbrojenie PWO w WWO.
  Klip z wizyty władz państwowych i wojska w zakładach AO „Szczegłowskij Bał”. W czasie wizyty pokazano ostatnią partię kompleksów ZRPK Pancyr-S1 która ma być przekazana wojsku do końca 2019 roku. Na 2019 rok zaplanowano przekazanie 24 kompleksów ZRPK Pancyr-S1 (BM 72W6).

  Polubienie

 7. Peterburska Zwiezda w okresie styczeń-wrzesień wypuściła 4 diesle M507 (przy zapotrzebowaniu dla WMF minimum 12 rocznie według A. Szyszkina), trójka takich jednostek w odmianie D-1 stanowi napęd główny Karakurtów.

  Polubienie

 8. 201. baza wojskowa w Tadżykistanie wzmocniona została batalionowym kompletem ZRS S-300PS. W skład batalionu weszło ponad 30 jednostek techniki wojskowej (wyrzutnie, radiolokatory, punkt dowodzenia czy pojazdy zabezpieczenia). Kompleks trafił ze składu COW dyslokowanego w rejonie Powołża.

  Polubienie

 9. Komponent lotniczy FR został wzmocniony w ostatnich dniach kilkoma nowymi śmigłowcami.
  Pułk lotnictwa transportowego ZWO dyslokowany w obwodzie leningradzkim otrzymał nowy śmigłowiec Mi-26T. Cztery śmigłowce Mi-24P zasiliły brygadę lotnictwa armijnego CWO dyslokowaną w obwodzie swierdłowskim.

  Polubienie

 10. Zmodernizowany śmigłowiec Ka-52M otrzyma nowy radar „Rezec” (AO „Zasłon”) z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AFAR/AESA). Składający się z 680 modułów nadawczo-odbiorczych umożliwi wykrycie celu wielkości niszczyciela z odległości 150km, samolotów z odległości 50 km, śmigłowców w zawisie z odległości do 20 km. Wcześniej informowano że zmodernizowane śmigłowce otrzymają zmodernizowane radary Arbalet.
  Zmodernizowany śmigłowiec otrzyma ulepszone układy zasilania, wykrywania celów oraz uzbrojenie pozwalające na atakowanie celów z większej odległości zunifikowane z używanym przez śmigłowce Mi-28. Poprawiona ma być również ochrona przeciwbalistyczna.
  Prace OKR nad zmodernizowanym śmigłowcem mają potrwać do 2022 roku.

  Polubienie

 11. MO FR podjęło decyzję o przeklasyfikowaniu BPK (duży okręt do zwalczania okrętów podwodnych) proj. 1155 na fregaty. Zmiana statusu miałaby następować po przeprowadzeniu modernizacji. Pierwszym okrętem który został przeklasyfikowany jest „Marszał Szaposznikow” który ma być przekazany WMF w 2020 roku (pojawiały się i informacje o możliwym przesunięciu na lata 2021-22). W trakcie modernizacji okręt otrzymał m.in przeciwokrętowy kompleks Uran oraz wyrzutnię UKSK 3S14 dla rakiet Kalibr, Oniks lub Cirkon, system kierowania uzbrojeniem artyleryjskim Bagira i system WRE TK-25. Informacje dotyczące dotychczas zainstalowanych systemów uzbrojenia oraz innych nowych systemów nie zostały na razie ujawnione. Kolejne okręty proj. 1155 będą podlegały przekwalifikowaniu po przeprowadzonej modernizacji.

  Polubienie

 12. Sarmat rozpocznie testy w locie na początku przyszłego roku. Kniaź Władymir wejdzie do służby pod koniec br. Jest to w sumie nowa klasa SSBN w stosunku do trzech pierwszych okrętów proj 955. Jak wiadomo w przypadku jednostek klasy 955A zmieniono kształt kadłuba, wyposażenie elektroniczne, sonary, reaktor, siłownię oraz pędnik.

  Polubienie

 13. Do końca roku przekazana zostanie wojsku pierwsza pozahoryzontalna stacja radiolokacyjna nowej generacji 29B6 „Kontejner” (w eksperymentalnej służbie radar jest od 2013 roku). W chwili obecnej stacja przechodzi próby państwowe. Planuje się budowę 4 takich stacji. Wszystkie stacje będą budowane w głębi Rosji ze względu na tzw. „martwą strefę” która wynosi 900 km. Stacja przeznaczona jest do wykrywania wszystkiego rodzaju celów aerodynamicznych na odległościach do 3000 km w sektorze 240 stopni poruszających się na wysokościach do 40 km.
  Na zdjęciu instalacje odbiorcze zlokalizowane w miejscowości Kowyłkino w Mordowii. Instalacja nadawcza znajduje się w rejonie Niżnego Nowgorodu.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Podobno radar docelowo ma pokrywać sektor 360 stopni. Dzięki czemu będzie kontrolował też dość znaczną część terytorium FR. To bardzo ważny element systemu wczesnego ostrzegania, szczególnie przed atakiem pocisków manewrujących czy ataku lotniczego na terytorium Rosji.

   Polubione przez 1 osoba

 14. Próby w locie strategicznej rakiety RS-28 „Sarmat” mają rozpocząć się na początku 2020 roku. Wcześniej w latach 2017-2018 przeprowadzone były 3 próby wyrzutowe z wyjściem rakiety z stanowiska startowego. Pierwszy etap będzie obejmował 2 starty rakiet z masowymi makietami głowic z poligonu w Plesiecku. Łącznie zaplanowano co najmniej 5 prób tych rakiet. O ile nie wystąpią problemy w czasie prób rakiety mogłyby wejść na uzbrojenie w 2021 roku.
  Program wcześniej był co najmniej dwukrotnie wyhamowywany (pierwsze próby miały odbyć się w 2016 roku). Pierwszy raz przyczyną opóźnienia był brak przygotowanych silosów startowych ( przy próbach wyrzutowych) drugi raz z powodu niemożliwości przeprowadzenia prób silników do RS-28 (kooperant nie wykonał stanowiska do badań pomimo przyjęcia pieniędzy).

  Polubienie

 15. Drugi seryjny mały okręt rakietowy proj. 22800 „Odincowo” (dawny Szkwał) wjedzie w skład Floty Bałtyckiej. Wcześniej planowane było wprowadzenie okrętu w skład Floty Północnej. Będzie to trzeci okręt w służbie Floty Bałtyckiej. Planowane wprowadzenie do służby to 2020 rok. Okręt w odróżnieniu od dwóch pierwszych jednostek tego projektu będzie wyposażony w system przeciwlotniczy Pancyr-M.

  Polubienie

  1. W październiku 2019 roku w FGUP „SZ Morie” w Teodozji na Krymie zwodowano dwa kolejne okręty proj. 22800 „Kozielsk” i „Ochock”. Budowa okrętów zostanie zakończona w petersburskiej stoczni Pełła (Otradnoje). Przekazanie okrętów do służby planowane jest na 2020 rok. Okręty będą pełnić służbę w Flocie Czarnomorskiej.

   Polubienie

  1. Co do RS-18 to warto przypomnieć, że nowa modyfikacja, która zostanie wyposażona w głowicę Awangard leżała na składach nie zatankowana. Na pewno trzeba powymieniać cześć elementów tak czy siak. Choćby jakieś uszczelki itp, które przez tyle lat sparciały itp. Pociski będą mogły pozostać w służbie przez kolejne 20 lat. Niezatankowane ICBM, SLBM mogą pozostać na składach długi czas.

   Polubione przez 1 osoba

 16. Jednostki proj 20385 będą wyposażone w systemy Cirkon. Oczywiście dzięki unifikacji tych pocisków teoretycznie wszystkie nowe czy zmodernizowane jednostki będą mogły przenosić te pociski wraz z P-800 czy Kalibrami.
  https://tass.ru/armiya-i-opk/7068179

  Do tego powstaje mniejsza wersja pocisków 3M22 dla jednostek proj 22800 i 21631
  https://iz.ru/833837/aleksei-ramm-bogdan-stepovoi/kompaktnyi-giperzvuk-vmf-poluchit-oblegchennye-rakety-tcirkon

  Polubione przez 1 osoba

 17. Dziś w petersburskiej stoczni „Admirałtiejskie Wierfi” położono stępki pod trzeci i czwarty okręt podwodny z klasycznym układem napędowym proj. 636.3 przeznaczone dla Floty Oceanu Spokojnego. Pierwszy z okrętów „Magadan” ma zostać zwodowany w końcu 2020 roku, drugi „Ufa” w 2021. Oba okręty powinny trafić do służby w 2021 roku.

  Polubienie

 18. Produkcja Su-34 (wbrew wcześniejszym niepotwierdzonym doniesieniom) nie będzie przeniesiona do Komsomolska nad Amurem i dalej będzie kontynuowana w zakładach w Nowosybirsku. Prace nad podpisaniem kontraktu na produkcję kolejnej partii samolotów Su-34 są w finalnej fazie i do końca roku kontrakt zostanie podpisany. Łączna liczba samolotów które zamierza nabyć MO FR zamyka się w 200 szt.

  Polubienie

 19. Do końca roku ma zostać przekazany WMF FR okręt desantowy proj. 11711 „Piotr Morgunow”.
  Od 15 października 2019 prowadzone są próby stoczniowe. W pierwszej dekadzie grudnia okręt zostanie przebazowany do bazy morskiej w Bałtijsku gdzie na akwatorium Morza Bałtyckiego rozpoczną się próby zakładowe połączone z próbami państwowymi. Okręt będzie pełnił służbę we Flocie Północnej.

  Polubienie

 20. Jeden z czterech samolotów Su-35S które w najbliższych dniach (wcześniej informowano o 7 listopada) zasili grupę akrobacyjną „Russkije Witiazi”.

  Polubienie

 21. Na bazie MRK proj. 22800 „Karakurt”opracowana zostanie nowa jednostka przeznaczona do zwalczania okrętów podwodnych. W miejsce kompleksu „Kalibr” pojawi się aparatura hydroakustyczna oraz kompleks „Pakiet-NK” i wyrzutnie bomb głębinowych. Przewiduje się że okręty przyjdą na zastępstwo obecnie użytkowanych mpk proj.1124 „Albatros”. Zadaniem nowych okrętów będzie ochrona przed obcymi okrętami podwodnymi w rejonach mórz Bałtyckiego, Barentsa, Ochockiego, Japońskiego i Czarnego oraz zapewnienie ochrony własnym okrętom podwodnym w pobliżu ich baz.

  Polubienie

 22. Indie wpłaciły pierwszą zaliczkę w wysokości 850 mln $ na kompleksy S-400 i zwróciły się do Rosji o przyspieszenie dostaw tych kompleksów. Umowa podpisana w 2018 roku zakładała rozpoczęcie dostaw po 2020 roku.

  Polubienie

 23. W przyszłym roku zostanie podpisany kontrakt i rozpocznie się remont atomowego okrętu podwodnego proj. 949A „Tomsk”. Powrót do służby w TOF planowany jest na 2021 rok.

  Polubienie

 24. Fotografia pierwszego seryjnego samolotu Su-57. Obecnie samolot jest już praktycznie gotowy do przekazania wojsku (w/g planu samolot powinien zostać przekazany do końca tego roku).

  Polubienie

 25. Wczoraj w stoczni „Sokolskaja Sudowierf” miało miejsce zwodowanie specjalnego kutra przeznaczonego do odzyskiwania torped (torpedy używane w ćwiczeniach bez ładunku bojowego) proj. 1388nzt „Bakłan”. Obecnie w budowie znajdują się 2 takie jednostki. Pierwsza ma być przekazana WMF Rosji w przyszłym roku.

  Polubienie

 26. Pierwsze 2 z 12 zamówionych samolotów Su-30SM tafią jutro na Białoruś (lotnisko w Baranowiczach). Początkowo w/g kontraktu dostawy miały rozpocząć się w 2018 roku. Zmiany w kompletacji technicznej przesunęły dostawy na lata 2019-20.

  Polubienie

 27. Masa pierwszego lotnego prototypu Ił-112W została obniżona o 1 tonę. „Odchudzenie” transportowca jest wynikiem zastosowania materiałów kompozytowych oraz unowocześnienia części wyposażenia, dotyczy to elementów jak np. drzwi ładowni. Prototyp nr 3 ma być docelowym, z masą własną obniżoną o ponad 2 tony. Wznowienie prób w locie planuje się na wiosnę 2020.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s