108 uwag do wpisu “Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny”
Na przełomie 2019 roku i 2020 wojsko rosyjskie otrzyma pierwszą próbną pilotażową partię czołgów T-14 „Armata” (nowe czołgi są dopracowane w wyniku doświadczeń zebranych w czasie testów). Wcześniej na początku roku informowano, że w końcu 2019 roku do wojska powinno trafić 12 czołgów T-14 oraz 4 BREM T-16.
Jeden samolot Tu-22M3 z bazy rezerwy „Kamiennyj Ruczej”został przekazany przez wojsko do modernizacji w zakładach lotniczych w Kazaniu (nie wiadomo czy jest to pierwszy samolot przekazany z bazy rezerwy oraz ile jeszcze samolotów może być jeszcze przekazanych z bazy do modernizacji). Samolot ma zostać zmodernizowany do standardu Tu-22M3M.
Kończy się proces przezbrojenia brygad rakietowych wojsk lądowych z kompleksów Toczka-U na kompleksy Iskander-M. Ostatni brygadowy kompleks wjedzie w tym tygodniu na uzbrojenie dyslokowanej w Kursku 448. brygady rakietowej 20. ogólnowojskowej armii ZWO.
Zwodowany po cichu MRK „Wichr” projektu 22800 w drodze na postój pod Rostowem, gdzie wraz z „Ochockiem” przezimują najbliższe miesiące. Jest to trzeci i zarazem ostatni Karakurt przeznaczony dla CzF zbudowany przez krymską stocznie „Morie”.
Cztery prototypy śmigłowca Ka-52K są już po pełnym cyklu prób naziemnych i trwają rozmowy pomiędzy MO FR a holdingiem „Wiertoliety Rossii” na temat prowadzenia dalszych prac OKR nad śmigłowcem. Na razie Śmigłowce znajdują się w zakładach „Kamowa” gdzie oczekują na podjęcie decyzji dotyczącej wyboru nośników (okrętów) na których będą kontynuowane testy. Wojsko na razie nie opracowało koncepcji użycia Ka-52K Katran jako śmigłowców szturmowych bazowania morskiego, wcześniej śmigłowce miały być podstawową siłą uderzeniową na Mistralach (inne zadania na śmigłowcowcach). Przy braku tych ostatnich i dalekiej drodze do ich zamienników program pomimo ujęciu w obecnym GPW ma być kontynuowany ale i z pewnością należy oczekiwać że będzie przyhamowany.
61.brygada rakiet przeciwlotniczych 41. ogólnowojskowej armii CWO stacjonująca w rejonie Ałtaju przezbrajana jest w kompleks ZRK Buk-M3. Do tej pory na wyposażeniu tej brygady znajdował się kompleks Buk-M2 (co ciekawe przezbrojenie na Buk-M2 miało miejsce zaledwie 3 lata temu). W chwili obecnej trwają przygotowania do przyjęcia nowej techniki które zostaną zakończone strzelaniami bojowymi na poligonie Kapustin Jar.
Atomowy okręt podwodny proj. 955A Borei-A „Kniaź Władimir” z powodzeniem zakończył próby państwowe. W trakcie prób przeprowadzono strzelania z torped zarówno do celów nawodnych jak i podwodnych oraz odpalono balistyczną rakietę Buława. Okręt przygotowywany jest do przekazania WMF Rosji które planowane jest przed końcem roku. Okręt będzie pełnił służbę w Flocie Północnej.
W budowie są jeszcze 4 okręty tego projektu.
Pułk PWO i WWS ZWO stacjonujący w rejonie Woroneża otrzymał drugi głęboko zmodernizowany batalionowy komplet ZRK S-300PM-2 i tym samym został zakończony proces przezbrojenia jego przezbrojenia. W najbliższym czasie pułk po przejściu wszystkich procedur dotyczących przyjęcia nowej techniki wprowadzony stan gotowości bojowej.
Prawdopodobnie chodzi o 108. pułk rakiet przeciwlotniczych 32. dywizji PWO 6.armii PWO i WWS ZWO.
Dziś miała miejsce ceremonia przekazania WMF FR pierwszego (z sześciu zaplanowanych) okrętu podwodnego proj.636.3 „Pietropawłowsk-Kamczacki” przeznaczonego dla TOF.
W połowie 2020 roku mają się zakończyć próby samolotu Tu-95MS wyposażonego w zmodernizowane silniki NK-12MPM. Nowe silniki mają wpłynąć na poprawę właściwości lotnych oraz pozwolą na zwiększenie ładunku użytecznego. Ilość samolotów w których pojawią się nowe silniki będzie określona przez MO FR po zakończeniu pełnego cyklu prób.
Do końca roku powinny się rozpocząć próby głęboko zmodernizowanego samolotu Tu-95MSM.
W końcowej fazie przygotowań do podpisania znajduje się kontrakt na modernizację będących w linii samolotów Tu-95MS do standardu Tu-95MSM. Modernizacja miałaby się rozpocząć w 2021 roku.
Rozpoczęła się budowa pierwszej partii samolotów Tu-160M. Pierwszy samolot nowej produkcji ma zostać przekazany do prób w końcu 2020 roku. Na koniec 2021 roku przewiduje się dostawę MO FR pierwszego pochodzącego z nowej produkcji samolotu Tu-160M (wcześniej używano określenia Tu-160M2). Planowana jest budowa 50 takich samolotów.
Równolegle rozpoczęła się modernizacja samolotów Tu-160 do standardu Tu-160M, zmodernizowanych ma być 16 samolotów będących w linii.
Pierwszy zmodernizowany samolot Tu-160M powstały z będącego w linii Tu-160 został przekazany do prób. Samolot został przekazany do oddziału KAZ zajmującego się próbami gdzie odbędą się próby naziemne i w locie.
MO FR podpisało umowę na dostawę do wojska pierwszych próbnych partii BMP „Kurganiec-25” i BTR „Bumierang”. Pilotażowe partie tych pojazdów trafią do wojska celem sprawdzenia ich w warunkach próbnej eksploatacji.
Informacje przekazane przez głównodowodzącego siłami lądowymi FR gen. O. Saljukowa dotyczące nowych wzorów uzbrojenia i planów z nimi związanych w najbliższym czasie.
Zrobotyzowany kompleks „Kungas” składający się z punktu dowodzenia i kierowania oraz 4 różnej wielkości aparatów zrobotyzowanych wjedzie do próbnej eksploatacji w 2020 roku (w tym roku przeszedł próby państwowe).
W przyszłym roku rozpoczną się prace OKR nad powstaniem zrobotyzowanych kompleksów (RTK): ciężkim klasy „Szturm” oraz średnim „Soratnik”.
W najbliższym czasie planowane jest zakończenie prób państwowych czołgu T-90M oraz bwp BMP-2M z modułem „Biereżok” i rozpoczęcie dostaw do wojska.
W tym roku zakończono próby państwowe dwóch pojazdów kołowych rodziny Tajfun-K 4×4 i 6×6 wyposażonych w zdalnie kierowane moduły bojowe.
W najbliższym czasie planowane jest zakończenie prób państwowych kompleksów Gibka-S oraz Adiutant (kompleks do szkolenia) powstałych w interesie wojsk przeciwlotniczych.
Opracowywane: kompleks artyleryjski Koalicja-SW oraz systemy artyleryjskie i minujące Nabrosok znajdują się na końcowym etapie prac OKR. W ramach OKR Nabrosok powstaje cała linia systemów artyleryjskich: SAO Fłoks, SAO Magnolia oraz samobieżny moździerz Drok.
Dziś wieczorem z kosmodromu w Plesiecku z powodzeniem wystartowała rakieta Sojuz-2.1W z satelitą o przeznaczeniu wojskowym. Wprowadzenie satelity na orbitę (z pomocą bloku Wołga) zajmie kilka godzin. Był to drugi w tym roku start rakiety tego typu.
Rosyjskie wojsko po raz pierwszy pokazało amerykańskim inspektorom nowy strategiczny system rakietowy Awangard, poinformowało we wtorek rosyjskie Ministerstwo Obrony.
Strona rosyjska zorganizowała w dniach od 24 do 26 listopada dla przebywającej w Rosji amerykańskiej ekipie inspekcyjnej pokaz mający na celu zapewnienie o przejrzystości i skuteczności traktatu START oraz dalszemu ograniczaniu strategicznej broni ofensywnej.
System rakietowy Avangard rozpocznie dyżury bojowe w pobliżu Orenburga do końca 2019 roku.
Wczoraj w stoczni „Admirałtiejskije Werfi” w obecności WWP położono stępkę pod drugi okręt patrolowy proj. 23550 „Nikołaj Zubow”. Budowa ma potrwać do 2024 roku. Nie dawno 19 października 2019 roku zwodowana została pierwsza jednostka tego projektu.
Wchodzące w skład Roskosmos ISS poinformowało że w latach 2020-22 planuje umieścić na orbicie 15 satelitów Glonass, 2 w wersji Glonass-M i 13 w wersji Glonass-K i -K2. Satelity Glonass K i K2 mają w porównaniu do Glonass-M zwiększoną liczbę kanałów nawigacyjnych z 5 do 7 i 9, i wydłużony czas działania.
W okresie 2020-22 na orbitę ma zostać wyniesionych 12 satelitów nawigacyjnych Goniec-M.
Dzisiaj na poligonie Kapustin Jar miał miejsce start międzykontynentalnej rakiety RS-12M Topol. Próba zakończona sukcesem, cel na jednym z poligonów w Kazachstanie osiągnięty.
MO FR podjęło decyzję o zakupie kolejnych dwóch atomowych okrętów podwodnych proj. 955A Borei-A. Położenie stępek pod okręty zaplanowano na Dzień Zwycięstwa 9 maja 2020 roku. Przekazanie okrętów WMF miałoby się odbyć w latach 2026-27. Byłby to 6 i 7 okręt tego projektu (955A) a 9 i 10 jeśli liczyć 3 okręty sprzed modernizacji projektu (955).
Zakończono opracowywanie wstępnego projektu okrętu proj. 22350M zwanego „Super-Gorszkow”. Do końca bieżącego roku mają potrwać procedury zatwierdzające i w przypadku kiedy zakończą się pozytywnie w przeciągu 12-18 miesięcy ma powstać projekt właściwy. Budowa pierwszego okrętu powinna potrwać 4-5 lat.
Pozahoryzontalny radar Kontener rozpoczął dziś pracę w pełni operacyjnym trybie. Jest to istotny element sieci EW, który ma za zadanie wykrywać samoloty oraz pociski manewrujące wroga. Radar pokrywa swym zasięgiem prawie całą Europę.
Prawdopodobnie 15 listopada miała miejsce druga w tym roku próba przeciwrakiety kompleksu 14C033 Nudol. Pierwsza tegoroczna próba miała miejsce w czerwcu.
Na bazie rozformowanej 7050. bazie lotnictwa sformowane zostały dwa pułki lotnicze wchodzące w skład 45. armii WWS i PWO Floty Północnej: 403.samodzielny mieszany pułk lotniczy wyposażony w samoloty Ił-38, Ił-18, Ił-20RT, Ił-22M, An-12, An-26 i Tu-134 oraz 830. samodzielny pokładowy pułk śmigłowców ZOP wyposażony w śmigłowce Ka-27, Ka-29 i Ka-31. Miejscem stałego bazowania obu pułków jest lotnisko Siewieromorsk-1.
Kolejne dwa Su-34 zostały przekazane wojsku. Są to siódmy i ósmy samolot tego typu przekazany wojsku w 2019 roku. Jeszcze w tym roku oczekuje się podpisania nowego kontraktu na dostawy tego samolotu dla WKS Rosji.
W tym roku SZ FR otrzymają 27 kompleksów przeciwlotniczych ZRPK Pancyr-S. Jeszcze w tym roku do centrum szkoleniowego akademii WA WKO trafi kompleks przeciwlotniczy S-350 gdzie zapoznają się z nim słuchacze i przyszli operatorzy tych kompleksów.
Na wiosnę 2020 zaplanowano rozpoczęcie prób pojazdu opancerzonego Atlet. W chwili obecnej pojazd znajduj się na końcowy etapie prób wstępnych. Jeden z prototypów zostanie przekazany do prób państwowych, drugi posłuży do testów ochrony przeciwbalistycznej.
Na przyszły rok zapowiedziano podpisanie nowego kontraktu na dostawy do wojsk FR nowych zmodernizowanych śmigłowców Ka-52M (wcześniej pisano o kontrakcie na 114 nowych śmigłowców). Dostawy mogłyby się rozpocząć w 2022 roku.
Zakończono próby wstępne transportera opancerzonego K-16 oraz kołowego bojowego wozu piechoty K-17 powstałych w ramach OKR „Bumierang”. Trwa montaż pojazdów (dopracowanych) które wezmą udział w próbach państwowych oraz makiety przeznaczonej do prób balistycznych.
T-50 (Su-57) wykonał 16 lotów z silnikiem II etapu izdielie-30. W chwili obecnej prowadzone są próby „stendowe” i prace inżynieryjne mające na celu dopracowanie konstrukcji. W czasie próbnego lotu który miał miejsce w połowie października 2019 weryfikowano osiągi silnika oraz zachowanie poszczególnych elementów silnika przy ujemnych przeciążeniach.
W 2023 ODK planuje uruchomienie produkcji seryjnej silnika turbinowego WK-1600W przeznaczonego dla śmigłowca Ka-62. Do końca pierwszego kwartału 2020 roku gotowa ma być dokumentacja techniczna i przeprowadzone zostaną kolejne testy. W kwietniu 2023 roku przewiduje się że silnik otrzyma certyfikatu typu i zostanie skierowany do produkcji.
Na krążowniku lotniczym Admirał Kuzniecow miał miejsce kolejny już wypadek, tym razem pożar, który m.in. według Interfaksu mógł wybuchnąć w jednym z przedziałów maszynowni i zostać spowodowany naruszeniem zasad bezpieczeństwa. Dodam, że według ostatnich doniesień, kosztorys remontu Kuzniecowa wraz z infrastrukturą bez wydatków na JO czy lotnictwo pokładowe prawdopodobnie przekroczył 100 mld rubli (akurat na zastępcze trio fregat dla CzF). Nie wiem, na co czeka dowództwo WMF, ale muszą schować swoje ambicje do kieszeni i podjąć decyzję o wycofaniu tego wynalazku, tak jak postąpili poprzednicy w latach 90.
Kolejna partia czołgów T-80BWM została przekazana wojsku FR i tym samym został wypełniony GOZ dotyczący dostawy zmodernizowanych czołgów.
Każdy czołg przed przekazaniem wojsku przechodzi próby poligonowe.
„Czerwona 17”. Pechowo bardzo, śmiglak mało zniszczony, ale były bardzo silne przeciążenia po tym jak wirnik główny zaczepił o ziemię, jeden z członków załogi znalazł się poza kabiną.
Ps. Oczywiście to Mi-28N a nie Mi-28NM jak sugeruje portal z literką i cyferkami.
Trwa przezbrajanie poszczególnych pułków WWS i PWO dyslokowanych wokół Petersburga.
Rozpoczęło się przezbrojenie 1490. pułku rakiet przeciwlotniczych 2. dywizji WWS i PWO ZWO z kompleksów S-300PS na S-400. W skład pułku wchodziły 4 bataliony rakiet S-300PS.
Wokół Petersburga na koniec marca w skład 2. dywizji WWS i PWO wchodziło 5 pułków z 8 batalionami ZRK S-400, 8 batalionami ZRK S-300PS/PM i jednym batalionem ZRK Buk-1M.
Na przełomie 2019 roku i 2020 wojsko rosyjskie otrzyma pierwszą próbną pilotażową partię czołgów T-14 „Armata” (nowe czołgi są dopracowane w wyniku doświadczeń zebranych w czasie testów). Wcześniej na początku roku informowano, że w końcu 2019 roku do wojska powinno trafić 12 czołgów T-14 oraz 4 BREM T-16.
PolubieniePolubienie
Jeden samolot Tu-22M3 z bazy rezerwy „Kamiennyj Ruczej”został przekazany przez wojsko do modernizacji w zakładach lotniczych w Kazaniu (nie wiadomo czy jest to pierwszy samolot przekazany z bazy rezerwy oraz ile jeszcze samolotów może być jeszcze przekazanych z bazy do modernizacji). Samolot ma zostać zmodernizowany do standardu Tu-22M3M.
PolubieniePolubienie
Artylerzyści 41. ogólnowojskowej armii CWO oraz 150. dywizji zmotoryzowanej JuWO podczas ćwiczeń.
PolubieniePolubienie
Perspektywiczne rakiety P-P dla WKS Rosji.

PolubieniePolubione przez 1 osoba
Kończy się proces przezbrojenia brygad rakietowych wojsk lądowych z kompleksów Toczka-U na kompleksy Iskander-M. Ostatni brygadowy kompleks wjedzie w tym tygodniu na uzbrojenie dyslokowanej w Kursku 448. brygady rakietowej 20. ogólnowojskowej armii ZWO.
PolubieniePolubienie
Zwodowany po cichu MRK „Wichr” projektu 22800 w drodze na postój pod Rostowem, gdzie wraz z „Ochockiem” przezimują najbliższe miesiące. Jest to trzeci i zarazem ostatni Karakurt przeznaczony dla CzF zbudowany przez krymską stocznie „Morie”.

PolubieniePolubione przez 1 osoba
Cztery prototypy śmigłowca Ka-52K są już po pełnym cyklu prób naziemnych i trwają rozmowy pomiędzy MO FR a holdingiem „Wiertoliety Rossii” na temat prowadzenia dalszych prac OKR nad śmigłowcem. Na razie Śmigłowce znajdują się w zakładach „Kamowa” gdzie oczekują na podjęcie decyzji dotyczącej wyboru nośników (okrętów) na których będą kontynuowane testy. Wojsko na razie nie opracowało koncepcji użycia Ka-52K Katran jako śmigłowców szturmowych bazowania morskiego, wcześniej śmigłowce miały być podstawową siłą uderzeniową na Mistralach (inne zadania na śmigłowcowcach). Przy braku tych ostatnich i dalekiej drodze do ich zamienników program pomimo ujęciu w obecnym GPW ma być kontynuowany ale i z pewnością należy oczekiwać że będzie przyhamowany.
PolubieniePolubienie
Fregata „Admirał Gorszkow” wychodzi w morze. Celem są testy nowych rakiet, prawdopodobnie chodzi o Cirkona.
PolubieniePolubienie
Dziś na KSZ w Petersburgu miało miejsce wodowanie oceanograficznego badawczego statku projektu 16450 „Akademik Agiejew”.


PolubieniePolubienie
61.brygada rakiet przeciwlotniczych 41. ogólnowojskowej armii CWO stacjonująca w rejonie Ałtaju przezbrajana jest w kompleks ZRK Buk-M3. Do tej pory na wyposażeniu tej brygady znajdował się kompleks Buk-M2 (co ciekawe przezbrojenie na Buk-M2 miało miejsce zaledwie 3 lata temu). W chwili obecnej trwają przygotowania do przyjęcia nowej techniki które zostaną zakończone strzelaniami bojowymi na poligonie Kapustin Jar.
PolubieniePolubienie
Atomowy okręt podwodny proj. 955A Borei-A „Kniaź Władimir” z powodzeniem zakończył próby państwowe. W trakcie prób przeprowadzono strzelania z torped zarówno do celów nawodnych jak i podwodnych oraz odpalono balistyczną rakietę Buława. Okręt przygotowywany jest do przekazania WMF Rosji które planowane jest przed końcem roku. Okręt będzie pełnił służbę w Flocie Północnej.
W budowie są jeszcze 4 okręty tego projektu.
PolubieniePolubienie
Pułk PWO i WWS ZWO stacjonujący w rejonie Woroneża otrzymał drugi głęboko zmodernizowany batalionowy komplet ZRK S-300PM-2 i tym samym został zakończony proces przezbrojenia jego przezbrojenia. W najbliższym czasie pułk po przejściu wszystkich procedur dotyczących przyjęcia nowej techniki wprowadzony stan gotowości bojowej.
Prawdopodobnie chodzi o 108. pułk rakiet przeciwlotniczych 32. dywizji PWO 6.armii PWO i WWS ZWO.
PolubieniePolubienie
Pojazd opancerzony „Atlet”.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Dziś miała miejsce ceremonia przekazania WMF FR pierwszego (z sześciu zaplanowanych) okrętu podwodnego proj.636.3 „Pietropawłowsk-Kamczacki” przeznaczonego dla TOF.

PolubieniePolubienie
W połowie 2020 roku mają się zakończyć próby samolotu Tu-95MS wyposażonego w zmodernizowane silniki NK-12MPM. Nowe silniki mają wpłynąć na poprawę właściwości lotnych oraz pozwolą na zwiększenie ładunku użytecznego. Ilość samolotów w których pojawią się nowe silniki będzie określona przez MO FR po zakończeniu pełnego cyklu prób.
Do końca roku powinny się rozpocząć próby głęboko zmodernizowanego samolotu Tu-95MSM.
W końcowej fazie przygotowań do podpisania znajduje się kontrakt na modernizację będących w linii samolotów Tu-95MS do standardu Tu-95MSM. Modernizacja miałaby się rozpocząć w 2021 roku.
Rozpoczęła się budowa pierwszej partii samolotów Tu-160M. Pierwszy samolot nowej produkcji ma zostać przekazany do prób w końcu 2020 roku. Na koniec 2021 roku przewiduje się dostawę MO FR pierwszego pochodzącego z nowej produkcji samolotu Tu-160M (wcześniej używano określenia Tu-160M2). Planowana jest budowa 50 takich samolotów.
Równolegle rozpoczęła się modernizacja samolotów Tu-160 do standardu Tu-160M, zmodernizowanych ma być 16 samolotów będących w linii.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Pierwszy zmodernizowany samolot Tu-160M powstały z będącego w linii Tu-160 został przekazany do prób. Samolot został przekazany do oddziału KAZ zajmującego się próbami gdzie odbędą się próby naziemne i w locie.
PolubieniePolubienie
MO FR podpisało umowę na dostawę do wojska pierwszych próbnych partii BMP „Kurganiec-25” i BTR „Bumierang”. Pilotażowe partie tych pojazdów trafią do wojska celem sprawdzenia ich w warunkach próbnej eksploatacji.
PolubieniePolubienie
Informacje przekazane przez głównodowodzącego siłami lądowymi FR gen. O. Saljukowa dotyczące nowych wzorów uzbrojenia i planów z nimi związanych w najbliższym czasie.
Zrobotyzowany kompleks „Kungas” składający się z punktu dowodzenia i kierowania oraz 4 różnej wielkości aparatów zrobotyzowanych wjedzie do próbnej eksploatacji w 2020 roku (w tym roku przeszedł próby państwowe).
W przyszłym roku rozpoczną się prace OKR nad powstaniem zrobotyzowanych kompleksów (RTK): ciężkim klasy „Szturm” oraz średnim „Soratnik”.
W najbliższym czasie planowane jest zakończenie prób państwowych czołgu T-90M oraz bwp BMP-2M z modułem „Biereżok” i rozpoczęcie dostaw do wojska.
W tym roku zakończono próby państwowe dwóch pojazdów kołowych rodziny Tajfun-K 4×4 i 6×6 wyposażonych w zdalnie kierowane moduły bojowe.
W najbliższym czasie planowane jest zakończenie prób państwowych kompleksów Gibka-S oraz Adiutant (kompleks do szkolenia) powstałych w interesie wojsk przeciwlotniczych.
Opracowywane: kompleks artyleryjski Koalicja-SW oraz systemy artyleryjskie i minujące Nabrosok znajdują się na końcowym etapie prac OKR. W ramach OKR Nabrosok powstaje cała linia systemów artyleryjskich: SAO Fłoks, SAO Magnolia oraz samobieżny moździerz Drok.
PolubieniePolubienie
Dziś wieczorem z kosmodromu w Plesiecku z powodzeniem wystartowała rakieta Sojuz-2.1W z satelitą o przeznaczeniu wojskowym. Wprowadzenie satelity na orbitę (z pomocą bloku Wołga) zajmie kilka godzin. Był to drugi w tym roku start rakiety tego typu.
PolubieniePolubienie
Rosyjskie wojsko po raz pierwszy pokazało amerykańskim inspektorom nowy strategiczny system rakietowy Awangard, poinformowało we wtorek rosyjskie Ministerstwo Obrony.
Strona rosyjska zorganizowała w dniach od 24 do 26 listopada dla przebywającej w Rosji amerykańskiej ekipie inspekcyjnej pokaz mający na celu zapewnienie o przejrzystości i skuteczności traktatu START oraz dalszemu ograniczaniu strategicznej broni ofensywnej.
System rakietowy Avangard rozpocznie dyżury bojowe w pobliżu Orenburga do końca 2019 roku.
PolubieniePolubienie
Wczoraj w stoczni „Admirałtiejskije Werfi” w obecności WWP położono stępkę pod drugi okręt patrolowy proj. 23550 „Nikołaj Zubow”. Budowa ma potrwać do 2024 roku. Nie dawno 19 października 2019 roku zwodowana została pierwsza jednostka tego projektu.
PolubieniePolubienie
Wchodzące w skład Roskosmos ISS poinformowało że w latach 2020-22 planuje umieścić na orbicie 15 satelitów Glonass, 2 w wersji Glonass-M i 13 w wersji Glonass-K i -K2. Satelity Glonass K i K2 mają w porównaniu do Glonass-M zwiększoną liczbę kanałów nawigacyjnych z 5 do 7 i 9, i wydłużony czas działania.
W okresie 2020-22 na orbitę ma zostać wyniesionych 12 satelitów nawigacyjnych Goniec-M.
PolubieniePolubienie
Nowe fotografie SAO „Magnolia”.



PolubieniePolubione przez 1 osoba
Dzisiaj na poligonie Kapustin Jar miał miejsce start międzykontynentalnej rakiety RS-12M Topol. Próba zakończona sukcesem, cel na jednym z poligonów w Kazachstanie osiągnięty.
PolubieniePolubienie
PolubieniePolubienie
MO FR podjęło decyzję o zakupie kolejnych dwóch atomowych okrętów podwodnych proj. 955A Borei-A. Położenie stępek pod okręty zaplanowano na Dzień Zwycięstwa 9 maja 2020 roku. Przekazanie okrętów WMF miałoby się odbyć w latach 2026-27. Byłby to 6 i 7 okręt tego projektu (955A) a 9 i 10 jeśli liczyć 3 okręty sprzed modernizacji projektu (955).
PolubieniePolubienie
Ćwiczenia Rosgwardii pod Samarą.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Zakończono opracowywanie wstępnego projektu okrętu proj. 22350M zwanego „Super-Gorszkow”. Do końca bieżącego roku mają potrwać procedury zatwierdzające i w przypadku kiedy zakończą się pozytywnie w przeciągu 12-18 miesięcy ma powstać projekt właściwy. Budowa pierwszego okrętu powinna potrwać 4-5 lat.
PolubieniePolubienie
Rosgwardia na ćwiczeniach.
PolubieniePolubienie
Pierwszy odcinek o kompleksach rakietowych Jars
PolubieniePolubione przez 2 ludzi
Pozahoryzontalny radar Kontener rozpoczął dziś pracę w pełni operacyjnym trybie. Jest to istotny element sieci EW, który ma za zadanie wykrywać samoloty oraz pociski manewrujące wroga. Radar pokrywa swym zasięgiem prawie całą Europę.

PolubieniePolubienie
PolubieniePolubienie
Prawdopodobnie 15 listopada miała miejsce druga w tym roku próba przeciwrakiety kompleksu 14C033 Nudol. Pierwsza tegoroczna próba miała miejsce w czerwcu.
PolubieniePolubienie
Pierwszy wielozadaniowy śmigłowiec Mi-38T został przekazany wojsku do próbnej eksploatacji, drugi trafi w połowie grudnia 2019.

PolubieniePolubienie
Zestawienia okrętów WMF Rosji będących w służbie i w budowie z blogu A. Sziszkina.




PolubieniePolubienie
Na bazie rozformowanej 7050. bazie lotnictwa sformowane zostały dwa pułki lotnicze wchodzące w skład 45. armii WWS i PWO Floty Północnej: 403.samodzielny mieszany pułk lotniczy wyposażony w samoloty Ił-38, Ił-18, Ił-20RT, Ił-22M, An-12, An-26 i Tu-134 oraz 830. samodzielny pokładowy pułk śmigłowców ZOP wyposażony w śmigłowce Ka-27, Ka-29 i Ka-31. Miejscem stałego bazowania obu pułków jest lotnisko Siewieromorsk-1.
PolubieniePolubienie
Ćwiczenia żolnierzy z COW na poligonie pod Samarą.
PolubieniePolubienie
Zestawy S-300 w rosyjskiej bazie w Tadżykistanie.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Kolejne dwa Su-34 zostały przekazane wojsku. Są to siódmy i ósmy samolot tego typu przekazany wojsku w 2019 roku. Jeszcze w tym roku oczekuje się podpisania nowego kontraktu na dostawy tego samolotu dla WKS Rosji.
PolubieniePolubienie
W tym roku SZ FR otrzymają 27 kompleksów przeciwlotniczych ZRPK Pancyr-S. Jeszcze w tym roku do centrum szkoleniowego akademii WA WKO trafi kompleks przeciwlotniczy S-350 gdzie zapoznają się z nim słuchacze i przyszli operatorzy tych kompleksów.
Na wiosnę 2020 zaplanowano rozpoczęcie prób pojazdu opancerzonego Atlet. W chwili obecnej pojazd znajduj się na końcowy etapie prób wstępnych. Jeden z prototypów zostanie przekazany do prób państwowych, drugi posłuży do testów ochrony przeciwbalistycznej.
Na przyszły rok zapowiedziano podpisanie nowego kontraktu na dostawy do wojsk FR nowych zmodernizowanych śmigłowców Ka-52M (wcześniej pisano o kontrakcie na 114 nowych śmigłowców). Dostawy mogłyby się rozpocząć w 2022 roku.
PolubieniePolubienie
Zakończono próby wstępne transportera opancerzonego K-16 oraz kołowego bojowego wozu piechoty K-17 powstałych w ramach OKR „Bumierang”. Trwa montaż pojazdów (dopracowanych) które wezmą udział w próbach państwowych oraz makiety przeznaczonej do prób balistycznych.

PolubieniePolubione przez 1 osoba
Kadra dowódcza DA rozpoczęła nowy rok szkoleniowy.
PolubieniePolubienie
T-50 (Su-57) wykonał 16 lotów z silnikiem II etapu izdielie-30. W chwili obecnej prowadzone są próby „stendowe” i prace inżynieryjne mające na celu dopracowanie konstrukcji. W czasie próbnego lotu który miał miejsce w połowie października 2019 weryfikowano osiągi silnika oraz zachowanie poszczególnych elementów silnika przy ujemnych przeciążeniach.
W 2023 ODK planuje uruchomienie produkcji seryjnej silnika turbinowego WK-1600W przeznaczonego dla śmigłowca Ka-62. Do końca pierwszego kwartału 2020 roku gotowa ma być dokumentacja techniczna i przeprowadzone zostaną kolejne testy. W kwietniu 2023 roku przewiduje się że silnik otrzyma certyfikatu typu i zostanie skierowany do produkcji.
PolubieniePolubienie
Planowana rodzina pojazdów dla WDW na bazie BMD „Obiekt 950”.

PolubieniePolubione przez 1 osoba
Zrobotyzowany pojazd kompleksu „Kungas” powstały na bazie BTR-MDM „Rakuszka” na ulicach Moskwy.

PolubieniePolubienie
RPO-A „Szmiel” i MGK „Bur”.
PolubieniePolubienie
Jars cz. II.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Lotnicy CWO na ćwiczeniach.
PolubieniePolubienie
Na krążowniku lotniczym Admirał Kuzniecow miał miejsce kolejny już wypadek, tym razem pożar, który m.in. według Interfaksu mógł wybuchnąć w jednym z przedziałów maszynowni i zostać spowodowany naruszeniem zasad bezpieczeństwa. Dodam, że według ostatnich doniesień, kosztorys remontu Kuzniecowa wraz z infrastrukturą bez wydatków na JO czy lotnictwo pokładowe prawdopodobnie przekroczył 100 mld rubli (akurat na zastępcze trio fregat dla CzF). Nie wiem, na co czeka dowództwo WMF, ale muszą schować swoje ambicje do kieszeni i podjąć decyzję o wycofaniu tego wynalazku, tak jak postąpili poprzednicy w latach 90.
PolubieniePolubienie
Kolejna partia czołgów T-80BWM została przekazana wojsku FR i tym samym został wypełniony GOZ dotyczący dostawy zmodernizowanych czołgów.
Każdy czołg przed przekazaniem wojsku przechodzi próby poligonowe.
PolubieniePolubienie
„Czerwona 17”. Pechowo bardzo, śmiglak mało zniszczony, ale były bardzo silne przeciążenia po tym jak wirnik główny zaczepił o ziemię, jeden z członków załogi znalazł się poza kabiną.

Ps. Oczywiście to Mi-28N a nie Mi-28NM jak sugeruje portal z literką i cyferkami.
PolubieniePolubienie
Trwa przezbrajanie poszczególnych pułków WWS i PWO dyslokowanych wokół Petersburga.
Rozpoczęło się przezbrojenie 1490. pułku rakiet przeciwlotniczych 2. dywizji WWS i PWO ZWO z kompleksów S-300PS na S-400. W skład pułku wchodziły 4 bataliony rakiet S-300PS.
Wokół Petersburga na koniec marca w skład 2. dywizji WWS i PWO wchodziło 5 pułków z 8 batalionami ZRK S-400, 8 batalionami ZRK S-300PS/PM i jednym batalionem ZRK Buk-1M.
PolubieniePolubienie