170 uwag do wpisu “Federacja Rosyjska – siły zbrojne i przemysł obronny

 1. Zmodernizowany śmigłowiec Ka-52M otrzyma na uzbrojenie nową skrzydlatą rakietę „izdielie-305″o zasięgu dochodzącym do 100 km (wcześniej podawano dane o znacznie mniejszym zasięgu rakiety). Rakieta ma być wyposażona w kombinowany system naprowadzania z kanałem telewizyjnym i głowicą termowizyjną(wyposażoną w dwuzakresowy matrycowy detektor podczerwieni oraz sterowanie radiokomendowe lub z wykorzystaniem autopilota. Rakieta z wykorzystaniem systemu inercyjnego systemu nawigacyjnego będzie mogła działać w trybie „wystrzel i zapomnij”. Zmodernizowany śmigłowiec Ka-52M będzie posiadał nową stację radiolokacyjną wyposażoną w aktywna antenę z skanowaniem elektronicznym (AFAR/AESA).
  Rakieta była testowana w Syrii z wykorzystaniem śmigłowców Mi-28NM.

  Polubienie

 2. Koncern RTI pracuje nad mobilną stacją radiolokacyjną przeznaczoną do ciągłej ochrony i kontroli obszarów morskich Łaguna-M. Stacja będzie umożliwiała śledzenie ponad 200 celów morskich w promieniu 200 mil w sektorze 120 stopni. Łaguna-M będzie mogła w trybie automatycznym wykrywać,śledzić i określać koordynaty i kierunek poruszania się celów. Pracująca w zakresie fal krótkich stacja będzie mogła w trybie automatycznym zarządzać częstotliwościami celem eliminacji działania zakłóceń. Stacja będzie mogła wykrywać obiekty powierzchniowe w linii wzroku jak i obiekty daleko poza horyzontem. Lekka modułowa konstrukcja umożliwi na stawianie stacji w miejscach bez specjalnie przygotowanego podłoża.

  Polubienie

 3. Przy okazji uroczystości związanych z Dniem Obrońców Ojczyzny poinformowano o wprowadzeniu w stan gotowości bojowej wyposażonego w kompleks S-400 (po przezbrojeniu) 149. pułku rakiet przeciwlotniczych 2.dywizji PWO ZWO. Wzmocniony pułk składa się nietypowo z 4 batalionowych kompletów systemu S-400.
  Łącznie SZ FR otrzymały 63 batalionowe komplety systemu S-400 wchodzące w skład 26 pułków rakiet przeciwlotniczych (w tym 555. pułk wchodzący w skład grupy lotniczej w Syrii) i dwóch centrów szkolenia.
  W najbliższym czasie po 2 batalionowe komplety kompleksów S-400 otrzymają 185. i 568. pułki rakiet przeciwlotniczych.

  Polubienie

  1. Przy okazji bo chyba wszyscy, włącznie ze mną, przeoczyli przez tą Syrię 96Ł6P-WP czyli wóz pasywnego rozpoznania radiotechnicznego, element aktywno-pasywnego kompleksu radiolokacyjnego 96Ł6-AP.
   hosting
   hosting

   Polubienie

   1. Zbierałem się do napisania. 🙂 Tak jeszcze dokładnie nie wiadomo co to za modyfikacja tego pasywnego radaru na wysięgniku gdyż różni się od pierwowzoru o tym oznaczeniu 96Ł6-WP. Co ciekawe ten wywiad jest z 2012 roku czyli 8 lat temu był poddawany intensywnym testom i pewnie od tego czasu jeszcze dodano bliżej nieokreśloną jakość. Zachęcam do przeczytania tego fragmentu wywiadu.

    Polubienie

 4. W styczniu z wykorzystaniem fregaty proj.22350 Admirał Gorszkow na Morzu Barentsa odbyły się pierwsze próby pocisku hiperdźwiękowego Cirkon. Celem pocisku był cel naziemny na Uralu oddalony o ponad 500 km od okrętu. Kolejna próba odbędzie się z okrętu podwodnego.

  Polubienie

 5. Do 2024 roku pułk lotniczy z Kanska w Kraju krasnodarskim zostanie przezbrojony w samoloty MiG-31K uzbrojone w rakiety hiperdźwiękowe Kindżał. W chwili obecnej w Kansku w próbnej eksploatacji znajduje się eskadra samolotów MiG-31K z tymi rakietami.

  W 2021 roku rozpocznie się proces przezbrajania brygady przeciwlotniczej dyslokowanej w Republice Chakasja z systemów S-300 na system S-350. Proces ten ma potrwać do 2022 roku.
  Do 2025 roku pułk przeciwlotniczy z Aczyńska (Kraj Krasnojarski) ma zostać przezbrojony w nowe kompleksy S-350.
  Obie jednostki organizacyjne znajdują się na terenie CWO.

  Polubienie

 6. Rosyjskie ciężkie aparaty bezpilotowe S-70 Ochotnik i Altius otrzymają w przyszłości na uzbrojenie korygowane bomby szybujące 9-А-7759 „Grom”. Próby zrzutu gabarytowo-masowych makiet udziałem S-70 już miały miejsce. Trwa integracja bomb z płatowcem i systemami Altiusa. Altius będzie przystosowany do zabierania na pokład nie mniej niż dwóch bomby, Ochotnik z racji większego udźwigu będzie przenosił ich więcej.
  Bomba występuje w 3 wariantach:
  1- 9-А-7759 wyposażony w mały silnik rakietowy będzie posiadał zasięg do 120 km i część bojową o masie 315 kg i mocy odpowiadającej dwóm zwykłym odłamkowo-zapalającym bombom OFAB 250
  2- 9-А1-7759 o zasięgu do 65 km z częścią bojową o masie 480 kg i mocy odpowiadającej 1,5 bomby ОFАB 500U
  3- 9-А2-7759 o zasięgu do 65 km z częścią bojową o masie 375 kg (głowica termobaryczna) i mocy odpowiadającej 2 bombom KAB 500 OD.
  Bomby będą naprowadzone z pomocą pokładowych systemów inercyjnych wspomaganych systemami nawigacji satelitarnej GŁONASS i NAVSTAR. Bomba z pomocą zainstalowanego w niej autopilota będzie miała możliwość wykonywania złożonych manewrów.
  Dokładność trafienia będzie zawierać się w przedziale od 2 do 10 m.
  Oprócz aparatów bezpilotowych bomba będzie mogła być stosowana w samolotach Su-57 (w wewnętrznych komorach z racji składanych skrzydeł ) oraz Su-34.
  Intensywne próby z bombami były prowadzone w latach 2017-2018 i miały być zakończone do końca 2018 roku po czym przyjęte na uzbrojenie (brak informacji dotyczących końca prób i przyjęcia na uzbrojenie).

  Polubione przez 1 osoba

 7. Na forum Armija-2020 zademonstrowany zostanie nowy opancerzony pojazd policyjny SBM WPK-23136 powstały z wykorzystaniem elementów pojazdu opancerzonego „Atlet”. Udział na forum Armija-2020 ma pomóc w promowaniu pojazdu za granicą (głownie z tą myślą budowano pojazd). Poinformowano również o zakończeniu próby wstępnych pojazdu „Atlet”(dwa modele ASN i AMN-2). Próby państwowe mają rozpocząć się w maju.
  AMN-2.

  Polubienie

 8. 9 maja podczas Parady Zwycięstwa oprócz znanych już (9szt. na paradzie) systemów TOS-1A „Sołncepiek” po raz pierwszy pokazany zostanie nowy system TOS-2 „Tosoczka” (4szt.). Do tego czasu pierwsze egzemplarze „Tosoczki” zostaną przekazane wojskom RChBZ do próbnej eksploatacji. W odróżnieniu od swoich poprzedników nowy system będzie bazował na podwoziu kołowym.

  Polubienie

 9. Na Paradzie Zwycięstwa po raz pierwszy weźmie udział Inżynieryjny System Zdalnego Minowania ISDM na podwoziu KamAZ. W paradzie wezmą udział dwa pojazdy bojowe oraz dwa transportowo-załadowcze.

  Polubienie

 10. W czwartek 12 marca na terenie stoczni „Siewiernaja Wierf” z ponad rocznym opóźnieniem zostanie zwodowana korweta „Rietiwyj” pr. 20380. Jednostka planowo wejdzie w skład Floty Bałtyckiej do końca 2021 roku. Tym samym na etapie budowy w hali stoczniowej pozostają jeszcze 2 korwety powstające na terenach stoczni ASZ w Komsomolsku nad Amurem, tj. Riezkij i Mierkurij, przy braku nowych stępek od 2016.

  Polubione przez 1 osoba

 11. Batalion T-90A walczy pod Noworosyjskiem z nie takim dużym, na początku, błotem na nierówności przy przepuście. I przegrywa, aby wygrał zmysł taktyczny, do czasu. Ale później … 🙂
  Stare klipy, ale dla mnie nowe.

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Nie jest źle, zwłaszcza że ciężkie kolosy potencjalnych przeciwników zapadły by się tam po wieże 😉 A tak na serio, to właśnie dlatego etat pułku czołgów średnich przewiduje 4 mosty czołgowe w kompanii saperów, w pułku zmechanizowanym są zaś takie mosty dwa.

   Polubienie

   1. To prawda, M1, a może i Leo2, choć nie na pewno, bo w terenie prezentuje się lepiej, tego błotka przy przepuście by nie pokonały. Mnie w tych klipach urzekł, i piszę to serio, walor edukacyjny, na ile sposobów można pokonać taką przeszkodę, oraz na ograniczenia trakcji gąsienicowej gdy masa jest liczona w dziesiątkach ton. Tam było o tyle dobrze, że było trochę twardszego po bokach na kombinowanie. W zasadzie filmik powinien być pokazywany wszystkim kierowcom wozów T-72 i pochodnych na szkoleniu.

    Polubienie

 12. Kłamstwo na kłamstwie, tradycyjne z indyjskim finansowaniem na czele, ale to mnie doprawdy urzekło : „zastosowanie po raz pierwszy w Rosji sterowania fly-by-wire”.
  I jak taki Pan autor Sabak może potem patrzeć w lustro ? Po takiej „analizie”.
  https://www.defence24.pl/dziesiec-lat-su-57-i-co-dalej-analiza
  Ps. Pierwsze sterowanie fbw w ZSRR to samolot Suchoj Sotka T-4 oblatany w 1972 roku. Tak droga młodzieży, w 1972 roku, kiedy Pan autor Sabak chyba nie był jeszcze w planach.
  Droga młodzieży, nie czytajcie bzdur zamieszczanych na owym portalu, bo to nawet nie jest „pudelek”. To jest dno dna.

  Polubione przez 4 ludzi

   1. Oczywiście trzeba jeszcze dopisać, że po T-4 powstało w ZSRR/FR szereg maszyn z fbw, w tym cała rodzina Su-27 z fbw opracowanym właśnie na bazie doświadczeń z tym systemem w T-4.

    Polubione przez 4 ludzi

 13. TANKT im. G.M. Beriewa zarejestrował patent projektu samolotu z pokładowym systemem laserowym. Oprócz rysunku wyglądu zewnętrznego brak jakichkolwiek innych informacji dotyczących tego projektu. W/g ilustracji samolotem nosicielem tego systemu jest prawdopodobnie IŁ-76MD-90A.
  Prace nad bojowym systemem laserowym umieszczonym na pokładzie samolotu prowadzone były w ZSRR od połowy lat 70. Kilkukrotnie zmieniano konfigurację i przeznaczenie systemu.
  W ramach tych projektów biuro Beriewa było odpowiedzialne za konstrukcję i budowę nośnika dla systemu laserowego A-60 na bazie samolotu Ił-76. Pierwszy lot samolotu 1A miał miejsce w 1981 roku (spłonął podczas prób systemu laserowego w 1986). Drugi samolot 1A2 wzbił się w powietrze 1991 roku, potem samolot został przekształcony w samolot transportowy (spór sądowy). Prace nad systemem laserowym były dalej kontynuowane. Nad stworzeniem pokładowego bojowego systemu laserowego odpowiada NPO Ałamz.

  Polubione przez 1 osoba

 14. Pierwsze próby hiperdźwiękowego pocisku „Cirkon” z pokładu okrętu podwodnego z wykorzystaniem AOP proj.885 „Siewierodwinsk”. Wcześniej planowano użycie do tego celu zmodernizowanej wersji AOP proj. 885M „Kazań”, jednak z powodu przeciągających się prób postanowiono skorzystać ze starszego okrętu. Próby będą przebiegały w zanurzeniu. Nie podano daty przeprowadzenia prób. Wiadomo że odbędą się one po kolejnych 3-4 próbnych startach rakiet z pokładu fregaty proj.22350 „Admirał Gorszkow”.

  Polubienie

 15. 10 marca w Taganrogu miał miejsce pierwszy próbny lot kolejnego odremontowanego samolotu Tu-95MS. Po wykonaniu pełnego cyklu testów i prób samolot zostanie przekazany DA.

  Polubienie

 16. W Obwodzie astrachańskim na poligonie Kapustin Jar rozpoczął się finalny etap prób państwowych kompleksu „Adiutant” w skład którego wchodzą cele powietrzne imitujące różnego rodzaju środki napadu powietrznego w tym rakiety skrzydlate i bsp budowane metodą rzemieślniczą. Cele powietrzne kompleksu „Adiutant” będą wykorzystywane do treningu załóg rakietowych i artyleryjskich kompleksów przeciwlotniczych, stacji radiolokacyjnych i przenośnych rakietowych zestawów przeciwlotniczych.  Polubienie

 17. Ceremonia wodowania korwety „Rietiwyj” pr. 20380 na terenie stoczni „Siewiernaja Wierf”. Co zaskakuje, to słowa admirała Nikołaja Jewmienowa, że jednostka wejdzie w skład Floty Czarnomorskiej. W przemówieniu wicemister obrony FR Aleksiej Kriworuczko zapowiedział też budowę nowych jednostek oceanicznych.

  Polubione przez 1 osoba

 18. Na fotografii poniżej wyremontowany mały okręt rakietowy „Szuja” pr. 12417 ze zdemontowanym Kortikiem, w oczekiwaniu na ZRAK Pancyr-M. Przy okazji, zespół napędowy fregaty „Admirał Gołowko” udanie przeszedł próby zakładowe.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s